Вишневський Леонід Васильович. Селекційно-генетичні методи поліпшення продуктивності свиней миргородської породи та використання їх при схрещуванні : Дис... канд. наук: 06.02.01 - 2008.
Анотація до роботи:
Вишневський Л. В. Селекційно-генетичні методи поліпшення продуктивності свиней миргородської породи та використання їх при схрещуванні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.0.1 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське Київської області, 2008.
У дисертаційній роботі вперше вивчено генеалогічну структуру миргородської породи в генезисі, визначені строки використання свиноматок та критерії їх добору за показниками відтворної здатності. Визначено відгодівельні і м’ясні якості свиноматок на сучасному етапі розвитку породи та встановлено зв’язок з показниками даних родин у динаміці. Встановлено взаємозв’язок показнику віку досягнення живої маси 100 кг при оцінці молодняку за власною продуктивністю та якістю нащадків для визначення ефективності добору селекційного матеріалу за однією з ознак. Виявлено вплив генетичної подібності тварин, визначеної за методом ISSR – PCR маркування, на показники відтворної здатності свиноматок. Визначено ефективність схрещування свиней миргородської породи з великою білою породою чеської селекції на підвищення показників відтворної здатності, відгодівельних і м’ясних якостей; виявлені закономірності росту і розвитку чистопорідних та помісних тварин. Встановлена економічна ефективність відгодівлі чистопородних та помісних свиней.
Використання у практичній селекційно-племінній роботі сучасних методів ДНК-типування сприяє збереженню біологічних особливостей свиней миргородської породи та підвищенню відтворної здатності свиноматок, а схрещування з тваринами великої білої породи чеської селекції – одержанню високопродуктивного молодняку для відгодівлі.
Встановлено, що генеалогічна структура миргородської породи свиней в генезисі зазнала значних змін, проте і на сучасному етапі популяція представлена лініями та родинами, які характеризували її під час інтенсивного використання.
Визначено, що показники відтворної здатності свиноматок у селекційному стаді ім. Декабристів Полтавської області збільшуються або є стабільними з першого по п’ятий опороси і знижуються при подальшому використанні тварин, а у племзаводі „Перше травня” Сумської області найвищою відтворною здатністю характеризуються свиноматки з одним та чотирма опоросами.
Встановлено, що раннє прогнозування продуктивності тварин можливе тільки за високого коефіцієнту кореляції (r = +0,74) віку досягнення живої маси 100 кг між тваринами, оціненими за власною продуктивністю (фенотипом) та якістю нащадків (генотипом).
Встановлено, що підбір тварин з коефіцієнтом подібності Кп= 0,8–0,89, визначеним за методом ISSR – PCR маркування, приводить до зниження багатоплідності на 1,4 голови у порівнянні з тваринами контрольної та на 1,4–2,4 голови з дослідними групами, що мають менший коефіцієнт подібності. Негативний вплив поєднання тварин з високим коефіцієнтом генетичної подібності проявляється також у зменшенні кількості поросят до відлучення на 1,8–2,5 голови та живої маси гнізда поросят при відлученні на 17,6–36,4 кг.
Визначено, що найбільш оптимальним варіантом підбору тварин слід вважати такий, коли коефіцієнт подібності становить Кп = 0,5–0,69. Не бажано використовувати підбір тварин з коефіцієнтом подібності Кп= 0,7–0,79 і слід вважати таким, що негативно впливає на відтворну здатність, підбір тварин з Кп= 0,8–0,89.
При реципрокному схрещуванні свиней миргородської породи та великої білої породи чеської селекції у свиноматок підвищилися показники багатоплідності на 12,5–8,3 %, кількості поросят на 15,5–8,3 % та маси гнізда поросят при відлученні на 14,9–6,1 %.
За результатами відгодівлі тварин різних генотипів встановлено, що помісний молодняк швидше на 2,4–3,5 % (P>0,999) досягав живої маси 100 кг, мав на 2,4–4,5 % (P>0,99) вищі середньодобові прирости та менше на 6,5–21,8 % витрачав корму на 1 кг продукції у порівнянні з чистопородними тваринами.
Схрещування позитивно вплинуло на збільшення довжини півтуші у помісних тварин на 2,2 % (P>0,95) і 3,2 % (P>0,999) при зменшенні товщини шпику на рівні 6–7 грудних хребців на 12,7 % (P>0,95) і 15,9 % (P>0,999) у порівнянні з чистопородним розведенням свиней.
Чистий прибуток від реалізації додатково одержаної продукції на одну голову становив 63,8–73,7 грн.
Публікації автора:
Войтенко С. Л. Використання ДНК-технологій для оптимізації селекційного процесу в малочислених популяціях свиней / С. Л. Войтенко, О. І. Метлицька, Л. В. Вишневський [та ін.] // Вісник Полтавської державної аграрної академії. – 2007. – № 2. – С. 92–95. (Дисертант виконав експериментальну частину та аналіз результатів досліджень).
Вишневський Л. В. Добір свиней за власною продуктивністю та якістю нащадків / Л. В. Вишневський, С. Л. Войтенко, В. М. Гиря [та ін.] // Свинарство. – 2008. – № 56. – С. 25–28. (Дисертант виконав експериментальну частину досліджень, статистичну обробку та аналіз результатів досліджень).
Войтенко С. Л. Використання свиней миргородської породи при чистопородному розведенні та схрещуванні / С. Л. Войтенко, Л. В. Вишневський // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини : зб. наук. праць Харківської державної зооветеринарної академії. – Х., 2008. – Вип. 16 (41). – Ч. 1. – С. 221–224. (Дисертант виконав експериментальну частину досліджень, їх статистичну обробку та аналіз результатів досліджень).
Вишневський Л. Селекція свиней за відтворювальною здатністю / Л. Вишневський, С. Петренко, С. Войтенко // Тваринництво України. – 2008. –№ 9. – С. 13–15.
Патент на корисну модель № 34698 Україна, МПК (2006) А01К67/00. Застосування методу ISSR-типування для оптимізації селекційного процесу у малочисельних породах свиней як засобу індивідуального підбору для підвищення продуктивності та збереження генетичної різноманітності тварин зникаючих популяцій / Войтенко С. Л., Метлицька О. І., Вишневський Л. В.[та ін.] (ІС УААН). – u 2007 15045 ; заявл. 29.12. 2007 ; опубл. 26.08. 2008, Бюл. № 16.
Вишневский Л. В. Целесообразность комплексной селекции / Л. В. Вишневский, С. Л. Войтенко, В. Г. Цибенко // Современные проблемы интенсификации производства свинины : междунар. науч.-практ. конф., 11–13 июля 2007 г. : тезисы докл. – Ульяновск, 2007. – Т. 1. – С. 139–141. (Дисертант виконав експериментальну частину досліджень, їх статистичну обробку та аналіз результатів досліджень).
Методы сохранения и использования малочисленных пород свиней в Украине / Войтенко С. Л., Метлицкая Е. И., Вишневский Л. В. [и др.] // Современные проблемы интенсификации производства свинины : междунар. науч.-практ. конф., 11–13 июля 2007 г. : тезисы докл. – Ульяновск, 2007. – Т. 1. – С. 142–145 (Дисертант виконав експериментальну частину досліджень, їх статистичну обробку та аналіз результатів досліджень).