Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


273. Соболєва Олена Михайлівна. Стан стрес-реалізуючої і стрес-лімітуючої систем у дітей з бронхіальною астмою і способи корекції порушень в цих системах на різних етапах реабілітації: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Кримський держ. медичний ун-т ім. С.І.Георгієвського. - Сімф., 2005.



Анотація до роботи:

Соболєва О.М. Стан стрес-реалізуючої і стрес-лімітуючої систем у дітей з бронхіальною астмою та способи корекції порушень в цих системах на різних етапах реабілітації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сiмферополь, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню стану стрес–реалізуючої і стрес–лімітуючої систем у дітей з БА, а також підвищенню ефективності лікування, як в умовах стаціонару, так і на санаторно-курортному етапі реабілітації. На підставі оцінки стану компонентів стрес–реалізуючої і стрес–лімітуючої систем показана можливість їх участі в патогенезі БА. В роботі вивчена динаміка показників основних гормонів стрес-системи (АКТГ, кортизолу, мелатоніну), в фазі загострення і ремісії захворювання, під впливом запропонованих засобів корекції. Виявлено дисбаланс різного характеру і вираженості, по відношенню до здорових дітей, в показниках гормонального, психологічного статусу, а також стану ВНС у дітей з БА в різні фази захворювання. Встановлено зміни стрес-реактивності, якi призводять до неспроможностi внутрішнього механізму обмеження стрес-реакції, а також зміни загального рівня і добового профілю (зниження нічної і підвищення денної) секреції мелатоніну, що свідчить про зниження функціональних можливостей стрес-лімітуючої системи. Показана ефективність включення в терапію постприступного періоду, з метою потенціювання базисної терапії, комбінації препаратів Три-Ві плюс і глiцирам, а також використання методу БРВС в комплексi санаторно-курортно реабілітації.

В дисертації наведено теоретичне узагальнення і практичне рішення актуальної наукової задачі, що поллягає в розшифровці патогенетичної ролі стрес-залежних змін ендокринної, імунної, центральної і вегетативної нервової систем при БА у дітей і розробка методів їх корекції.

1. При БА у дітей виявлені особливості функціонування стрес-реалізуючої і стрес-лiмiтуючої систем, якi залежать від фази захворювання і характеризуються рiзнонаправленими змінами показників основних гормонів стресу (АКТГ, кортизол); ритму секреції мелатонiну, психологічного статусу і вегетативного гомеостазу, що свідчить про нейроендокринну дезiнтеграцiю, підвищення стрес-реактивності й обумовлює необхідність диференційованої корекції.

2. У дітей з БА має місце порушення кількісної продукції і циркадiанного ритму секреції мелатонiну. Виявлено зворотну залежність між рівнем мелатонiну і ступенем важкостi захворювання. Дано оцінку виявленим порушенням з позицій дисбалансу стрес-лімітуючої системи. Показана стрес-протекторна модулююча дія мелатонiну, яка спрямована на обмеження активності гiпофiзарно-наднирково осі і симпатичного відділу ВНС (за рахунок зміни денного вмісту гормону).

3. Встановлено порушення внутрішнього механізму обмеження активності стрес-реалізуючої системи, який здійснюється за принципом зворотного зв'язку в системі гiпофiз-наднирковi залози, а також зниження функціональних можливостей стрес-лімітуючої системи (рiзнонаправлений вплив денного і нічного вмісту мелатонiну на продукцiю кортизолу), що призводить до неспроможності зовнішнього механізму обмеження стрес-реакції при БА у дітей.

4. Показано, що важливою складовою порушення стрес-резистентності при БА у дітей є високий рівень ОТ та інтравертована спрямованість рис темпераменту, що поєднується з підвищеною активністю симпатичного відділу ВНС. При цьому рівень ОТ не тільки визначає розвиток процесу адаптації в умовах стресу, але і зростає у випадку більш тривалого перебiгу захворювання. Підвищення цього показника (у фазі загострення БА) супроводжується зниженням показників ОФВ1 і ЖЄЛ, що дозволяє виділити синдром нейрореспiраторно дузадаптацi.

5. Виявлено виражені психоiмуннi та психоендокриннi зв'язки при БА у дітей. У фазі загострення захворювання збільшення ОТ і реактивності ВНС прямо корелювали з показником хелперно-iндукторно субпопуляцi Т-лiмфоцитiв (СD4), а в ремісії, приводили до зниження NK-клiтин (СD16). Зміни гормонального статусу (підвищення вмісту АКТГ і денного рівня мелатонiну), при загостренні БА, відображалися на стані гуморальної ланки імунітету (збільшення ІgЕ і зниження ІgА). У фазі ремісії зниження активності парасимпатичного відділу ВНС і низький денний рівень мелатонiна були поєднані зі зменшенням відносної кількості СD8, IРI і рівня ІgE, що підтверджує участь ЦНС, ВНС і гормонального статусу у формуванні імунних порушень при БА.

6. Встановлено, що комплексна оцінка стану стрес-системи у дітей, що страждають на БА, дозволяє виділити фактори, якi впливають на важкiсть захворювання, а саме: знижений вміст і порушення циркадiанного ритму секреції мелатонiну, неадекватна відповідь на стрес з боку надниркових залоз (низький рівень ендогенного кортизолу) і зниження адаптивних можливостей психіки з формуванням патологічного типу реагування на стрес.

7. Дано патофізиологічне обґрунтування доцільності корекції ендокринного дiсбалансу й особливостей стрес-реактивності при БА у дітей в залежності від фази захворювання. Доведена клінічна ефективність застосування препаратів Три-Вi плюс і глiцирам у фазi загострення (підвищення рівня ендогенного кортизолу, відновлення внутрішнього механізму обмеження активності стрес-реалізуючої системи, нормалізація показників ФЗД, зниження рівня ІgЕ та поліпшення показників клітинної ланки імунітету), і методу БРВС у ремісії захворювання (тенденція до нормалізації ритму секреції мелатонiну, зниження показників як психологічного (РТ і ОТ), так і фізіологічного компонентів стресу (рівень кортизолу), збільшення ерготропного потенціалу ВНС, зниження рівня ІgЕ, поліпшення показників клітинної ланки імунітету і ФЗД).

Публікації автора:

1. Каладзе Н.Н., Соболева Е.М. Мелатонин и бронхиальная астма // Таврический медико-биологический вестник. – 2003. – Т.6, №1. – С.203-212 (Пiдбiр та аналiз лiтератури, написання статті).

2. Соболева Е.М. Психологические особенности личности и состояние вегетативной нервной системы у детей с бронхиальной астмой на санаторно-курортном этапе реабилитации, в оценке состояния стресс-реализующей и стресс-лимитирующей систем организма // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т.7, №2. – С.137-141.

3. Каладзе Н.Н., Соболева Е.М. Психонейроиммунологические взаимодействия у детей с бронхиальной астмой // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №2. – С.45-47 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання статтi).

4. Каладзе Н.Н., Соболева Е.М. Состояние кардиореспираторной системы у детей с бронхиальной астмой на санаторно-курортном этапе реабилитации // Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т.7, №3. – С.52-56 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання статтi).

5. Каладзе Н.Н., Соболева Е.М. Физиологические свойства, патогенетическое значение и клиническое применение эпифизарного гормона-мелатонина //Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №3. – С.91-98 (Пiдбiр та аналiз лiтератури, написання статті).

6. Соболева Е.М., Каладзе Н.Н. Эффективность применения препаратов Три-Ви плюс и глицирам у детей с бронхиальной астмой с учетом их влияния на гормональные показатели стресс-системы организма // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2005. – №2. – С.51-53 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання статтi).

7. Соболева Е.М., Каладзе Н.Н. Показатели вегетативного гомеостаза и гормонального статуса в оценке состояния стресс-реализующей и стресс-лимитирующей систем у детей с бронхиальной астмой // Таврический медико-биологический вестник. – 2005. – Т.8, №2. – С.65-68 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання статтi).

8. Соболева Е.М., Каладзе Н.Н. Состояние стресс-системы организма у детей с бронхиальной астмой и коррекция выявленных нарушений на санаторно-курортном этапе реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2005. – №1. – С.23-25 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання статтi).

9. Каладзе М.М., Соболєва О.М. Вплив методу бiорезонансно вiбростимуляцi на показаники iмуного статусу i адаптацiйнi резерви органiзму у дiтей з бронхiальною астмою, що проживають в зонах антропогенного забруднення // Вiсник наукових дослiджень. – 2004. – №2. – С.179-181 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання статтi).

10. Соболева Е.М. Влияние метода биорезонансной вибростимуляции на некоторые показатели нейро-иммуно-эндокринного статуса у детей с бронхиальной астмой на санаторно-курортном этапе реабилитации //Матерiали науково-практично конференцi «Актуальнi проблеми клiнiчно пульмонологi». – Киев, 2003. – C.51-52.

11. Соболева Е.М. Влияние метода биорезонансной вибростимуляции на динамику показателей гормонального и иммунного статуса у детей с бронхиальной астмой на санаторно-курортном этапе реабилитации //Медицична реабiлiтацiя, курортологiя и фiзiотерапiя. – 2003. – №2. – С.221-222 (Матерiали II з’зду Всеукрансько асоцiацi фiзiотерапевтiв та курортологiв, науково-практична конференцiя з мiжнародною участю «Лiкувальнi фiзичнi чинники та здоров’я людини»).

12. Соболева Е.М. Iмуномодулююча дiя методу бiорезонансно вiбростимуляцi у детей з бронхiальною астмою на санаторно-курортному етапi // Перинатологiя та педiатрiя. – 2003. – №3. – С.89 (Матерiали III Всеукрансько науково-практично конференцi «Питання iмунологi в педiатрi»).

13. Использование метода биорезонансной вибростимуляции в реабилитации детей с бронхиальной астмой и рецидивирующим бронхитом /Н.Н. Каладзе, Е.М. Соболева, М.Л. Бабак и др. // Матерiали науково-практично конференцi з мiжнародною участю, присвячено 80-рiччю кафедри медично реабiлiтацi, фiзiотерапi та курортологi КМАПО iм. П.Л. Шупика. – Кив, 2004. – С.62-64 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання тез).

14. Соболева Е.М. Влияние метода биорезонансной вибростимуляции на показатели клеточного и гуморального звеньев иммунитета у детей с бронхиальной астмой на санаторно-курортном этапе реабилитации // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №2. – С.60-61.

15. Соболева Е.М. Влияние метода биорезонансной вибростимуляции на показатели гормонального и иммунного статуса у детей с бронхиальной астмой, проживающих в зонах антропогенного загрязнения // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2003. – №3. – С. 27.

16. Некоторые патогенетические механизмы формирования и прогрессирования бронхиальной астмы у детей /Н.Н.Каладзе, Е.М. Соболева, М.Л.Бабак и др. // Матерiали конгресу педiатрiв Украни «Актуальнi проблеми i напрями розвитку педiатрi на сучасному етапi». – Кив, 2003. – С.69-70 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання тез).

17. Каладзе Н.Н., Соболева Е.М. Спектральные характеристики вариабельности сердечного ритма в оценке состояния стресс-реализующей и стресс-лимитирующей систем организма // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №2. – С.119-120 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання тез).

18. Соболева Е.М., Каладзе Н.Н. Применение метода биорезонансной вибростимуляции в реабилитации детей с бронхиальной астмой, проживающих в зонах радионуклидного загрязнения // Матерiали II Мiжнародно науково-практично конференцi «Здорова дитина: здоровiй дитинi – здорове середовище». – Чернiвцi, 2004. – С. 82-83 (Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання доповiдi).

19. Соболева Е.М., Каладзе Н.Н. Состояние основных эндокринных компонентов стресс-реализующей и стресс-лимитирующей систем у детей с бронхиальной астмой, проживающих в районах радионуклидного загрязнения //Вестник физиотерапии и курортологии. – 2004. – №4. – С.50 (Материали Республиканской научно-практической конференции «Актуальные вопросы реабилитации детей из зон антропогенного загрязнения»).

(Участь у плануваннi клiнiчних дослiджень, збiр, пiдготовка, аналiз i статистична обробка матерiалу, написання тез).

20. Соболева Е.М., Каладзе Н.Н. Психологические особенности личности, состояние вегетативной нервной системы и иммунный статус детей с бронхиальной астмой // Матерiали науково-практично конференцi з мiжнародною участю «Вiд фундаментальних досліджень до прогресу в медицині». – Харків, 2005. – С.-15-16 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання доповіді).