Стефанович Альона Андріївна. Стан білково-ліпідного обміну фетоплацентарного комплексу у вагітних з прееклампсією/ : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.
Анотація до роботи:
Стефанович Альона Андріївна. Стан білково-ліпідного обміну фетоплацентарного комплексу у вагітних з прееклампсією. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.01 – акушерство і гінекологія. – Харківський національний медичний університет МОЗ України, Харків, 2008.
Робота присвячена вивченню білково-ліпідних змін у фетоплацентарному комплексі у вагітних з прееклампсією різного ступеня тяжкості. Підвищенню ефективності, діагностики й лікування білково-ліпідних порушень, а так само діагностиці внутрішньоутробного стану плода й прогнозуванню розвитку респіраторного дистрес-синдрому новонароджених у вагітних з прееклампсією.
Отримані нами результати свідчать про те, що зміни білково-ліпідного обміну відбуваються рівнозначно як у вагітних, так і у фетоплацентарному комплексі, зокрема змінюється кількість білків і ліпідів, інтенсивність процесів периокислення, утворюються модифіковані форми альбуміну, а так само змінюється склад і швидкість утворення сурфактант-асоційованих ліпідів.
Запропонований новий спосіб корекції білково-ліпідних порушень у вагітних з прееклампсією препаратом "Берламін Модуляр". Отримані позитивні результати, підтверджені клінічною картиною й лабораторно.
У дисертації представлене теоретичне обґрунтування й нове вирішення науково-практичної задачі сучасного акушерства, яка спрямована на підвищення ефективності діагностики прееклампсії різного ступеня тяжкості в термінах гестації з 32 до 41 тижня, а так само внутрішньоутробного стану плоду, а у вагітних з прееклампсією, можливості корекції білково-ліпідних порушень у комплексному лікуванні прееклампсії вагітних.
При вагітності, обтяженою ПВ, зменшується кількість загального білка, ліпідів та одночасно зростають процеси окисної модификації білків у сироватці крові вагітної з 0,57±0,02г/л по 0,98±0,08г/л, пуповинній крові з 0,49±0,02г/л по 1,06±0,12г/л та амніотичній рідині з 0,14±0,07г/л по 1,26±0,02г/л.
При ПВ відмічається значне зростання МА у сироватці крові вагітної, пуповинної крові з 54,1±6,1% по 94,1±2,7% та в амніотичній рідині з 40,2±6,1% по 88,3±1,1%. Кількість МА знаходиться у прямій залежності від ступеня тяжкості прееклампсії.
Знижка вмісту загального білка у сироватці крові з 60,1±1,5г/л по 48,1±1,7г/л та ліпидів з 13,45±0,31г/л по 4,82±0,27г/л, у сироватці пуповинної крові з 53,2±0,6г/л по 39,1±0,7г/л та ліпідів з 12,62±0,81г/л по 4,01±0,05г/л, амніотичній рідині з 48,6±0,4г/л по 31,1±0,3г/л та ліпідів з 9,03±0,04г/л по 3,87±0,12г/л, зростання МА у сироватці пуповинної крові та амніотичній рідині, свідчить, що в організмі внутрішньоутробного плода зростають окислювальні процеси.
Встановлена кореляційна залежність високого ступеня достовірністі (r=0,8) між внутрішньоутробним станом плода й показниками МА. При підвищенні рівня МА відмічається погіршення внутрішньоутробного стану плода.
При ПВ легких і середніх ступенях швидкість дозрівання сурфактантасоційованих ліпідів збільшується за рахунок активації процесів ПОЛ і ПОБ. При ПВ важкого ступеня відбувається зменшення кількості сурфактантасоційованих ліпідів за рахунок дефіциту ліпідів, що розвивається, це клінічно виявляється гіпоксією плода, а в ранньому неонатальному періоді розвитком РДС.
На основі одержаних даних по визначенню активності окислювальних процесів у плода розроблено метод діагностики внутрішньоутробного стану плода.
Удосконалений метод лікування прееклампсії вагітних обгрунтований на якісному та кількісному заповнені білково-ліпідних фракцій з використанням препарата "Берламін Модуляр".
Публікації автора:
Иванов И.И., Стефанович А.А. Исследование амниотической жидкости с целью диагностики РДС плода // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым.гос.мед.ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2005. –Т.141, Ч. II.– С.56-59 (дисертант проаналізувала данi сучасної лiтератури. У даній статті наведені основні шляхи створення сурфактанту легенів, недостатність якого є головною причиною розвитку респіраторного дистрес-синдрому. Висвітлена роль його основної фракції фосфотидилхоліну, виявлено взаємозв’язок кількісного складу ФХ під час вагітності з нормальним перебігом та під час ускладненої НПГ-гестозом вагітності, склала текст публікації, підготувала статтю до друку).
Иванов И.И., Стефанович А.А., Головская Г.Г. Уровень модифицированного альбумина в амниотической жидкости и сыворотке крови пуповины человека // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. –№2 (27). –II часть. – С.49-51 (дисертант проводила забір матеріалу для досліджень, обробку та інтерпретацію отриманих результатів. Метою досліджень було визначення рівня модифікованого альбуміну в сироватці крові пуповини, амніотичній рідині. Наявність модифікованого альбуміну в даних середовищах дозволяє судити про ступінь тяжкості гестозу. Встановлена високого ступеня кореляція між показниками модифікованого альбуміну в сироватці крові пуповини та амніотичній рідині.).
Иванов И.И., Стефанович А.А. Новые подходы в лечении поздних гестозов // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым.гос.мед.ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2006. –Т.142. – часть VI.–С.48-53 (дисертант проводила дослідження щодо використання препарату "Берламін Модуляр" у комплексному лікуванні вагітних з прееклампсією. Лікування високоефективне, не дає ускладнень та доступне для широкого практичного використання).
Іванов І.І., Стефанович А.А. Прогнозування внутрішньоутробного стану у вагітних з прееклампсією вагітних // Здобутки клінічної і експериментальної медицини. – 2007. – №1. – С.64-66 (дисертантом проведено дослідження сурфактант-асоційованих ліпідів та модифікованого альбуміну в амніотичній рідині у вагітних в 3 триместрі вагітності. Встановлено, що між вмістом сурфактант-асоційованих ліпідів та кількістю модифікованого альбуміну існує прямий кореляційний зв’язок, що підтверджує клінічні показники внутрішньоутробного стану плода при прееклампсії різного ступеня тяжкості).
Иванов И.И., Стефанович А.А., Прочан Е.Н., Граб Ю.А. Методика определения перекисного окисления белков у здорових беременных и при преэклампсии в амниотической жидкости, сыворотке пуповинной крови // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым.гос.мед.ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2007. –Т.143. – часть III.–С.100-103 (дисертант проводила забір матеріалу для досліджень, обробку та інтерпретацію отриманих результатів. Метою досліджень було визначення рівня ПОБ в сироватці крові пуповини, амніотичній рідині Встановлено, що високий ступінь корелляції між рівнем ПОБ в амніотичній рідині та пуповинній крові, яка дозволяє судити про рівень окислної модіфікації в пуповинній крові та амніотичній рідині за показниками, сироватці венозній крові).
Иванов И.И., Черипко М.В., Прочан Е.Н., Стефанович А.А., Косолапова Н.В. Роль процессов периокисления в патогенезе преэклампсии беременных // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым.гос.мед.ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2007. –Т.143, Ч. III.–С.104-109.(у статті узагальнені сучасні погляди на патогенез прееклампсії вагітних і результати власних досліджень авторів, показана особлива роль процесів перекисного окислення білків та ліпідів у патогенезі прееклампсії вагітних).
Іванов І.І., Стефанович А.А. Спосіб діагностики внутрішньоутробного стану плода // Рішення про видачу деклараційного патенту на корисну модель від 10.10 2007 р., заява № u 200709526 (дисертантом розроблено спосіб діагностики внутрішньоутробного стану плода).