Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філософські науки / Соціальна філософія та філософія історії


Завєтний Сергій Олександрович. Соціальне управління і особистісне самоврядування: проблеми взаємодії (філософсько-методологічний аналіз) : дис... д-ра філос. наук: 09.00.03 / Харківський національний ун-т ім. В.Н.Каразіна. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Завєтний С.О. Соціальне управління і особистісне самоврядування: проблеми взаємодії (філософсько-методологічний аналіз). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософських наук за спеціальністю 09.00.03. – соціальна філософія і філософія історії. – Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна, Харків, 2005.

У дисертації досліджується сутність і специфіка соціального управління та особистісного самоврядування, з'ясовуються проблеми їх взаємодії і шляхи вирішення. Розкривається безперспективність використання силового соціального управління і згубність розповсюдженого в зв'язку з цим лінійного уявлення про нього. З огляду на це пропонується та обґрунтовується нова конфігурація соціального управління, яка спирається на філософію ненасильства. Обґрунтовується, що особистісне самоврядування є основою саморозвитку особистості, у зв'язку з чим аналізується і пропонується нова парадигма людини Homo villicus (людини управляючої). Проблемам взаємодії соціального управління та особистісного самоврядування в дисертації поданий історичний і логічний аналіз, що дозволив обґрунтувати теоретичні положення автоантропосоціономіки як нового управлінського синтезу. Проведено змістовний і історичний аналіз суспільного самоврядування, на основі чого доводиться, що воно є вищою формою управління, де соціальне управління та особистісне самоврядування знаходять благодійний розвиток.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі оптимального поєднання соціального управління і особистісного самоврядування, для чого виявлені протиріччя їх взаємодії і окреслені шляхи послаблення, що може бути використано для загально теоретичного і спеціального аналізу реально існуючих управлінських систем, у практиці соціального управління та особистісного самоврядування у відповідності з конкретно-історичними обставинами трансформації українського суспільства. Обґрунтовується, що управління іманентно пов'язано з активністю і діяльністю, в зв’язку з чим категорії управління можна надати філософський статус і тим самим розширити можливості соціальної філософії в осмисленні соціальної дійсності. Завдяки тому, що управління виступає як функція, процес, вид діяльності, відносин, центр тезауруса, який поєднує навколо себе поняття керівництва, правління, регулювання, організації, інформації і контролю, категорія управління може відігравати методологічну роль у вивченні соціуму.

Зокрема, розгляд співвідношення понять “управління” та “організація”, розкриває дуже важливу особливість управління, його здатність за допомогою малих сигналів викликати великі наслідки.

Вивчення різних видів управління, особливо, соціального управління з використанням системного підходу показало, що воно є провідним чинником стабілізації і розвитку суспільства. При цьому була виявлена амбівалентність соціального управління, яка полягає в тім, що воно носить двоїстий характер за основними цілями управління, механізмами управління і за приналежністю до науки і мистецтва та гетерогенний характер (політика, економіка, право, мораль, релігія, мистецтво, наука, філософія, виховання, освіта, інформування, пропаганда, агітація та ін.). Як показав аналіз, усі вони мають свою специфіку, свою підсилювальну здатність і керуючий параметр, що послужило підставою вироблення заходів для їх гармонізації, дозволило зробити висновок, що соціальне управління являє собою складне поліморфне утворення, і до нього можуть бути застосовані закони поліфонії.

Вивчення нових обставин, нових викликів сучасності дало можливість переглянути принципи соціального управління, висунути на перше місце серед них принцип відповідальності людини перед світом. Це, у свою чергу, зажадало зміни конфігурації, характеру соціального управління, відмовлення від розгляду його як лінійного і силового управління. Повернення його до споконвічної сутності, дозволило знайти те, що управління і ненасильство мають загальну підставу, зокрема, значеннєву наповненість і, таким чином, указати на ефективний стратегічний шлях розвитку соціального управління.

Пошуки і вироблення нового розуміння особистісного самоврядування як основи саморозвитку особистості і порівняння його із соціальним управлінням показало, що воно є більш цілісним утворенням і, отже, більш вагомим у рішенні багатьох соціальних задач. Знайдене визначення особистісного самоврядування дозволило віднести його також до однієї із сутнісних характеристик людини і виробити нове уявлення про неї, як про людину управляючу (Homo villicus). Завдяки цьому робиться висновок, що такий підхід привносить у буття людини усвідомлення її відповідальності перед світом і самим собою, є імперативом розсудливої дії і поведінки.

Вивчення особистісного самоврядування через модуси майбутнього, минулого і сьогодення дозволило виявити нові значні резерви його удосконалювання, тому що в них особистість може знайти необхідні і привабливі для себе сенси існування і дій. При цьому робиться висновок про те, що надмірна увага до одного з них може привести до душевного внутрішнього розладу і втрати цілісності.

Одним з важливих висновків, отриманих у результаті застосування історичного і логічного методів вивчення взаємодії цих видів управління, стало встановлення тієї закономірності, що їх взаємодія носить хвильовий характер, коли в залежності від історичних обставин соціальне управління та особистісне самоврядування як найбільш важливі поперемінно міняються місцями.

Таким чином, виникла можливість і необхідність виробити деякі положення автоантропосоціономіки як нового напрямку в соціальній філософії. Одне з них полягає в тому, що в ході історичного розвитку людства, ускладнення і диференціації діяльності і на цій основі усвідомлення людиною своєї унікальності, своєї відмінності від суспільства з'явилися протиріччя у взаємодії автоантропономіки і соціономіки, особистісного самоврядування і соціального управління. Їх вивчення показало, що вони взаємозалежні, основою чого є особистість. Тому основним засобом оптимізації взаємодії соціального управління та особистісного самоврядування є гуманізація.

Підсумкове звертання до можливостей суспільного самоврядування показало, що воно є вищою формою управління, виступає стосовно соціального управління та особистісного самоврядування як ціль їх удосконалювання і міра взаємодії. Тому в зв'язку з унікальністю і важливістю суспільного самоврядування у функціонуванні і розвитку суспільства його можна розглядати як принцип громадського життя, яким варто керуватися при рішенні управлінських стратегічних і оперативних задач, що виникають перед особистістю і суспільством.

У цілому дисертаційне дослідження показало, що висунуті гіпотези одержали, в основному, підтвердження, і, таким чином, стали доказом правильності обраного шляху дослідження взаємодії соціального управління й особистісного самоврядування, виявило в цьому процесі не тільки проблеми і шляхи їх вирішення, але і показало виняткову складність і благодатне поле подальших досліджень.

Публікації автора:

Монографія:

Заветный С.А. Социальное управление и личностное самоуправление: истоки и взаимодействие: Монография. – Харьков: Изд-во “Фолио”, 1999. – 383 с.

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Заветный С.А. Аристотель и проблемы управления. // Вісник Харківського державного університету. Серія: Філософія і культура. – Харків: 1999. – № 445. – С.26-30.

  2. Заветный С.А. Вечно старые и вечно новые проблемы управления. // Філософські перипетії. Вісник Харківського державного університету. Серія Філософія. – Харків: 1998. – № 409. – С. 229-232.

  3. Заветный С.А. Взаимодействие социального управления и личностного самоуправления как взаимодополнение и взаимообогащение. // Філософські перипетії. Вісник Харківського державного університету. Серія: Філософія. – Харків: 1999. – № 437. – С. 94-96.

  4. Заветный С.А. Взаимодействие философии и политики: расширение управленческих возможностей. // Філософські перипетії. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія: Філософія. – Харків: 2001. – № 509. – С.165-169.

  5. Завєтний С.О. Г.С. Сковорода: проблеми самоврядування. // Науковий вісник ХДПУ ім. Г.С. Сковороди. Серія: Філософія. – Харків: 2001. – Вип. VII. – С. 115-119.

  6. Завєтний С.О. Демокріт про шляхи удосконалення управління самим собою. // Наукові записки Харківського військового університету. Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 2000. – Вип. VIII. – С. 71-74.

  7. Заветный С.А. И один в поле воин. // POST OFFICE. Образы времени – Образы міра. Вестник Харьковского национального университета им. В.Н. Каразина. Серия: Теория культуры и философии науки. – Харьков: 2000. – № 484. – С. 179-182.

  8. Заветный С.А., Мельникова С.И. Лектор как субъект пропаганды и объект изучения. // Вестник Харьковского государственного университета. – Харьков: 1989. – № 332. – С.62-64.

  9. Заветный С.А., Лысенко И.А. Ненасильственное управление конфликтными ситуациями. // Філософські перипетії. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія: Філософія. – Харків: 2001. – № 531. – С. 138-141.

  10. Заветный С.А. Особенности права как вида социального управления. // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. Щоквартальний науково-практичний журнал. – Харків: 2002. – № 4. – С.101-107.

  11. Завєтний С.О. Особистісне самоврядування: статус і перспективи. // Науковий вісник ХДПУ ім. Г.С. Сковороди. Серія: Філософія. – Харків: 1999. – Вип. ІІІ. – С.63-65.

  12. Заветный С.А. Понятийный ряд категории управления. // Філософські перипетії. Вісник Харківського державного університету. Серія: Філософія. – Харків: 1997. – № 394. – С.117-120.

  13. Завєтний С.О., Смірнов О.Б. Риторика і дебати в управлінні навчальним процесом. // Науковий вісник ХДПУ ім. Г.С. Сковороди. Серія: Філософія. – Харків: 2001. – Вип. VIII. – С. 128-131.

  14. Заветный С.А. Синкретизм, теоцентризм і антропоморфізм управління у міфологічних уявленнях. // Наукові записки Харківського військового університету. Серія: Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: 1999. – Вип. V. – С.53-57.

  15. Заветный С.А. Софисты: поворот от натурфилософии к проблемам управления обществом и собой. // Філософські перипетії. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія: Філософія. – Харків: 2000. – № 474. – С. 218-221.

  16. Завєтний С.О. Соціальне управління як система. // Наукові записки Харківського військового університету. Серія: Соціальна філософія, педагогіка, психологія. – Харків: ХВУ, 1999. – Вип. ІV. – С. 43-46.

  17. Заветный С.А. Специфические особенности управляющего воздействия религии на личность и общество. // Філософські перипетії. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія: Філософія. – Харків: 2002. – № 547. – С. 129-133.

  18. Заветный С.А. Справедливость как условие, цель и результат социального управления. // Теорія і практика управління соціальними системами: філософія, психологія, педагогіка, соціологія. Щоквартальний науково-практичний журнал – Харків: 2003. – № 4. – С. 43-48.

  19. Заветный С.А. Субъективный фактор развития социальной активности трудящихся как системное явление. // Вестник Харьковского государственного университета. – Харьков: 1987. – № 303. – С.38-44.

  20. Завєтний С.О. Суспільне самоврядування в Україні. // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія: Філософія, політологія. – Київ: 2004. – № 63-65. – С. 133-134.

  21. Заветный С.А. Триумф и трагедия пифагорейского союза. // Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія: Теорія культури та філософія науки. – Харків: 2001. – Вип. ХXIV. – № 507. – С. 205-208.

  22. Заветный С.А. Управленческий потенциал искусства. // Філософські перипетії. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія: Філософія. – Харків: 2000. – № 486. – С. 175-178.

  23. Заветный С.А. Homo sapiens и Homo villicus: раздумья о разных сущностных сторонах человека. // Філософські перипетії. Вісник Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна. Серія: Філософія. – Харків: 2004. – № 623. – С. 53-57.

Інші публікації з теми дисертаційного дослідження:

  1. Мельникова С.І., Завєтний С.О. На підставі самоаналізу. // Журнал “Трибуна лектора”. – Київ: 1987. – № 12. – С. 19.

  2. Лебедев Б.Н., Заветный С.А. Самоуправление и коллективное мнение. // Развитие самоуправления на предприятиях и в учебных заведениях (опыт и перспективы). Тезисы докладов регионального научно-практического семинара. – Калинин: 1989. – С. 92-93.

  3. Завєтний С.О. Пізнавальна активність студентів і викладання філософії. // Питання активізації пізнавальної діяльності студентів у вивченні суспільних наук. Тези доповідей республіканської науково-методичної конференції. – Харків: 1990. – С. 3-4.

  4. Заветный С.А., Бирюков Г.С., Дубровский М.Л., Ермаков И.И. Формирование нового политического мышления: социологический анализ деятельности молодежных дискуссионных политклубов Украины. /Итоги и рекомендации/. – Харьков: 1991. – 34 с.

  5. Астахова В.І., Завєтний С.О. Учень – факел, який треба запалити. // Журнал “Трибуна”. – Київ: 1991. – № 9. – С. 9-10.

  6. Завєтний С.О. Народна мудрість і філософія Г.С. Сковороди. // Матеріали Харківських Сковородинівських читань, присвячених 270-річчю з дня народження Григорія Савича Сковороди. – Харків: 1992. – С.85-87.

  7. Завєтний С.О. Філософія і політика. // Человек и политика. Тезисы докладов и сообщений научно-практической конференции. – Харків: 1993. – С.109-110.

  8. Заветный С.А. Социальная защита молодежи как средство самосохранения общества. // Социальная защита молодежи: состояние, проблемы и пути решения. Тезисы докладов и сообщений научно-практической конференции. – Харьков: 1993. – С.105-107.

  9. Заветный С.А., Бирченко Е.В. Социальное управление, власть, интеллигенция. // Интеллигенция: проблемы гуманизма, народа, власти. Материалы Международной научной конференции. – Москва – Улан-Удэ: 1994. – С. 29-32.

  10. Завєтний С.О. Істинна людина і зло у філософській концепції Г.С. Сковороди. // Сковородинівські читання: Григорій Савич Сковорода – філософ, письменник, педагог і культуролог /1722-1794/. Матеріали науково-практичної конференції. – Харків: 1995. – С. 30.

  11. Завєтний С.О. Людина як компас Всесвіту /з студій про Г.С. Сковороду/. //Тези міжнародної наукової конференції, присвяченої 100-річчю від дня народження А.П. Ковалевського. – Харків: 1995. – С. 11-13.

  12. Заветный С.А. Ответственность и социальное управление. // Материалы мемориальных чтений, посвященных 60-летию профессора А.Ф. Плахотного. – Харьков: 1996. – С. 26-29.

  13. Заветный С.А., Дениско Л.Н. Образование и самообразование: пути взаимодействия. // Філософія: класика і сучасність. Матеріали ІІІ Харківських Міжнародних Сковородинівських читань. – Харків: 1996. – С.64-65.

  14. Заветный С.А. Некоторые проблемы управления в философском наследии Аристотеля. // VІІ Арістотелевські читання: “Антична спадщина і сучасна філософія”. Тези виступів на міжнародній конференції з проблем давньогрецької філософії – Маріуполь: 1996. – С. 108-111.

  15. Заветный С.А. Личностное самоуправление как самоэкология. // Третье тысячелетие: гармония человека, общества и природы. Тезисы докладов и сообщений международной научно-практической конференции. – Чугуев: 1996. – С. 114-116.

  16. Завєтний С.О. Самоврядування як невидима натура у творчості Г.С. Сковороди. // Григорій Сковорода і проблеми національної філософії. Національна філософія: минуле – сучасне – перспективи. Матеріали ІІ Харківських Міжнародних Сковородинівських читань, присвячених 200-річчю з дня смерті Г.С. Сковороди. – Харків: 1996. – С. 89-98.

  1. Заветный С.А. У истоков регионализма и самоуправления. // Украинский научно-практический журнал “Регион: проблемы и перспективы”. – 1997. – №3 – С. 6-10.

  2. Заветный С.А. Цикличность и культура социального управления. // Культура у філософії ХХ століття. Матеріали ІV Харківських міжнародних Сковородинівських читань. – Харків: 1997. – С. 356-359.

  3. Заветный С.А. Осипова Н.Ф. Роль рациональности в становлении самоуправления в арабской философии Средневековья. // Проблема раціональності наприкінці ХХ століття. Матеріали V Харківських міжнародних Сковородинівських читань. – Харків: 1998. – С. 42-44.

  4. Заветный С.А. Социальное управление и гармония. // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції. – Харків: 2000. – С. 120.

  5. Заветный С.А. Возможности и пределы права как вида социального управления. // Практична філософія та правовий порядок. Збірка наукових статей. – Харків: 2001. – С. 119-124.

  6. Zavyetniy S., Smirnov O. Debate and rhetoric in directing the educational process. // IDEA conference “Debate and Argumentation: Opening Minds, Borders and Societies. – Prague, Czech Republic: 2001. – p. 29.

  7. Заветный С.А. Воспитание и самовоспитание в учебном процессе как управление. // Харківська вища школа: методичні пошуки на рубежі століть. Матеріали науково-методичної конференції – Харків: 2001. – С. 320-322.

  8. Заветный С.А., Смирнов А.Б. Стиль управления как образно-смысловое единство. // Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління. Матеріали другої міжнародної міждисциплінарної науково-практичної конференції. – Харків: 2001. – С. 288-289.

  9. Заветний С.О. Теорія „сродної праці” Г.С. Сковороди завжди актуальна. // Філософська спадщина Г.С. Сковороди і сучасність. Матеріали ІХ Харківських міжнародних Сковородинівських читань (до 280-річчя Г.С. Сковороди). – Харків: 2002. – С.73-75.

  10. Заветный С.А. Искусство как вид социального управления. // Другі Кримські читання: “Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти”. (Збірник наукових праць). – Вип. 3. – Харків: 2002. – С. 151-155.

  11. Zavyetniy S., Zavyetnaya T. Debate as Learning Conflict. // IDEA conference “Debate and Argumentation: Opening Minds, Borders and Societies. – Krakow, Poland: 2002. – p. 10.

  12. Заветный С.А., Стрижко В.А. Проблемы формирования стратегии подготовки управленческой элиты. // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти. Збірник наукових праць. – Харків: 2002. – С. 124-127.

  13. Заветный С.А. Формы трансцендирования личности как управление со стороны будущего настоящим. // Проблеми та перспективи формування національної гуманітарно-технічної еліти. Збірник наукових праць. – Харків: 2003. – Вип. 2(6). – С. 9-15.

  14. Заветный С.А. Философия и литература как источник смыслов, управляющих человеком и обществом. // Філософія і література. Матеріали Харківських міжнародних Сковородинівських читань. – Харків: 2004. – С.310-311.

  15. Заветный С.А. Личностный потенциал социального управления. // Гуманітарно-технічна еліта і управління великими соціальними системами. Матеріали міжнародної наукової конференції. – Харків: 2004. – С. 284-289.

  16. Заветный С.А. О некоторых особенностях развития университетской философии. // Університетська філософія в ретроспективі та перспективі (до 200-річчя харківської університетської філософії. Матеріали ХІІ Харківських Міжнародних Сковородинівських читань. – Харків: 2005. – С. 43-45.