Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Політичні науки / Політичні інститути, етнополітична конфліктологія, національні та політичні процеси і технології


Давиденко Віталій Володимирович. Соціальний діалог в контексті взаємодії громадянського суспільства і держави. : Дис... д-ра наук: 23.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

ДАВИДЕНКО В. В. Соціальний діалог в контексті взаємодії громадянського суспільства і держави. – Рукопис.

Дисертація на здобуття ступеня доктора політичних наук за спеціальністю 23.00.02 – політичні інститути та процеси. Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2008.

У роботі досліджується зміст інституційної природи формування і розвитку соціального діалогу як реальної передумови досягнення нових стандартів добробуту в громадянському суспільстві. Визначено імперативи формування інституту соціального діалогу та характер оцінювальних підходів щодо його демократичних можливостей. Особлива увага приділена взаємозв’язку політичних та соціальних трансформацій в Україні, що визначають напрямки еволюції соціального діалогу. Досліджується вплив інституту соціального діалогу на шляхи модернізації українського суспільства.

Аналізуються складові процесу становлення і розвитку соціального діалогу, що можуть відіграти важливу роль у визначенні перспектив сучасної соціальної політики держави, демократичних процесів у суспільстві. В цьому важливість досліджуваної проблеми, де за мету поставлено і доведено правило: інституціоналізовані групи, що входять до складу сторін-учасниць соціального діалогу, користуючись демократичним методом регулювання суспільних процесів, можуть в значній мірі сприяти демократизації всіх соціальних і політичних процесів, досягненню нового рівня життя. Показано, що на певному етапі суспільного розвитку соціальний діалог може виступати реальним інструментом, соціально-політичною основою системної організації громадянського суспільства, формування нових управлінських моделей і сучасних політичних технологій. Розглядається динаміка процесів, за яких кожне суспільство, не дивлячись на історичні умови його формування, як простору старанно урегульованих відносин, все рівно постає перед фактом, коли сторони соціального діалогу виступають формою злагодженого і конструктивного вдосконалення будь-яких існуючих соціальних відносин і політичних процесів.

Запропоновано комплекс політичних, правових та організаційних заходів, здійснення яких сприятиме гармонійному та збалансованому розвитку соціальних і політичних процесів в Україні з метою забезпечення балансу інтересів різних категорій населення, що є основою соціальної демократії і злагоди при формуванні громадянського суспільства і стабільної ринкової економіки.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення проблеми підвищення ефективності соціального діалогу як основного чинника консолідації зусиль органів державної влади, об’єднань роботодавців і профспілок з метою забезпечення соціально-економічного розвитку та демократизації усіх сфер життєдіяльності суспільства.

Основні наукові і практичні результати дисертації полягають у наступному:

1. Соціальний діалог визначає базові засади ціннісних орієнтирів і політичних принципів побудови взаємовідносин між основними соціальними групами та їхніми політичними і громадськими організаціями у демократичному суспільстві. У широкому розумінні соціальний діалог – це паритетна конструктивна співпраця між громадянським суспільством (як окремою сферою суспільних відносин, в якій реалізуються приватні інтереси громадян та їхніх груп, котра існує паралельно з державою, однак прямо їй не підпорядкована) та державою (як виразником загальносуспільних інтересів). У вузькому – замикається в рамках традиційної форми ведення консультацій, переговорів та інших форм соціально-політичних контактів, що відбуваються між урядом профспілками та об’єднаннями роботодавців.

2. Соціальний діалог виступає чинником стабільного поступального розвитку сучасного суспільства як динамічно збалансованої цілісної системи. Він володіє потенціалом широкого застосування у практиці соціально-політичного управління як фактор підвищення ефективності державної політики і подолання, таким чином, недосконалостей стандартних механізмів представницької демократії. Завдяки розвиткові соціального діалогу відбувається залучення основних інститутів громадянського суспільства до взаємодії з органами державної влади, що є оптимальним способом розвитку потенціалу самого державного управління, забезпечує можливість переходу від політичної конфронтації до співробітництва, вільного саморозгортання процесів консолідації суспільства.

3. Доведено, що налагодження співробітництва засобами соціального діалогу передбачає встановлення між його суб’єктами партнерських відносин довіри та взаємної відповідальності, наявність між ними добровільної згоди дотримуватися однакових “правил гри”, що в результаті призводить до перетворення такої співпраці на стабільно функціонуючий соціально-політичний інститут. Інституціоналізація соціального діалогу на рівні демократичної правової держави – це формально-юридичне закріплення правил функціонування його суб’єктів, а згодом і органів їхнього співробітництва, які виступають важливим механізмом впливу на політичну систему суспільства. На рівні громадянського суспільства інституціоналізація соціального діалогу передбачає його легітимізацію, тобто визнання існування та функціонування соціального діалогу правомірним і доцільним, насамперед, основними соціальними групами суспільства.

4. Сучасна модель розвиненого громадянського суспільства ґрунтується на принципах його внутрішньої структурної самоорганізації, рівень якої залежить від стану сформованості інституту соціального діалогу, що проявляється у налагодженні конструктивної взаємодії як всередині громадянського суспільства між його основними інститутами, так і між громадянським суспільством та державою. Соціальний діалог у громадянському суспільстві визначається як процес, в якому розвинуті економічні, культурні, правові політичні відносини між сторонами не опосередковані державою. Він функціонує на базі принципу свободи та верховенства права, базовим для його учасників є принцип багатоманітності інтересів, захист приватних інтересів від надмірного втручання держави. Звуження контрольних функцій однієї зі сторін діалогічної взаємодії несе у собі потенційну небезпеку монополізації власної позиції іншої сторони, домінування не загального, а приватного інтересу.

5. У формально-організаційному плані діалогічна взаємодія громадянського суспільства із державою передбачає легальність та легітимність кожного із суб’єктів, рівність їхніх прав, обов’язків і відповідальності, наявність нормативно-правового поля й інформаційно-комунікативного простору для рівноправної взаємодії. Соціальний діалог як соціально-політичний інститут теоретично й ідеологічно сформований на принципах діалогічної організації суспільства під дією низки суб’єктивних та об’єктивних чинників, які безпосередньо впливають на його становлення, функціонування та розвиток. Серед них головними є такі: 1) історичний досвід самоорганізації населення й відстоювання власних інтересів; 2) традиції взаємодії ключових інститутів громадянського суспільства як між собою, так і з органами державної влади; 3) рівень організаційної структури та правовий статус представницьких організацій основних соціальних груп; 4) домінуючий тип політичної культури населення; 5) залежність ролі держави в регулюванні соціально-політичних процесів від політичної кон’юнктури, зокрема, від таких суб’єктивних факторів як політична воля глави держави або уряду, лідерів політичних партій чи громадських об’єднань, певної групи осіб.

6. Реалізація державою соціальної політики (насамперед – соціального захисту) безпосередньо залежить від рівня розвитку соціального діалогу в суспільстві, що відображає зміни в характері взаємин між організаціями найманих працівників та об’єднаннями роботодавців. У такому випадку соціальний діалог виступає, по-перше, як інноваційний ресурс сталого розвитку суспільства, по-друге, як новітній механізм відтворення людського капіталу, і, по-третє, як інтегральний компонент удосконалення системи управління соціально-трудовими відносинами. Соціальний діалог допомагає людині найманої праці увійти в діалогічний контакт з середовищем сучасних інституціоналізованих соціальних і політичних систем, що створює передумови конструктивного співробітництва, соціальної стабільності і злагоди в суспільстві.

7. Конструктивна конфліктність і взаємовигідне партнерство можливі лише за умов розвиненої демократичної політичної системи. Тому процес розвитку політичної демократії безпосередньо пов’язаний з інституціоналізацією соціального діалогу. Налагодження паритетного соціального діалогу між інститутами громадянського суспільства та органами державної влади сприятиме не лише вдосконаленню і підвищенню ефективності соціальної політики держави, але й допомагатиме інститутам громадянського суспільства виконувати свої безпосередні функції та вільно саморозвиватися, а також забезпечувати можливості для переведення виникаючих соціальних конфліктів із фази стихійності у фазу колективної солідарності та консолідації.

8. Інститут тристоронніх переговорів (уряд – профспілки – організації роботодавців) є оптимальним способом підвищення ефективності соціальної політики держави. В першу чергу – це механізм, за допомогою якого влада і бізнес визначають на певний термін “правила гри” і співпрацюють за цими правилами в умовах соціально-економічної і політичної стабільності. Це є важливим чинником демократизації політичної системи, вироблення та закріплення навичок конструктивної співпраці, взаємної відповідальності та толерантності соціальних партнерів. Водночас, такі тристоронні відносини в ідеалі – це комунікативний простір для переговорів між об’єднаннями роботодавців, профспілковими організаціями і державою.

9. Найсуттєвішими вадами становлення інституту соціального діалогу в Україні є такі: 1) неспівпадання темпів модернізації інституціональної підсистеми політичної системи, з одного боку, та цінностей громадянського суспільства, усвідомлення і готовності громадської думки до широкого використання потенціалу інституту соціального діалогу – з іншого; 2) нечіткість у розподілі влади між законодавчою, судовою та виконавчою гілками; 3) відсутність на перших етапах інституціоналізації соціального діалогу таких інститутів громадянського суспільства як представницькі об’єднання роботодавців та найманих працівників; 4) формування об’єднань роботодавців як спроби лобіювання інтересів власного бізнесу перед державою; 6) відсутність незалежних засобів масової інформації; 7) брак демократичної політичної культури населення.

Публікації автора:

  1. Соціальний діалог у громадянському суспільстві. Монографія. – Вінниця: ДП “Державна картографічна фабрика”, 2007. – 358 с.

  2. Змістові структурно-функціональні особливості уявлень про досягнення стандартів добробуту в громадянському суспільстві (Визначення характеру оцінювальних підходів й демократичних можливостей соціального діалогу) // Наукове пізнання: методологія та технологія. Науковий журнал. Засн. Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського. Серія: філософія, соціологія, політологія. – 2004. – № 2 (14). – Одеса. – С. 29-38.

  3. Імперативи формування і розвитку інституту соціального діалогу // Політичний менеджмент. – 2005. – № 6 (15). – С. 89-103.

  1. Передумови і структурно-функціональні особливості розвитку ранніх концепцій інституту соціального діалогу // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В. П. Бех. – Вип. 50. – К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005. – С. 69-82.

  2. Схематизація соціального діалогу в еволюції поглядів на формування суспільства сталого розвитку // Науковий вісник Чернівецького університету: Збірник наукових статей. Історія. Політичні науки. Міжнародні відносини. – Вип. 272. – Чернівці: Рута, 2005. – С. 235-242.

  3. Соціальний діалог в системі механізму відтворення людського капіталу // Політологічний вісник. Зб.-к наук. праць. – К.: ТОВ “ХХІ СТОЛІТТЯ: ДІАЛОГ КУЛЬТУР”, 2005. – Вип. 19. – С. 300-313.

  4. Демократія і особливості інституалізації соціального діалогу: політологічний аспект // Перспективи. Науковий журнал. Сер.: філософія, історія, соціологія, політологія. – Одеса: Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського, Одеський національний політехнічний університет. – 2005. – № 3 (31). – С. 87-93.

  5. Соціальний діалог як інтегральний компонент удосконалення системи управління охороною праці // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В.П. Бех. – Вип. 51. – К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2005. – С. 19-33.

  6. Соціальний діалог як інноваційний ресурс сталого розвитку суспільства // Політологічний вісник. Зб.-к наук. праць. – К.: ТОВ “ХХІ СТОЛІТТЯ: ДІАЛОГ КУЛЬТУР”, 2005. – Вип. 20. – С. 59-72.

  7. Соціальний діалог як засіб підвищення ефективності соціальної політики і взаємовідносин між державою та громадянським суспільством // Наукове пізнання: методологія та технологія. Науковий журнал. Засн. Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського. Серія: філософія, соціологія, політологія. – 2005. – №2 (16). – Одеса. – С. 44-49.

  8. Соціальний діалог у механізмі відтворення людського капіталу // Соціальна політика і соціальна робота. – 2005. – № 4. – С. 5-15.

  9. Соціальний діалог в контексті аналізу політичних перспектив процесу вступу України до Європейського Союзу // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: Політологія. Соціологія. Філософія. Вип. 2 / Міністерство освіти і науки України, Ужгородський національний університет; Редкол.: М. Вегеш (гол. ред.), В. Денисенко та ін. – Ужгород: СМП “Вісник Карпат”, 2005. – С. 205-212.

  10. Соціальний діалог і вдосконалення системи управління охороною праці в умовах посткомуністичної трансформації суспільства // Перспективи. Науковий журнал. Сер.: філософія, історія, соціологія, політологія. – Одеса: Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського, Одеський національний політехнічний університет. – 2005. – № 4 (32). – С. 26-32.

  11. Соціальний діалог: проблема досягнення стандартів Євросоюзу // Політичний менеджмент. – 2006. – № 2 (17). – С. 67-78.

  12. До питання консолідації інституційних та соціальних засад соціального діалогу: політологічний аналіз // Дослідження світової політики: Зб. наук. праць. – Вип. 35. / Відп. ред. Л.О. Лещенко / К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2006. – С. 88-101.

  13. Соціальний діалог в історії Міжнародної організації праці // Історико-політичні проблеми сучасного світу: Збірник наукових статей. – Чернівці: Рута, 2006. – Т. 12-13. – С. 92-98.

  14. Управління системою охорони праці як складова розвитку соціального діалогу в Україні // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В.П. Бех. – Вип. 53. – К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – С. 55-70.

  15. Консолідація інституційних та соціальних засад соціального діалогу в демократичних країнах // Наукове пізнання: методологія та технологія. Науковий журнал. Засн. Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К.Д. Ушинського. Серія: філософія, соціологія, політологія. – 2006. – № 1 (17). – Одеса. – С. 59-64.

  16. Соціальний діалог і розвиток стандартів добробуту в громадянському суспільстві // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В.П. Бех. – Вип. 54. – К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – С. 87-102.

  17. Інноваційні методи активної політики соціального діалогу в контексті інтеграції України до Європейського Союзу // Вісник Сев. ДТУ. Вип. 71: Політологія: Зб. наук. пр. / Редкол.: Ю.А. Бабінов (відп. ред.) та ін.; Севастоп. нац. техн. ун-т. – Севастополь: Вид-во Сев. НТУ, 2006. – С. 224-235.

  18. Нові вектори соціального діалогу в сучасній Україні // Політологічний вісник. Зб-к наук. праць. – К.: Знання України, 2006. – Вип. 22. – С. 133-148.

  19. Соціальний діалог: від конфронтації до партнерства (політологічний аналіз у контексті взаємодії держави і громадянського суспільства) // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В.П. Бех. – Вип. 60. – К.: Вид-во НПУ імені М. П. Драгоманова, 2006. – С. 131-144.

  20. Соціальний діалог в структурі політики соціальних пріоритетів // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В.П. Бех. – Вип. 61. – К.: Вид-во НПУ імені М.П. Драгоманова, 2007. – С. 141-154.

  21. Соціальний діалог у формуванні політики Міжнародної організації праці // Політичний менеджмент. – 2007. – С. 151-165.

  22. Соціальний діалог: його шляхи і можливості // Трибуна. – 2007. – № 1-2. – С. 38-39.

Додаткові:

1.Соціальна сфера суспільства в період ринкових відносин // Матеріали обласної науково-практичної конференції “Стратегія економічного та соціального розвитку Вінниччини на 2000-2004 роки” (7 червня 2000 р.). – Вінниця: Нова книга, 2000. – С. 64-67.

2. Основні пріоритети соціального захисту населення // Матеріали обласної науково-практичної конференції “Україна: поступ у ХХІ ст.” – Вінниця: Центр підвищення кваліфікації держслужбовців і керівників держустанов та організацій облдержадміністрації. – 2000. – С. 19.

3. Соціальне партнерство у сучасному суспільстві // Матеріали другої міжнародної науково-практичної конференції “Право і суспільство: актуальні проблеми взаємодії” (23-25 травня 2002 р.). – Вінниця: Вінницька філія МАУП. – 2001. – Ч. 2. – С. 58-65.

4. Реформування системи органів праці та соціального захисту населення Вінницької облдержадміністрації за допомогою інформаційних технологій // Матеріали третьої міжнародної науково-практичної конференції “Право і суспільство: актуальні проблеми взаємодії” (травень 2001 р.). – Вінниця: Вінницька філія МАУП. – 2002. – С. 158-161.

5. Соціальне партнерство та його роль в процесі трансформації соціальних відносин // Матеріали четвертої міжнародної науково-практичної конференції “Право і суспільство: актуальні проблеми взаємодії” (22-24 травня 2003 р.). – Вінниця: Вінницька філія МАУП. – 2003. – С. 112-114.

6. Про підвищення рівня заробітної плати як ціни робочої сили: регіональний аспект // Матеріали регіональної науково-практичної конференції “Інноваційно-інвестиційна модель розвитку економіки Вінниччини”. – Вінниця: УНІВЕРСУМ. – 2005. – С. 14-18.