Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Теорія та історія державного управління


Антонова Ольга Валеріївна. Середовище вироблення державної політики (теоретико-методологічні аспекти) : дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.01 / Дніпропетровський регіональний ін-т держ. управління Національної академії держ. управління при Президентові України. - Д., 2005.



Анотація до роботи:

Антонова О.В. Середовище вироблення державної політики (теоретико-методологічні аспекти). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.01 – теорія та історія державного управління. – Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Дніпропетровськ, 2005.

У дисертації розглянуто проблеми впливу фактору середовища в процесі вироблення державної політики. Проаналізовано сучасний стан розробки теми дисертаційного дослідження, обґрунтовано використання визначеної методології. Розкрито основні науково-теоретичні підходи до ідентифікації впливів під час взаємодії суб’єктів вироблення державної політики. Визначено функції та основні інструменти структурування впливів середовища. Розроблено дескриптивну модель середовища вироблення державної політики. Проаналізовано особливості застосування даної моделі в країнах розвинутої демократії та в Україні.

У дисертаційній роботі вирішено актуальне наукове завдання, що полягає у дослідженні науково-теоретичних підходів до вивчення впливів у процесі вироблення державної політики та обґрунтуванні методологічних засад формування середовища вироблення державної політики у транзитивному суспільстві з метою розробки рекомендацій щодо ідентифікації впливів даного фактору під час створення державної політики. Основні висновки дисертації підтверджують гіпотезу роботи про те, що проектування середовища вироблення державної політики сприятиме удосконаленню діяльності органів державної влади у сфері формування державно-управлінських рішень, та дозволяють викласти їх як такі положення та рекомендації:

1. Здійснений аналіз вітчизняної та зарубіжної наукової літератури свідчить про наявність широкого спектру науково-теоретичних підходів до вивчення впливів у процесі вироблення державної політики. Однак увага науковців сконцентрована на дослідженні адаптивних структур організаційного середовища в державному управлінні й середовища аналізу державної політики як контексту діяльності експерта під час оцінювання проблеми.

2. Ефективність державної політики безпосередньо залежить від сполучення впливів, динаміки їх появи та якості привнесеної зміни. Сутність поняття «середовище вироблення державної політики» полягає у поєднанні різних впливів під час політичного процесу і визначається як сукупність об’єктивних впливів та впливів суб’єктів вироблення державної політики. Ця сукупність утворюється інформацією про проблему та інтересом суб’єктів щодо її розв’язання, який підкріплюється наявністю ресурсів для визначення, окреслення та спрямовування процесу створення державної політики.

3. Взаємодія середовища вироблення державної політики та системи державного управління ґрунтується на трьох рівнях дослідження – фундаментальному, соціокультурному та політичному. Розгляд ієрархічної побудови системних впливів – системи міжнародних відносин, соціальної системи, політичної системи, системи державного управління – дозволяє встановити межі середовища вироблення державної політики шляхом введення чіткого розмежування системних впливів. За допомогою комунікаційних каналів встановлюються взаємозв’язки системи та середовища. Основними принципами взаємодії середовища вироблення державної політики та системи державного управління стали системність, ієрархічність, зворотний зв’язок, плюралізм, конкуренція, демократичність. Це дозволяє створити схему взаємодії: комунікація – інформація – державна політика – державна програма. Ідентифікація впливу в аналізі середовища постає як виявлення слабкого інформаційного ланцюга в державній програмі.

4. Середовище вироблення державної політики як постачальник соціальної інформації є важливою складовою діяльності органів державної влади. Одночасне використання системно-ситуаційного методу та системно-інформаційного аналізу для побудови дескриптивної моделі дозволяє стверджувати, що комунікаційні канали є межами, а суб’єкти вироблення державної політики – фільтрами суспільних потреб, тобто тими хто визначає їх нагальність і може винести їх на порядок денний. Дескриптивна модель має інструментальний характер. Вона призначена для аналізу конкретних проблем за умови розвитку демократії в суспільстві. Наведена в роботі класифікація впливів середовища вироблення державної політики уможливлює визначення характеру впливу, місце в груповій ієрархії, масштаб та якість. Дескриптивна модель є інструментом інформаційно-аналітичного забезпечення державної політики. Під час проектування середовища щодо встановленої проблеми проводиться оцінювання інформаційного наповнення політики. Відносна стабільність джерел впливів дозволяє ідентифікувати та описати стан середовища вироблення державної політики в кожному конкретному випадку.

5. У результаті проведеного перегляду впливів у процесі вироблення державної політики в зарубіжних демократичних країнах автор дійшов висновку про важливість ролі державного управління у процесі формування середовища вироблення державної політики. Стабільність взаємодії учасників вироблення державної політики у розвинутих демократіях залежить від збереження балансу інтересів та здійснення діяльності за узгодженими принципами, що робить їх діяльність очікуваною та передбачуваною, спільною.

6. В Україні взаємодія виробників державно-управлінських рішень має циклічний характер та відрізняється зміною неофіційних акторів у кожному конкретному випадку, створюючи динамічні мережі учасників й підкреслюючи слабку структурованість середовища вироблення державної політики. Утворення оперативних зв’язків між учасниками вироблення державної політики проводиться з метою реалізації групових інтересів у державно-управлінському рішенні. Урядові заходи щодо активної участі громадян у формуванні та реалізації державної політики в Україні, які були виголошені в ряді нормативно-правових документів, на практиці прийняли формальний характер. Як підтверджує практика, неструктурованість середовища вироблення державної політики обумовлюється слабким законодавчим окресленням процедур взаємодії учасників. Проведений аналіз організаційно-правових засад ефективного функціонування середовища вироблення державної політики свідчить про необхідність науково-теоретичного вивчення такого явища, як лобізм у транзитивному суспільстві.

Для організаційно-правового та наукового забезпечення подальшого дослідження випливів та формування середовища вироблення державної політики пропонується:

поширити застосування дескриптивної моделі середовища вироблення державної політики в практиці органів державної влади та місцевого самоврядування для аналізу конкретних проблем, що передбачає регулярне відстеження та оцінювання середовища вироблення державної політики за галузевими напрямами на рівні управлінь обласних державних адміністрацій та районних державних адміністрацій;

здійснити розробку механізму впливу громадських інституцій на вироблення державної політики, участі нових інтересів та суб’єктів у даному процесі з метою своєчасного виявлення споріднених проблем та латентних інтересів суспільства;

включити до курсу підготовки магістрів спеціальності «Державне управління» факультативу «Лобізм як політичне явище» та ввести до курсу підвищення кваліфікації для державних службовців теми «Лобіювання інтересів: теорія та практика».

Формування інститутів публічної політики та встановлення режиму відкритості владних структур до діалогу з громадськістю потребує відповідного сприйняття та розуміння учасниками вироблення державної політики своєї ролі в справі об’єктивного представлення проблем та відстоювання інтересів українського суспільства. У цьому процесі запровадження дескриптивної моделі середовища вироблення державної політики в практичну діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування України сприятиме підвищенню ефективності державно-управлінських рішень.

Публікації автора:

  1. Антонова О. Аналіз державної політики у розбудові громадянського суспільства в Україні // Актуал. пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: ДРІДУ УАДУ, 2002. – Вип. 1 (7). – С. 62 – 70.

  2. Антонова О. Аналіз середовища вироблення державної політики у сфері зайнятості населення в Україні // Актуал. пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 3 (17). – С. 52 – 64.

  3. Антонова О. В. Соціальна ефективність діяльності органів державної влади // Актуал. пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Х.: Вид-во ХарРІ НАДУ “Магістр”, 2003. – № 2 (17): У 2 ч. – Ч. 2. – С. 63 – 65.

  4. Антонова О. Вплив глобалізації на вироблення державної політики в Україні // Актуал. пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2004. – Вип. 2 (16). – С. 96 – 103.

  5. Антонова О. Культурно-поведінковий фактор впливу на формування державної політики // Актуал. пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: ДРІДУ УАДУ, 2003. – Вип. 2 (12). – С. 221 – 234.

  6. Антонова О. Розвиток політичної науки як передумова становлення аналізу державної політики // Актуал. пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: ДФ УАДУ, 2001. – Вип. 2 (5).– С. 109 – 121.

  7. Антонова О. Роль виробників державно-управлінських рішень у процесі формування державної політики // Актуал. пробл. держ. упр.: Зб. наук. пр. – Д.: ДРІДУ УАДУ, 2001. – Вип. 3 (6). – С. 86 – 95.

  8. Антонова О. Проблема політичного середовища в аналізі державної політики // Проблемні питання аналізу державної політики / Уклад. В. Є. Романов. – Д.: Центр екон. освіти, 2002. – С. 13 – 21.

  9. Антонова О. Державне управління і соціальна інформація // Розвиток демократії та місцевого самоврядування в Україні: Матер. наук.-практ. конф. та семінарів за міжнародною участю. – Д.: Центр економічної освіти, 2003. –С. 11 – 16.

  10. Антонова О. Середовище вироблення державної політики // Актуал. теоретико-методологічні та організаційно-практичні пробл. держ. упр.: Матер. наук.-практ. конф. (28 трав. 2004 р.) – К.: НАДУ, 2004. – Т. 1. – С. 242 – 244.

  11. Антонова О. Теоретичні засади ефективного державного управління соціальними системами // Соц.-екон. ефективність держ. упр.: теорія, методологія та практика: Матер. щорічної наук.-практ. конф. 23 січ. 2003 р. / За заг. ред. А. Чемериса. – Л.: ЛРІДУ УАДУ, 2003. – Ч. 1. – С. 152 – 154.

  12. Романов В., Антонова О. Аналіз державної політики як фактор формування громадянського суспільства // Суспільні реформи та становлення громадянського суспільства в Україні: Матер. наук.-практ. конф. за міжнар. участю (30 трав. 2001 р., Київ).– К.: УАДУ, 2001. – Т. 1. – С. 38 – 40.