Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Двігун Алла Олександрівна. Соціально-економічні механізми забезпечення конкурентоспроможності виробництва : Дис... д-ра наук: 08.00.03 - 2009.



Анотація до роботи:

Двігун А.О. Соціально-економічні механізми забезпечення конкурентоспроможності виробництва. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – Економіка та управління національним господарством. – Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2009.

У дисертаційній роботі обґрунтовано нову цілісну наукову концепцію забезпечення конкурентоспроможності виробництва шляхом формування та вдосконалення державних і громадських інститутів та інституцій, соціально-економічних механізмів. Розглянуто теоретичні основи понять та категорій механізмів, доведено доцільність використання їх у сукупності з інститутами, інституціями, інструментарієм. Виявлено переваги й недоліки конкуренції та монополізму, доведено їх діалектичну єдність як протилежностей. Розглянуто конкуренцію від індивіда до міжнародного та світового рівнів. Визначено завдання державного регулювання процесів конкуренції та монополізації, наведено методи капіталізації та визначення ринкової вартості підприємств. Доведено доцільність державного формування й підтримки максимально можливих конкурентних відносин на внутрішніх ринках. При обмеженні монополізму на внутрішніх ринках, за допомогою відповідних інститутів та інституцій державі доцільно „вирощувати” свої ТНК, підтримувати їх діяльність на міжнародних і світових ринках. Доведено, що важливішим фактором забезпечення конкурентоспроможності виробництва є соціальні чинники, пов’язані з людиною, її життям і діяльністю. Метою суспільства та держави мають стати можливості задоволення суспільно сприйнятливих потреб людини, її самореалізації, повного використання її потенціалу. Надано пропозиції щодо регулювання питань забезпечення фінансової бази місцевого самоврядування на користь громад і місцевих органів. Виконані розробки реалізовано на підприємствах, у промисловості, регіонах.

У дисертаційній роботі обґрунтовано та вирішено актуальну науково-прикладну проблему формування соціально-економічних механізмів забезпечення конкурентоспроможності виробництва, з використанням державних та громадських інститутів та інституцій, економічного і соціального інструментарію, на підставі розробки цілісної наукової концепції системно-цільового підходу до реалізації цієї важливої проблеми в умовах ринкових відносин.

Основні висновки концептуального, теоретичного та науково-практичного напрямів, одержані при дослідженні, зводяться до такого:

1. У вітчизняній економіці головним напрямом досліджень суспільно-економічних явищ залишається класичний підхід із його раціональною «економічною людиною», яка нібито має всю інформацію про ринки та їх суб’єкти, можливість прийняття оптимальних рішень щодо більш-менш рівномірного розвитку виробництва, що привело до широкого використання в теорії та практиці поняття «механізми». Реальна дійсність не відповідає таким уявленням. Значна частина дій та процесів більш схильна до неврівноважності, навіть хаотичності. Реальні процеси відтворюються не за правилами механізмів, а як неврівноважний рух, що піддається управлінню. Тому для дослідження економічних явищ доцільно разом із класичною використовувати інституціональну теорію, а разом із «механізмами» – соціальні інститути, інституції з їх інструментарієм.

2. Перехід економіки від індустріального етапу розвитку до формування економіки знань веде до зміни структури капіталу на користь людського (інтелектуального) капіталу та до зростання соціальних складових економічної діяльності. Метою виробництва стає розвиток людини, реалізація її потенційних можливостей, а економіка – знаряддям, інструментом досягнення цієї мети.

3. Конкуренція і монополізм є діалектичною єдністю протилежностей. У кінцевому підсумку конкурентне середовище перетворюється на монопольне, якщо державні та громадські інститути та інституції не регулюють цього процесу. Регуляторна діяльність інституцій, у тому числі й держави, має орієнтуватися на створення демократичних конкурентних умов, конкурентного середовища на внутрішніх ринках. Одночасно слід «вирощувати» вітчизняні транснаціональні корпорації та підтримувати їх на міжнародних ринках.

4. Конкурентоспроможність національної економіки залежить від конкурентоспроможності кожного суб’єкта ринкових відносин даної країни, їх взаємодії між собою, відповідальності. Правомірною і доцільною є співпраця великого бізнесу та малих підприємств. Рівень розвитку малого бізнесу прямо залежить від якості та рівня життя населення, розвитку державних та громадських інститутів та інституцій, ефективність яких разом з іншими показниками характеризується також і рівнем трансакційних витрат.

5. Традиційно конкурентоспроможність національної економіки, підприємств пов’язують із державною економічною та бюджетною політикою. Рівень підготовки робочої сили, соціальні умови значною мірою залежать від діяльності органів місцевого управління й самоврядування, їх бюджетів та напрямів використання коштів. Доведено, що у сучасних умовах при дефіциті місцевих бюджетів органи місцевого самоврядування практично не спроможні брати участь у формуванні конкурентоспроможності суб’єктів місцевих ринків, інноваційному розвитку підприємств, громад, територій. Для цього місцеві бюджети повинні мати стійку базу залежно від їх внеску у створення доданої вартості у джерелах формування центрального бюджету.

6. Ринкове середовище функціонування підприємств обумовлює нерівномірність розвитку окремих підприємств, галузей і територій. Усунення диспропорцій у соціально-економічному розвитку має бути здійснене у процесі державного та місцевого бюджетного регулювання. Запровадження заходів щодо стимулювання збільшення обсягів виробництва, валової доданої вартості, обсягу інвестицій та рівня доходів населення відповідно до інноваційного напряму економічного розвитку на місцевому рівні, удосконалення податкового законодавства, зокрема системи місцевих податків і зборів та механізму здійснення зарахування податку з доходів фізичних осіб, конкретизації видаткових повноважень місцевих бюджетів у галузях бюджетної сфери має за мету зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування, посилення впливу системи формування місцевих бюджетів на соціально-економічний розвиток і конкурентоспроможність територій, поліпшення добробуту громадян України.

7. Розроблені концептуальні основи формування доходної та видаткової частини місцевих бюджетів сприяють створенню ефективного конкурентного середовища в регіонах та у країні в цілому і стосуються зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування, підвищення децентралізації управління бюджетними ресурсами, удосконалення системи регулювання міжбюджетних відносин, запровадження планування місцевих бюджетів на середньострокову перспективу, посилення інвестиційної складової місцевих бюджетів, посилення контролю та відповідальності органів місцевого самоврядування за дотриманням бюджетного законодавства, забезпечення прозорості формування та виконання місцевих бюджетів.

8. Місцеві позики є джерелом інвестиційного й інноваційного розвитку територій, підвищення рівня конкурентоспроможності суб'єктів територіальної економіки, створення та відновлення об'єктів виробничої, комунальної та соціальної інфраструктури. Обґрунтовано запровадження комплексу організаційно-технічних заходів з випуску облігацій місцевої позики щодо створення системи достатніх гарантій із забезпечення виплат за облігаціями позики; орієнтації переважно на випуск довгострокових боргових зобов'язань; диверсифікації розміщення цінних паперів; встановлення порядку використання залучених за позикою коштів, що передбачає дотримання технічних вимог і обмеження щодо їх витрачання переважно в рамках реалізації затверджених міською радою інвестиційних проектів із відповідним фінансово-економічним обґрунтуванням та визначеними джерелами повернення позикових коштів; обмеження граничної межі позик органів місцевого самоврядування; забезпечення прозорості та громадського контролю за розробкою планів випуску, процесами обрання радників, оприлюднення результатів робочих засідань тендерної ради.

9. Доведено, що в процесі планування за діючими методиками забезпечується принцип збалансованості місцевих бюджетів, але разом із цим у довгостроковому періоді поступово зростають суми коштів, які перерозподіляються як дотації вирівнювання через державний бюджет як у абсолютному вимірюванні, так і у співвідношенні до видатків загального фонду Державного бюджету України. Вказане свідчить про порушення балансу доходів і видатків місцевих бюджетів і поглиблення ступеня державного регулювання міжбюджетних відносин, що може бути ліквідовано шляхом реалізації розроблених заходів щодо вдосконалення системи міжбюджетного регулювання.

10. Створення конкурентного ринкового середовища має супроводжуватися реалізацією політики розвитку ефективних ринків земель несільськогосподарського і сільськогосподарського призначення, забезпеченням прозорої і доступної інформації про земельні трансакції, а також подоланням адміністративних бар'єрів. Системне реформування земельних і рентних відносин потребує здійснення державної кадастрової оцінки землі та переходу до системи земельних платежів, що формуються виходячи з рентної вартості землі, удосконалення системи земельних платежів в Україні: ставки земельних платежів мають бути економічно зваженими і відповідати рентній прибутковості відповідної земельної ділянки; пільгове оподаткування має регулюватися розмірами і термінами сплати платежів і зборів; система платежів за землю має включати і одноразові платежі за зміну цільового використання сільськогосподарських угідь, а також збори від трансакцій із землею.

Публікації автора:

Монографії

1. Двигун A.A. Конкурентоспособность промышленного производства: социально-экономический аспект / A.A. Двигун / HAH Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2008. – 324 с.

2. Двигун A.A. Методы минимизации сопротивления изменениям на предприятиях и в организациях / A.A. Двигун, И.П. Булеев // Управление производством: проблемы теории и практики. – Донецк: ДонНТУ, 2008. – С. 138-148.

Особистий внесок: удосконалено класифікацію змін та сил, що заважають їм, обґрунтовано шляхи подолання опортунізму працівників.

Статті у наукових фахових виданнях

1. Двігун А.О. Спрямованість регіональної політики в умовах становлення ринкових відносин / А.О. Двігун // Формування економічних відносин в умовах ринку: зб. наук. пр. – Тернопіль: Економічна думка, 1998. – Вип. 2. – С. 37-39.

2. Двігун А.О. Шляхи стабілізації і зміцнення фінансів місцевих бюджетів / А.О. Двігун // Формування економічних відносин в умовах становлення ринку: зб. наук. пр. – Тернопіль: Економічна думка, 1999. – Вип. 3. – С. 338-346.

3. Двигун A.A. Особенности исполнения местных бюджетов в рыночных условиях / A.A. Двигун // Економіка: проблеми теорії та практики: міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2000. – Вип. 10. – С. 3-9.

4. Двигун A.A. Местный бюджет и программа возрождения / A.A. Двигун // Економіка: проблеми теорії та практики: міжвуз. зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – Вип. 108. – С. 59-65.

5. Двигун А.А. Необходимость эколого-экономической модели рыночных реформ в Украине / A.A. Двигун // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – Вип. 112. – С. 166-182.

6. Двигун A.A. Демография, состояние рынка труда и доходы населения, социальная защита (на примере Запорожской области) / A.A. Двигун // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – Вип. 122. – С. 50-62.

7. Двигун A.A. Экологический фактор в процессах оптимизации управления регионом (по материалам Запорожской области) / A.A. Двигун // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 129. – С. 15-20.

8. Двигун A.A. Демографический фактор и рынок образовательных услуг / A.A. Двигун // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. –Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 137. – С. 71-74.

9. Двигун A.A. Социальная сфера экономики региона и качество жизни / A.A. Двигун // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 132. – С. 199-205.

10. Двигун A.A. Особенности структурных изменений в экономике Запорожского региона / А.А. Двигун // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. – 2002. – №1. – С. 143-147.

11. Двигун A.A. Теоретические и практические аспекты конкурентоспособности в рыночной экономике / A.A. Двигун, И.П. Булеев // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: сб. науч. тр. / HAH Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – С. 58-77.

Особистий внесок: розкрито діалектичну єдність та протилежність категорій "конкуренція" і "монополізм".

12. Двигун A.A. Конкурентоспособность и экспортный потенциал / A.A. Двигун // Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины: сб. науч. тр.: в 2-х т. / HAH Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2006. – Т. 1. – С. 20-36.

13. Двігун А.О. Роль малого та середнього бізнесу у формуванні конкурентних ринків / А.О. Двігун // Економічний вісник Національного гірничого університету. – 2007. – № 1. – С. 40-47.

14. Двигун A.A. Проблемы инновационного развития экономики Украины / А.А. Двигун, И.П. Булеев // Вісник Донецького університету. Серія В: Економіка і право. – 2007. – №2. – С. 7-12.

Особистий внесок: розглянуто взаємозв'язок конкурентоспроможності з інноваційним розвитком.

15. Двигун A.A. Оптимизация финансирования текущих обязательств машиностроительного предприятия в целях обеспечения его конкурентоспособности / A.A. Двигун // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: сб. науч. тр. / HAH Украины. Ин-т экономики пром-сти. – Донецк, 2007. – С. 72-83.

16. Двігун А.О. Пріоритетні напрями регулювання рентних відносин в умовах системного реформування адміністративно-територіального устрою України / А.О. Двігун // “Наука й економіка” Хмельницького економічного ун-ту. – 2008. – Вип. 4. – С. 299 -304.

17. Двігун А.О. Рентна політика та її роль у реалізації фінансової стратегії держави / А.О. Двігун // Світ фінансів. – 2008. – Вип. 3. – С. 73 – 77.

18. Двигун А.О. Социальные аспекты инновативно-инновационного развития экономики Украины / А.А. Двигун, И.П. Булеев // Прометей: регіон. зб. наук. пр. з економіки. – Донецьк: ДЕГІ, ІЕПД НАН України, 2008. – Вип. 1(25). – С. 80-84.

Особистий внесок: розкрито роль та вплив соціальних факторів на конкурентоспроможність та інноваційний розвиток.

19. Двигун A.A. Качество жизни населения как фактор конкурентоспособности экономики государства, предприятия / A.A. Двигун // Економіка промисловості. – 2008. – № 2. – С. 19-24.

20. Двігун А.О. Аналіз ефективності системи податкових пільг в Україні / А.О. Двігун // Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2008. – Вип. 245, т. ІІІ. – С. 774-782.

21. Двигун А.А. Повышение трудового потенциала как фактор обеспечения конкурентоспособности / А.А. Двигун // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности: сб. науч. тр. / НАН Украины. Ин-т экономки пром-сти. – Донецк, 2008. – Вып. 1, т. 2. – С. 40-46.

Матеріали та тези наукових конференцій

1. Двигун A.A. Проблемы эффективности регионального управления / A.A. Двигун // Проблемы экономики и совершенствования подготовки экономических кадров в условиях перехода к рынку: тез. докл. междунар. науч.-практ. конф. (3-4 июня 1995г.). – Запорожье, 1995. – Ч. 1. – С. 15-17.

2. Двигун A.A. Экологический фактор в процессах оптимизации управления регионом / A.A. Двигун, Т.И. Ефименко // Проблеми реформування економіки України в умовах транзиції: матеріали міжнар. наук.-практ. конф. (21-22 трав. 1998 р.). – Харків, 1998. – С. 270-273.

Особистий внесок: в регіональній економіці екологічний фактор розглянуто як важливу складову її розвитку, що характеризує ефективне управління територією.

3. Двігун А.О. Реформування місцевих бюджетів як фактор підвищення конкурентоспроможності підприємств регіону / А.О. Двігун // Управління у сфері фінансів, страхування та кредиту: тези доп. Всеукр. наук.-практ. конф. (8-10 листоп. 2007р.). – Львів: Вид-во НУ "Львівська політехніка", 2007. – С. 16-17.

4. Двигун A.A. Эволюция конкурентных отношений в трансформационной экономике / A.A. Двигун // Фінансово-економічні та інституціональні проблеми розвитку промислових підприємств: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. (24-25 трав. 2007р.). – Краматорськ: ДДМА, 2007. – С. 29-30.

5. Двигун A.A. Формирование рыночной цены бизнеса / A.A. Двигун, И.П. Булеев // Город, регион, государство: проблемы распределения полномочий [по матер. IV междунар. науч.-практ. конф.] / HAH Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: Юго-Восток, 2007. – С. 435-445.

Особистий внесок: аналіз та обґрунтування методів оцінки ринкової вартості бізнесу.

6. Двигун A.A. Качество жизни – важная социальная составляющая конкурентоспособности субъектов рыночных отношений / A.A. Двигун // Город, регион, государство: экономико-правовые проблемы градоведения [по матер. V междунар. науч.-практ. конф.] / HAH Украины. Ин-т экономико-правовых исследований. – Донецк: Юго-Восток, 2007. – Т. 2. – С. 27-33.

Інші видання

1. Двигун A.A. Экологический фактор в процессах оптимизации управления регионом (по материалам Запорожской области) / A.A. Двигун // Сборник научных трудов института Механобрчермет. Новое в технологии, технике и экономике переработки минерального сырья. – Кривой Рог, 1999. – Ч. 3. – С. 174-180.

2. Двігун А.О. Соціальна відповідальність суб'єктів господарювання в умовах ринкових відносин /А.О. Двігун, І.П. Булєєв // Соціально-економічний розвиток регіонів України: проблеми науки та практики. – Х.: ІНЖЕК, 2007. – С. 381-404.

Особистий внесок: розкрито сутність соціальної відповідальності та її вплив на конкурентоспроможність виробництва.

3. Двигун А.А. Повышение роли капитализации в стратегии развития предприятия / А.А. Двигун, Н.Е. Брюховецкая, И.П. Булеев // Конкурентоспроможність: проблеми науки та практики. – Х.: ІНЖЕК, 2007. – С. 243-263.

Особистий внесок: розкрито роль та значення капіталізації у конкурентоспроможності виробництва.