158. Гищак Тетяна Віталіївна. Стан провідникової системи серця у дітей з надшлуночковими пароксизмальними тахікардіями і критерії диференційованої терапії: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2004. : табл.
Анотація до роботи:
Гищак Т.В. Стан провідникової системи серця у дітей з надшлуночковими пароксизмальними тахікардіями і критерії диференційованої терапії. – Рукопис.
Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.10. – педіатрія. – Національний медичний університет ім..акад.О.О.Богомольця МОЗ України, Київ, 2004.
Дисертація присвячена удосконаленню прогностичних і лікувально-діагностичних заходів, які спрямовані на підвищення ефективності базисної терапії надшлуночкових пароксизмальних тахікардій у дітей. Розроблений новий нетравматичний і оптимальний метод виявлення додаткових шляхів проведення в серці, що базується на розрахунку коефіцієнта преекситації по показникам ДПЕКГ. Виявлено, що предикторами виникнення важких приступів СВТ є подовження передсердної провідності і знижений вольтаж зубців ЕКГ. Розроблені прогностичні рівняння, за якими розраховується імовірна частота виникнення приступів СВТ. Розроблений і обґрунтований алгоритм призначення базисної терапії СВТ із включенням препаратів: аспаркам, ібупрофен в комплексі з антибіотико терапією, АТФ і “гранули кверцетину”. Використання моделей прогнозування частоти виникнення приступів СВТ дає можливість оцінити ефективність медикаментозної терапії і своєчасно провести її корекцію.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання щодо удосконалення програм діагностичних, прогностичних та лікувально-профілактичних заходів у дітей з надшлуночковими пароксизмальними тахікардіями.
В результаті дослідження отримані нові дані про стан провідникової системи серця у дітей з суправентрикулярними тахікардіями (СВТ), які дали змогу запропонувати чутливі критерії діагностики, прогнозувати перебіг і розробити нові підходи до базисної терапії надшлуночкових пароксизмальних тахікардій.
ДПЕКГ дослідження є одним із методів, який дозволяє виявити участь додаткових шляхів проведення (ДШП) в антероградному розповсюдженні збудження від передсердь до шлуночків і проводити перевірку оперативної ліквідації цих шляхів, для чого розраховується коефіцієнт передзбудження, який при наявності ДШП дорівнює 0,75.
Факторами ризику виникнення важких приступів СВТ є: зниження сумарного вольтажу комплексів QRS в І, ІІ, ІІІ відведеннях ЕКГ (20,97 ± 0,94 мм і менше); подовження проведення по правому передсердю за даними ДПЕКГ до 37,85 ± 6,25 мс (р<0,05), по лівому - до 91,67 ± 6,50 мс (р<0,01), по АВ-з’єднанню - до 192,16 ± 12,02 мс (р<0,05).
Вегетативний тонус є одним з основних факторів, що впливає на частоту виникнення приступів СВТ: при маніфестному синдромі преекситації (К0,75) до збільшення частоти приводить парасимпатична направленість вихідного вегетативного тонусу (ІНБ<30); при АВ-реципроктних тахікардіях на фоні схованих ДШП (К>0,75), АВ-вузлових і передсердних тахікардіях – симпатикотонія (ІНБ>90).
Розробка прогностичних регресійних моделей з урахуванням показників ЕКГ (сумарний вольтах комплексів QRS в стандартних відведеннях, частотно коригований інтервал Q-T), показників кардіоінтервалографії і ДПЕКГ дозволила прогнозувати частоту виникнення приступів СВТ і своєчасно проводити корекцію терапії у хворих з різними видами СВТ.
Препарати базисної терапії СВТ мають різний вплив на електрофізіологічні властивості міокарду у дітей: аспаркам подовжує передсердну (р<0,01) і АВ-провідність (р<0,05); нестероїдні протизапальні препарати в комбінації з антибіотикотерапією подовжують передсердну провідність (р<0,05) і підвищують вольтаж ЕКГ (р<0,05); АТФ при внутрішньом’язовому введенні зменшує частоту серцевих скорочень (р<0,05), подовжує фазу реполяризації шлуночків (р<0,05), нормалізує вегетативний тонус переважно за рахунок підвищення активності гуморального контуру регуляції серцевого ритму (р<0,05); “гранули кверцетину” нормалізують подовжене передсердне проведення (р<0,05) і підвищують вольтаж ЕКГ (р<0,001).
Диференційована базисна терапія з урахуванням показників ЕКГ (сумарний вольтах комплексів QRS в стандартних відведеннях, частотно коригований інтервал Q-T), показників кардіоінтервалографії і ДПЕКГ попереджає виникнення приступів АВ-реципроктної пароксизмальної тахікардії у 60% дітей (приступи не провокуються при проведенні ЧсЕКС); приводить до зменшення частоти приступів пароксизмальних передсердних тахікардій у 56% хворих; зменшує частоту виникнення АВ-вузлових тахікардій у 72% випадків.
Публікації автора:
Мощич П.С., Гищак Т.В. Значення ДПЕКГ дослідження для виявлення додаткових передсердно-шлуночкових шляхів проведення при пароксизмальних тахікардіях. / Лікарська справа. – 1998, №1 – С.75-78 (Здобувачеві належить набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, формулювання основних висновків, підготовка матеріалу до друку).
Гищак Т.В. Новий підхід до призначення антиаритмічної терапії у дітей та підлітків з WPW синдромом з урахуванням провідникових властивостей аномальних і нормальних шляхів проведення. /Український кардіологічний журнал. – 1998. - №4. – С.39 – 41. 9Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Фролов О.І. Гищак Т.В. Спосіб виявлення додаткових передсердно-шлуночкових шляхів проведення по поверхневій ЕКГ. Україна МПК 6А61 В5/0402. №97063164. Заявлено 26.06.97. Опубл. 30.10.98 Бюл. №6 – С.3.1.28. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, участь у відборі хворих для дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Гищак Т.В. Критерії підбору антиаритмічних препаратів при пароксизмальних тахікардіях у дітей та підлітків з додатковими шляхами проведення в серці. / Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. - №6. - С.35-37. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Особливості показників шлуночкового комплексу, визначені за допомогою диференційно підсиленої ЕКГ у здорових дітей та дітей з ревмокардіальною патологією ./ Ю.В.Марушко, Т.В.Гищак, Т.В.Марушко, В.М.Сонькін. // Лікарська справа. – 2002. - №1. – С.44-47. (Здобувачеві належить набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Марушко Ю.В., Гищак Т.В. Характеристика шлуночкового комплексу диференційно-підсиленої ЕКГ у дітей з кардіоревматологічною патологією. / Український науково медичний молодіжний журнал. – 2001. - №2. – С-17-19. (Здобувачеві належить відбір хворих і оцінка результатів дослідження, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Гищак Т.В. Значення ДПЕКГ дослідження для топічної діагностики додаткових шляхів проведення при синдромі передзбудження шлуночків. /”Актуальні проблеми внутрішньої патології та післядипломної підготовки лікарів-терапевтів”. Київ, 1996. – С.214-215. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, формулювання основних висновків, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Гищак Т.В., Волошина О.О. Метод ДПЕКГ в діагностиці гемодинамічного перевантаження передсердь при порушеннях ритму серця у дітей. /Тези доповідей VІ конгресу світової федерації українських лікарських товариств. – Одеса, 1996. – С.57 (Здобувачеві належить набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, формулювання основних висновків, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Гищак Т.В. Терапія з урахуванням функціональних властивостей шляхів проведення в серці дає можливість запобігти проаритмогенному ефекту пропафенону. / Тези доповідей Х з’їзду педіатрів України //Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1999. - №4. - С.97. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Гищак Т.В. Вплив внутріпередсердної провідності на важкість приступів пароксизмальної тахікардії у дітей та підлітків з синдромом Вольфа-Паркінсона-Уайта. /Тези доповідей об’єднаного пленуму кардіологів, ревматологів та кардіохірургів України. Київ, 1999.- С.90-93. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, формулювання основних висновків, підготовка матеріалу до друку).
. Мощич П.С., Гищак Т.В. Особливості передсердної провідності при важких та легких приступах пароксизмальної тахікардії у дітей та підлітків з синдромом Вольфа-Паркінсона-Уайта. / Таврический медико-биологический вестник. – 1999. - №3-4. – С.93-94 (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Гищак Т.В., Чабанович О.В. Критерії підбору антиаритмічних препаратів у дітей та підлітків з пароксизмальними тахікардіями. /Тези доповідей VІІІ конгресу світової федерації українських лікарських товариств. – 2000. – С.168. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, формулювання основних висновків, підготовка матеріалу до друку).
Характеристика показників диференційно-підсиленої ЕКГ у здорових дітей та підлітків./ П.С.Мощич, Ю.В.Марушко, Т.В.Гищак, О.В.Долинна. // Збірник наукових праць співробітників КМАПО і. П.Л.Шупика. Київ, 2001р. – С.1101-1107. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Інтервальні та амплітудні показники шлуночкового комплексу диференційно-підсиленої ЕКГ у здорових дітей та підлітків. / П.С.Мощич, Ю.В.Марушко, Т.В.Гищак, А.В.Гаєвська. //Тези доповідей науково-практичної конференції “Охорона материнства та дитинства в сучасних умовах в м.Києві. Київ, 2002. – С.-7. (Здобувачеві належить участь у наборі клінічного матеріалу і статистичній обробці отриманих результатів).
Застосування гранул кверцетину в комплексному лікуванні дітей з кардіо-ревматологічними захворюваннями. /П.С.Мощич, Ю.В.Марушко., Т.В.Гищак, А.В.Гаєвська. //ІХ конгрес Світової федерації українських лікарських товариств. Луганськ. – С.160. (Здобувачеві належить участь в оцінці клінічних даних, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Марушко Ю.В., Гищак Т.В. Застосування гранул кверцетину в комплексному лікуванні дітей з кардіоревматологічними захворюваннями. /Вестник физиотерапии и курортологии. 2003. – Т.9 - №1. – С.20.(Здобувачеві належить набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Мощич П.С., Марушко Ю.В., Гищак Т.В. Можливості диференційно підсиленої і стандартної електрокардіографії у контролі терапії препаратами калію. /Вестник физиотерапии и курортологии. 2003. – Т.9 - №1. – С.21. (Здобувачеві належить ідея проведення досліджень, набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Використання диференційно підсиленої електрокардіографії у контролі терапії аспаркамом при порушеннях серцевого ритму у дітей. / П.С.Мощич, Ю.В.Марушко, Т.В.Гищак, А.В.Гаєвська, С.А.Пісоцька // Тези доповідей 7 з’їзду всеукраїнського лікарського товариства, м.Тернопіль, 16-17 травня 2003 року.// Українські медичні вісті. 2003. – Т.5. - №1 (63). – С.60. (Здобувачеві належить набір клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку).
Вплив препарату гранули кверцетину на електрокардіографічні показники при лікуванні дітей з серцевою патологією. / Ю.В.Марушко, П.С.Мощич, Т.В.Гищак та ін. //”Фітотерапія в реабілітації хворих”. Збірник тез науково-практичної конференції .2003. Київ. - С.28-29 (Здобувачеві належить участь у наборі клінічного матеріалу, статистична обробка отриманих результатів, підготовка матеріалу до друку.)