Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


156. Курець Олександра Олександрівна. Стан вегетативного гомеостазу та система лікувально-реабілітаційних заходів у дітей із затяжними бронхо-легеневими захворюваннями: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Інститут педіатрії, акушерства та гінекології АМН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Курець О.О. Стан вегетативного гомеостазу та система лікувально-реабілітаційних заходів у дітей із затяжними бронхо-легеневими захворюваннями – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – „Педіатрія”. Інститут педіатрії, акушерства і гінекології АМН України, 2005.

Дисертація присвячена вивченню стану вегетативної нервової системи у дітей, які хворіють на пневмонію з затяжним перебігом чи рецидивуючий бронхіт, та удосконаленню системи лікувально-реабілітаційних заходів для цих дітей. На підставі поглибленого аналізу даних клініко-інструментального обстеження (показників вегетативного статусу, ЕКГ, РЕГ та дистантної динамічної термографії) встановлено, що у вибраного контингенту хворих мають місце порушення ВНС, які перебігають у різних формах ВД із зміною вегетативного гомеостазу.

Доведено ефективність системи лікувально-реабілітаційних заходів, що включає корекцію вегетативних порушень, на етапі санаторно-курортного лікування у дітей, які хворіють на пневмонію з затяжним перебігом чи рецидивуючий бронхіт у періоді ремісії.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі до підвищення ефективності лікування та реабілітації дітей, які хворіють на пневмонію затяжного перебігу чи на рецидивуючий бронхіт у період ремісії, шляхом вдосконалення діагностики та корекції вегетативних порушень, що їх супроводжують.

  1. У всіх дітей, які хворіють на пневмонію з затяжним перебігом чи рецидивуючий бронхіт, виявлено різні форми ВД: ВСД з дизрегуляцією за васкулярним типом - 15,76% і 28,81%, ВСД з дизрегуляцією за кардіальним типом - 17,39% і 23,37%, НЦД - 9,24% і 11,41%, ВВД - 6,52% і 8,7%; а поєднання різних форм ВД відмічається у 5,43% і 13,04% (відповідно у хворих на затяжну пневмонію та у хворих на рецидивуючий бронхіт).

  2. При пневмонії з затяжним перебігом у дітей, частіше визначається переважання дії симпатичної ланки ВНС (58,75%), тоді як у хворих на рецидивуючий бронхіт здебільшого переважає вплив парасимпатичної ланки ВНС (61,54%). Встановлені порушення вегетативного гомеостазу обтяжують перебіг патологій із затяжними та рецидивуючими формами.

  3. Термографічна картина певних ділянок тіла дітей, які хворіють на бронхо-легеневу патологію у поєднанні з ВД, є специфічною для різного ВВТ: у ваготоніків найчастіше зустрічаються симетричні ділянки гіпертермії в точках проекції великих судин на передню поверхню грудної клітини, асиметричні ділянки гіпотермії у шкірній проекції серця, неоднорідність зображення передньої черевної стінки з чергуванням ділянок гіпотермії в гіпогастрії та гіпертермії в області пупка, гіпертермія шкіри зовнішньої поверхні кистей; у симпатикотоніків здебільшого визначаються асиметричні ділянки гіпертермії у шкірній проекції серця, гомогенна картина передньої черевної стінки з наявністю зон гіпертермії в області пупка, в епігастрії та гіпогастральній ділянці, гіпотермія зовнішньої поверхні кистей; а також наявність термоасиметрій дистальних відділів верхніх кінцівок у симпатикотоніків та ваготоніків з найвищими показниками температурних градієнтів у ваготоніків, які хворіють на затяжну пневмонію та ВД.

  4. Регуляторна здатність ВНС змінена у дітей з бронхо-легеневою патологією та ВД: у хворих з ваготонією вона часто є слабкою і проявляється гіпосимпатикотонічною, асимпатикотонічною і парасимпатикотонічною ВР; у хворих з симпатикотонією, навпаки, визначається гіперреактивність ВНС, яка проявляється гіперсимпатикотонічною ВР.

  5. Удосконалено і впроваджено в клінічну практику диференційовану систему лікувально-реабілітаційних заходів для дітей з рецидивуючим бронхітом у періоді ремісії та затяжною пневмонією з обов’язковим включенням корекції вегетативних порушень згідно їх форми та ВВТ на етапі санаторно-курортного лікування.

  6. У дітей, які хворіють на затяжну пневмонію чи рецидивуючий бронхіт у період ремісії, система лікувально-реабілітаційних заходів, що включає корекцію вегетативних порушень, сприяє врівноваженню активності симпатичної та парасимпатичної ланок ВНС; покращанню стану гуморальної регуляції серцевого циклу та адаптивно-пристосувальних можливостей організму; поліпшенню внутрішньосерцевої гемодинаміки; нормалізації кровообігу в міжлопатковій ділянці за рахунок зменшення гіперплазії лімфоїдної тканини, що реагує на запальні зміни в легенях та бронхах; нормалізації гемодинаміки в малому колі кровообігу; зменшенню запальних процесів у проекції враженої долі легені.

Публікації автора:

  1. Доплерографічні особливості реактивності середньої мозкової артерії у здорових дітей // Вісник Вінницького державного медичного університету.-1997.-Т.1, №2.-С.50-51 (співав. Л.М.Булат, В.Д.Шкуренко, Н.І.Горобець).

  2. Особливості стану вегетативної нервової системи у дітей, які мають тривалі бронхо-легеневі захворювання // Перинатологія та педіатрія.-2004.-№4.-С. 54-57.

  3. Особливості термографічної картини у дітей із затяжними бронхо-легеневими захворюваннями // Педіатрія, акушерство, гінекологія.-2005.-№1.-С.19-21.

  4. Нові підходи до реабілітації дітей із затяжними бронхо-легеневими захворюваннями // Вісник Вінницького національного медичного університету.-2005.-Т.9, №1.-С. 1-2.

  5. Реабілітація дітей з захворюваннями органів дихання, які постраждали від аварії на ЧАЕС в санаторно-курортних умовах // Вісник Вінницького державного медичного університету.-1997.-Т.1, №2.-С.74-75.

  6. Сучасні питання реабілітації хворих при гострих респіраторних інфекціях та поєднаній патології органів травлення у дітей, які проживають на екологічно забруднених територіях // Вестник физиотерапии и курортологии.-1997.-Т.3, №2.-С.20-22 (Співавт. Л.М.Булат, Н.І.Горобець, В.І.Бондар, О.П.Мельник).

  1. Особливості захворювань органів дихання у дітей, які зазнали дії малих доз випромінювання, та їх комплексна реабілітація // Вісник Вінницького державного медичного університету.-1998.-Т.2, №1.-С.148-149.

  2. Сучасні питання удосконалення санаторно-курортного лікування дітей, що проживають на забруднених територіях // Вісник Вінницького державного медичного університету.-1998.-Т.2, №1.-С.36-37 (Співавт. Л.М.Булат, В.Д.Шкуренко, Н.І.Горобець, І.В.Горзієвська.).

  3. Физиотерапевтические методы лечения детей с заболеваниями органов дыхания, пострадавших от аварии на ЧАЭС // Вестник физиотерапии и курортологии.-1998.-Т.3.-С.55 (Співавт. Л.І.Лайко).

  4. Вивчення показників фізичного розвитку дітей з вегетативною дисфункцією, які мешкають на території тривалої дії малих доз іонізуючого випромінення // Вісник Вінницького державного медичного університету.-1999.-Т.2, №3.-С.316-317 (Співавт. Л.М.Булат, О.В.Катілов).

  5. Cвідоцтво про раціоналізаторську пропозицію №41: „Спосіб діагностики рецидивуючого бронхіту у дітей за допомогою температурних градієнтів.” 13.09.01 (Співавт. Л.М.Булат, І.В.Гусакова).

  6. Cвідоцтво про раціоналізаторську пропозицію №42: „Спосіб діагностики гострих пневмоній з затяжним перебігом у дітей за допомогою температурних градієнтів.”13.09.01 (Співавт. Л.М.Булат, І.В.Гусакова).