Семеренко Лариса Анатоліївна. Стан адаптаційних процесів у дітей з по-рушеннями серцевого ритму та їх корекція на різних етапах лікування. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2008.
Анотація до роботи:
Семеренко Л.А. Стан адаптаційних процесів у дітей з порушеннями серцевого ритму та їх корекція на різних етапах лікування. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сімферополь, 2008.
Дисертація присвячена вивченню стану процесів адаптації у дітей з серцевими аритміями (екстрасистолією і СССВ), а також підвищенню ефективності їх лікування на амбулаторному і санаторно-курортному етапах.
Визначено напругу адаптаційних реакцій у вигляді підвищення показників ЧСС протягом доби, згладженого циркадіанного профілю АТ, надмірних симпатоадреналових і ерготропних впливів за даними добової ВСР, показаний взаємозв'язок вираженості регуляторних порушень і аритмічного синдрому. Встановлено особливості АТ і гормонального статусу у дітей з різними ПСР, та частоту наявності показники ризику артеріальної гіпертензії у дітей з ПСР. Показана залежність напруженості адаптаційних реакцій і аритмічного синдрому від вираженості ознак НДСТ.
Доведено ефективність використання процедур БРВС в СКЛ, а також антигомотоксичного препарату ангіо-ін'єль і БРВС в лікуванні дітей з аритміями на амбулаторному етапі.
За даними добового моніторування ЕКГ і артеріального тиску, добової варіабельності серцевого ритму, велоергометрії, дослідження показників гормонального статусу у дітей з порушеннями серцевого ритму виявлено напругу процесів системи адаптації; відмічено підвищення ефективності реабілітаційних заходів при використанні в комплексі лікування антигомотоксичного препарату ангіо-ін'єль і методу біорезонансної вібростимуляції.
У дітей з аритміями, за даними добового моніторування електрокардіограми і артеріального тиску, виявлено напругу адаптаційних реакцій у вигляді підвищення показників частоти серцевих скорочень протягом доби у 86,2 % дітей з екстрасистолією та 20,5 % дітей з синдромом слабкості синусового вузла, згладженого циркадіанного профілю артеріального тиску; встановлено пряму залежність показників частоти серцевих скорочень та артеріального тиску від ступеня вираженості синдрому недиференційованої дисплазії сполучної тканини.
У хворих з порушеннями серцевого ритму встановлено підвищення активності в гіпофізарно-наднирковій і гіпофізарно-тиреоїдній системах регуляції у вигляді збільшення вмісту в сироватці крові адренокортикотропного гормону і кортизолу вище 95-го перцентиля, тиреотропного гормону до 75-95-го перцентиля, зниження трийодтироніна і тироксина нижче 25-го перцентиля при екстрасистолії і збільшення до 75-95-го перцентиля при синдромі слабкості синусного вузла, що свідчить про напругу нейро-ендокринних механізмів адаптації у дітей з серцевими аритміями.
Дослідження варіабельності серцевого ритму у дітей з аритміями виявило збільшення участі вищих вегетативних центрів у формуванні серцевого ритму, напругу обох відділів вегетативної нервової системи; при цьому зниження показників концентрації і розкиду варіабельності серцевого ритму, а також переважання симпатоадреналових і ерготропних впливів, у вигляді збільшення потужності хвиль низької та дуже низької частоти, свідчило про вірогідно (р<0,01) більш виражене зниження адаптаційного потенціалу при екстрасистолічній аритмії, ніж при синдромі слабкості синусного вузла; встановлено пряму залежність зниження варіабельності серцевого ритму та підвищення потужності хвиль низької частоти від ступеня вираженості синдрому недиференційованої дисплазії сполучної тканини.
Визначено наявність показників ризику артеріальної гіпертензії у вигляді підвищення рівня середніх показників систолічного артеріального тиску до 90-95-го перцентиля і вище у 21,2% дітей з екстрасистолією і у 18,2% обстежених з синдромом слабкості синусного вузла, збільшення індексу часу гіпертензії у 23,8% дітей з екстрасистолією і 13,6% дітей з синдромом слабкості синусного вузла, недостатнього ступеня нічного зниження артеріального тиску у 61,2% дітей з екстрасистолією і у 47,7% дітей з синдромом слабкості синусного вузла, а також стійкого підвищення в нічний період систолічного артеріального тиску у 2,3% дітей і діастолічного артеріального тиску у 4,7% обстежених з синдромом слабкості синусного вузла.
Традиційне санаторно-курортне лікування сприяло поліпшенню стану у 65,0% дітей з екстрасистолією і 66,7% дітей з синдромом слабкості синусного вузла за даними динаміки суб'єктивних проявів; добового біфункціонального моніторування у вигляді збалансованості частоти серцевих скорочень і показників добової варіабельності серцевого ритму, відновлення циркадіанного профілю артеріального тиску; дослідження гормонального статусу у вигляді зниження змісту адренокортикотропного, тиреотропного гормонів і кортизолу в сироватці крові; загальної фізичної працездатності; зниження середньодобової кількості екстрасистол на 36,1%.
Включення в реабілітаційний комплекс біорезонансної вібростимуляції у дітей з порушеннями серцевого ритму сприяло вірогідно (р<0,05) більш виразному впливу на регуляторні механізми серцево-судинної системи, порівняно з традиційним санаторно-курортним лікуванням, що виявлялося поліпшенням стану у 80,0 % дітей з екстрасистолічною аритмією і у 88,9 % дітей з синдромом слабкості синусного вузла, зниженням середньодобової кількості екстрасистол на 49,6%.
Застосування антигомотоксичного препарату ангіо-ін'єль у хворих з аритміями на тлі метаболічної терапії стабілізувало механізми адаптації, сприяло відновленню вегетативного гомеостазу, що виявилося вірогідним (р<0,05) поліпшенням стану у 70,2 % дітей з екстрасистолією і 75,0% дітей з синдромом слабкості синусного вузла , зниженням середньодобової кількості екстрасистол на 42,1 %; поєднане призначення препарату ангіо-ін'єль і біорезонансної вібростимуляції вірогідно (р<0,01) більш виразно сприяло поліпшенню стану у 87,5 % дітей з екстрасистолією і 85,7% дітей з синдромом слабкості синусного вузла, зменшенню середньодобової кількості екстрасистол на 56,8%.
За результатами катамнестичного спостереження (через 6 місяців), у дітей з екстрасистолією виявлено збереження отриманих показників, за даними добового моніторування електрокардіограми і артеріального тиску у 18,6% дітей після лікування метаболічними препаратами, у 40,0% дітей після лікування з використанням препарату ангіо-ін'єль і вірогідне (р<0,05) – у 62,9 % дітей після реабілітації з включенням препарату ангіо-ін'єль і біорезонансної вібростимуляції.
Публікації автора:
Каладзе Н.Н., Мошкова Е.Д., Семеренко Л.А. Корреляция изменений вариабельности ритма сердца и биоэлектрической активности головного мозга у подростков с вегетативными дисфункциями // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. - №1. – С. 55-58 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i узагальнення матеріалу).
Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А. Значение суточного мониторирования электрокардиограммы и артериального давления для оценки состояния регуляторных систем организма у детей с нарушениями ритма сердца // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. - №4. – С. 48-50 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, статистична обробка матеріалу, написання статті).
Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А. Вариабельность сердечного ритма как отражение системы адаптации и динамика ее показателей в процессе лечения детей г. Евпатории с нарушениями сердечного ритма // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - №1. – С. 20-23 (Проведення клінічних досліджень, збір, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання статті).
Семеренко Л.А. Динамика показателей суточного мониторирования артериального давления в процессе реабилитации детей с нарушениями сердечного ритма // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - №2. – С. 83-86 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання статті).
Каладзе Н.Н., Ревенко Н.А., Семеренко Л.А. Взаимосвязь показателей вегетативного гомеостаза и психологического статуса у детей с нарушениями сердечного ритма // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - Спецвыпуск. – С. 52-54 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i узагальнення матеріалу).
Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А. Влияние биорезонансной стимуляции на динамику показателей сердечного ритма у детей с аритмиями на различных этапах реабилитации // Таврический медико-биологический вестник. – 2007. – Т.10, №2. – С. 21-25 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання статті).
Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А. Факторы риска артериальной гипертензии у детей с аритмиями, динамика показателей суточного мониторирования артериального давления в процессе их лечения // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2007. – Т.143, ч. VI. – С. 38-44 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання статті).
Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А. Состояние нейро-эндокринной системы у детей с сердечными аритмиями и его динамика в процессе амбулаторного и санаторно-курортного лечения // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - №4. – С. 25-30 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання статті).
Пат. № 26651, UA, МПК А61В5/0205. Спосіб лікування дітей з порушеннями серцевого ритму на санаторно-курортному етапі / Семеренко Л.А., Каладзе М.М. – № u 2007 09291; Заявл. 15.08.07; Опубл. 25.09.07. – Бюл. № 15. – 4с.
Пат. № 26652, UA, МПК А61В5/00. Спосіб лікування порушень ритму серця у дітей / Семеренко Л.А., Каладзе М.М. – № u 2007 09292; Заявл. 15.08.07; Опубл. 25.09.07. – Бюл. № 15. – 4с.
Нарушения сердечного ритма у детей, перенесших неревматический кардит, на санаторном этапе реабилитации / Каладзе Н.Н., Ревенко Н.А, Дусалеева Т.М., Семеренко Л.А., Сколотенко Т.С. // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2005. - Спецвыпуск. – С. 53 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз матеріалу).
Значение холтеровского мониторирования в диагностике нарушений ритма у детей на санаторно-курортном этапе реабилитации / Каладзе Н.Н., Дусалеева Т.М., Ревенко Н.А., Сколотенко Т.С., Семеренко Л.А. // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения. Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И. Георгиевского. – 2005. – Т.141, ч. IV. – С.108-109 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз матеріалу).
Динамика суточной вариабельности сердечного ритма у детей с аритмиями в контрастные сезоны года / Каладзе Н.Н., Ревенко Н.А., Дусалеева Т.М., Семеренко Л.А., Сколотенко Т.С. // Актуальні проблеми сучасної медицини. Вісник Української медичної стоматологічної академії. – 2005. – Т. 5, Випуск 3(11). – С. 55 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз матеріалу).
Роль Холтеровского мониторирования ЭКГ в оценке вегетативного гомеостаза у детей с нарушениями ритма сердца / Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А., Дусалеева Т.М., Чудинова С.Ф., Пивень В.А. // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. - №2. – С. 116 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання тез).
Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А., Шевцов А.В. Оценка адаптационных возможностей организма у детей с нарушениями сердечного ритма по данным суточного мониторирования ЭКГ // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т.9, №2. – С.109 (Проведення клінічних досліджень, збір, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання тез).
Каладзе М.М., Ревенко Н.А., Семеренко Л.А. Характеристика показників добового моніторування артеріального тиску у дітей в умовах курорту // Тези Всеукраїнської науково-практичної конференції «Актуальні питання педіатрії» 16-18 листопада, 2006 р. - Київ. – С.31 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз матеріалу).
Семеренко Л.А., Каладзе М.М. Вплив антигомотоксичної терапії на динаміку стану регуляторних систем організму у дітей із серцевими аритміями // Матеріали III конгресу педіатрів України «Сучасні проблеми клінічної педіатрії» 17-19 жовтня 2006 р., Київ. – С. 161-162 (Проведення клінічних досліджень, збір, аналіз, статистична обробка матеріалу, написання тез).
Динамика показателей сердечного ритма и артериального давления у детей с экстрасистолической аритмией под влиянием антигомотоксической терапии / Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А., Дусалеева Т.М., Ревенко Н.А. // Материалы V Российского конгресса «Современные технологии в педиатрии и детской хирургии» 24-26 октября, 2006 г. – Москва. – С.127 -128 (Проведення клінічних досліджень, збір, аналіз, статистична обробка матеріалу, написання тез).
Использование метода биорезонансной вибростимуляции у детей с сердечными аритмиями на санаторно-курортном этапе реабилитации / Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А., Баландина В.Н., Шевцов А.В. // Сучасна педіатрія. Проблеми та перспективи. Матеріали Української науково-практичної конференції. Харків, 18-19 січня 2007 р. – С.91 (Проведення клінічних досліджень, збір, аналіз і статистична обробка матеріалу, написання тез).
Значение холтеровского мониторирования ЭКГ для оценки состояния системы адаптации у подростков г. Евпатории с нарушениями ритма сердца / Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А., Дусалеева Т.М., Шевцов А.В. // Тезисы 8-го Конгресса Российского общества холтеровского мониторирования и неинвазивной электрофизиологии (РОХМИНЭ). Москва, 19-20 апреля 2007 г. – С.74-75 (Проведення клінічних досліджень, збір, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання тез).
Каладзе Н.Н., Семеренко Л.А., Хилько С.К. Влияние биорезонансной стимуляции на динамику показателей вариабельности сердечного ритма у детей с аритмиями в процессе санаторно-курортного лечения // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції «Сучасні проблеми курортно-рекреаційної діяльності та технологій відновлювального лікування в умовах глобалізації». Місхор, 26-28 вересня, 2007 р. – С. 193-196 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання тез).
Семеренко Л.А., Губка Л.И., Супрун Н.Ф. Состояние нейро-эндокринной системы у детей с различными нарушениями сердечного ритма // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2007. - №3. – С. 101 (Проведення клінічних досліджень, статистична обробка матеріалу, написання тез).
Динаміка артеріального тиску в процесі лікування дітей з серцевими аритміями за даними перцентильного аналізу / Каладзе М.М., Семеренко Л.А., Дусалєєва Т.М., Шевцов О.В. // Матеріали IV конгресу педіатрів України «Сучасні проблеми клінічної педіатрії» Київ, 17-19 жовтня 2007 р. – С.63-64 (Проведення клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз i статистична обробка матеріалу, написання тез).