Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Криницька Інна Яківна. Стан білкового обміну у щурів за умови гострого алкогольного отруєння на тлі інтоксикації солями кадмію та свинцю і шляхи корекції його порушень : дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Тернопільський держ. медичний ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 192арк. : табл., рис. — Бібліогр.: арк. 151-187.



Анотація до роботи:

Криницька І.Я. Стан білкового обміну у щурів за умови гострого алкогольного отруєння на тлі інтоксикації солями кадмію та свинцю і шляхи корекції його порушень. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського. – Тернопіль, 2007.

Робота присвячена вивченню в динаміці стану білкового обміну та ендогенної інтоксикації у щурів за умови гострого алкогольного отруєння на тлі інтоксикації кадмію хлоридом та свинцю ацетатом та корекції цих змін за допомогою карнітину хлориду та ентеросорбенту "Альгігель".

Встановлено, що отруєння тварин етанолом, кадмію хлоридом та свинцю ацетатом супроводжується порушенням білковоутворюючої та детоксикаційної функцій печінки, активацією процесів вільнорадикального окиснення білків, вираженим дисбалансом в системі протеїнази-інгібітори протеїназ та розвитком синдрому ендогенної інтоксикації в усі терміни дослідження.

Використання карнітину хлориду та ентеросорбенту "Альгігель" з метою корекції зазначених біохімічних порушень суттєво покращує показники білкового обміну в уражених тварин. Отримані нами результати є експериментальною основою для подальшого вивчення і можливого застосування карнітину хлориду та ентеросорбенту "Альгігель" за умов комбінованого токсичного впливу на організм ксенобіотиків.

У дисертації теоретично узагальнено і дано нове вирішення наукового завдання, що знайшло своє відображення у встановленні патогенетичних особливостей порушення білкового обміну у тварин з гострим алкогольним отруєнням на тлі інтоксикації кадмію хлоридом та свинцю ацетатом, обґрунтування до цільностей застосування карні тину хлориду у поєднанні з ентеросорбентом “Альгігель” для корекції виявлених порушень.

У результаті вирішення наукового завдання було зроблено такі висновки:

1. Гостре отруєння етанолом на фоні 30-денної інтоксикації кадмію хлоридом та свинцю ацетатом у допорогових дозах (0,05 DL50) супроводжується порушенням білковоутворюючої функції печінки та розвитком диспротеїнемії. На це вказує достовірне зниження концентрації загального білка плазми крові (на 46,6 % на 7-у добу), зменшення фракцій альбумінів (на 48 % на 7-у добу), б1 та б2-глобулінів (в 1,9 і 2,4 рази відповідно на 7-у добу) з одночасним зростанням фракцій в- та г–глобулінів (в 1,7 і 2 рази відповідно на 3-тю добу).

2. Комбінована дія етилового спирту й солей кадмію і свинцю спричиняє підвищення катаболізму білків з порушенням знешкодження кінцевих продуктів їх обміну, що видно із зниження концентрації сечовини у плазмі крові та зростання вмісту залишкового азоту при зниженні співвідношення азот сечовини/залишковий азот до 3 % на 7-у добу.

3. Вплив етилового спирту за умов токсикозу солями кадмію та свинцю спричиняється до зростання в динаміці показників ендогенної інтоксикації, на що вказує збільшення вмісту молекул середньої маси у 2 та 4 рази (МСМ1 і МСМ2 відповідно) та еритроцитарного індексу інтоксикації у 2,5 раза з максимумом на 7-у добу.

4. У тварин з гострим алкогольним отруєнням спостерігається виражена активація процесів вільнорадикального окиснення білків, що проявляється достовірним зростанням показників окиснювальної модифікації. Інтенсивність окиснювальної модифікації білків за умов комбінованої дії ксенобіотиків переважає інтенсивність за ізольованого уведення, що свідчить про потенціювання прооксидантної дії етанолу солями важких металів.

5. Однократне введення етилового спирту зумовлює активацію процесів протеолізу на фоні достовірного підвищення антипротеазного потенціалу крові за рахунок збільшення концентрації б1-інгібітора протеїназ. Особливістю комбінованої дії солей важких металів та етанолу є виражене зростання протеолітичної активності плазми крові, на що вказує достовірне збільшення лізису як дрібно- та великодисперсних білків, так і основної речовини сполучної тканини – колагену на фоні пригнічення антипротеазного потенціалу крові.

6. Карнітину хлорид позитивно впливає на показники білкового обміну, порушені гострим алкогольним отруєнням на фоні інтоксикації кадмію хлоридом і свинцю ацетатом, що виражається у зростанні синтезу білків і нормалізації їх співвідношення, відновленні рівноваги в системі протеїназа-інгібітор протеїназ, зменшенні вираженості токсичного синдрому, зниженні активності вільнорадикального окиснення білків.

7. Ентеросорбент «Альгігель» і карнітину хлорид, діючи на різні ланки патогенезу токсикозу, викликаного комбінованою дією етанолу і солей важких металів, у більшій мірі нормалізують показники білкового обміну, ніж окреме застосування карнітину хлориду. Зважаючи на їх однонаправлений вплив на досліджувані показники, можна вважати, що для них характерний механізм потенціювання фармакологічних ефектів.

Публікації автора:

  1. Дмухальська Є.Б., Ястремська С.О., Криницька І.Я., Бекус І.Р. Вікові особливості зміни вмісту молекул середньої маси у фракціях плазми крові щурів з кадмій – гідразиновим токсикозом та за корекції дипептидом // Медична хімія. – 2004. – Т.6, №3. – С. 38 – 40. (Здобувач брала участь в експериментальних дослідженнях, аналізі результатів та підготовці матеріалу до друку).

  2. Криницька І.Я. Зміни показників протеїназо-інгібіторної системи у щурів за умови гострого алкогольного отруєння на тлі хронічної інтоксикації солями кадмію та свинцю // Здобутки клінічної і експериментальної медицини.– 2006. – № 1. – С. 71 – 74.

  3. Кліщ І.М., Криницька І.Я., Бекус І.Р. Вплив карнітину хлориду на показники білкового обміну у щурів за умов гострого алкогольного отруєння на тлі інтоксикації солями кадмію та свинцю // Медична хімія. – 2006. – Т.8, №3. – С. 122 – 125. (Здобувач опрацювала дані літератури, провела експериментальні дослідження з вивчення показників білкового обміну, здійснила аналіз результатів).

  4. Криницька І.Я., Кліщ І.М. Динаміка показників ендогенної інтоксикації у щурів за умов гострого алкогольного отруєння на тлі хронічного ураження солями кадмію та свинцю // Науковий вісник Ужгородського університету, серія "Медицина". – 2007. – Вип.30. – С. 16 – 19. (Здобувач зробила експериментальну роботу, здійснила аналіз результатів, оформила роботу до друку).

  5. Гонський Я. І., Бакалюк О. Й., Підручна С. Р., Криницька І.Я., Шершун Г. Г., Саюк Н. П., Рубіна Л. М., Дмухальська Є.Б., Острівка О.І., Ястремська С.О. Коригуючий вплив харчової добавки "Фібрабет" на показники ліпідного та білкового обміну у хворих з цукровим діабетом та хронічним гломерулонефритом // Фармацевтичний часопис. – 2007. – № 1.– С. 69 – 71. (Здобувач опрацювала дані літератури, брала участь в експериментальних дослідженнях).

  6. Я.І. Гонський, Є.Б. Дмухальська, С.О. Ястремська, С.Р. Підручна, І.Я.Криницька, І.Р. Бекус, О.І. Острівка Стан детоксикуючої системи та процесів ліпопероксидації за умов токсичного ураження тварин різного віку // Матеріали XLVIII підсумкової науково-практичної конференції "Здобутки клінічної і експериментальної медицини". – 2005. – С. 168 – 169. (Здобувач брала участь в експериментальних дослідженнях та підготовці матеріалу до друку).

  7. Криницька І.Я. Показники окислювальної модифікації білків у щурів за умови гострого алкогольного отруєння на фоні хронічної інтоксикації солями кадмію та свинцю // Матеріали науково- практичної конференції студентів і молодих вчених "Теоретичні й практичні аспекти сучасної медицини". – Сімферополь, 2006. – С. 96.

  8. Криницька І.Я., Бекус І.Р., Демків І.Я., Побер О.В. Динаміка вмісту середніх молекул за умови гострого алкогольного ураження печінки // Матеріали X міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2006. – С. 186. (Здобувачем самостійно зібрано та систематизовано матеріал, проведено експериментальне визначення вмісту середніх молекул).

  9. Бекус І.Р., Криницька І.Я., Демків І.Я., Євчук О.В. Вплив солей кадмію та свинцю при їх комбінованому введенні на інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) у плазмі крові щурів // Матеріали X міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. – Тернопіль, 2006. – С. 177. (Здобувачем систематизовано матеріал, проведено статистичну обробку результатів).

  10. Демків І.Я., Бекус І.Р., Криницька І.Я. Стан антиоксидантної системи за умов гострого алкогольного отруєння на фоні хронічної інтоксикації солями кадмію та свинцю // Матеріали міжнародної наукової конференції "Молодь і поступ біології". – Львів, 2006. – С. 46 – 47. (Здобувач брала участь в експериментальних дослідженнях та підготовці матеріалу до друку).

  11. HonskyY., Pidruchna S., Krynytska I., Influence of isolated hepatocytes on endogenous intoxication indices and protein oxidative modification in rats with combined alcohol and heavy metals poisoning // Матеріали IV Львівсько- Люблінської конференції "Сучасні аспекти експериментальної та клінічної біохімії". – Люблін, 2006. – С. 195 – 198. (Здобувач брала участь в експериментальних дослідженнях, аналізі результатів та підготовці матеріалу до друку).