Краузе Ольга Іванівна. Соціально-економічна природа й динаміка безрбіття в трансформаційній економіці : Дис... канд. наук: 08.01.01 - 2005.
Анотація до роботи:
Краузе О.І. Соціально-економічна природа й динаміка безробіття в трансформаційній економіці. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія. – Науково-дослідний інститут фінансів при Міністерстві фінансів України, Київ, 2005.
Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню теоретичних аспектів безробіття в трансформаційній економіці та окресленню основних методичних рекомендацій щодо напрямків його зниження. У дослідженні виявлено основні макроекономічні чинники, що деструктивно впливають на процес формування національного ринку праці та спричиняють зростання безробіття в умовах перехідного періоду. При цьому особливу увагу акцентовано на аналізі специфіки безробіття в регіонах, сільській місцевості, а також на з’ясуванні особливостей безробіття слабозахищених категорій населення. У дисертації проведено аналіз особливостей регулювання безробіття в країнах з розвиненою ринковою економікою та зроблена оцінка з точки зору можливості їх адаптації до умов України. Визначено основні напрямки та викладено рекомендації щодо підвищення дієвості механізмів зниження рівня безробіття. Проаналізовано фінансові, правові та інституційно-організаційні важелі регулювання зайнятості населення.
У дисертації наведено теоретичне узагальнення і розроблено теоретико-методичні та практичні засади дослідження безробіття в трансформаційній економіці, розкрито основні напрями та викладено рекомендації щодо удосконалення національної політики зайнятості. Результати проведеного дослідження дають підстави для таких висновків:
Безробіття в трансформаційній економіці – це незадоволена мотивована потреба в трудовій діяльності, зумовлена перехідним станом на ринку праці, якому притаманні специфічні техніко-технологічні, соціально-економічні, організаційно-виробничі та інші фактори розвитку.
Ретроспективний аналіз поглядів на безробіття та методів боротьби з ним дав підставу стверджувати, що всі вони відбивають окремі елементи глобальної проблеми безробіття і лише частково можуть бути трансформовані в механізм регулювання національного ринку праці. Україні потрібна власна модель зниження рівня безробіття, в основу якої повинно бути покладено гармонійне поєднання вихідних принципів кейнсіанства і неолібералізму, змішаної економіки і соціального ринкового господарства та їх модифікацій. Останні, становлячи в своїй єдності концептуальну основу та парадигму соціально орієнтованого ринку, дозволять у такому блоці, з одного боку, ввести український ринок праці в русло цивілізованих закономірностей регулювання зайнятості населення, а з іншого – максимально враховувати його національно-економічну специфіку і постсоціалістичні особливості.
Аналіз факторів безробіття дозволив удосконалити та поглибити класифікацію форм і видів безробіття. В основу класифікації видів безробіття покладено соціально-економічні причини, які його викликають. У зв’язку з цим слід розрізняти такі види безробіття: природне безробіття – фрикційне, структурне та технологічне; надлишкове безробіття – циклічне, регіональне, сезонне, часткове, конверсійне, еміграційне та, вперше виокремлено, безробіття за недостатнього практичного досвіду (яке поділяється на безробіття випускників навчальних закладів та безробіття осіб, які мають стаж роботи менше одного року), окремо розглядається інституційне безробіття. У роботі доведено, що кожен із перелічених видів безробіття може приймати різні форми, які автор пропонує класифікувати за статтю, віком, відкритістю, місцем проживання та тривалістю.
У дослідженні доведено недосконалість національної та міжнародної методик оцінки обсягів безробіття. Основним недоліком є те, що обидві вони не враховують показників прихованого безробіття, які є надзвичайно актуальними і масштабними для України. Обґрунтовано та обчислено обсяги прихованого безробіття, що дало можливість визначити інтегрований рівень безробіття, який, на наш погляд, дає більш повну і достовірну інформацію про стан ринку праці.
Дослідженням встановлено, що сучасний стан безробіття і використання економічно активного населення характеризується низкою особливостей, що спричинені двома групами деформуючих чинників – успадкованих від тоталітарної системи та тими, що виникли вже під час ринкової трансформації економіки. До першої групи належать домінування неефективної високозатратної економіки, корпоративно-бюрократичне відчуження працівників від засобів виробництва, негнучка система оплати праці, ресурсний підхід до людини, структурна деформація сфери зайнятості та ухвалення основних економічних рішень успадкованою номенклатурою та бюрократією, що швидко пристосувалася до умов трансформаційної економіки. До чинників, що стримують економічне зростання і спричинили масове безробіття в трансформаційній економіці України наприкінці 90-х років, належать: фінансова розбалансованість економіки, інфляція, значні коливання високих кредитних та податкових ставок, внутрішня і зовнішня заборгованість, надмірне відхилення ціни праці від її природної вартості, неефективне роздержавлення і приватизація.
Аналіз впливу макроекономічних чинників (річні темпи зростання інфляції, номінальної заробітної плати, ВВП, інвестицій в основний капітал, доходів населення) на рівень безробіття дав підстави стверджувати про відсутність сталої залежності між зазначеними показниками (окрім річних темпів зростання номінальної заробітної плати). Цей факт пояснюється тим, що більшості економічних процесів в Україні швидше притаманне адміністративне регулювання, аніж ринкове, тому зв’язок між зазначеними показниками не може бути визначений формальними характеристиками.
Аналіз та оцінка соціально-економічних чинників і динаміки безробіття за основними сегментами ринку праці дозволили визначити диспропорції регіонального розподілу робочої сили, пов’язані із структурними перетвореннями економіки регіонів; стримуючі фактори щодо створення та збереження робочих місць; неузгодженість попиту і пропозиції на окремі професії, особливо у сільському господарстві; перелік проблем щодо зайнятості молоді й жінок; високий рівень неформальної зайнятості, що зумовлено низьким рівнем оплати праці в регіонах; низьку якість вакансій, що пропонуються державною службою зайнятості.
Експертне опитування тимчасово незайнятого населення виявило ознаки деякої суперечливості в структурі мотивованої продуктивної діяльності. З одного боку, має місце прагнення суб’єктів мотивованої продуктивної діяльності до самореалізації через власну працю, з іншого – матеріальна винагорода за цю діяльність, яка б мала бути компенсаторним чинником затрат працівників, внаслідок неадекватності її розмірів здебільшого не виконує належної мотивуючої ролі, що призводить до масової трудоеміграції населення.
Внаслідок незбалансованості попиту і пропозиції на працю ринок праці не здійснює суттєвого впливу на ефективне використання економічно активного населення, формування економічно ефективної, структурно раціональної та соціально зорієнтованої зайнятості як у країні в цілому, так і в окремих регіонах. Проведення активної політики мотивованої трудової діяльності вимагає гнучкого ефективного механізму розподілу та перерозподілу робочої сили, спрямованого на стимулювання розвитку робочих місць та збереження і розвитку людського потенціалу. Це зумовлює необхідність запровадження активних методів державного регулювання процесів у сфері зайнятості, які повинні бути спрямовані на: зростання обсягів платоспроможного попиту; підвищення досяжності кредитних ресурсів; підвищення рентабельності витрат на оплату праці та розвиток персоналу підприємств; зниження рівня необхідних початкових витрат на організацію власної справи; розвиток інфраструктури малого та середнього підприємництва і самозайнятості; інновацію основних фондів; розвиток системи професійного навчання без відриву від виробництва; збільшення видатків на проведення активних заходів на ринку праці за рахунок посилення цільової кредитно-інвестиційної діяльності в регіонах; окреме субсидування працевлаштування молоді, розширення сфери прикладання праці, якій властиві прийнятні для молоді стандарти оплати й умов праці.
Публікації автора:
статті у фахових виданнях:
Краузе О. Аналіз стану молодіжного безробіття в Україні //Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 141. – С. 134-139.
Краузе О. Гендерні особливості безробіття в Україні //Економіка: проблеми теорії та практики: зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – Вип. 151. – С. 47-52.
Краузе О. Регіональні аспекти безробіття в Україні //Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені В. Гнатюка. Серія: економіка. – Тернопіль, 2002. – Вип. 12. – С. 20-23.
Краузе О. Міждержавна трудова міграція населення України //Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє, щорічник. – Тернопіль: Збруч, 2003. – Вип. 8. – С. 78-86.
Трубич С.Ю., Краузе О.І. Еволюція наукових поглядів на безробіття та їх науково-критична оцінка //Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету імені В. Гнатюка. Серія: економіка. – Тернопіль, 2003. – Вип. 14. – С. 6-12.
Краузе О. Трансформація сільської зайнятості в умовах аграрної реформи //Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України: зб. наук. праць. – Тернопіль: Економічна думка, 2002. – Вип.8. – С. 177-181.
Краузе О. Структура та особливості безробіття в Україні за економічними та соціологічними оцінками //Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє, щорічник. – Тернопіль: Економічна думка, 2004. – Вип. 9. – С. 54-62.
Краузе О.І. Концепція змішаного регулювання зайнятості населення України //Актуальні проблеми економіки. – 2004. – № 10 (40). – С. 167-172.
Краузе О. Соціально-економічні наслідки безробіття //Галицький економічний вісник. – 2004. – № 3. – С. 38-43.
тези конференцій:
Краузе О. Проблеми молоді на українському ринку праці /Матеріали другої всеукраїнської науково-практична конференції “Україна наукова – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – Т. 4. – С. 38-40.
Краузе О. Соціально-економічна оцінка сучасного рівня безробіття в Україні /Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2002” – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – Т. 11. – С. 40-41.
Краузе О. Особливості трудової мотивації тимчасово незайнятого економічно активного населення /Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції „Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці” (Тернопіль, 13-14 травня 2004 р.) – Тернопіль: Економічна думка. – 2004. – С. 280-281.
Краузе О. Основні напрямки активізації політики зайнятості в Україні /Матеріали восьмої наукової конференції Тернопільського державного технічного університету (Тернопіль, 11-12 травня 2004 р.). – Тернопіль: ТДТУ. – С. 211.