Бойко Олександр Васильович. Стан ЕС клітин ентерохромафінної системи щурів при гіпоксичній гіпоксії в залежності від фотоперіоду: Дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Буковинська держ. медична академія. - Чернівці, 2001. - 156арк. - Бібліогр.: арк. 124-156.
Анотація до роботи:
Бойко О.В. Стан ЕС клітин ентерохромафінної системи щурів при гіпоксичній гіпоксії в залежності від фотоперіоду.–Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія.– Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2002.
Дисертацію присвячено дослідженню ендокринних та біохімічних механізмів, які дозволяють з’ясувати роль ентероендокринних клітин ЕС-типу в регуляції гомеостатичних реакцій в тканинах шлунково-кишкового тракту за умов гіпоксичного впливу та різного фотоперіоду. Установлено, що одним з механізмів адаптивних змін за гострої гіпоксії в тканинах кишечнику є зростання вмісту мелатоніну та посилене виведення серотоніну ендокриноцитами. Виявлено негативний вплив режиму подовженої світлової фази та захисний ефект цілодобової темряви на перебіг захисно-пристосувальних реакцій за умов гіпоксії щодо тканин пілоричного відділу шлунка, дванадцятипалої та худої кишок. Показана ефективність екзогенного мелатоніну, як засобу часткового запобігання гіпоксичних пошкоджень тканин кишечнику. На основі отриманих даних обгрунтована захисна роль ентероендокриноцитів ЕС-типу за умов гострого гіпоксичного пошкодження тканин шлунково-кишкового тракту.
У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що виявляється у встановленні ролі ентероендокринних клітин ЕС-типу та фотоперіоду в механізмах розвитку захисних та пошкоджувальних реакцій у пілоричному відділі шлунка, дванадцятипалій та худій кишках за умов гострої гіпоксичної гіпобаричної гіпоксії.
Подовжена світлова фаза погіршує перебіг захисно-компенсаторних реакцій в кишечнику за умов гіпоксії, на що вказують зменшення популяції ендокринних ЕС клітин та індексу їх насиченості серотоніном, зміщення окисно-антиоксидантної рівноваги в бік інтенсифікації вільнорадикального окиснення молекул.
Моделювання цілодобової темряви справляє захисний ефект за гіпоксичного впливу, що проявляється збільшенням кількості ендокринних клітин ЕС-типу та індексу насиченості їх серотоніном, зростанням вмісту мелатоніну, зменшенням інтенсивності реакцій ліпопероксидації в пілоричному відділі шлунку, дванадцятипалій та худій кишках.
Чутливість окремих відділів шлунково-кишкового тракту до гіпоксії суттєво відрізняється. За вивченими показниками найбільшою вразливістю характеризувався шлунок, найменшою – худа кишка.
Мелатонін має стимулюючий вплив на активність глутатіонпероксидази у тканинах шлунково-кишкового тракту, найбільш виражений за умов постійної темряви.
Введення мелатоніну покращує перебіг адаптивних реакцій при гіпоксичному пошкодженні кишечнику за рахунок збільшення тканинної фібринолітичної активності, пригнічення необмеженого протеолізу, зменшення інтенсивності вільнорадикального окиснення ліпідних молекул.
Введення мелатоніну за умов гострої гіпоксії зменшує вивільнення серотоніну з ентероендокринних клітин ЕС-типу пілоричного відділу шлунка, дванадцятипалої та худої кишок, що зберігає внутрішньоклітинний пул серотоніну для реалізації його захисних ефектів.
Захисні ефекти екзогенного мелатоніну мають виражену фотоперіодичну та регіонарну залежність.
Публікації автора:
Бойко О.В. Дифузна ендокринна система: морфофункціональний аналіз //Одеський мед. ж. 1999.- № 2. – С. 68-70.
Бойко О.В. Вплив мелатоніну на стан тканинного фібринолізу і пероксидного окиснення ліпідів у кишках за умов гострої гіпоксичної гіпобаричної гіпоксії //Бук. мед. вісник. – 1999. – Т. 3, № 1. – С. 136-141.
Бойко О.В., Мислицький В.Ф., Роговий Ю.Є. Вплив мелатоніну на фотоперіодичну активність ферментів антиокиснювальної та протеолітичної систем в кишечнику за умов гострого гіпоксичного пошкодження //Бук. мед. вісник.-2000.-Т. 4, № 4.-С. 120-125.
Бойко О.В., Бойчук Т.М., Білик І.С. Швець В.І., Шкробанець І.Д. Характеристика фотоперіодичних змін морфо-функціональних властивостей ендокринних клітин Ес-типу в кишечнику за умов гіпоксичного впливу та при введенні мелатоніну //Укр. мед. альманах.-2000.-Т. 3, № 6. - С. 33-36.
Бойко О.В., Роговий Ю.Є., Шкробанець І.Д. Можливість застосування мелатоніну за умов гіпоксичного пошкодження кишечника //Укр. мед. вісті. - 2001. - Т. 4, № 1. - С. 12.
Бойко О.В., Оленович О.А., Ясінський В.І., Ходоровський Г.І., Швець В.І., Присяжнюк П.В., Кулик Р.М., Бреник С.І., Наконечна Н.Й. Протекторна дія мелатоніну на функціонально-біохімічний стан кишечника за умов гострої гіпоксії при різній довжині фотоперіоду: Тези. допов. ІІІ Національного Конгресу патофізіологів України з міжнародною участю присвяченого 100 річчю від дня народження акад. АМН СРСР М.М. Горєва.- Одеса, 2000 //Фізіол. ж. - 2000.-Т. 46, № 2.-С. 133.
Заморский И.И., Бойко А.В., Мыслицкий В.Ф. Влияние мелатонина на выживаемость крыс при острой гипоксии //Матеріали міжнародної конференції "Гіпоксія: деструктивна та конструктивна дія". – Київ, 1998. - С. 80-81.