Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Зєльдін Валерій Феліксович. Селекційна оцінка зв'язку відтворювальних якостей свиней різних генотипів з відгодівельною і м'ясною продуктивністю : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут тваринництва центральних районів. — Д., 2007. — 165арк. — Бібліогр.: арк. 146-158.



Анотація до роботи:

Зєльдін В.Ф. Селекційна оцінка зв’язку відтворювальних якостей свиней різних генотипів з відгодівельною і м’ясною продуктивністю. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01. – розведення та селекція тварин. Херсонський державний аграрний університет, Херсон, 2007.

Дисертаційна робота присвячена вивченню зв’язків між ознаками продуктивності у свиней різних генотипів, з метою селекційного забезпечення ефективного відтворення стада, при використанні методу штучного осіменіння, як основного способу відтворення стада.

Аналіз кореляційних зв’язків між власною продуктивністю, якістю спермопродукції та фертильністю сперми плідників різних генотипів засвідчив, що тільки 28,4% з них є вірогідними, в т.ч. 54,3% припадають на велику білу породу. За величиною визначені кореляційні зв’язки були розподілені: «0,4 і менше» - 58,7%, «0,41 – 0,7» - 39,1 і «0,71 і більше» - 2,2%.

Одержані експериментальні дані та їх аналіз дозволили зробити такі висновки:

1. Встановлено, що без урахування ознак продуктивності, які не є об’єктом селекційного процесу в господарствах вищої племінної категорії, а це такі ознаки як: запліднювальна здатність і якість спермопродукції плідника, спроможність свиноматки до продуктивного довголіття та її здатність до запліднення за один статевий цикл – неможливо дати об’єктивну оцінку економічної доцільності системи розведення свиней, де штучне осіменіння є основним методом відтворення стада. Генетично обумовлений прояв бажаного для економіки галузі рівня взаємозв’язків відтворювальних якостей з відгодівельними і м’ясними у свиней, в господарствах вищої племінної категорії, можливий тільки при умов формування селекційних програм, де будуть використанні нетрадиційні в селекційному плані, на даний час, ознаки продуктивності. Це дасть можливість постачати на племпідприємства цінних ремонтних кнурців.

2. Наявна в галузі система оцінки відтворювальних якостей свиней не відповідає змінам щодо економічного значення даних ознак продуктивності, які відбулися останнім часом. Особливо це стосується показників продуктивності свиней, що не були об’єктом масової селекції: запліднююча здатність сперми плідника, здатність свиноматки до запліднення за один статевий цикл, продуктивне довголіття свиноматки.

3. Установлені коефіцієнти кореляції між власною продуктивністю кнурців дослідних генотипів та якістю їх спермопродукції, з відтворювальною здатністю свиноматок, відгодівельними і м’ясними якостями нащадків суттєвої різниці не мали, що не дає підстав стверджувати про визначальний вплив породи на їх величину і напрямок, але 54,3% вірогідних зв’язків – припадали на велику білу породу.

4. Встановлені кореляційні зв’язки між ознаками продуктивності плідників дослідних генотипів ВБ, УМХС, ЕГД та репродуктивними, відгодівельними і м’ясними ознаками, з яких вірогідними є тільки 28,4%, в тому числі 58,7% – припадає на величину “0,4 і менше”, 39,1% –“0,41-0,7 ” і 2,2% – “0,71 і більше”.

5. Індексний метод оцінки відтворювальних якостей свиней сприяє селекційній оцінці генотипів для їх подальшої диференціації.

6. Використання в простому двохпородному схрещуванні плідників української м’ясної породи харківського типу і експериментальної групи свиней селекції Дніпропетровського ДАУ сприяє зростанню заплідненості в стаді на 6,2-6,9%, багатоплідності свиноматок на 1,7-1,9 поросяти і збільшенню маси гнізда при відлученні на 12,2% в порівнянні з показниками свиней великої білої породи.

7. При відтворенні стада плідники великої білої породи комплексного модального класу позитивно впливають на стандартизацію величини гнізда (8-11 поросят). Даний ефект був відсутнім у промисловому схрещуванні, де використанні плідники комплексного модального класу української м’ясної породи харківського типу і експериментальної групи свиней селекції Дніпропетровського ДАУ, відповідно з лімітами багатоплідності в гнізді 9-16 і 8-18 поросят.

8. Просте двохпородне схрещування свиноматок великої білої породи з плідниками української м’ясної харківського типу веде до зростання мінливості показників багатоплідності на 8,1% і маси гнізда при відлученні на 5,2%.

9. Використання плідників української м’ясної породи харківського типу і експериментальної групи свиней селекції Дніпропетровського ДАУ забезпечує одержання додаткових коштів відповідно в кількості 1259,86 і 1448,63 грн. за рахунок підвищення на один опорос багатоплідності маток, зниження кількості неплідних днів на одну свиноматку, а також скорочення терміну відгодівлі молодняка і поліпшення конверсії корму у додатково одержаних на один опорос поросят.

Публікації автора:

1. Зельдін В.Ф., Чертков Д.Д. К вопросу о праве субъекта племенного свиноводства на реализацию племенных производителей / Аграрний вісник Причорномор’я. – 2005. – № 31, С. 87-88 (Дисертант виконав експериментальну частину та її аналіз).

2. Зєльдін В.Ф. Експлуатаційна племінна цінність генотипу. / ІТ УААН. – Х., 2005. – НТБ № 90. – С.141-143.

3. Зельдин В.Ф. Оценка молодняка свиней и система комплектования производителями станций искусственного осеменения. / Вісник Дніпропет-ровського державного аграрного університету. – 2006. – №1. – С. 158 –162.

4. Зельдин В.Ф. Селекционное обеспечение эффективного воспроизводства свиней. / Аграрний вісник Причорномор’я. – 2006. – № 32. – С. 48-50 .

5. Зєльдін В.Ф. Оптимізація методики оцінки кнурів за запліднюючою здатністю сперми. // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. – 2006. – № 27. – С.106-109.

6. Зєльдін В.Ф., Говтвян В.А., Чертков Д.Д., Халак В.І. Актуальні проблеми свинарства. // Становлення та сучасні аспекти розвитку галузі свинарства / ІТ УААН. – Харків, 2004. – НТБ. № 88. – С.17-21.

7. Донец В.И., Зельдин В.Ф. Результаты контрольного выращивания племенных свиней на Синельниковской станции контрольного откорма Днепропетровского облплемпредприятия. // Науково-методичні основи управ-ління породотворним процесом на Дніпропетровщині / ІТЦР УААН.: Тез. доп. VІ (ХІХ) наук. вироб. конф. – 2003. – С.146-148.

8. Зельдин В.Ф. Совершенствование структуры племенной базы свиноводства и управляемости селекционным процессом в локальных системах разведения. / Наукове забезпечення свинарства в сучасних умовах. / ІТЦР УААН.: Тез. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. – Дн., 2004. – С. 39-41.

9. Зєльдін В.Ф., Говтвян В.А., Халак В.І. До методики оцінки відтворювальних якостей свиней. // Шляхи інноваційного розвитку свинарства. / ІТЦР УААН.: Тез. доп. регіон. наук.-практ. сем.–Дн., 2005. – С.51-54 (Експериментальна частина).

10. Зельдин В.Ф. Влияние генотипа свиней на скорость роста и мясную продуктивность. // Технологічні проблеми переробки та підвищення якості продуктів тваринництва / ДДАУ. – ІТЦР УААН.: Тез.доп.мат. VІ (ХХVІІ) наук.-практ. конф. – Дн., 2006. – С. 89 – 95.