Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Летяго Ганна Володимирівна. Стан мікроциркуляції та вегетативної нервової системи при остеоарртозі у підлітків на тлі гіпермобільного синдрому : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.



Анотація до роботи:

Летяго Г.В. Стан мікроциркуляції та вегетативної нервової системи при остеоартрозі у підлітків на тлі гіпермобільного синдрому. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2008.

Дисертаційна робота містить нове вирішення питань ранньої діагностики остеоартрозу на тлі гіпермобільного синдрому у підлітків 15-18 років. Вивчаються основні прояви клінічної симптоматики остеоартрозу у даному віці в залежності від статі та його тривалості. Оцінюються особливості особистості із визначенням типів ставлення до хвороби, акцентуацій характеру, нейротизму та рівня емоційного стресу у зв’язку з хворобою.

Подаються результати дослідження стану системи мікроциркуляції із оцінкою ознак ураження судинної, внутрішньосудинної та периваскулярної ланок мікроциркуляції. Аналізуються показники тканинної перфузії, отримані методом лазерної доплерівської флоуметрії. Окреслюється зв'язок порушень у мікроциркуляції із імунологічними показниками запалення, а саме ІЛ-1, ІЛ-6, ФНП-, і станом клітинного імунітету.

У дисертаційній роботі вивчаються особливості вегетативного регулювання у підлітків, хворих на остеоартроз, та пацієнтів із гіпермобільним синдромом без ознак остеоартрозу.

Описуються критерії діагностики остеоартрозу у підлітків на тлі гіпермобільного синдрому та диференційно-діагностичні критерії захворювання.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає в удосконаленні діагностики остеоартрозу на підставі вивчення стану мікроциркуляції, вегетативної нервової системи, особливостей особистості хворих, встановлення структурно-функціональних взаємозв’язків між показниками мікроциркуляції, імунітету, вегетативного регулювання, визначення ролі гіпермобільного синдрому у розвитку захворювання та виділення високоінформативних критеріїв диференційної діагностики цієї патології з гіпермобільним синдромом.

  1. Провідними маніфестними клінічними ознаками остеоартрозу у підлітків є: характерний профіль больового синдрому з переважанням артралгій механічного типу (78,30 %) на тлі хрускотіння у суглобах при відсутності порушень їх функціональної здатності. До початкових рентгенологічних проявів остеоартрозу у підлітків на тлі гіпермобільного синдрому відносяться: загостреність та подовженість міжвиросткових підвищень великогомілкових кісток (78,30 %), помірне звуження суглобових щілин (90,57 %).

  2. Ступінь вираженості больового синдрому у підлітків, хворих на остеоартроз, має зв’язок з психологічними особливостями особистості (r=0,41, p < 0,05), які характеризуються ознаками емоційної нестабільності (31,13 %), формуванням певних типів ставлення до хвороби (ергопатичний - 36,62 %, анозогнозичний - 25,41 % та гармонійний - 22,54 %) та типів акцентуацій характеру. Серед останніх найбільш часто виявляються істероїдний (23,31 %), лабільний (20,34 %) і епілептоїдний (20,34 %) варіанти.

  3. У підлітків, хворих на остеоартроз, порушення у системі мікроциркуляції торкаються різних її ланок і у більшості осіб проявляються змінами в архітектоніці судин, їх звивистістю (85,87 %), спазмом артеріального відділу та розширенням венозного (64,15 %), зменшенням кількості капілярів (64,13 %) та рядків (86,96 %), їх скороченням (35,87 %), агрегацією еритроцитів (48,11 %), відкритими артеріовенозними анастомозами (22,64 %), зниженням інтенсивності мікроциркуляторних процесів (рs < 0,001) та резервних можливостей мікроциркуляторного русла (рs < 0,001). Частота мікроциркуляторних відхилень зростає зі збільшенням тривалості захворювання (р < 0,05-0,001).

  4. Розлади у мікроциркуляторному руслі пов’язані з розвитком імунозапального автоімунного процесу, який підтверджується дисбалансом Т- і В-ланок імунітету у вигляді депресії Т- та активації В-ланки зі зниженням CD3+ s < 0,001), CD4+ s < 0,01), CD8+s < 0,05), підвищенням CD19+s < 0,001), імуноглобулінів А (рs < 0,001), G (рs < 0,01) на тлі зниження поглинальної здатності фагоцитарних нейтрофилів та гіперпродукції прозапальних цитокінів ІЛ-1, ІЛ-6, ФНП- (рs < 0,001). Визначено тісну кореляційну залежність між імунними показниками й уповільненням кровообігу (r=0,53, p < 0,05), прозорістю фону (r=0,47, p < 0,05), резервними можливостями мікроциркуляторного русла (r=0,68, p < 0,05).

  5. Формування остеоартрозу у підлітків відбувається на тлі відхилень у вегетативному регулюванні. У значної кількості осіб (44,79 %) реєструється вихідна симпатикотонія. Ваготонія спостерігається лише у 23,96 %. Порушення щодо вегетативної реактивності, а саме недостатня відповідь відділів вегетативної нервової системи на ортостатичну пробу, зростають зі збільшенням тривалості захворювання (р < 0,05-0,01). Більш знижена адаптаційна здатність до формування захворювання спостерігається у дівчат.

  6. Відповідно статистично-математичної факторної моделі формування остеоартрозу важливе значення у розвитку захворювання відводиться взаємодії між показниками імунітету, мікроциркуляції і вегетативної нервової системи. Визначено, що порушення у системі мікроциркуляції займають одне зі значущих місць у механізмах становлення дегенеративних змін у хрящі і тісно пов’язані з імунологічними факторами запалення та особливостями у вегетативному регулюванні, яке має спрямованість на переважання впливу симпатичної ланки вегетативної нервової системи.

  7. Найбільш інформативними показниками для диференційної діагностики остеоартрозу на тлі гіпермобільного синдрому із гіпермобільним синдромом без ознак остеоартрозу є наступні: артралгії після фізичного навантаження, загостреність та подовження міжвиросткових підвищень великогомілкових кісток, САВ 1:3 («помірний» спазм), звуження суглобових щілин, артралгії надвечір, помірна звивистість венозного відділу капіляра, наявність внутрішньосудинних змін, зниження швидкості капілярного кровообігу, артеріовенозні анастомози.

Практичні рекомендації

  1. Діти і підлітки із ознаками ГМС відносяться до групи ризику стосовно розвитку ОА. Особливу увагу необхідно приділяти особам жіночої статі та підліткам із вираженим ступенем ГМС. Вірогідність формування ОА у підлітків із ГМС підсилюється при наявності «помірного спазму» артеріальної бранші капілярів, звивистості бранш, внутрішньосудинних та периваскулярних змін, зниження загальної потужності спектра.

  2. Для своєчасної діагностики остеоартрозу необхідно використання розробленого нами диференційно-діагностичного алгоритму цього захворювання і гіпермобільного синдрому. Для остеоартрозу більш характерні порушення мікроангіоархітектоніки капілярів, внутрішньосудинні та периваскулярні зсуви, симпатикотонія та низька вегетативна реактивність.

  3. Визначення характеру мікроциркуляторних порушень, оцінка вегетативного регулювання та особливостей особистості хворого мають значення не тільки для діагностики остеоартрозу. Основні закономірності змін у зазначених системах і психологічне супроводження підлітків повинні враховуватися при лікуванні таких хворих з метою профілактики прогресування захворювання.

Публікації автора:

  1. Лебець І.С. Оцінка типів ставлення до хвороби та акцентуацій характеру у підлітків, хворих на остеоартроз /І.С. Лебець, Г.В. Летяго //Вісник наукових досліджень. – 2007.№1. – С. 78-79. Дисертант проаналізувала типи ставлення до хвороби та акцентуації характеру хворих на остеоартроз підлітків, здійснювала статистичну обробку отриманих результатів.

  2. Лебець І.С. Характеристика психологічних особливостей та адаптованості до захворювання у підлітків із остеоартрозом /І.С. Лебець, Г.В. Летяго // Вісник харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. – 2007. № 774.– С. 108-113. Автором самостійно проаналізовано особливості особистості, виконано узагальнення отриманих результатів.

  3. Лебець І.С. Стан вегетативного гомеостазу в підлітків, хворих на остеоартроз / І.С.Лебець, Г.В. Летяго // Проблеми медичної науки та освіти. – 2007. № 3. – С. 13-16. Автором самостійно проведено метод варіабельності серцевого ритму, узагальнення отриманих результатів, сформульовано висновки.

  4. Лебець І.С. Характеристика мікроциркуляторних порушень за даними капіляроскопії у підлітків, хворих на остеоартроз / І.С.Лебець, Г.В. Летяго // Врачебная практика. – 2006. № 4. – С. 75-79. Автором самостійно виконано методику капіляроскопії нігтьового ложа, узагальнення отриманих результатів та статистичну їх обробку.

  5. Лебець І.С. До питання прогресування остеоартрозу у підлітків /І.С. Лебець, Н.С. Шевченко, О.В. Матвієнко, Г.В. Летяго // Гігієнічні та соціально-психологічні аспекти моніторингу здоров’я школярів: матеріали конф. – Харків, 2006. – С.112. Автором здійснено оцінку клінічних проявів та мікроциркуляторних порушень при остеоартрозі у підлітків.

  6. Лебець І.С. Рівень емоційного стресу у підлітків, хворих на остеоартроз /І.С. Лебець, Г.В. Летяго //Український ревматологічний журнал. – 2007. – №3. – С. 81-82. Автором самостійно проведено аналіз частоти різних рівнів емоційного стресу у підлітків, хворих на остеоартроз.

  7. Лебець І.С. Типи відношення до хвороби у підлітків, хворих на остеоартроз / І.С. Лебець, Г.В. Летяго // Ревматичні хвороби з системними проявами: проблемні напрямки клініки, діагностики та вибір раціональної фармакотерапії: матеріали Пленуму правління асоціації ревматологів України. – Київ, 2006. Автором проведено визначення типів відношення до хвороби та статистичну обробку отриманих результатів.

  8. Критерії діагностики остеоартрозу на тлі гіпермобільного синдрому в підлітків / І.С. Лебець, Н.С. Шевченко, О.В. Матвієнко, Г.В. Летяго //Інформаційний лист, Київ, 2007. – 3 с. Дисертантом проведено аналіз найбільш інформативних ознак остеоартрозу у підлітків.

  9. Лебец И.С. Оценка показателей микроциркуляции у подростков с остеоартрозом / И.С. Лебец, А.В. Летяго // Актуальні питання дитячої кардіоревматології: матеріали V (Ювілейної) Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Євпаторія, 2006. – С.116. Автором самостійно проведено дослідження системи мікроциркуляції у хворих на остеоартроз.

  10. Лебець І.С. Комплексна оцінка стану мікроциркуляції у підлітків, хворих на остеоартроз / І.С. Лебець, Г.В. Летяго, О.О. Чистяк // Таврический медико-биологический вестник. – 2007. – Т.10, №2. – С.118. Автор приймала участь у проведенні метода лазерної допплерівської флоуметрії, проведено статистичну обробку отриманих результатів.

  11. Лебець І.С. Роль вегетативної нервової системи у формуванні остеоартрозу у підлітків / І.С. Лебець, Г.В. Летяго // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – №4. – С.75. Автором самостійно проведено метод варіабельності серцевого ритму, узагальнення отриманих результатів.

  12. Лебець І.С. Характер микроциркуляторных нарушений и принципы их коррекции у подростков с остеоартрозом /І.С. Лебець, Г.В. Летяго //Таврический медико-биологический вестник. – 2008. – Т.11, №2. – С.88. Автором самостійно проведено аналіз отриманих результатів та статистичну їх обробку.

  13. Летяго Г.В. Стан вегетативної нервової системи у підлітків, хворих на остеоартроз // XII міжнародний медичний конгрес студентів та молодих вчених: матеріали конгресу. – Тернопіль, 2008. – С. 90.

  14. Летяго А.В. Оценка микроциркуляторных изменений у подростков с остеоартрозом, сформировавшимся на фоне гипермобильного синдрома. / I Конгресс Российского общества школьной и университетской медицины и здоровья: материалы конгресса. - Москва, 2008. – С. 104-105.