Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Шматковська Тетяна Олександрівна. Соціально-економічні умови функціонування особистих селянських господарств. : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Шматковська Т. О. Соціально-економічні умови функціонування особистих селянських господарств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). – Львівський національний аграрний університет, Львів, 2008.

У дисертації узагальнено та систематизовано теоретичні засади і методологічні підходи до дослідження особистих селянських господарств та соціально-економічних умов їх функціонування. Уточнено сутність категорій “особисте селянське господарство” та “соціально-економічні умови функціонування особистих селянських господарств”.

Здійснено кластеризацію районів Волинської області за соціально-економічними умовами функціонування особистих селянських господарств, оцінка результатів якої дозволяє виділити й дати якісну характеристику кластерам з диференційованими умовами розвитку селянських господарств. Визначено пріоритетні напрями розвитку й трансформації особистих селянських господарств. Запропоновано здійснювати функціонування особистих селянських господарств на основі розширення позасільськогосподарских видів діяльності. Обґрунтовано основні напрями вдосконалення агроінтеграційних процесів із залученням до них особистих селянських господарств.

1. Розвиток особистих селянських господарств детермінується соціально-економічними умовами їх функціонування, визначальними серед яких, на нашу думку, є соціальні, насамперед рівень зайнятості й доходів сільського населення. У період загострення соціально-економічної кризи особисті селянські господарства як форма сімейної самоорганізації ведення сільського господарства, що базується на особистій праці, дозволяють компенсувати недостатню зайнятість сільського населення. Дослідження соціально-економічних умов функціонування особистих селянських господарств проводиться за блоками показників, які охоплюють оцінку демографічної ситуації, зайнятості та життєвого рівня сільського населення в контексті їх взаємозв’язку з діяльністю особистих селянських господарств.

2. Одним із основних видів ресурсів, обмежуючих розвиток особистих селянських господарств, є праця сільської родини, обсяг якої визначається демографічними характеристиками. Депопуляція сільського населення, яка у Волинській області спостерігається з 1994 р., негативно впливає на розвиток господарств. Встановлено значні відмінності в динаміці демографічних процесів у малих, середніх і великих сільських населених пунктах. Якщо в малих і середніх селах чисельність населення скорочується, то у великих, навпаки, зростає.

3. Діяльність в особистому селянському господарстві є формою вимушеної зайнятості в умовах неможливості отримання доходів від діяльності в інших сферах економіки. Характерною особливістю Волинської області є надзвичайно висока питома вага працюючих у таких господарствах – 52,6% зайнятих сільських жителів. У Камінь-Каширському і Маневицькому районах цей показник сягає 71–75%. Якщо не вдасться суттєво поліпшити ситуацію на сільському ринку праці, особисті селянські господарства й надалі залишатимуться основним джерелом доходів сільського населення.

4. Виявлено істотні відмінності економічної поведінки різних типів особистих селянських господарств: товарних, споживчо-товарних і натуральних. В умовах зростання платоспроможності населення, яке спостерігалося впродовж кількох попередніх років, підвищується рівень ринкової зорієнтованості та зростання товарності особистих селянських господарств за зменшення обсягів споживання самостійно виробленої сільськогосподарської продукції. Це результат інтенсифікації виробничої та збутової діяльності товарних особистих селянських господарств, особливо у приміській зоні, значною мірою зумовлений зростанням цін на сільськогосподарську продукцію, насамперед тваринного походження. Натуральні ж господарства, особливо у віддалених селах, скорочують обсяги власного виробництва.

5. Оцінка грошових витрат на ведення особистого селянського господарства залежно від чисельності працюючих дозволила виявити закономірність: найбільше таких витрат здійснюють сільські домогосподарства, у складі яких немає зайнятих в інших сферах діяльності – у 2,8 раза більше, ніж домогосподарства з двома працюючими в інших сферах, та в 1,2 раза більше, ніж із трьома. Домогосподарства, в яких переважають непрацездатні особи (як правило, пенсійного віку), на забезпечення функціонування особистого господарства спрямовують значно більше фінансових, трудових та інших ресурсів. Діяльність в особистому господарстві у таких домогосподарствах є домінуючою.

6. Спостерігається значна еластичність попиту на матеріальні ресурси для ведення особистих селянських господарств залежно від розміру середньодушових грошових доходів сільських жителів. Зростання останніх на 1% призводить до збільшення грошових витрат на придбання товарів і послуг для ведення особистих господарств на 0,71%.

7. Встановлено територіальні відмінності в соціально-економічних умовах функціонування особистих селянських господарств. Завдяки кластерному аналізу визначено групи адміністративних районів Волинської області, які в найближчій перспективі вирізнятимуться різними можливостями подальшого розвитку особистих селянських господарств. Виділено зони прискореної трансформації цих господарств у фермерські й інтегровані структури, а також депресивні території, в яких і надалі переважатимуть натуральні господарства споживчого типу.

8. Діяльність в особистих селянських господарствах суттєво згладжує нерівномірності надходжень та соціальної диференціації в сільській місцевості. Виявлено, що певне вирівнювання життєвого рівня на селі досягається значною мірою за рахунок самозабезпечення виробленими в особистих селянських господарствах харчовими продуктами. Проте результати дослідження дозволяють стверджувати, що починаючи з 2001 р. особисті господарства втрачають свою, раніше домінуючу, функцію – самозаготівлі продовольчих товарів для особистого споживання, трансформуючись, поступово набувають нового якісного значення, що за умови вдалих економічних рішень стосовно подальшого розвитку цієї організаційно-правової форми господарювання дозволить ефективно адаптувати її до нових економічних умов.

9. Збільшення кількості середньо- та високотоварних особистих господарств за подальшого зростання ефективності їх функціонування є однією з важливих економічних передумов формування середнього класу на селі. Окрім того, показники діяльності особистих селянських господарств є невід’ємною та важливою характеристикою ефективності функціонування сільськогосподарської галузі. Тому вважаємо за доцільне закцентувати увагу на наданні особливої пріоритетності підтримці як товарних особистих селянських форм господарювання, так і підприємництва загалом, яке концентрує в собі середній клас (існуючий та потенційний), - підвалини динамічного та прогресивного економічного розвитку, об’єктивної основи економічного зростання.

10. Покращання, трансформація функціонування та розвитку особистих селянських господарств потребує розробки на державному та муніципальному рівнях спеціалізованих соціально-економічних програм локальної дії, спрямованих на сприяння їх інтеграції з іншими агроформуваннями, а також визначення заходів щодо стимулювання поглиблення таких інтеграційних зв’язків. Формування інтеграційних зв’язків особистих селянських господарств із сільськогосподарськими підприємствами та іншими агроструктурами на основі договірних відносин сприятиме комплексному якісному зростанню особистого сектора, забезпечуючи виробничі процеси необхідними чинниками, лімітуючими їх розвиток і збільшення масштабів діяльності в економічних умовах сьогодення.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Шматковська Т. О. Диференціація витрат на особисте селянське господарство та особливості продовольчого споживання сільського населення / Т. О. Шматковська // Економіка : проблеми теорії та практики : збірник наукових праць. – Вип. 232 : В 5 т. – Т. 4. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – С. 1014-1018 (0,17 друк. арк.).

2. Шматковська Т. О. Функціонування особистих господарств в аспекті диференціації життєвого рівня сільського населення / Т. О. Шматковська // Держава та регіони : економіка та підприємництво. – 2007. – № 5. – С. 128-132 (0,42 друк. арк.).

3. Шматковська Т. О. Оцінка економічної активності сільського населення / Т. О. Шматковська // Економіка АПК. – 2007. – № 6 (152). – С. 113-119 (0,46 друк. арк.).

4. Шматковська Т. О. Функціонування ринку праці в контексті соціального розвитку сільських територій / Т. О. Шматковська // Вісник Харк. нац. техн. ун-ту сільського господарства : економічні науки. – Вип. 55. – Харків: ХНТУСГ, 2007. – С. 86-92 (0,25 друк. арк.).

5. Шматковська Т. О. Трудоактивне населення як базис соціального розвитку села / Т. О. Шматковська // Вісник Львівського державного аграрного університету : економіка АПК. – 2007. – № 14 (2). – С. 235-242 (0,50 друк. арк.).

6. Шматковська Т. О. Тенденції розвитку соціально-демографічних процесів у сільській місцевості Волині та визначення їх взаємозв’язку / Т.О. Шматковська // Статистика України. – 2007. – № 2 (37). – С. 50-56 (0,53 друк. арк.).

7. Шматковська Т. О. Дослідження взаємозв’язку надходжень від функціонування особистих господарств з іншими доходами та витратами населення / Т. О. Шматковська // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. – № 2 (81). – С. 102-105 (0,47 друк. арк.).

8. Шматковська Т. О. Соціальні умови функціонування особистих селянських господарств / Т. О. Шматковська // Економіка АПК. – 2008. – № 3 (161). – С. 145-148 (0,27 друк. арк.).

9. Шматковська Т. О. Оцінка доходів від функціонування особистих господарств в аспекті формування рівня життя сільського населення із застосуванням економіко-математичного моделювання / Т. О. Шматковська // Формування ринкових відносин в Україні. – 2008. – № 3 (82). – С. 111-116 (0,59 друк. арк.).

10. Шматковська Т. О. Кластеризація районів Волині в аспекті соціально-економічних умов функціонування особистих селянських господарств : методичні засади та оцінювання результатів / Т. О. Шматковська // Держава та регіони : економіка та підприємництво. – 2008. – № 2. – С. 290-298 (0,70 друк. арк.).

В інших наукових виданнях:

11. Шматковська Т. О. Деякі аспекти соціальних умов зайнятості в особистих селянських господарствах Волинської області / Т. О. Шматковська // Nastoleni moderni vedy. – 2007 : мaterialy VI mezinarodni vedecko–prakticka konference. – Dil 2. Ekonomicke vedy. – Praha : Publishing House “Education and Science”, 2007. – С. 49-51 (0,14 друк. арк.).

12. Шматковська Т. О. До питання старіння населення в контексті проблематики соціальних умов функціонування особистих селянських господарств / Т. О. Шматковська // Теорія і практика сучасної економіки: матеріали VII Міжнар. наук.–практ. конф., 26-28 жовтня 2007 р. / [відповідальний ред. В. І. Хомяков]. – Черкаси : ЧДТУ, 2007. – С. 64-66 (0,16 друк. арк.).

13. Шматковська Т. О. Доцільність застосування кластерного аналізу для градації регіонів в аспекті соціальних умов функціонування особистих селянських господарств / Т. О. Шматковська // Актуальні питання науки та практики : досягнення та перспективи – 2007 : збірник матеріалів Міжнар. наук.–практ. конф. / [кол. авт.]. – Полтава, 2007. – С. 202-203 (0,17 друк. арк.).

14. Шматковська Т. О. До питання демографічної ситуації в сільській місцевості / Т. О. Шматковська // Вісник Степу : матеріали ІІІ Всеукр. наук.–практ. конф. молодих вчених і спеціалістів [“Агропромислове виробництво України – стан та перспективи розвитку”], Кіровоград, 14-16 березня 2007 р. – Вип. 4. – Кіровоград : Кіровоградський інститут агропромислового виробництва УААН, 2007. – С. 229-232 (0,15 друк. арк.).

15. Шматковська Т. О. Інституційні трансформації особистих селянських господарств у контексті соціального розвитку села / Т. О. Шматковська // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті : національна ідентичність та тенденції глобалізації : збірник тез доповідей ІV Міжнар. наук.–практ. конф. молодих вчених, 23-24 лютого 2007 р. - Ч.2 / [відповідальний за випуск Г. Л. Монастирський]. – Тернопіль : Економічна думка, 2007. – С. 473-475 (0,15 друк. арк.).

16. Шматковська Т. О. Оцінка ресурсів сільського населення Волині та значення у їх формуванні надходжень від функціонування особистих селянських господарств / Т. О. Шматковська // Klicove aspekty vedecke cinnosti – 2008 : мaterialy IV mezinarodni vedecko–prakticka konference. – Dil 3. Ekonomicke vedy. – Praha : Publishing House “Education and Science”, 2008. – С. 97-100 (0,18 друк. арк.).

17. Шматковська Т. О. Оцінка еластичності попиту населення на товари та послуги, необхідні для функціонування особистих господарств / Т.О. Шматковська // Інноваційно-інвестиційна модель розвитку національної економіки : матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф., 26 лютого 2008 р. / Нац. акад. наук України, Донецький нац. ун-т економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Ін-т економіки пром-сті ; ред. кол. : О. О. Шубін [та ін.]. – Донецьк : ДонНУЕТ ім. М. Туган-Барановського, 2008. – С. 209-212 (0,22 друк. арк.).

18. Шматковська Т. О. Деякі аспекти перспективних параметрів розвитку особистих селянських господарств у Волинській області / Т. О. Шматковська // Проблеми та перспективи регіональної ринкової економіки : збірник тез ІІІ Міжнар. наук.–практ. конф. аспірантів, молодих учених та науковців / КІ ДУЕП. – Кременчук, 2008. – С. 129-131 (0,07 друк. арк.).