Волошина Оксана Василівна. Соціально-психологічний клімат в колективах працівників міліції та його оптимізація : дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / Національна академія внутрішніх справ України. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Волошина О.В. Соціально-психологічний клімат в колективах працівників міліції та його оптимізація. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.06 – юридична психологія. – Національна академія внутрішніх справ України. – Київ, 2005.
У дисертації представлено результати теоретичного та експериментального аналізу психологічних детермінант соціально-психологічного клімату в колективах працівників міліції. Встановлено домінуючі тенденції впливу згуртованості, окремих індивідуально-психологічних якостей працівників та застосування відповідного стилю керівництва підрозділом на оптимізацію соціально-психологічного клімату. Визначено ефективні напрями діяльності керівників та фахівців служби психологічного забезпечення по удосконаленню соціально-психологічного клімату і формуванню позитивних міжособистих стосунків.
У дисертації проаналізовано та узагальнено поняття “соціально-психологічний клімат колективу” та визначено його структуру (службові взаємовідносини, особистісні взаємовідносини та спрямованість на задачу). На підставі цього аналізу пропонуються напрямки та програма дослідження особливостей складових СПК колективу в таких категоріях персоналу ОВС як працівники ВКР та ВДІМ.
Визначено деякі соціально-психологічні параметри колективу (а саме: згуртованість і референтність членства) та індивідуально психологічні особливості членів колективу (зокрема, стиль керівництва, екстраверсія-інтроверсія, нейротизм, самооцінка, професійна та індивідуально психологічна спрямованість, стиль поведінки в конфліктній ситуації) як детермінанти особливостей СПК конкретного колективу.
Доведено, що при створенні сприятливого СПК колективу необхідно враховувати такі характеристики виробничої діяльності, як індивідуальний чи командний тип діяльності та специфіку службової діяльності (на прикладах ВКР, ВДІМ та ВДАІ).
Визначені форми прояву СПК у службових колективах працівників міліції як складних співвідношень й взаємозв’язку усіх елементів структури СПК.
Обґрунтовані напрями та методи психодіагностики особливостей СПК колективу. Проаналізовані особливості таких складових СПК як рівень групової згуртованості, референтність членства, соціально-психологічна та професійна спрямованість, стилі керівництва та поведінки в конфліктних ситуаціях.
В процесі аналізу результатів експериментального дослідження встановлено певну динаміку СПК колективу. Зокрема, позитивні взаємовідносини в колективі поступово зміщуються з особистісно-виробничих стосунків на виробничо-особистісні. Зазначеним зумовлена необхідність конкретизації поняття “Робота в команді”.
Встановлено, що працівники ВКР більш реально орієнтуються на адекватність індексу групової згуртованості як показника СПК. Це може бути пов’язане з командним чи індивідуальним характером професійної діяльності відповідної категорії фахівців.
При дослідженні особливостей СПК відповідних професійних колективів встановлено, що рівень згуртованості в них позитивно корелює із спрямованістю на задачу. При цьому показники групової згуртованості безпосередньо залежать від командного чи індивідуального характеру професійної діяльності.
Визначено, що характер службової діяльності впливає і на рівень нейротизації персоналу ОВС. У працівників КР показник нейротизму нижчий, ніж у працівників ВДІМ,Це пояснюється тим, що співробітники КР працюють в команді і мають можливість отримувати оцінку своєї діяльності постійно і від членів своєї команди. А ДІМ, працюючи індивідуально, не мають такої можливості, і тому не завжди впевнені в ефективності своєї професійної діяльності, що й підвищує рівень їх нейротизму.
При вивченні особливостей вирішення конфліктних ситуацій респондентами встановлено, що чим менш значущим є показник згуртованості, тим більша спрямованість на співробітництво у працівників КР і, навпаки, у працівників ДІМ . Це обґрунтовується специфікою службових взаємовідносин (робота в команді – ВКР, індивідуальний характер діяльності - ВДІМ).
Розроблені вимоги та схема складання звіту про діагностику СПК у колективах працівників міліції. Пропонується пакет відповідної формалізованої документації.
Обґрунтовані заходи, спрямовані на оптимізацію СПК колективу. Визначені особливості консультування керівників ОВС як засобу , що сприяє формуванню позитивного СПК.
Пропонується методична процедура соціально-психологічного тренінгу безконфліктного спілкування в колективі, яку апробовано та впроваджено в практичну роботу психологів системи МВС України.
Публікації автора:
Волошина О.В. Суперечки у процесі ділового спілкування з керівником // Актуальні проблеми психології: Соціальна психологія. Психологія управління. Організаційна психологія. - К.: Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України, 2002. – Т.1, ч.4. – С. 179-183.
Волошина О.В. Міжособистісний конфлікт та шляхи його подолання // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. Максименка С.Д. – К.: вид-во "ГНОЗІС", 2002. – Т.4, ч.3. – С.38-41.
Волошина О.В. Вивчення проблеми групової згуртованості зарубіжними та вітчизняними психологами // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К., 2005. – Т.7, вип.3. – С.86-91.
Форми прояву соціально-психологічного клімату в колективах співробітників міліції // Проблеми загальної та педагогічної психології: Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України / За ред. С.Д.Максименка. – К., 2005. – Т.7, вип.4. – С.83-88.