951. Шевченко Ірина Валеріївна. Соціально-економічна спрямованість управління інвестиційною діяльністю промислових підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2004. , табл.
Анотація до роботи:
Шевченко І.В. – Соціально-економічна спрямованість управління інвестиційною діяльністю промислових підприємств. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.09.01. – демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2004.
Дисертацію присвячено комплексу питань, пов’язаних з соціально-економічним управлінням інвестиційною діяльністю промислових підприємств. Визначено зміст і роль соціальної політики в розвитку підприємства. Розглянуто умови формування інвестиційного клімату і інвестиційної інфраструктури. Проведено дослідження стану здійснення інвестиційної діяльності: аналіз стану інвестування промислових підприємств, особливості управління інвестиційною діяльністю підприємства. Проведені дослідження виявили наявність позитивної тенденції в діяльності промислових підприємств Харківської області та активізацію інвестиційних процесів за галузями в цілому. Розроблено напрямки удосконалення управління інвестиційною діяльністю. Запропоновано методичний підхід до оцінки соціальної ефективності інвестицій та методичні рекомендації щодо формування інвестиційної стратегії підприємства. Обґрунтовано порядок формування інвестиційного рішення підприємства шляхом побудови ієрархії, що допоможе одержати оптимальне управлінське рішення в умовах багатокритеріальності. Результати, одержані в роботі, підтверджено практичним впровадженням у діяльність промислових підприємств м. Харкова.
На основі проведених досліджень виконано теоретичне обґрунтування соціальної спрямованості та розроблено методичні положення управління інвестиційною діяльністю промислових підприємств, одержані такі висновки:
Процес входження України до світової ринкової економіки впливає на рішення завдань соціально-економічного розвитку промислових підприємств. Вплив процесу глобалізації економіки висвітлює накопичені соціальні проблеми, основними серед яких є: вимивання з національного ринку праці таких робітників, які мають високий і середній освітній рівень, погіршення професійної структури робітників підприємств і зростання незатребуваності трудового потенціалу.
Важливого значення в сучасних умовах набуває соціальна політика, яку слід розглядати в якості інструментарію вирішення соціальних проблем на підприємстві. Реалізація соціальної політики на підприємстві передбачає формулювання цілей, розробку реалістичних планів щодо їх досягнення, моніторинг якості роботи, її результатів та визначення їх впливу на заходи по досягненню соціальних результатів. Велике значення в ефективному функціонуванні та розвитку підприємства має інвестиційне забезпечення, що базується на реалізації інвестиційних програм. При цьому результати інвестиційної діяльності, впровадження окремих інвестиційних проектів доцільно розглядати з позицій отримання соціального ефекту.
Глибокий спад в інвестиційній сфері, котрий серйозно перевищує зниження обсягів виробництва, обумовлений тим, що інвестиції в промислові підприємства не забезпечують простого відтворення капіталу. Інвестиційна діяльність на підприємстві повинна розглядатися як єдність процесів вкладення ресурсів і отримання доходів у майбутньому, що відбуваються в різній часовій послідовності. У трансформаційній економіці якісно змінився соціально-економічний механізм інвестування: економічний зміст категорії інвестиції наповнюється новими сучасними формами залучення і руху ресурсів, а також відносинами між учасниками інвестиційного процесу.
Оцінка ефективності інвестиційних проектів повинна засновуватися на додержанні основних принципів, які включають розгляд усіх стадій життєвого циклу, моделювання грошових потоків, можливість порівняння умов реалізації різних проектів, позитивність і максимум ефекту, врахування фактора часу та найбільш істотних наслідків, а також врахування впливу інфляції, невизначеності й ризиків. Інвестиційна привабливість підприємства залежить від моделі його інвестиційної поведінки, що включає систему мотивації, яка спонукала б його до активізації інвестиційної діяльності.
Головною метою управління інвестиційною діяльністю підприємства є отримання можливого максимального прибутку не тільки в поточному, а й у перспективному періодах. Це вимагає розробки таких задач управління, які забезпечують реалізацію головної мети інноваційної діяльності, що полягає у забезпеченні: достатньої інвестиційної підтримки необхідних темпів розвитку поточної діяльності підприємства; балансу максимальної прибутковості з урахуванням прийнятного ступеня ризику; ліквідності інвестицій, можливостей швидкого реінвестування капіталу при змінах факторів внутрішнього та зовнішнього середовищ; можливості реалізації програм соціального розвитку колективу.
Одним із важливих напрямків стратегічного управління інвестиційною діяльністю на підприємстві є розробка стратегії з метою зайняття на ринку сильних позицій і розробки підходів до її успішної реалізації в умовах невизначеності зовнішнього середовища, сильної конкуренції та внутрішніх проблем. Розробка такої стратегії повинна базуватися на принципах системного підходу, врахуванні загальної базової стратегії розвитку підприємства тощо та сполученні зі стратегією соціального розвитку підприємства.
Трансформаційні перетворення характеризуються значним зростанням інвестицій у людський капітал, який включає знання, навички, мотивацію, що використовуються в процесі виробництва економічних благ. Людський капітал у сучасних умовах розглядається як джерело високого доходу в майбутньому. Вкладення в цей вид капіталу пов’язані як з економічною, так і з соціальною стороною діяльності підприємства, тому важливим є визначення соціально-економічної ефективності інвестиційної діяльності, пов’язаної з інтересами працівників підприємства і його власників. При цьому необхідно враховувати той факт, що в сучасних умовах пріоритетним є отримання соціальних результатів, а економічні результати розглядаються як засіб їх досягнення. Підвищення соціально-економічної ефективності інвестиційної діяльності передбачає необхідність розробки відповідної організаційно-економічної моделі, яка включає також розробку напрямків соціальної захищеності персоналу підприємства.
Публікації автора:
Гриньова В.М., Щабельська І.В. Методичні рекомендації по розробці інвестиційної політики підприємства.// Вісник ХДЕУ. – 2001. – №3(19). – С. 49-51.
Щабельська І.В. Оцінка сталості й ефективності інвестиційного проекту. // Управління розвитком. – ХДЕУ. – 2002. – №2. – С. 23-26.
Щабельська І.В.Соціальні аспекти управління інвестиційною діяльністю на підприємстві. Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць №143. – Дніпропетровськ. ДНУ – 2002. – С. 135-140.
Щабельська І.В.Управління інвестиційною діяльністю підприємства.// Материалы 6-й Международной научно-технической конференции ”Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве” – Харків. – 2002. – С.227-229.
Шевченко І В. Методичні засади реалізації інвестиційного проекту.// Материалы 7-й Международной научно-технической конференции ”Физические и компьютерные технологии в народном хозяйстве” – Харків. – 2003. – С. 182-184.