Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Колесніков Максим Олександрович. Стан процесів переокислення та антиоксидантної системи організму каченят в постнатальному онтогенезі: дисертація канд. с.-г. наук: 03.00.04 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Колесніков М.О. Стан процесів переокислення та антиоксидантної системи організму каченят в постнатальному онтогенезі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Дисертація присвячена з’ясуванню особливостей процесів ПОЛ і антиоксидантної системи організму каченят в постнатальному онтогенезі та за дії антиоксидантів. Встановлено, що високий вміст продуктів ПОЛ у добових каченят обумовлений підвищеною концентрацією ліпідів на тлі низької СОД, ГПО активності тканин печінки і крові каченят. Стабілізація ПОЛ в ході онтогенезу пов’язана з швидким витрачанням вітаміну Е та посиленям активності ферментативної ланки АОС. В період ювенального линяння відбувається інтенсифікація перекисних процесів, що викликає компенсаторне зростання СОД, ГПО активностей. Встановлено, що період ранньої постнатальної адаптації є найбільш критичним у функціонуванні АОС організму каченят. Це призводить до зниження інтенсивності росту та потребує регуляції екзогенними антиоксидантами.

Вивчено характер антиоксидантної дії екстракту біофлавоноїдів виноградного насіння in vitro. Показано, що екстракт підвищує антиоксидантний статус організму каченят шляхом стабілізації процесів ПОЛ, стимулювання ГПО, КТ активності, зростання вмісту вітаміну Е та каротиноїдів, зниження вмісту холестерину та сприяє підвищенню живої маси і збереженості поголів’я каченят. З’ясовано особливості впливу екстракту БФ на проантиоксидантний статус організму каченят у порівнянні з синтетичним іонолом та встановлено, що за характером впливу досліджувані антиоксиданти подібні.

  1. У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми з’ясування стану процесів ПОЛ і системи антиоксидантного захисту організму каченят за постнатального онтогенезу та за дії антиоксидантів.

  2. Встановлено, що тканини добових каченят характеризуються значною інтенсивністю процесів ПОЛ на тлі високого вмісту ліпідів, зокрема, холестерину, ліпопротеїдів та основних тканинних біоантиоксидантів при недостатній супероксиддисмутазній, глутатіонпероксидазній активності в тканинах печінки і крові каченят.

  3. Стабілізація ПОЛ на фізіологічному рівні у каченят 7- та 21-денного віку відбувається за рахунок витрачання вітаміну Е із швидким зниженням його вмісту (Р<0,05), посилення функціонування ферментативної ланки АОС, про що свідчить зростання супероксиддисмутазної (Р<0,05), глутатіонпероксидазної активності (Р<0,05) в тканинах печінки та крові каченят.

  4. В період з 28- до 42-денного віку встановлено вірогідне зниження активності основних антиоксидантних ферментів, вмісту вітаміну Е та зростання вмісту вітаміну А на фоні низького рівня малонового діальдегіду в досліджуваних тканинах каченят, що супроводжується різким зниженням інтенсивності росту .

  5. В досліджений період ювенального линяння каченят (56-70 доба) спостерігається інтенсифікація процесів ПОЛ, що супроводжується компенсаторним зростанням супероксиддисмутазної, каталазної, глутатіонпероксидазної активності та вмісту вітаміну Е, каротиноїдів (Р<0,05) в тканинах печінки та крові каченят.

  6. Синтетичний антиоксидантний препарат дистинол у різних дозах при введенні до кормів каченят протягом 7 – 35 доби не стабілізує процеси переокислення. Проте, біогенний препарат стибіл в дозах 0,5% та 1,0% знижує вміст малонового діальдегіду (Р<0,05) в тканинах печінки та плазмі крові. Вірогідному зростанню живої маси каченят сприяло лише введення дистинолу в дозі 0,025% і 0,035% та стибілу в дозі 2,0%.

  7. В умовах in vitro встановлена здатність екстракту БФ з виноградного насіння гальмувати процеси утворення малонового діальдегіду. Антиоксидантна активність екстракту має дозозалежний характер. БФ екстракту виявляють виразну антиоксидантну дію у концентраціях 1,3-5,210-5 г/мл, а при зростанні концентрацій до порядку 10-4-10-3 г/мл відбувається інверсія до прооксидантного ефекту.

  8. Введення екстракту біофлавоноїдів у дозі 200 мг/кг призводить до підвищення вмісту вітаміну Е (Р<0,05) разом із зниженням супероксиддисмутазної, глутатіонпероксидазної активності в крові 42- і 70-денних каченят. Під впливом екстракту біофлавоноїдів в дозах 50 і 125 мг/кг корму вірогідно знижується вміст малонового діальдегіду в печінці та крові каченят, підвищується каталазна та глутатіонпероксидазна активність (Р<0,05), зростає вміст каротиноїдів та виявляється гіпохолестеринемічний ефект. Введення екстракту біофлавоноїдів у дозі 125 мг/кг сприяє зростанню живої маси каченят на 14,2% і збереженості поголів’я протягом досліджуваного періоду.

  9. З метою підвищення активності антиоксидантної системи та приростів живої маси каченят рекомендовано використання екстракту біофлавоноїдів з виноградного насіння в дозі 125 мг/кг корму.

Публікації автора:

  1. Колесніков М.О., Калитка В.В. Роль антиоксидантної системи в адаптації качок до умов постнатального розвитку // Укр. биохим. журн. – 2002. –Т.74, № 2. – С. 123-127. (Дисертант брав участь у постановці та проведенні досліду, статистичній обробці, аналізу даних та написанні роботи).

  2. Колесніков М.О., Мельник Н.О. Вікові особливості функціонування антиоксидантних ферментів організму каченят // Науковий вісник Нац. аграр. ун-ту. – 2001. вип.41. – С. 22-26. (Дисертант особисто брав участь проведенні експериментальних досліджень, їх аналізу та написанні роботи).

  3. Колесніков М.О. Онтогенетичні особливості формування антиоксидантного статусу організму каченят та його комплексна оцінка // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – 2001.-вип.19. – С. 45-51.

  4. Колесніков М.О., Хораськина Л.О., Рослов О.О., Докунін М.В. Вплив біофлавоноїдів рослинного походження на стан антиоксидантної системи організму качок // Науковий вісник Нац. аграр. ун-ту. – 2001.-вип.34. – С. 25-29. (Дисертант особисто брав участь проведенні експериментальних досліджень, їх статистичній обробці, аналізу та написанні роботи).

  5. Колесніков М.О., Калитка В.В., Ерьоменко О.А. Антиоксидантний гомеостаз та інтенсивність росту качок в онтогенезі // Науковий вісник Львівської держ. акад. вет. медицини. – 2000. - Т.2, № 2. – С.132-135. (Дисертант особисто брав участь проведенні експериментальних досліджень, їх аналізу та написанні роботи).

  6. Колесніков М.О., Калитка В.В., Борт Л.Я. Вплив комплексного антиоксиданта на інтенсивність перекисних процесів і приріст живої маси каченят // Хімічні науки. Хімія та біохімія: Зб. наук. пр. пед. ун-ту ім. Драгоманова – Київ. – 2000. – вип.1. – С.78-82. (Дисертант брав участь проведенні експериментальних досліджень, їх статистичній обробці, аналізу та безпосередньому написанні роботи).

  7. Колесніков М.О., Калитка В.В. Антиоксидантні властивості екстрактів біофлавоноїдів // Вісник Полтавського с.-г. ін-ту. – 2000. -№ 3. – С.33-35. (Дисертант безпосередньо брав участь у відборі проб, постановці експериментальних досліджень, їх статистичній обробці, аналізу та написанні роботи).

  8. Сухаренко О.І., Калитка В.В., Колесніков М.О. Вплив біогенного препарату стибіл на ріст і збереженість поголів’я ремонтного молодняка // Вісник Полтавського с.-г. ін-ту. – 2000. -№ 5. – С.52. (Дисертант приймав участь у виконанні експериментальної частини досліджень, статистичній обробці результатів та їх аналізу).

  9. Колесніков М.О., Калитка В.В., Маслаков С.М. Вплив препарату стибіл на інтенсивність перекисних процесів і приріст живої маси качок // Таврійський науковий вісник. – 1999. – вип.12. – С.75-78. (Дисертант безпосередньо брав участь у проведенні експериментальних досліджень їх аналізу та написанні роботи).

  10. Колесников М.А., Калитка В.В. Влияние биофлавоноидов и бутилокситолуола на антиоксидантный статус организма утят // Тезисы докладов VI Международной конференции «Биоантиоксидант». – Москва. – 2002. – С.273-275. (Дисертант брав участь у проведенні експериментальних досліджень, статистичній обробці, аналізу результатів та безпосередньому написанні роботи).