196. Гудзан Наталія Федорівна. Стан мікробіоценозу кишок, місцевого імунітету і вітамінного забезпечення у дітей з хронічною гастродуоденальною патологією під час лікування на курорті Трускавець: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Львівський національний медичний ун-т ім. Данила Галицького. - Л., 2004.
Анотація до роботи:
Гудзан Н.Ф. Стан мікробіоценозу кишок, місцевого імунітету і вітамінного забезпечення у дітей з хронічною гастродуоденальною патологією під час лікування на курорті Трускавець. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України, Львів, 2004.
Дисертація присвячена вивченню впливу санаторно-курортного лікування, пре- і пробіотиків та полівітамінно-мінерального комплексу на мікробіоценоз кишок, вітамінне забезпечення та місцевий імунітет у дітей з хронічними гастродуоденітами в стадії ремісії під час санаторно-курортної реабілітації на курорті Трускавець.
Доведено, що для дітей з хронічними гастродуоденітами в стадії ремісії, які знаходяться на санаторно-курортному лікуванні, характерним є зменшення концентрації водорозчинних вітамінів у крові і зменшення їх добової екскреції із сечею, зниження рівня місцевого імунітету на фоні дисбіозу кишок різного ступеня важкості. Бальнеотерапія з використанням мінеральних вод “Нафтуся” і “Марія” сприяє покращенню загального стану дітей, проте не приводить до нормалізації вищенаведених параметрів.
Розроблено новий підхід до вирішення завдання покращення ефективності санаторно-курортної реабілітації дітей з хронічними гастродуоденітами шляхом додаткової корекції дисбіотичних порушень та вітамінного забезпечення дитини під час санаторно-курортного лікування на курорті Трускавець.
У дисертації розроблено новий підхід до вирішення завдання покращення ефективності санаторно-курортної реабілітації дітей з ХГД шляхом додаткової корекції мікробіоценозу кишок і вітамінного забезпечення дітей під час санаторно-курортного лікування на курорті Трускавець.
1. Для дітей з ХГД в стадії ремісії, які перебувають на санаторно-курортному оздоровленні на курорті Трускавець, ще перед початком санаторного лікування характерним є дисбіоз кишок різного ступеня важкості (зменшення кількості біфідо- і лактобактерій, збільшення кількості гемолітичної кишкової палички, слабоферментативної кишкової палички, умовно-патогенних ентеробактерій і їх асоціацій, грибів роду Candida), зниження рівня водорозчинних вітамінів у крові і зменшення їх добової екскреції з сечею, зниження показників місцевого імунітету на слизових оболонках травної системи.
2. Бальнеотерапія з використанням мінеральних вод “Нафтуся” і “Марія”, яка застосовується у дітей з ХГД, сприяє покращенню загального стану дітей, нормалізації клінічної симптоматики, проте не призводить до нормалізації вітамінного балансу і корекції дисбіозу кишок. Після закінчення санаторно-курортного лікування у цих дітей спостерігається тенденція до поглиблення полігіповітамінозу водорозчинних вітамінів і дисбіозу кишок при знижених показниках місцевого імунітету, що обґрунтовує корекцію виявлених порушень. У терміни 3-6-9 місяців після санаторно-курортного лікування у значної кількості дітей відновлюються симптоми, характерні для ХГД.
Застосування удосконаленого реабілітаційного комплексу лікування дітей з ХГД в стадії ремісії на курорті Трускавець з використанням пробіотиків і полівітамінно-мінерального комплексу привело до нормалізації мікробіоценозу товстих кишок у 5 %, збільшення частоти дисбіозу І ступеня із 20% до 60%, зменшення частоти дисбіозу ІІ ступеня з 45% до 35%, зникнення дисбіотичних порушень ІІІ ступеня при 35% перед початком лікування і достовірного покращення вітамінного балансу та показників місцевого імунітету.
4. Катамнестичне спостереження за дітьми з ХГД після закінчення санаторно-курортного лікування, яке базувалось на підставі анкетування дітей з оцінкою частоти і часу появи основних скарг, характерних для основного захворювання довели клінічну ефективність удосконаленого реабілітаційного комплексу з використанням пробіотиків і полівітімінно-мінерального комплексу.
Публікації автора:
Порівняльні аспекти ентерального та парентерального застосування вітамінів у підлітків з хронічною гастродуоденальною патологією // Перинатологія та педіатрія. – 2001. – №4. - С. 62 – 65. (Співавт.: Няньковський С.Л., Івахненко О.С., Зарічанський Я., Томків Я.М.) - статистична обробка та аналіз клінічного матеріалу.
Профілактика гіповітамінозу і дисбактеріозу в дітей під час санаторного оздоровлення і курортної реабілітації // Буковинський медичний вісник. – 2003. – Т. 7, № 1. – С. 18 – 20. (Співавт.: Няньковський С.Л., Розвадовський П.В., Стусик М.Д.) – збір, аналіз і статистична обробка матеріалу, підготовка до публікації.
Перспективи удосконалення методів курортної реабілітації дітей з гастроентерологічною патологією // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. – Київ, 2003. – С. 703 – 709. (Співавт.: Няньковський С.Л.) – збір, аналіз та статистична обробка матеріалу, підготовка до публікації.
Досвід використання полівітамінного комплексу та пробіотика з метою підвищення ефективності санаторно-курортного лікування дітей та підлітків з хронічною гастродуоденальною патологією на курорті Трускавець // Український бальнеологічний журнал. – 2003. - №4. – С. 70-73.
Стан мікробіоценозу кишок, місцевого імунітету і вітамінного забезпечення у дітей з хронічною гастродуоденальною патологією під час лікування на курорті Трускавець // Український бальнеологічний журнал. – 2004. – №1. - С. 29-34. (Співавт.: Няньковський С.Л.) – збір, аналіз та статистична обробка матеріалу, підготовка до публікації.
Особливості оздоровлення і курортної реабілітації дітей і підлітків з хронічною гастроентерологічною патологією // Матеріали конференції “Актуальні проблеми санаторно-курортного лікування та екологічного захисту людини”. - Трускавець. - 2002. - С. 22-24. (Співавт.: Няньковський С.Л., Розвадовський П.В., Стусик М.Д.) - збір, статистична обробка та аналіз матеріалу.
Застосування полівітамінних препаратів, пробіотиків та преформованих фізичних чинників із метою посилення ефективності курортної реабілітації дітей із хронічною гастродуоденальною патологією // Матеріали ІІ Національного Конгресу фізіотерапевтів і курортологів “Курортні природні ресурси та фізичні чинники в медичній реабілітації”. - Славянськ. – 2002. - С. 291-292. (Співавт.: Няньковський С.Л., Розвадовський П.В., СтусикМ.Д., Іващенко Л.О.) – збір, статистична обробка та аналіз матеріалу.
Принципи удосконалення курортної реабілітації дітей з соматичною патологією // Матеріали 3-ої науково-практичної конференції “Актуальні проблеми фармакотерапії в педіатрії”. – Луганськ. – 2002. – С. 53. (Співавт.: Няньковський С.Л., Стусик М.Д.) – збір, статистична обробка та аналіз матеріалу.
Профілактика гіповітамінозу і дисбактеріозу у дітей під час санаторного оздоровлення і курортної реабілітації // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Здорова дитина: ріст, розвиток та проблеми норми в сучасних умовах”. - Чернівці. – 2002. - С. 79-80. (Співавт.: Няньковський С.Л., Розвадовський П.В., Стусик М.Д.) – збір, статистична обробка та аналіз матеріалу.
Лікування гіповітамінозу і дисбіозу у дітей з хронічною гастродуоденальною патологією під час санаторного оздоровлення // Матеріали конгресу педіатрів України “Актуальні проблеми і напрями розвитку педіатрії на сучасному етапі”. – Київ. – 2003. – С. 197-198. (Співавт.: Няньковський С.Л.) - збір, статистична обробка та аналіз матеріалу.
Три складника захворювань шлунково-кишкового тракту у дітей: рефлюкс-Helicobacter pylori-дисбактеріоз: Метод. рекомендації. – Харьків: ПолиАРТ, - 2001. – 64 с. (Співавт.: Няньковський С.Л., Івахненко О.С., Томків Я.М., Іванців В.А.) - самостійно написано 16 сторінок методичних рекомендацій.