Артем'єв Вадим Олександрович. Стан страху та його роль у правоохоронній діяльності працівників ОВС: дисертація канд. психол. наук: 19.00.06 / Національний ун-т внутрішніх справ. - Х., 2003.
Анотація до роботи:
Артемьев В.А., Колесников В.В., Саблев А.Л. и др. Биологические аспекты совершенствования учебного процесса по физическому воспитанию // Современные технологии и оздоровительные программы педагогического процесса по физической культуре и спорту в учебных заведениях / Материалы научно-методической конференции. –Белгород: Изд-во БелГТАСМ, 2002. –С. 170 - 172.
Артемьев В.А., Кожевников В.В., Савченко А.А., Филипенко П.И. Воспитание выносливости – фактор укрепления здоровья подрастающего поколения // Социально-педагогические технологии и оздоровительные программы в формировании и развитии личности: Материалы научно-практической конференции. –Белгород: БЮИ, 2000. –С. 94 - 97.
АНОТАЦІЇ
Артем’єв В.О. Стан страху та його роль в правоохоронній діяльності працівників ОВС. –Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук зі спеціальності 19.00.06 – юридична психологія. Національний університет внутрішніх справ. -Харків, 2003.
Дисертація присвячена вивченню проблеми страху в організації поведінки як окремого індивіда, так і його взаємообумовленої поведінки в групі, а також проблемі страху як інструмента керування в системі побудови соціально-правових відносин. Страх як стримуючий фактор в оцінці небезпеки середовищного впливу широко використовується в системі правового регулювання суспільних відносин. Однак проблема психології страху в системі юридичної психології практично не висвітлена.
Це пов’язане насамперед з тим, що відсутні достатньо ефективні методики, які дозволяли б класифікувати даний емоційний стан у його якісній структурі і силі прояву. Тому визначальною задачею в напрямку даного дослідження була розробка методик оцінки емоційного стану «страху».
В основу дослідження динаміки поведінки індивіда при дії небезпечного середовища було застосовано ефект «уникання - досягання», що на підставі методики оцінки індивідуальної норми, розробленої в дослідженнях Л.М. Балабанової, В.А. Друзя, В.М. Самсонкіна, дозволив установити зони оптимального впливу середовища. Зіставлення із соматографічним контролем відеозапису реальної поведінки під час спортивного бою, суб’єктивної оцінки свого стану до бою й аналізу допущених помилок дозволив зіставити індивідуальні можливості із пропонованими умовами дії середовища, одержавши при цьому якісне і кількісне описання контрольованої поведінки.
При цьому було встановлено, що якісна характеристика страху може бути пов’язана з острахом: упустити можливе; не зберегти досягнутого; не домогтися доступного; не зберегти те, що залишилося. Відповідно до цього страх може спонукати до агресивного нападу, до покірності, до захисту, до миролюбної поведінки.
Можливість зображення цих характеристик у виді вектора в полях відображення форми поведінки дозволила зіставити якісну характеристику прояву страху і кількісну його величину в умовах конкретного впливу середовища на індивіда.
Оцінюючи вплив сили страху, не залежно від його якісної спрямованості, на вибір адекватної поведінки, було встановлено, що зростання числа помилок збільшується по експоненті в міру віддалення від стану спокою. Отриманий результат дозволяє установити і контролювати допустимі межі страшного впливу середовища, у межах яких здійснюється найбільш ефективна адаптивна поведінка у забезпеченні адекватних відносин із ним.
У дисертації наведене теоретичне удосконалення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розкритті поняття професійного страху як якісної характеристики, яка полягає у передчутті небезпеки та дозволяє попереджувати можливі помилки; встановленні основних психологічних характеристик впливу страху на професійну поведінку правоохоронця; розробці й апробації об’єктивного методу виміру страху.
Якісна характеристика страху як базової емоції визначає спрямованість адаптивної поведінки. Сила його прояву відображає міру відповідності щодо умов середовища і визначається поточним станом, рівнем підготовленості та індивідуальною схильністю до конкретного середовища.
Ефективними методиками оцінки страху як емоційного стану, розробленими з метою проведення досліджень, є поля відображення форм поведінки, засновані на використанні таких визначальних характеристик, як: можливість розв’язання і потреба; урівноваженість і задоволеність; уникання і досягання. Побудова таких полів ґрунтується на теорії поля К. Левіна, що дозволяє одержувати інформацію про кількісне вираження і якісну спрямованість індивідуального прояву страху.
Якісна характеристика страху в системі його відображення «урівноваженість - можливість розв’язання» може бути представлена як: страх утратити можливе; страх утратити досягнуте; страх не зберегти залишок; страх не повернути втрачене, що визначає такі форми поведінки, як: агресія через страх, покірність, миролюбна поведінка, активний захист.
Використання реакції «уникання - досягання» із застосуванням положень теорії індивідуальної норми дозволяє відобразити динаміку зміни упевненості індивіда у своїй поведінці в агресивному середовищі. Почуття страху веде до різкого збільшення кількості помилок в організації адекватної поведінки, коли поточний стан відхиляється більше ніж на одну сигму відносно індивідуальної норми. В межах сигмального відхилення організація адекватної адаптивної поведінки найбільш ефективна. Із результатів проведених досліджень випливає, що тільки при певній якісній характеристиці прояву «страху» відмічається професійна придатність для успішної роботи в агресивному середовищі, що є показником професійної придатності до роботи в цих умовах.
Встановлені якісні характеристики прояву страху і меж впливу девіантного середовища дозволяють виділити найбільш імовірну форму поведінки, пов’язану з порушенням установлених правил організації поведінки. Як ігрова модель професійної поведінки в умовах підвищеної середовищної небезпеки був обраний вид єдиноборства – Таїландський бокс (муей-тай). Наявність постійної небезпеки зазнати фізичного болю є визначальним чинником поведінки спортсмена в період ведення бою. Тому організація діяльності проходить під безупинним впливом відчуття небезпеки, що відповідає поставленій задачі дослідження. Вказані методи профвідбору для діяльності в особливо небезпечних умовах; а також оцінки готовності працівника до виконання роботи з підвищеним ступенем ризику.
Розроблені й апробовані методики оцінки ступеня впевненості за шкалою «страх - сміливість» і якісної характеристики прояву «страху» відповідно до використовуваних полів відображення форм поведінки можуть застосовуватися як при індивідуальному суб’єктивному контролі за своїм станом, так і при формуванні нормативних вимог в організації спільної взаємообумовленої поведінки, що особливо важливо при формуванні службових підрозділів, екіпажів і в інших випадках групової поведінки.
Межі індивідуального сприйняття страху залежать від поточного функціонального стану, що впливає на зміну оцінки припустимих норм поведінки, обмежених правилами чи передбачених раніше обумовленими домовленостями про проведення спортивного бою, використовуваного як модель реальних умов впливу агресивного середовища при виконанні оперативно-службової діяльності.
Залежно від конкретно розв’язуваних задач при досягненні поставленої мети необхідно враховувати спрямованість динаміки зміни норми поведінки в осіб, які мають різну якісну спрямованість переживання почуття страху в екстремальних ситуаціях, що дозволить випередити небажані форми девіації. Недостатня ефективність дії страху як стримуючого фактора в системі формування соціально-правових норм взаємообумовлених відносин у ряді випадків пояснюється тим, що під його впливом формуються не тільки такі форми поведінки, як покірність і згода, але й такі, як агресія і активна протидія.
Публікації автора:
Артемьев В.А., Журов М.С., Криводерев В.В. Страх как показатель профессиональной пригодности и методы его классификации: Учебное пособие для практических психологов ОВД Украины. –Симферополь-Харьков, 2003. – 56 с.
Артем’єв В.О. Експериментальні дослідження впливу страху на структуру і форми індивідуальної поведінки // Вісник Харківського університету. –2003. -№ 599. –С. 12 - 16.
Артемьев В.А. Страх как показатель профессиональной пригодности для работы в условиях повышенного риска // Вісник Харківського університету. –2002. - №550. –С. 10 - 13.
Артемьев В.А., Кожевников В.Н., Саблев А.Л., Филипенко П.И. К вопросу о некоторых средствах и методах развития выносливости // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: Зб. наук. пр. під ред. Єрмакова С.С. -Харків: ХХПІ, 1999. -№17. -С. 49 - 54.
Артемьев В.А Страх как инструмент управления в системе социальных отношений // Право і безпека, 2003. –Т 2. № 3. –С. 197 - 199.
Артем’єв В.О. Шляхи удосконалення методів професійного психологічного відбору для роботи в умовах підвищеного ризику // Право і безпека. – 2002. –№3. –С. 146 - 149.
Артем’єв В.О. Об’єктивні фактори формування адаптивної поведінки та їх використання в характеристиці індивідуальних можливостей // Право і безпека. – 2002. –№4. –С. 173 - 175.
Артемьев В.А. Страх как обязательный компонент в организации индивидуального поведения // Право і безпека. – 2002. –№2. –С. 155 - 157.
Артемьев В.А. Проблема психологии страха в системе юридической психологии // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ, 2003. –С. 156 - 161.
Артемьев В.А. Страх и его роль в формировании адаптивного поведения в критических ситуациях // Матеріали відкритої науково-методичної конференції “Фізична підготовка військовослужбовців”. –Київ, 2003. –С. 64 - 67.
Артемьев В.А., Камаев О.И., Маркин А.В. и др. Пути повышения качества жизни будущих сотрудников ОВД. Качество жизни: теория и практика социальной экономики: Сб. докл. Международной научно-практической конференции. Часть II. –Белгород: БелГТАСМ; Москва: «Мобилизация и развитие». -2002. -С. 73 - 76.