Рачкевич Олена Станіславівна. Стан плода при бактеріальному вагінозі у вагітних жінок: дисертація канд. мед. наук: 14.01.01 / Львівський держ. медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2003.
Анотація до роботи:
Рачкевич О.С. Стан плода при бактеріальному вагінозі у вагітних жінок.
Дисертація (рукопис) на здобуття наукового ступеню кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 - акушерство та гінекологія.
Львівський державний медичний університет імені Данила Галицького, Львів, 2002
Проведено скринінгове обстеження вагітних жінок на наявність бактеріального вагінозу. Виявлено високу частоту хронічних запальних процесів в анамнезі, а також високу частоту загрози переривання вагітності в другому триместрі у жінок з бактеріальним вагінозом. Доведено несприятливий вплив бактеріального вагінозу у вагітної жінки на стан внутрішньоутробного плода на підставі даних ультразвукового обстеження, кардіотокографії, визначення біофізичного профілю плода та вивчення гормональної функції фето-плацентарного комплексу. Встановлено високий рівень захворюваності новонароджених від матерів з бактеріальним вагінозом за рахунок більшої частоти затримки внутрішньоутробного розвитку плода та високого відсотку вроджених вад розвитку кістково-м’язової системи. Показаний позитивний вплив лікування бактеріального
16
вагінозу під час вагітності на подальший перебіг вагітності, родів, післяродового періоду, стан внутрішньоутробного плода та новонародженого. Доведена необхідність скринінгового обстеження на наявність бактеріального вагінозу всіх вагітних жінок, а також жінок, що планують вагітність.
На основі комплексного дослідження вирішено актуальне наукове завдання, що полягало у визначенні негативного впливу бактеріального вагінозу на перебіг гестаційного періоду, стан внутрішньоутробного плода та новонародженого, запропоновані заходи профілактики акушерської та перинатальної патології у вагітних жінок з бактеріальним вагінозом.
Бактеріальний вагіноз є частим захворюванням серед вагітних жінок. Нами він був діагностований у 13,03% обстежених вагітних жінок Львівщини.
Скринінгове обстеження на бактеріальний вагіноз є необхідним для всіх вагітних жінок та жінок, що планують вагітність, для попередження акушерських та перинатальних ускладнень. Окрему групу ризику складають жінки з хронічними запальними захворюваннями органів малого тазу, з артифіціальними абортами, самовільними викиднями та завмерлими вагітностями.
Частим ускладненням гестаційного періоду у жінок з бактеріальним вагінозом є загроза переривання вагітності в другому триместрі, що зустрічалася у 17,2% обстежених нами жінок.
Бактеріальний вагіноз несприятливо впливає на стан внутрішньоутробного плода, що підтверджується даними кардіотокографії, біофізичного профілю плода, зниженням рівня естріолу та плацентарного лактогену в сироватці крові вагітних.
Встановлено значно вищий рівень захворюваності серед новонароджених, матері яких хворіли бактеріальним вагінозом. Серед патології новонароджених переважали затримка внутрішньо-утробного розвитку та вроджені вади розвитку, переважно кістково-м’язової системи, які виявлені нами у 24,7% новонароджених.
Висока частота виявлення запального ураження посліду як в групі жінок, що отримували лікування бактеріального вагінозу, так і в групі нелікованих жінок, дозволяє вважати, що інфікування плідного яйця при бактеріальному вагінозі відбувається висхідним шляхом на ранніх термінах вагітності. Тому лікування даної патології під час вагітності не може запобігти розвитку інтраамніальної інфекції.
Лікування бактеріального вагінозу під час вагітності позитивно впливає на подальший перебіг вагітності, родів, післяродового періоду, стан внутрішньоутробного плода та новонародженого, проте суттєво не впливає на частоту запального ураження посліду.
Збільшення рівня фактору некрозу пухлин альфа (вище 5,0 пкг/мл) та С-реактивного протеїну (вище 4,5 мкг/мл) в сироватцi кровi вагітних жінок з бактеріальним вагінозом свідчить про наявність інтраамніальної інфекції і може бути використано в якості маркерів.
14
Публікації автора:
Беседін В.М., Школьник О.С., Рачкевич О.С. Розробка комплексної системи оцінки стану плода при бактеріальному вагінозі у вагітних // Експериментальна та клінічна фізіологія і біохімія. - 2001. - №1. - С.118-119.
Рачкевич О.С., Беседін В.М., Матлашевський Л.П. Стан внутріутробного плода та новонародженого при бактеріальному вагінозі у вагітних // Буковинський медичний вісник. - 2001. - Т.5, №2-3. - С.162-163.
Беседін В.М., Рачкевич О.С. Стан внутрішньоутробного плода та новонародженого при бактеріальному вагінозі у вагітних // Практична медицина. - 2002. - №3. - С.39-42.
Рачкевич О.С. Вивчення носійства бактеріального вагінозу у вагітних жінок// 3 Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених: Тези доповідей. - Тернопіль: Укрмедкнига, 1999. - С.243.
Raczkiewicz O. Diagnostyka bakteryjnego zapalenia pochwy u kobiet ciarnych // 37 Оglnopolska konferencia naukowa studentw medycyny: streszczenia prac. - Krakw: M-8, 1999. - S.120-121.
15
Беседін В.М., Школьник О.С., Рачкевич О.С. Розробка системи профілактики патологічного стану плода при бактеріальному вагінозі у вагітних // Українські медичні вісті. - 2000. - Т.3, №1. - С.41-43. (Матеріали V з’їзду всеукраїнського лікарського товариства).
Рачкевич О.С. Діагностика бактеріального вагінозу у вагітних жінок // 4 Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених: Тези доповідей. - Тернопіль: Укрмедкнига, 2000. - С.188-189.
Shkolnik O., Kacheniuk Yu., Rachkevych O. Histological study of placenta in bacterial vaginitis of pregnant women // International conference "Placentologic monitoring studies and ecotoxicologic aspects of genetic disease". Krakow, Poland, 2000. - P.13.
Rachkevych O., Katcheniuk O., Shkolnik M. Peculiarities of the status of newborns from mothers with bacterial vaginosis // 2nd International Medical Conference for Students and Young Doctors, 9th EMSA International Scientific Symposium: Abstract Book. - Lublin. Poland, 2000. - P.75.
Беседін В.М., Школьник О.С., Рачкевич О.С. Постнатальний моніторинг новонароджених від матерів з бактеріальним вагінозом // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2001. - №6. - С.66. (Матеріали науково-практичної конференції "Пренатальний і постнатальний скринінг природженої та спадкової патології").
Рачкевич Е.С. Состояние внутриутробного плода при бактериальном вагинозе у беременных // Вестник РГМУ. - 2002. - №1. - С.80. (Материалы Пироговской студенческой научной конференции).