Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


343. Янков Анатолій Вікторович. Соціально-політичні неологізми та оказіоналізми в американському варіанті англійської мови: структура - семантика - функціонування: дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Янков А.В. Соціально-політичні неологізми і оказіоналізми в американському варіанті англійської мови: структура – семантика –– функціонування. - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеню кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04. – Германські мови. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2004. – 263 с.

Дисертація присвячена структурно-семантичним та функціонально-стилістичним особливостям соціально-політичних неологізмів і оказіоналізмів у американському варіанті англійської мови за період з 1963 до 2003 рр. На основі широкого кола лексикографічних та текстологічних джерел проведено диференціацію понять неологізмів і оказіоналізмів, простежено та уточнено, за якими традиційними і новими словотвірними моделями морфологічної структури слова побудована нова суспільно-політична лексика. Розглянуто різноманітні способи утворення неологізмів та оказіоналізмів, встановлено взаємозв’язок і взаємозалежність між позамовними і внутрішньомовними чинниками, які активізують словотворчі процеси. Виявлено причини виникнення соціально-політичних евфемізмів та дисфемізмів і з’ясовано метафорично-метонімічні та синонімічно-антонімічні особливості нової суспільно-політичної лексики американського варіанта англійської мови у процесі їх функціонування у мові та мовленні.

1. Соціально-політичні неологізми – це слова, поява яких викликана позамовними чинниками та внутрішньомовними закономірностями відбиття соціально-політичних явищ за допомогою існуючої нормативної парадигматико-синтагматичної системи АВАМ. Такі слова отримали оформлення за наявними лексико-граматичними параметрами, зареєстровані у лексикографічних джерелах, мають специфічні особливості змісту і поступово закріплюються у мові.

2. Соціально-політичні оказіоналізми це – мовленнєві конкретно-ситуативні одиниці, які утворюються за загальновживаними і за новими словотвірними моделями з метою надання стилістичної експресії змісту. Такі слова відображають передусім тенденцію до економії засобів вираження, проте вони ще не зареєстровані у лексикографічних джерелах.

3. Оскільки гносеологічна та онтологічна сутність неологізмів і оказіоналізмів не є гомогенною, то і їхні структурно-семантичні та функціонально-стилістичні особливості, реалізовані у соціально-політичних текстах, варіюються залежно від внутрішньомовних якісних параметрів АВАМ. Специфічні функціональні особливості неологізмів і оказіоналізмів полягають у їх прагматичній зумовленості.

4. Процес утворення соціально-політичного прошарку нової лексики характеризується як високою продуктивністю та активністю традиційних словотвірних моделей, так і утворенням слів за новими моделями, зокрема, Euro + n = N, n + gate = N, v + ola = N, n + mania = N, v + in = N. У новоутвореннях спостерігається розвиток семантики окремих словотворчих елементів, напр.: -nik, -manship, -dom та поява нових афіксоїдних компонентів слів, таких як Euro-, -gate, -speak, -aholic. Тенденція до злиття довільних стійких словосполучень у тісніші з’єднання, якими є складні слова, телескопічні утворення та складні синтаксичні комплекси чітко простежуються і продовжуються в АВАМ.

5. Проходження стадій узуалізації та акцептуалізації залежить від входження неологізмів в систему парадигматичних та синтагматичних зв’язків і прийняття колективною мовною свідомістю носіїв мови. Тенденція до економії засобів вираження у новій суспільно-політичній лексиці активізує словотвірні процеси і породжує високу продуктивність словотвірних елементів -ola, -in, -gate, -mania та ін. Мовна економія загалом веде і до вдалого експресивно-емоційного способу вираження як нових, так і відомих понять. Це, зокрема, підвищує апелятивну функцію через створювану семантичну непрозорість багатьох новоутворень у соціально-політичних текстах, що дає змогу авторам цих текстів свідомо і цілеспрямовано використовувати внутрішньомовні системні можливості АВАМ, проводити соціопрагматичні видозміни структури і семантики неологізмів і оказіоналізмів.

6. Лінгвістичними закономірностями конотативних значень неологізмів і оказіоналізмів є збагачення семантичної структури та розширення полісемії слів, збільшення синонімічно-антонімічних рядів, дальший розвиток омонімії та дефразеологізації чи використання розмаїтих оказіональних фразеологічних модифікацій.

7. Стилістичною особливістю неологізмів і оказіоналізмів у процесі їхнього функціонування є часте використання таких тропів, як евфемізми, дисфемізми, метафоричне і метонімічне перенесення значень з метою підвищення експресивності тексту та апелятивної функції нових слів суспільно-політичного змісту в АВАМ.

Публікації автора:

1. Янков А.В. Морфологічна структура і семантика соціально-політичних неологізмів у американському варіанті англійської мови // Іноземна філологія. – Львів, 1978. – Вип. 52. – С. 41 - 46.

2. Янков А.В. Структурно-семантична характеристика соціально-політичних неологізмів-складних слів і словосполучень у американському варіанті англійської мови // Іноземна філологія. – Львів, 1981. – Вип. 61. – С. 36 – 44.

3. Янков А.В. Денотативне і конотативне значення соціально-політичних неологізмів у американському варіанті англійської мови // Іноземна філологія. – Львів, 1981. – Вип. 62. – С. 52 - 59.

4. Янков А.В. Запозичення у новій соціально-політичній лексиці американського варіанта англійської мови // Іноземна філологія. – Львів, 1983. – Вип. 72. – С. 43 –50.

5. Янков А.В. Соціально-політичні оказіоналізми в американському варіанті англійської мови // Іноземна філологія. – Львів, 1986. – Вип. 83. – С. 23 - 29.

6. Янков А.В. Дефразеологізми та соціально-політичні оказіоналізми американського варіанта англійської мови // Іноземна філологія. – Львів, 1986. – Вип. 83. – С. 23 - 29.

7. Янков А.В. Суспільно-політичні неологізми, утворені телескопією // Мова і культура нації. Збірник наукових праць. – Львів, 2001. – С. 215 –221.

8. Янков А.В. Семантичні процеси та семантичні неологізми в американському варіанті англійської мови // Іноземна філологія. – Львів, 2004. – Вип.. 113. – С. 106 – 113.