Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Мацейко Ірина Іванівна. Стан психофізіологічних функцій та успішність навчання учнів середнього шкільного віку і їх зв'язок з властивостями основних нервових процесів: дисертація канд. біол. наук: 03.00.13 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Мацейко І.І. Стан психофізіологічних функцій та успішність навчання учнів середнього шкільного віку і їх зв’язок з властивостями основних нервових процесів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук з спеціальності 03.00.13 – фізіологія людини і тварин. Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2003.

Проводились дослідження властивостей основних нервових процесів, сенсомоторних функцій, пам’яті та уваги, успішності навчання учнів середнього шкільного віку. Показано, що функціональна рухливість і сила нервових процесів, сенсомоторні та психічні функції повільно та нерівномірно розвиваються від 11 до 14 років. Визначена динаміка зв’язків властивостей нервових процесів з сенсомоторними та психічними функціями. Виявлена залежність складних реакцій вибору, деяких параметрів психічних функцій, успішності навчання 11-річних дітей від властивостей основних нервових процесів. У 12-13-річних школярів їх зв’язки послаблюються, у 14-річних – зникають. Вперше була вивчена вікова динаміка психофізіологічних функцій у дітей 11-14 років з різним рівнем розвитку властивостей основних нервових процесів. Доказано, що у обстежуваних з різним рівнем функціональної рухливості та сили нервових процесів характер та спрямованість онтогенетичних змін психофізіологічних функцій однакові, але вираженість їх різна. Особи з високим рівнем властивостей основних нервових процесів характеризувались вищими показниками пам’яті, уваги, сенсомоторної реактивності, успішності навчання, ніж їх однолітки з низьким рівнем типологічних властивостей вищої нервової діяльності.

1. Віковий період від 11 до 14 років характеризується подальшим формуванням нейродинамічних та психічних функцій, що проявляється у розвитку властивостей основних нервових процесів та покращенні параметрів простих і складних сенсомоторних реакцій, в зростанні обсягу короткочасної зорової пам’яті та параметрів уваги.

2. Властивості основних нервових процесів (ФРНП та СНП) суттєво впливають на розвиток нейродинамічних функцій і мають достовірний зв’язок з параметрами складних сенсомоторних реакцій. У віці 12-14 років такі зв’язки послаблюються.

3. Не виявлено зв’язку між типологічними властивостями ВНД і часовими характеристиками простих зорово-моторних реакцій, а також достовірності різниць цих показників у групах досліджуваних з різним рівнем розвитку властивостей основних нервових процесів.

4. Показники довільної уваги в учнів середнього шкільного віку достовірно корелюють з рівнем властивостей основних нервових процесів. Учні з високим розвитком функціональної рухливості і сили нервових процесів характеризувались вищими показниками уваги, ніж учні з низькими властивостями нервових процесів.

5. Зв’язки між показниками ФРНП, СНП та обсягом короткотривалої зорової пам’яті продовжують формуватись в 11-річних дітей. В учнів 12-14 років такі зв’язки не виявлені.

6. Встановлено зв’язок властивостей основних нервових процесів з успішністю навчання учнів 11-ти років. Значне посилення нерівномірності та гетерохронності розвитку дітей 12-13 років приводить до зникнення подібних зв’язків. У 14-річних учнів з’являється тенденція до появи зв’язків між індивідуально-типологічними властивостями ВНД та успішністю навчання.

7. Зв’язки успішності навчання з показниками довільної уваги та короткотривалої зорової пам’яті впродовж досліджуваного періоду мінливі та нестабільні.

8. Період середнього шкільного віку можна охарактеризувати як період уповільненої динаміки індивідуально-типологічних особливостей ВНД та властивостей психічних функцій із поступовим темпом їх зростання.

Публікації автора:

  1. Макаренко М.В., Мацейко І.І., Борейко Т.І. Розвиток властивостей психофізіологічних функцій у дітей середнього шкільного віку//Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі. Матер. симпозіуму. Київ-Черкаси.–1995.– С. 52.

  2. М.В.Макаренко, Т.І.Борейко, В.С.Лизогуб, І.І.Мацейко, О.П.Никоненко, В.М.Панченко, О.Б.Спринь. Вікові зміни вищої нервової діяльності у людини // Вісник ЧДУ: Актуальні проблеми фізіології.–Черкаси.–1996.–Вип.1.– С. 49-53.

  3. М.В.Макаренко, В.С.Лизогуб, О.М.Давидова, І.І.Мацейко. Вікова динаміка формування функції пам’яті та її зв’язок з властивостями основних нервових процесів у учнів старшого шкільного віку // Фізіол. журн.–1997.–Т.43.–№5-6.– С. 76-83.

  4. Макаренко М., Лизогуб В., Богуцька Т., Борейко Т., Давидова О., Мацейко І., Харченко Д. Зміни властивостей нейродинамічних функцій у людей в період від першого дитинства до зрілого віку // Матер. всеукр. наук. конф. “Проблеми вікової фізіології.”–Луцьк.–1998.–С. 21-22.

  5. Макаренко М.В., Мацейко І.І. Розвиток уваги та її зв’язок з функціональною рухливістю нервових процесів у дітей середнього шкільного віку//Особливості формування та становлення психофізіологічних функцій в онтогенезі. Матер. симпозіуму. Київ-Черкаси.–1999.– С. 63.

  6. Н.В.Макаренко, В.С.Лизогуб, Т.И.Борейко, Е.М.Давыдова, Д.Н.Харченко, О.К.Кравченко, И.И.Мацейко, А.Н.Василенко, Е.Д.Андриенко. Сенсомоторные функции в онтогенезе человека и их связь со свойствами нервной системы // Физиология человека.–2001.–Т.27, №6.– С. 52-57.

  7. Мацейко І.І. Індивідуально-типологічні особливості ВНД та успішність навчання дітей 11-14 років // Індивідуальні психофізіологічні особливості людини та проф. діяльність. Матер. наук. конф. Київ-Черкаси.–2001.– С. 82.

  8. Мацейко І.І. Сенсомоторна реактивність та основні властивості нервових процесів у дітей середнього шкільного віку // Фізіол. журн.–2002.–Т.48, №2.– С. 126-127.