Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Дудка Олена Іванівна. Селекційоно-генетичні аспекти оцінки продуктивних якостей свиней асканійського типу української мясної породи : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2005.



Анотація до роботи:

Дудка О.І. Селекційно-генетичні аспекти оцінки продуктивних якостей свиней асканійського типу української м’ясної породи. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. – розведення та селекція тварин. – Херсонський державний аграрний університет. Херсон, 2004.

Дисертація присвячена комплексному порівняльному вивченню продуктивних якостей, деяких біологічних особливостей свиней материнського і дочірнього стад асканійського м’ясного типу та його структурних одиниць, визначенню дискретності і комбінаційної здатності ліній, а також удосконаленню прийомів оцінки селекційних ознак з використанням генетико-популяційних параметрів (успадковуваності, кореляції та регресії).

Ключеві слова: тип, лінія, родина, поєднаність, дискретність, успадковуваність, оціночні індекси.

1. Обґрунтовано і апробовано методичні прийоми оцінки продуктивних та племінних якостей свиней асканійського типу української м’ясної породи за основними селекційними ознаками, використання яких сприяє підвищенню генетичного потенціалу стад та вирішенню проблеми щодо збільшення виробництва продукції свинарства.

2. Виявлено високий потенціал відтворювальних, відгодівельних та м’ясних якостей свиней племзаводів “Асканія-Нова” та “Україна”: за багатоплідністю - 10,4...11 гол, молочністю свиноматок -51...53,2 кг, масою гнізда на час відлучення поросят в 2-місячному віці – 164,2...186,2 при збереженості приплоду в цей віковий період – 86,3...90,4%. Скоростиглість нащадків провідних ліній кнурів - 178,5...180,7 дня з витратами кормів на 1 кг приросту – 3,75 корм. од. і високі м’ясні якості, що відповідають стандарту породи, забезпечують вихід м’яса в туші 63,2...62,8%, при товщині шпику 24,6...24,5 мм.

3. У забезпечені високої відтворювальної здатності свиноматок існуючих ліній найбільш ефективним є використання кросів ліній в чергуванні з внутрішньолінійним підбором. Показана можливість оцінки ефектів загальної і специфічної комбінаційних здатностей, яка дозволяє передбачувати якості кросованих тварин та обумовлює типи підбору в лінійній селекції.

4. Встановлено відмінності в інтенсивності росту молодняку свиней різної лінійної належності. Максимальні значення індексу інтенсивності формування (t =0,291) та напруги росту (Ір=0,223) характерні для підсвинків лінії Цоколя, вища рівномірність росту (Ін=0,362) - лінії Цимуса. Висока кореляційна залежність параметрів інтенсивності формування та напруги росту, визначених в трьохмісячному віці, з рівнем живої маси в заключний період вирощування молодняку (r=0,859 і 0,818) дає можливість використовувати їх для прогнозування живої маси свиней в віці 8 місяців.

5. Гематологічні показники крові піддослідного молодняку знаходяться в фізіологічній нормі, разом з цим встановлено їх збільшення з віком, а в заключний період вирощування (8 міс.)- зниження. Більші показники концентрації загального білку та глобулінів в 8-иісячному віці встановлено в підсвинків лінії Цианіта (7,2г%), гемоглобіну - лінії Цоколя (10,3 г%).

6. Виявлені значні відмінності ліній асканійського м’ясного типу у порівнянні зі всією популяцією за показниками трансгресії продуктивних ознак. Найбільш дискретною за відтворювальними якостями в двох племзаводах є лінія Цоколя ( D=0,28 і 0,33). За відгодівельними якостями показники дискретності коливаються в межах 0,44...0,98, максимальні значення встановлені в лінії Цимуса (0,89 і 0,98). Виявлена диференціація ліній може бути базою для прояву гетерозисного ефекту при міжлінійних кросах.

7. Рівень мінливості відтворювальних ознак коливається в межах 6,82...16,25%., коефіцієнти варіації відгодівельних і м’ясних якостей відповідно в два та чотири рази нижчі, що свідчить про консолідацію нового типу за цими ознаками. Високі коефіцієнти повторюваності між середньою продуктивністю свиноматок за перші два опороси і їх довічною продуктивністю (r2s=0,62...0,85), дають можливість ефективно проводити відбір тварин в стадо та прогнозувати їх подальшу продуктивність.

8. Встановлено низький рівень успадковуваності репродуктивних ознак (h2=0,02…0,315), середній (h2=0,201…0,681) – відгодівельних та високий (h2=0,538…0,910) - м’ясних якостей.

9. Кореляційний те регресійний аналіз продуктивних якостей свиней досліджуваних племзаводів свідчить про переважний вплив на рівень маси гнізда у 2-місячному віці показника кількості поросят в цей віковий період (di=0,342 і 0,527). М’ясність туш найбільш детермінована такими ознаками як: маса окосту 28,4 і 42,9%, довжина туші 23,9 і 10,9, площа м’язового вічка 19 і 11,9 % та витрати кормів на 1 кг приросту – 9,7 і 10,7%. Використання рівнянь множинного регресійного аналізу дає можливість з високою точністю прогнозувати масу гнізда на час відлучення поросят та вихід м’яса в тушах.

10. Розроблено та апробовано індекси оцінки продуктивних якостей свиней. Коефіцієнти кореляцій між значеннями рекомендованого індексу (І1) з ознаками, які характеризують відтворювальні якості свиноматок племзаводів, знаходяться в межах r= 0,29…0,94 і 0,66…0,95 та індексу (І2) - з відгодівельними ознаками відповідно r= -0,21…0,88 і -0,48…0,89.

11. В господарствах південного регіону України рекомендувати широке використання свиней асканійського типу української м’ясної породи, а його подальше удосконалення вести з використанням селекційно-генетичних параметрів та оціночних індексів.

Публікації автора:

1. Дудка Е.И. Генетические параметры в селекции свиней // Свиноводство - Москва- 2000. - №5. - С. 13-14.

2. Дудка О.І. Взаємозв’язок репродуктивних ознак свиноматок асканійського типу української м’ясної породи //Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. - 2001.- №2-3. – С.57-59.

3. Дудка О.І. Репродуктивні якості свиноматок асканійського типу української м’ясної породи при різних методах підбору //Аграрний вісник Причорномор’я. – Одеса – 2001.- Вип.4 (14). – С.43-47.

4. Дудка О.І. Вплив генотипу родин на удосконалення стада свиней асканійського типу української м’ясної породи // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв - 2002 – Вип. 3 (17). – С. 212-217.

5. Дудка О.І. Вікова мінливість репродуктивних ознак свиней асканійського типу української м’ясної породи //Вісник Сумського національного аграрного університету. 2002. Вип.6. – С. 93-96.

6. Дудка Е.И. Некоторые аспекты селекции асканийского типа украинской мясной породы // Научный Симпозиум посвященный 65-летию Государственного Аграрного Университета Молдовы. 7-9 октября 1998 г.

7. Дудка Е.И. Селекционно-генетические аспекты повышения продуктивности свиней асканийского типа украинской мясной породы - Мат. міжнародної конф.молодих вчених-вихованців шкіл видатних академіків “Молоді вчені – тваринництву”/ - Київ. Аграрна наука, 2000. - С.27-29.

8. Дудка О.І. Використання селекційно-генетичних параметрів для прогнозування продуктивних якостей свиней асканійського м'ясного типу // Матеріали науково-виробничої конференції присвяченої 100 – річчю від дня народження академіка О.В. Квасницького / - Кам’янець-Подільський, 2000. -С.56-58.

9. Дудка Е.И. Селекционно-генетические аспекты повышения продуктивности свиней асканийского типа // VIII-Межд. научно-практическая конференция 5-7 сентября “Перспективы развития свиноводства в ХХ1 веке.” / - Москва-Быково. 2001- С.159-163.

10. Дудка Е.И. Взаимосвязь откормочных и мясных качеств свиней асканийского типа украинской мясной породы //Материалы 10-й Международной научно-производственной конференции «Перспективы развития свиноводства» / - Гродно – 2003 – С.71-72.

Дудка О.І. Селекційно-генетичні аспекти оцінки продуктивних якостей свиней асканійського типу української м’ясної породи. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. – розведення та селекція тварин. – Херсонський державний аграрний університет. Херсон, 2004.

Дисертація присвячена комплексному порівняльному вивченню продуктивних якостей, деяких біологічних особливостей свиней материнського і дочірнього стад асканійського м’ясного типу та його структурних одиниць, визначенню дискретності і комбінаційної здатності ліній, а також удосконаленню прийомів оцінки селекційних ознак з використанням генетико-популяційних параметрів (успадковуваності, кореляції та регресії).

Ключеві слова: тип, лінія, родина, поєднаність, дискретність, успадковуваність, оціночні індекси.