Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Соціологічні науки / Спеціальні та галузеві соціології


Петренко-Лисак Алла Олександрівна. Соціальні детермінанти кібервіртуального простору : дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 201арк. — Бібліогр.: арк. 188-201.



Анотація до роботи:

Петренко-Лисак А.О. Соціальні детермінанти кібервіртуального простору. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук за спеціальністю 22.00.04 – спеціальні та галузеві соціології. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2007.

Дослідження представлене соціологічним аналізом специфіки кібервіртуального простору, як компоненти соціального простору. На основі використання просторово-часового концепту концептуалізовано знання про кібервіртуальність. Уточнено та обґрунтовано соціологічний зміст термінів “кібервіртуальність” та “кібервіртуальний простір”. Розглянуто ознаки соціально-просторових перетворень, спричинених кібервіртуальністю. З’ясовано сутність кібервіртуальних спільнот та кібервіртуальної особистості. Змодельовано наукову картину кібервіртуального простору як соціально-просторового виміру, через означення його структуроутворюючих засад, принципів функціонування, форм та типів складових компонентів й рекурсивності соціально-просторових ознак кібервіртуальності та реальності. Описано соціально-технологічний аспект кібервіртуальності.

У висновках підбито підсумки проведеного дисертаційного дослідження, сформульовані основні результативні положення, які полягають у наступному:

1. Проаналізовано та визначено методологічну ефективність дослідження кібервіртуальної соціальності через просторово-часові категорії у соціологічній евристиці. Дана дослідницька стратегія дозволила змоделювати наукову картину кібервіртуального простору як частини соціально-просторової реальності з врахуванням явища поширення кібервіртуальності. Операціоналізуючи соціально-просторові характеристики, такі як багатоступенева структурна ієрархічність, цілісність, автономність компонентів, інформаційність, відкритість, цілеспрямованість, та часові характеристики, такі як актуальність, реальність, інтервальність, - здійснено аналіз кібервіртуальності. Підкреслено, що саме просторово-часові детермінанти найвдаліше відображають та пояснюють сутнісні властивості рефлексії людиною соціального, віртуального та кібервіртуального.

2. Отримано знання про соціальні особливості кібервіртуальності, як такі, що виступають поживним середовищем форми та змісту кібервіртуального простору; як такі, що будучи результатом, є чинником соціального розвитку в умовах поширення КТТ та ІКТ. Виявлено, що кібервіртуальність визначає темп соціально-технологічних змін та загальний напрямок, який вони приймають в соціумі та є причиною, через яку окремі сфери соціального життя приймають новітню форму внутрішньої структури та стратифікації.

3. Уточнено та обґрунтовано соціологічний зміст термінів, покликаних означити конкретний тип віртуальності – кібервіртуальність – електронно-технічний тип віртуальності, результат технічної творчості соціальних суб’єктів з використанням ними КТТ та ІКТ. Кібервіртуальність виступає генеральною властивістю кібервіртуального простору, який представлений системою із внутрішніми соціально-технічними закономірностями процесів зв’язку між соціальними суб’єктами та об’єктами і управління цими процесами, в рамках соціальної та технічної еволюції суспільства.

3. З’ясовано просторово-часову сутність кібервіртуального простору, який маючи гетерогенний характер, включає в себе різнорідні спільності та суміщає в собі найрізноманітні компоненти соціального, психологічного та технічного походження, які не завжди мають між собою причинний або смисловий зв’язок. Даним спільностям та компонентам притаманний різний ступінь вбудованості до соціальної системи, вони зберігають автономність, а в деяких випадках мають повну відстороненість та ізольованість від соціального впливу off-line. В межах кібервіртуального простору, характерні для соціального простору просторово-часові уявлення, пов’язані з різноманітними елементами загальносвітової традиції та загальнолюдської свідомості, визначаються переважно як локально-антропоморфні просторово-часові рефлексії, які носять різноманітний та відносно автономний характер.

4. Виявлено, що методологічний інтерес в руслі проблематики співвідношення кібервіртуального та соціального просторів представляє собою процес пошуку новітніх принципів розвитку міждисциплінарних підходів, котрі поєднали б соціологічне осмислення даної проблеми з технологічним та управлінсько-прикладним аналізом, адже специфікою суто соціологічного підходу вивчення процесів комп’ютеризації та інтернетизації (як специфічних в межах кібервіртуального простору) переважно є дослідження соціальних спільнот та їхнього відношення та ставлення до ІКТ та КТТ, тоді як технологічний аспект збагачуватиме соціологічний аналіз поясненням механізмів творення та презентації кібервіртуальності, її специфіки, а управлінський аспект визначатиме способи, методи та види облаштування та організації кібервіртуального простору в загальній структурі соціуму.

5. З’ясовано, що на сучасному етапі еволюції КТТ, ІКТ як соціально-технологічних детермінант кібервіртуального простору існує потреба у соціальній технологізації кібервіртуального простору, задля попередження небажаних негативних наслідків, спричинених надмірною увагою або залежністю індивідів від КТТ та ІКТ, появою та урізноманітненням форм кібервіртуальної злочинності (особливо актуальними є проблеми порушення авторських прав, зловмисних проникнень до закритої інформації та пошкодження програмного забезпечення (хакерство), а також управління процесами подолання інформаційної нерівності, яка визначається можливістю доступу до соціально необхідної, корисної та важливої інформації.

Публікації автора:

В фахових виданнях:

  1. Петренко-Лисак А.О. Інтернет-ЗМІ та суспільні політичні процеси // Вісник Київського університету імені Тараса Шевченка. Соціологія. Психологія. Педагогіка. – К.: Видавничий центр Київський університет, 2002. – Вип. 14. – С. 31-34.

  2. Петренко-Лисак А.О. Середні класи в структурі інформаційної нерівності // Соціальні технології. Актуальні проблеми теорії та практики. Міжвузівський збірник наукових праць. – Вип. 31. – К.-Запоріжжя-Одеса, 2005. – С. 99-109.

  3. Петренко-Лисак А.О. Місце та роль кібервіртуальних спільнот у розбудові громадянського суспільства // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В.П.Бех.– К.: Вид-во НПУ імені М.П.Драгоманова, 2006. – Вип. 59. – С. 194-204.

  4. Петренко-Лисак А.О. Кібервіртуальність як соціологічна проблема // Нова парадигма: Журнал наукових праць / Гол. ред. В.П.Бех.– К.: Вид-во НПУ імені М.П.Драгоманова, 2007. – Вип. 63. – С. 196-209.

В наукових журналах і збірниках:

  1. Петренко-Лисак А.О. Інтернет засоби масової інформації та комунікації як інструмент соціоспрямованого управління // Теорія та практика управління соціальними системами. Щоквартальний науково-практичний журнал. – Х.: НТУ “ХПІ”, 2005. – С. 111-116.

  2. Петренко-Лисак А.О. Пролегомени до питання про кібервіртуальні особистості // Проблеми особистості в сучасній науці: результати та перспективи досліджень: Матеріали VIII Міжнародної конференції молодих науковців. 27-28 квітня 2006 р. – К.: Видавничо-поліграфічний центр “Київський університет”, 2006. – С. 158.

  3. Петренко-Лисак А.О. Соціальна стратифікація кібервіртуального простору // Інновації в технології та методології наукового пізнання: Матеріали міжнародної наукової конференції 26-27 жовтня 2006 р. – Одеса, 2006. – С. 47-48.

  4. Петренко-Лисак А.О. Інформатизація та технологізація соціального простору України // Збірник наукових праць ДонДУ: “Соціологія управління”. Серія “Спеціальні та галузеві соціології” Т. VIII. Вип. 3(80). – Донецьк: ДонДУ, 2007. – С. 256-261.

  5. Петренко-Лисак А.О. Сучасні комунікації в умовах кібервіртуалізації // (Пост)сучасність і наука: соціологія у пошуках себе та суспільства / Збірник тез доповідей учасників V Міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів. – Х.: Видавничий центр Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, 2007. – С. 188-189.