Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


261. Парена Віолета Анатоліївна. Сфера послуг в умовах переходу до ринкової економіки України: дис... канд. екон. наук: 08.01.01 / Дніпропетровський держ. аграрний ун-т. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Парена В.А. “Сфера послуг в умовах переходу до ринкової економіки України”. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – економічна теорія. – Дніпропетровський державний аграрний університет, Дніпропетровськ, 2005.

Дисертація присвячена актуальним проблемам розвитку сфери послуг, а точніше її галузям: освіти та охорони здоров’я.

Проаналізований зміст сфери послуг як складної економічної категорії та особливостям її розвитку у перехідній економіці, проаналізовані шляхи становлення організаційно-економічних форм розвитку цієї сфери на прикладі України.

Проведений аналіз сучасного становища галузі освіти і охорони здоров’я в Україні. Показані тенденції розвитку даних галузей народного господарства в розвинутих країнах світу.

Запропонована авторська концепція реформування і розвитку системи управління в галузі освіти і охорони здоров’я.

Дисертація містить теоретичне узагальнення і пропонує вирішення наукового завдання, що полягає у дослідженні природи сфери послуг і розробці концептуальних засад ефективного фінансового механізму реформування освіти і науки та охорони здоров’я в Україні.

1. Праця в сфері послуг спрямована на формування соціально-економічних умов для функціонування відносин привласнення на стадіях розподілу і споживання, забезпечуючи розвиток всіх фаз суспільного відтворення в діалектичній єдності.

Найважливіша особливість відтворення основних фондів сфери послуг полягає в тому, що по своїй економічній природі вони є споживчими благами тривалого користування, вони створюють матеріальні передумови росту добробуту і якісного розвитку людей. На відміну від відтворення основних виробничих фондів відтворення основних фондів у сфері послуг має переважно соціальну спрямованість.

В умовах переходу до ринкової економіки праця робітників сфери послуг повинна бути спрямована на організацію таких нових форм зовнішнього прояву відносин власності, які дозволяють суспільству дійсно виконувати всі соціально-економічні функції, реально діяти як єдиний і опосередкований суб‘єкт відносин щодо використання засобів виробництва у відповідності з їх “суспільною природою”.

2. Формування ефективного механізму мотивації праці, робітників сфери послуг на мікрорівні передбачає створення сприятливої мотиваційної ситуації, яка б враховувала сукупну дію всіх факторів, що активно проявляють себе на макрорівні.

3. Для підприємств і установ сфери послуг в умовах переходу на ринкові відносини особливо важливим є такий принцип, як самостійність у прийнятті рішень самим суб'єктом, що господарює, який несе всю повноту відповідальності за ефективність цих рішень, безперервність процесу відтворення. Однак не можна не враховувати, що при цьому держава здійснює в строго обмежених межах регулювання економічних процесів, забезпечуючи умови для чесної конкуренції (антимонопольне регулювання) і безпосередньо втручається у тих випадках, коли ринкові процеси самостійно не можуть забезпечити значні зрушення в пропорціях, або виявляють негативні соціальні й економічні наслідки. При цьому держава використовує методи прямого і непрямого регулювання.

До методів прямого державного регулювання соціально-економічного розвитку організацій у сфері послуг відносяться: державні замовлення і контракти; підтримка централізованими фінансовими ресурсами; визначення і закріплення в планах і програмах стратегії розвитку; нормування; нормативні вимоги до якості, ефективності, екології; правові й адміністративні обмеження; ліцензування й акредитація діяльності усередині держави і на зовнішньому ринку. Методи непрямого впливу на економічні процеси в основному спираються на механізм товарно-грошових відносин. Вони впливають на економічні інтереси суб'єктів господарської діяльності. До них можна віднести: оподатковування, податкові пільги; регулювання цін; платежі за ресурси; ставки відсотків; амортизаційну політику; регулювання оплати праці і матеріального заохочення; митні тарифи та ін.

4. Система охорони здоров’я не може цілком спиратися на рентабельність як основний критерій доцільності медичних і соціальних заходів. Важливими чинниками є медична і соціальна ефективність, що вимірюється не грошима, а лікувальним ефектом і розмірами соціального збитку, якого вдалося запобігти, тобто абсолютним числом захворювань та смертей, яких можна запобігти за допомогою діяльності медичних установ і комплексу державних соціальних заходів.

Соціально-медична й економічна ефективність діяльності установ охорони здоров'я, їх виживаність і конкурентноздатність на ринку медичних товарів і послуг можливі за умов застосування стратегічного управління, як сукупності п'яти взаємозалежних управлінських процесів: аналіз середовища, визначення місії і цілей, вибір стратегії, виконання стратегії, аналіз і контроль виконання.

5. Системний підхід на рівні мотиваційної системи конкретизується в мотиваційну модель, яка передбачає розробку державної концепції та програми ефективного використання власності незалежно від її форми; вдосконалення існуючих, розробку та прийняття нових законодавчих актів, що регламентують діяльність підприємств сфери послуг з різною формою фінансування.

6. Процеси становлення ринкової форми обміну супроводжується подоланням суперечностей, що мали місце в адміністративно-командній економіці.

Задача економічної науки на даному етапі розвитку полягає в розробці механізму ціноутворення на послуги і ефективної державної і регіональної політики цін, які, з одного боку, повинні покривати витрати на ці послуги і, з іншого, давати можливість отримання прибутку функціонуючим суб’єктам господарювання – виробникам послуг.

На основі прогнозування в сфері послуг повинне здійснюватися передбачення тенденцій розвитку суспільного відтворення на різних його рівнях, виявлення і добір оптимального з альтернативних шляхів впливу на майбутній розвиток економічних відносин сфери послуг, прогнозна оцінка коливань ринкової кон'юнктури і соціально-економічних наслідків запропонованих програмних рішень.

На сучасному етапі новим важливим елементом інвестиційної діяльності є курс на соціальну переорієнтацію всієї національної економіки. Для цього необхідні структурні зміни, які сприятимуть оздоровленню фінансових відносин, зміцненню матеріально технічної бази сфери послуг, підвищенню ефективності загальнодержавних задач.

Публікації автора:

опублікованих в провідних фахових виданнях

  1. Пареная В.А., Пугачев И.Г. Экспертная экспресс-оценка факторов макро- и микросреды предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. Випуск 107. – С.13-21.

  2. Батура О.В., Новікова Л.Ф., Парена В.А. Проблеми розвитку сфери послуг в Україні: Монографія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – 150 с.

  3. Парена В.А. Особливості участі сфери послуг у формуванні економічних відносин // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 191: в 4 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.317-323.

  4. Парена В.А. Економічний механізм сфери послуг у ринковому господарстві // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 193. В 5 т. Том ІІІ.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.715-721.

  5. Парена В.А. Соціально-економічна ефективність освітньої діяльності в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. Випуск 194: в 5 т. Том І. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.288-294.

  6. Парена В.А. Організація управління маркетингом у лікувальних установах // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія: економіка. – Тернопіль: ТНПУ. – №17, 2004. – С.60-63.

опублікованих за матеріалами конференцій

  1. Пареная В.А., Тян Р.Б. Диагностика банкротства как элемент антикризисного управления деятельностью предприятия // Матеріали ІІІ Міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених “Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі” (м. Донецьк, 17-19 травня 2002 р.). – Донецьк: РВА ДонНТУ, 2002. – С.159-161.

  2. Парена В.А. Місце сфери послуг у системі суспільного господарства // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта ‘2004” (м. Дніпропетровськ, 10-25 лютого 2004 р.). Том 66. Економіка підприємства. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.72-74.

  1. Парена В.А. Становлення нового мотиваційного механізму в сфері послуг // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції “Економіка підприємства: проблеми теорії та практики” (м. Дніпропетровськ, 23 березня 2004 р.). Том І. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.90-91.

  2. Парена В.А. Вища освіта та заходи підвищення її соціально-економічної ефективності // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень’2004” (м. Дніпропетровськ, 21-30 червня 2004 р.). Том 53. Економічна теорія. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.20-23.

  3. Парена В.А. Проблеми підвищення економічної ефективності наукових досліджень у вищих навчальних закладах // Матеріали регіональної науково-методичної конференції “Формування стратегії конкурентоспроможності освіти в регіоні” (м. Жовті Води, 8-9 жовтня 2004 р.). – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.172-173.

  4. Парена В.А. Венчурний бізнес як напрямок розвитку інноваційної діяльності в Україні // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Освіта і наука без кордонів” (м. Дніпропетровськ, Україна – м. Белгород, Росія, 15-17 грудня 2004 р.). Том 5. Економіка. – Белгород: Руснаучкнига; Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С.35-36.