Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


88. Бондаренко Володимир Олександрович. Стан репродуктивної та сексуальної функції при недостатності пубертату у чоловіків, механізми розвитку та терапія їх порушень: дис... д-ра мед. наук: 14.01.14 / АМН України; Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я.Данилевського. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Бондаренко В.О. Стан репродуктивної та сексуальної функцій при недостатності пубертату у чоловіків, механізми розвитку та терапія їх порушень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.14 – ендокринологія, Інститут проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського АМН України, Харків, 2004.

Дисертацію присвячено такому аспекту репродуктивної ендокринології, як значення диспубертатогенезу в формуванні порушень системи відтворення у чоловіків.

У роботі на підставі порівняльного вивчення віддалених наслідків застосування в період статевого розвитку гормональних та гормоноредукованого методів лікування при різних варіантах недостатності пубертату визначено особливості маскулінізації, стану системи гіпофіз-статеві залози та сексуальної функції у чоловіків. Встановлено, що при ідіопатичній гіпофертильності, особливо за умов констатації перинатального обтяження в анамнезі, має місце зниження рівня маскулінізації параметрів статевого розвитку і морфотипу, які свідчать про існування субклінічних ознак недостатності процесів пубертатогенезу. Доведено, що в механізмі формування порушень репродуктивної функції у чоловіків з недостатністю пубертату та ідіопатичною гіпофертильністю при констатації перинатального обтяження в анамнезі суттєву роль відіграє абсолютна гіпоандрогенемія, яка обумовлена зменшенням реалізації дії лютеїнізуючого гормону на клітини Лейдiга, порушення андроген-естрогенового балансу, а також гіпореалізація дії тестостерону на сім’яні міхурці та передміхурову залозу. Встановлено залежність стану сексуальної функції від рівня маскулінізації, абсолютної та відносної андрогенізації у чоловіків з патологією пубертатогенезу.

Запропоновано схеми стимуляції репродуктивної та сексуальної функцій при гіпоандрогенних, в тому числі обумовлених гіпореалізацією гонадотропного ефекту, порушеннях. Розроблено метод лікування гіпофертильності, обумовленої гіпореалізацією дії ендогенного тестостерону на передміхурову залозу.

1. У дисертації наведено теоретичне обґрунтування та представлено нове вирішення наукової проблеми щодо визначення ролі недостатності процесів пубертатогенезу і неадекватних методів їх корекції у формуванні порушень репродуктивної та сексуальної функцій у чоловіків на підставі проведення комплексного дослідження показників маскулінізації, функціонального стану системи відтворення у осіб з різними варіантами затримки статевого розвитку та гіпофертильності. Розроблено патогенетично обґрунтовані підходи до терапії патоспермій та сексуальних дисфункцій, обумовлених диспубертатогенезом, у чоловіків, впровадження яких у практичну медицину сприятиме підвищенню репродуктивного здоров’я населення України.

2. Призначення гормоноредукованої терапії, яка посилює секрецію ендогенних гонадотропінів, хлопцям із фізіологічним (функціональним) варіантом недостатності пубертату та затримкою статевого розвитку, обумовленою орхіпексією з приводу крипторхізму, забезпечує в постпубертаті достатній рівень маскулінізації первинних та вторинних ознак чоловічої статі та морфотипу, призводить до нормалізації продукції гормонів системи гіпофіз-статеві залози та компенсує параметри спермограм згідно з критеріями норми ВООЗ відповідно у 83,3 та 68,8 % дорослих чоловіків. Використання гонадотропіну хоріонічного при лікуванні даних варіантів недостатності статевого дозрівання сприяє формуванню дисфункціональних змін у системі гіпофіз-статеві залози, таких як зниження реалізації дії лютеїнізуючого гормону, абсолютної та відносної гіпоандрогенемії і, як наслідок цього, нормалізує сперматогенез тільки у 17,7 і 20 % дорослих чоловіків.

3. Для оптимальної компенсації функціонального стану системи гіпофіз-статеві залози та сексуальної функції у чоловіків, хворих на тестикулярний та церебропітуїтарний препубертатний гіпогонадизм, доцільним є призначення адекватної гормонотерапії з 14-15 років. Використання стимулюючої гормонотерапії препаратами хоріонічного гонадотропіну з даних вікових строків сприяє також нормалізації сперматогенезу у хворих на вторинний гіпогонадизм.

4. Оперативне лікування пахової ретенції яєчок після шести років призводить до гіпоплазії яєчок та формування функціонального стану системи гіпофіз-статеві залози, як це спостерігається у хворих на первинний гіпогонадизм. При цьому у випадках односторонньої орхіпексії нормалізація сперматогенезу відбувається у 30,8 %, а при двосторонній - тільки у 20,0 % дорослих чоловіків.

5. Чоловіки, яким була проведена хірургічна корекція варикоцеле в період пубертату, є групою ризику щодо можливого формування у них порушень функціонування системи гіпофіз-статеві залози за ознаками, характерними для тестикулярного гіпогонадизму.

6. Наявність ознак зниження рівня маскулінізації параметрів статевого розвитку та змін у морфотипі у чоловіків з ідіопатичною гіпофертильністю, особливо за умов констатації перинатального обтяження в анамнезі, дає підставу визначити їх як форми патоспермій, що обумовлені недостатністю процесів пубертатогенезу. При цьому у осіб з перинатальним обтяженням в анамнезі, навіть із значними ураженнями сперматогенезу, відсутня тенденція до змін рівнів гонадотропінів, як і у хворих на перинатально детермінованний гіпогонадизм, що зумовлено диспрограмним функціонуванням у них системи гіпофіз-статеві залози. Призначення в період пубертату хворим на перинатально детермінований гіпогонадизм активуючого секрецію ендогенних гонадотропінів гормоноредукованого лікування призводить до компенсації розмірів яєчок та їх інкреторної функції у 94,1 % дорослих чоловіків, що сприяє нормалізації сперматогенезу у 64,7 % осіб при відсутності цих позитивних змін у 100% випадків, коли дана терапія не застосовувалась.

7. Гіпотестостеронемія, яка обумовлена зменшенням реалізації дії лютеїнізуючого гормону, а також зниженням рівня відносної андрогенізації, є одним з головних патогенетичних чинників, які призводять до розвитку патоспермій у чоловіків з порушеннями процесів пубертатогенезу та при диспрограмних варіантах гіпофертильності з перинатальним обтяженням в анамнезі. Для ідіопатичної гіпофертильності при відсутності перинатального обтяження в анамнезі характерним є насамперед зниження рівня відносної андрогенізації. При цьому у разі суттєвих порушень сперматогенезу можливе зростання до субнормальних величин рівня пролактину без клінічних ознак гіперпролактинемії, що сприяє зменшенню андроген-естрогенових співвідношень.

8. Ступінь сексуальних порушень у чоловіків із диспубертатогенезом залежить як від абсолютної, так і відносної гіпоандрогенемії, а також від зниженя рівня маскулінізації чоловічого організму. Передумовою нормалізації у них статевої функції у повному обсязі є компенсація індексу маскулінізації більше ніж
6,0 ум.од. та відповідна секреція тестостерону, яка б перевищувала 8,0 нмоль/л.

9. Комплексна терапія, яка спрямована на посилення реалізації дії ендогенних гонадотропінів, стимулює інкреторну та сперматогенну функцію статевих залоз, а також сексуальну активність у чоловіків із нормогонадотропними варіантами порушень репродуктивної та сексуальної функцій у разі констатації зменшення співвідношення тестостерону до лютеїнізуючого гормону при відсутності гіпоплазії яєчок.

10. Використання токоферолу ацетату (вітаміну Е) посилює андрогенний ефект тестостерону ундеканоату (андріолу) при застосуванні їх відповідно у дозах 200 та 80 мг на добу, не змінюючи продукцію гонадотропінів, і тим самим стимулює сперматогенну і статеву функцію у чоловіків при гіпоандрогенних репродукто- та сексопатіях.

11. Визначення величин співвідношення концентрації фруктози або лимонної кислоти в еякуляті до рівня чоловічого статевого гормону у сироватці крові є діагностичними маркерами для виділення форм патоспермій з гіпореалізацією дії ендогенного тестостерону. При цьому призначення андрогенактивуючої терапії, яка складається з терапевтичних доз токоферолу ацетату, оротату калію та рибоксину стимулює сперматогенез у чоловіків з олігозоосперміями у разі відповідних нормі рівнях тестостерону у сироватці крові на тлі зменшення концентрації лимонної кислоти у сім’яній рідині.

Публікації автора:

1. Демченко О.М., Бондаренко В.О., Коренєва Є.М. Функціональний стан системи гіпофіз-статеві залози при деяких формах ідіопатичного безпліддя у чоловіків // Ендокринологія. – 1999. – Т. 4, № 1. – С. 49-54. (Здійснив набір матеріалу, написав обговорення результатів дослідження та висновки)

2. Бондаренко В.О. Значення андрогено-естрогенних співвідношень в клініці сексуальних порушень у чоловіків // Лікарська справа. – 2000. – № 1. –С. 44- 47.

3. Динаміка гормонального і репродуктивного статусів при активації гонадотропінів у чоловіків із безпліддям / О.М. Демченко, В.О.Бондаренко, Т.Ю. Бурма, Л.А. Сиротенко, Н.М. Бречка // Урологія. – 2000. – Т. 4, № 3. – С. 70-73. (Здійснив набір матеріалу, провів статистичну обробку й узагальнення отриманих даних)

4. Бондаренко В.А. Гормоны системы гипофиз-гонады и их модуляторы в терапии нарушений сперматогенеза у мужчин // Международный медицинский журнал. – 2000. – Т. 6, № 3. – С. 39-42.

5. Бондаренко В.О., Гладкова А.І., Демченко О.М. Гормони системи гіпофіз-статеві залози та їх значення в діагностиці гіпофертильності у чоловіків // Ендокринологія. – 2001. – Т. 6, № 2. – С. 213-220. (Провів аналіз літератури, здійснив набір матеріалу та статистичну обробку отриманих даних, обґрунтував висновки)

6. Бондаренко В.А., Демченко А.Н., Коренева Е.М. Андрологический статус и система гипофиз-гонады у мужчин в отдаленные сроки после препубертатной орхипексии // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 1. – С. 128-130. (Розробив програму дослідження, провів аналіз результатів, написав висновки)

7. Бондаренко В.А. Состояние половой функции у мужчин, больных первичным гипогонадизмом, в отдаленные сроки после начала андрогенотерапии // Медицина сегодня и завтра. – 2001. – № 4. – С. 122-124.

8. Бондаренко В.А., Демченко А.Н., Коренева Е.М. Половая функция у мужчин, оперированных по поводу крипторхизма // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 3. – С. 107-109. (Провів набір матеріалу, статистичну обробку результатів, підготував до друку)

9. Досвід використання тестостерону ундеканоату в комплексі з токоферолом ацетатом при терапії неплідності у чоловіків / О.М. Демченко, В.О.Бондаренко, Н.М. Бречка, Т.Ю. Бурма, Л.А. Сиротенко // Урологія. – 2001. – Т. 5, № 3. – С. 42-45. (Сформулював мету, здійснив клінічні дослідження, написав обговорення отриманих результатів)

10. Бондаренко В.А., Демченко А.Н., Дунаев В.А. Андрологический статус и функция системы гипофиз-гонады у мужчин с первичным гипогонадизмом в отдаленные сроки после андрогенотерапии // Експериментальна і клінічна медицина. – 2002. – № 2. – С. 72-76. (Здійснив набір матеріалу, провів аналіз даних, підготував до друку)

11. Бондаренко В.А., Демченко А.Н. Андрологический статус и функция системы гипофиз-гонады у мужчин с недостаточностью пубертата в анамнезе в отдаленные сроки после терапии // Проблеми медичної науки та освіти. – 2002. – № 3. – С. 23-25. (Розробив програму дослідження, провів аналіз результатів, написав висновки)

12. Бондаренко В.О., Демченко О.М., Дунаєв В.О. Функціональний стан системи гіпофіз-статеві залози у чоловіків, хворих на вторинний гіпогонадизм, у віддалені строки після терапії препаратами хоріонічного гонадотропіну // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – 2002. – Випуск 11, Книга 2. – С. 287-290. (Обрав напрямок і програму дослідження, провів статистичну обробку й узагальнення отриманих даних)

13. Андрологічний статус та функція системи гіпофіз-статеві залози у чоловіків з варикоцеле та оперованих з приводу варикоцеле./ Ю.І. Караченцев, О.М. Демченко, В.О. Бондаренко, Є.І. Скорняков, О.В. Козаков // Шпитальна хірургія. – 2002. – №. 3. – С. 35-37. (Здійснив набір матеріалу, виконав статистичну обробку та підготовку до друку.)

14. Бондаренко В.О., Демченко О.М. Пролактин у чоловіків з порушеннями процесів пубертатогенезу // Ендокринологія. – 2002. – Т. 7, № 2. – С. 203-209. (Провів аналіз літератури, обстеження хворих, статистичну обробку та аналіз отриманих даних)

15. Рівень андрогенізації та концентрації фруктози в еякуляті у чоловіків з гіпофертильністю / В.О. Бондаренко, О.М. Демченко, Т.Ю. Бурма, Н.М. Бречка, Л.А. Сиротенко // Ендокринологія. – 2003. – Т. 8, № 1. – С. 54-60. (Здійснив набір матеріалу, статистичну обробку та узагальнення отриманих даних)

16. Бондаренко В.А. Сексуальная функция у мужчин с недостаточностью пубертата в анамнезе в отдаленные сроки после фармакотерапии // Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 1. С. 60-63.

17. Содержание фруктозы и лимонной кислоты в эякуляте и его взаимосвязь с уровнями андрогенизации у мужчин с недостаточностью пубертата в анамнезе / В.А. Бондаренко, А.Н. Демченко, Т.Е. Бурма, С.П. Кошель // Проблеми ендокринної патології. – 2003. – № 1. – С. 68-72. (Обрав напрямок і програму дослідження, провів статистичну обробку та узагальнення отриманих даних)

18. Гладкова А.И., Бондаренко В.А. Влияние гиперэстрогенемии на формирование патоспермии у мужчин // Здоровье мужчин. – 2003. – № 2. – С. 95-99. (Здійснив набір матеріалу, провів аналіз результатів та підготував роботу до друку.)

19. Бондаренко В.А., Демченко А.Н. Параметры полового развития и функция системы гипофиз-гонады у мужчин с наличием перинатальной отягощенности в анамнезе // Експериментальна і клінічна медицина. – 2003. – № 2. – С. 110-113.(Визначив мету, розробив програму дослідження, провів аналіз результатів)

20. Бондаренко В.А. Взаимосвязь между концентрацией лимонной кислоты в эякуляте и уровнем андрогенизации у мужчин с патоспермиями // Медицина сегодня и завтра. – 2003. – № 2. – С. 42-44.

21. Бондаренко В.А., Демченко А.Н. Сексуальная функция у мужчин с перинатальной отягощенностью в анамнезе // Проблеми ендокринної патології. – 2003. – № 3. – С. 55-59. (Здійснив набір матеріалу, провів статистичну обробку та аналіз результатів дослідження)

22. Бондаренко В.О. Статева функція у чоловіків, хворих на вторинний гіпогонадизм, у відділені строки після призначення стимулюючої гормонотерапії // Проблеми ендокринної патології. – 2004. – № 1. – С. 55-59.

23. Пат. 59748 А Україна, МКП7 А61К 31/19, А61К 31/355, А61К 31/70. Спосіб лікування олігозооспермії / В.О. Бондаренко, Ю.І. Караченцев, О.М.Демченко, Т.Ю. Бурма (UA); Ін-т проблем ендокринної патології ім. В.Я. Данилевського АМН України (UA). – № 2002120033; Заяв. 12.12.02; Опубл. 15.09.03, Бюл. № 9. – 3с. (Обґрунтував наукову концепцію, провів аналіз і апробацію отриманих даних, прийняв участь в оформленні заявки)

24. Андроген-эстрогенные соотношения у мужчин с варикоцеле и оперированных по поводу варикоцеле / Ю.И. Караченцев, А.Н. Демченко, В.А.Бондаренко, Е.И. Скорняков, А.В. Казаков // Проблеми ендокринної патології. – 2002. – № 1. – С. 54-57. (Обрав напрямок дослідження, провів аналіз результатів, обґрунтував висновки)

25. Бондаренко В.А., Демченко А.Н., Скорняков Е.И. Функция системы гипофиз-гонады у мужчин, оперированных по поводу пахового крипторхизма в различные возрастные сроки // Здоровье мужчин. – 2002. – № 3. – С. 55-56. (Обґрунтував напрямок дослідження, здійснив статистичну обробку та узагальнення отриманих даних, підготував роботу до друку)

26. Диференційовані підходи до терапії ідіопатичної гіпофертильності у чоловіків: Метод. рекомендації / Склали: Ю.І. Караченцев, О.М. Демченко, В.О. Бондаренко, Н.М. Бречка, Т.Ю. Бурма, Л.А. Сиротенко. – Київ-Харків, 2004. – 10 с. (Запропонував спосіб діагностики і терапії олігозооспермії, підготував матеріали до друку)