Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Александров Олександр Юрійович. Стан мінерального гомеостазу у дітей з хронічними захворюваннями органів травлення в ендемічній зоні, шляхи корекції. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2007.



Анотація до роботи:

Александров О.Ю. Стан мінерального гомеостазу у дітей з хронічними захворюваннями органів травлення в ендемічній зоні, шляхи корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця, Київ, 2007.

У роботі на основі епідеміологічного моніторингу та проведеного дослідження представлено порівняльна характеристика показників захворюваності органів травлення у дітей, було вивчено та проаналізовано порушення мінерального гомеостазу в умовах ендемічної недостатності за йодом у дітей двох геохімічних регіонів пригірської та низинної місцевості Закарпатської області та встановлено порушення мінерального гомеостазу як одного з можливих факторів ризику розвитку захворювань верхніх відділів травного тракту.

Доведено достовірні відмінності у рівнях мінерального гомеостазу з превалюванням низької мінеральної забезпеченості у дітей низинної місцевості на фоні йодної недостатності. При порівнянні рівнів мінерального гомеостазу сироватки крові дітей пригірської та низинної місцевостей

презентативними є відмінності з превалюванням в значеннях вмісту заліза, в показниках фосфору у школярів пригірської місцевості.

Розроблено дві лікувально-профілактичні схеми для корекції порушень мінерального гомеостазу дітей з хронічним гастродуоденітом. Двохетапна, де першим етапом проводилась корекція діагностованої йодної недостатності препаратом калію йодиду, а другим етапом вітамінно-мінеральна корекція з урахуванням рівнів мінералів крові та сечі та одномоментна схема корекції, яка включала одночасне призначення препаратів калію йодиду та препарату Теравіт.

Доведено достовірні переваги двохетапної лікувально-профілактичної схеми вітамінно-мінеральної корекції порушень мінерального гомеостазу у дітей з хронічним гастродуоденітом на основі порівняльної характеристики даних дослідження двох досліджуваних та контрольної груп дітей.

Розроблена комп’ютерна програма для проведення нутрітивно-фармакологічної корекції порушень мінерального гомеостазу у дитячого контингенту з хронічним гастродуоденітом в умовах ендемії з йодної недостатності.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми - підвищення ефективності лікувально-профілактичної допомоги школярам, що проживають в ендемічній зоні по йодній недостатності з порушеннями мінерального гомеостазу на фоні хронічного гастродуоденіту шляхом розробки і впровадження удосконалених методів корекції на підставі проведеного моніторингу та вивчених особливостей порушення різних ланок гомеостазу та виявлених між ними кореляційних зв’язків.

  1. Проведена порівняльна характеристика показників захворюваності органів травлення у дітей яка вказує на превалювання загальної захворюваності 1508,6 та поширеності захворювань 1147,8 у дітей низинної місцевості проти показників дітей пригірських районів, відповідно 1308,2 та 895,0.

  2. На основі епідеміологічного моніторингу та проведеного дослідження було вивчено та проаналізовано порушення мінерального гомеостазу в умовах ендемічної недостатності за йодом у дітей двох геохімічних регіонів пригірської та низинної місцевості Закарпатської області та встановлено порушення мінерального гомеостазу як одного з можливих факторів ризику розвитку захворювань верхніх відділів травного тракту.

  3. Було досліджено рівень елімінації мінералів сечі у дітей пригірської місцевості, які знаходяться в межах референтних величин крім рівня цинку (1,72±0,15 мкг/л), який має підвищені цифрові значення, рівень йодурії вказує помірне зниження екскреції йоду (58,4±0,45мкг/л). Спостерігались тісні кореляційні зв’язки між рівнями мінеральних елімінатів - між залізом та фосфором =0,64), та між рівнями фосфору та міді (К=0,42), а також між рівнями міді та йоду (К=-0,35). При дослідженні мінералів сироватки крові спостерігається зниження рівню цинку (2,44±0,21мг/л) та підвищення рівню фосфору (377,96±21,21мг/л) при значеннях інших мінералів в межах фізіологічної норми. Були виявлені кореляційні зв’язки між показниками заліза та міді (К=0,57); цинку та заліза (К=0,53) та між значеннями йоду та цинку (К=0,55) та між показниками заліза та йоду (К=0,84).

  4. Досліджено значення мінералів сечі у дітей низинної місцевості, які знаходяться в межах референтних величин крім рівня йоду (50,71±4,90 мкг/л), який вказує на середню ступінь йодної недостатності у школярів даної групи. Були виявлені кореляційні зв’язки між рівнями мінеральних елімінатів, зокрема, між рівнями фосфору та заліза

(К=0,36), між рівнями міді та фосфору (К=0,35) та між показниками елімінації заліза та цинку (К=0,52). По результатам дослідження сироватки крові школярів спостерігається знижений рівень цинку (1,26±0,04 мг/л) при показниках інших мінералів в межах референтних величин. Були виявлені кореляційні зв’язки між показниками цинку та міді (К=0,44); та високий ступінь кореляції між значеннями заліза та цинку (К=0,75) та між значеннями заліза та міді (К=0,61).

  1. Доведено достовірні відмінності у рівнях мінерального гомеостазу з превалюванням низької мінеральної забезпеченості у дітей низинної місцевості на фоні йодної недостатності. Як видно з результатів дослідження спостерігається переважання рівнів усіх досліджуваних мінералів в сечі дітей пригірської місцевості особливо значима різниця в показниках йодурії - 58,41±0,45 мкг/л у дітей пригірської місцевості проти 50,71±4,90 мкг/л у школярів м.Ужгорода. При порівнянні рівнів мінерального гомеостазу сироватки крові дітей пригірської та низинної місцевостей презентативними є відмінності з превалюванням в значеннях вмісту заліза 72,03±3,61 мг/л – пригір’я та 62,42±5,21 мг/л – низина і рівнями цинку 2,44±0,21 мг/л – пригір’я та 1,26±0,04 мг/л у дітей низинної місцевості, а також незначне переважання в показниках фосфору у тій же групі.

  2. Розроблено дві лікувально-профілактичні схеми для корекції порушень мінерального гомеостазу дітей з хронічним гастродуоденітом. Двохетапна, де першим етапом проводилась корекція діагностованої йодної недостатності препаратом калію йодиду, а другим етапом вітамінно-мінеральна корекція з урахуванням рівнів мінералів крові та сечі та одномоментна схема корекції, яка включала одночасне призначення препаратів калію йодиду иа препарату Теравіт.

  3. Доведено достовірні переваги двохетапної лікувально-профілактичної схеми вітамінно-мінеральної корекції порушень мінерального гомеостазу у дітей з хронічним гастродуоденітом на основі порівняльної характеристики даних дослідження двох досліджуваних та контрольної груп дітей.

  1. Розроблена комп’ютерна програма для проведення нутрітивно-фармакологічної корекції порушень мінерального гомеостазу у дитячого контингенту з хронічним гастродуоденітом в умовах ендемії з йодної недостатності.

Публікації автора:

  1. Горленко О.М., Мальованик Н.Г., Александров О.Ю., Томей А.І., Передрій О.А., Фогель Л.В. Корелятивні зв’язки ланок мінерального гомеостазу при дослідженні гепатобіліарної системи в школярів // Проблеми остеології. – том 6, №4. – жовтень-грудень, 2003. – с 66-67 (самостійно здійснено набір матеріалу, проведено статистичну обробку, оформлено статтю для друку).

  2. Горленко О.М., Поворознюк В.В., Попадинець Л.В., Александров О.Ю., Томей А.І., Сабініна М.М. Клініко-лабораторна характеристика дитячого контингенту пригірської місцевості Карпатського Єврорегіону // Проблеми остеології. – том 6, №4. – жовтень-грудень, 2003. – с 67-68 (автор самостійно здійснив забір матеріалу, статистичну обробку, оформлення статті для друку).

  3. Горленко О.М., Мальованик Н.Г., Томей А.І. , Александров О.Ю., Попадинець Л.В. Стан ланок гомеостазу у дітей Карпатського Єврорегіону як продукт мультикомпонентного екологічного впливу // Вісник наукових досліджень. – Тернопіль. – 2004. - №2. – с 165-166 (автором проведено збір матеріалу, його аналіз, статистичну обробку).

  4. Горленко О.М., Маляр Н.М., Коваль В.Ю., Александров О.Ю., Пушкаренко О.А. Дослідження нуклеїнового обміну у дитячого контингента в умовах ендемічної зони // Вісник наукових досліджень. – Тернопіль. – 2004. - №2. – с 166-167.

  5. Горленко О.М., Александров О.Ю., Томей А.І., Пушкаренко О.А., Мальованик Н.Г., Цяпець Г.Б., Передрій О.А. Порушення мінерального гомеостазу школярів з гепатобіліарною патологією, шляхи корекції //

Науковий вісник Ужгородського університету. Серія - Медицина. – Вип. 26. Ужгород. – 2005. – с 110-114 (автором вибрано напрямок дослідження, забір та аналіз матеріалу, підготовлено матеріал для друку).

  1. Горленко О.М., Мальованик Н.Г., Александров О.Ю., Пушкаренко О.А., Щербак М.Л., Александров О.Ю., Шкода-Ульянова Н.В., Попадинець В.В. Корелятивні зв’язки диспепсії та ланок гомеостазу дитячого організму, шляхи корекції // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія - Медицина. – Вип. 26. Ужгород. – 2005. – с 114-117 (автором проведено збір матеріалу, проведений пошук і аналіз літературних джерел, підготовлено матеріал для друку).

  2. Александров О.Ю., Горленко Ф.В., МоскальО.М. Обстеження дитячого контингенту пригірської місцевості карпатського Єврорегіону // Тези 58 науково-практичної конференції студентів та молодих вчених Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця з міжнародною участю «Актуальні проблеми сучасної медицини», 28-31 жовтня 2003 р. м.Київ Україна. – с 102-103 (автором вибрано напрямок дослідження, проведено збір матеріалу та статистичну обробку отриманих результатів).