Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Розведення та селекція тварин


Рєзникова Наталія Леонтіївна. Селекція чорно-рябої худоби за ефективністю довічного використання : дис... канд. с.-г. наук: 06.02.01 / УААН; Інститут розведення і генетики тварин. - с. Чубинське, 2006.



Анотація до роботи:

Рєзникова Н.Л. Селекція чорно-рябої худоби за ефективністю довічного використання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.02.01 – розведення та селекція тварин. – Інститут розведення і генетики тварин УААН, с. Чубинське, 2006.

Роботу виконано на поголів’ї (1655 корів) чорно-рябої худоби племзаводу „Бортничі” Київської області. Метою роботи було вивчення показників ефективності довічного використання, ступеня генетичної та паратипової її детермінації, розробка методів селекції та раннього зажиттєвого прогнозування.

Встановлено, що генотипові фактори справляють більш помітний вплив на ефективність довічного використання, ніж досліджені (рік і сезон народження та отелення) паратипові чинники. Походження за батьком зумовлює 10-22 % загальної фенотипової мінливості досліджуваних довічних показників корів. Виявлено бугаїв поліпшувачів та погіршувачів за цими ознаками дочок. Успадковуваність окремих показників тривалості та ефективності довічного використання корів за шляхом „мати-дочка” становить від 10 до 51 %, що засвідчує значну частку адитивної складової у загальній генотиповій варіансі та деяку перевагу перспектив масового добору порівняно з до певної міри ефективним добором серед оцінених за потомством плідників. Належність до ліній зумовлює 4-12 % загальної фенотипової мінливості за окремими показниками, належність до родини – 17-28 %. Збільшення умовної кровності тварин української чорно-рябої молочної породи за голштинською сприяє підвищенню ефективності довічного використання корів.

Селекційні внутрішньопорідні групи корів української чорно-рябої молочної породи є переважно консолідованими за ознаками тривалості та ефективності довічного використання.

Засобами покрокового регресійного аналізу розроблено лінійні рівняння множинної регресії, які описують до 99 % мінливості показників ефективності довічного використання. Економічна ефективність раннього прогнозуючого добору серед первісток за тривалістю та ефективністю довічного використання чорно-рябої молочної худоби становить 432,3 грн. на корову за рік.

1. Тривалість та ефективність довічного використання корів чорно-рябої молочної худоби зумовлюються сукупною дією генотипових (походження за батьком, спадковість матері, умовна кровність за поліпшувальною голштинською породою, належність до лінії, родини, країни селекції) і паратипових (рівень вирощування і годівлі, рік і сезон народження і отелення) чинників. Урахування встановлених закономірностей генотипової та паратипової детермінації, виявленої співвідносної мінливості з окремими ознаками онтогенетичного розвитку та продуктивності за окремі лактації, використання розроблених методів раннього зажиттєвого прогнозування і опосередкованого добору забезпечує можливість ефективної селекції за тривалістю та ефективністю довічного використання корів і сприяє підвищенню загальної прибутковості галузі молочного скотарства.

2. Середня тривалість життя корів за інтенсивних породотворних процесів генезису української чорно-рябої молочної породи становить 2224 ± 17,6 дні за тривалості використання у стаді впродовж 3,2 лактацій, коефіцієнта господарського використання 57,9 %, довічного надою 19388 ± 294,5 кг і надою на один день життя 8,04 ± 0,077 кг, господарського використання – 14,71 ± 0,085 кг і лактування – 17,68 ± 0,091 кг за нормального розподілу, що дозволяє зробити достовірні висновки за встановленими закономірностями.

3. Походження за батьком зумовлює 10-22 % загальної фенотипової мінливості показників тривалості та ефективності довічного використання корів за більш істотного впливу спадковості батька на середній надій на один день лактування, господарського використання і середній довічний вміст жиру в молоці. Поліпшувачами окремих показників довічного використання є бугаї Монтфреч 91779 (родоначальник заводської лінії української чорно-рябої молочної породи), Аннас Грете 97836, Едельвейс 355341, Жемчужний 0818 і Флейдіал Іновейшн 349366 за високого рівня міжгрупової диференціації груп напівсестер за батьком.

4. Успадковуваність окремих показників тривалості та ефективності довічного використання корів за шляхом „мати-дочка” становить від 10 до 51 %, що засвідчує значну частку адитивної складової у загальній генотиповій варіансі та деяку перевагу перспектив масового добору порівняно з до певної міри ефективним добором серед оцінених за потомством плідників.

5. Встановлено помітний ступінь міжгрупової диференціації за ефективністю довічного використання корів різних ліній та родин. Належність до ліній зумовлює 4-12 % загальної фенотипової мінливості за окремими показниками тривалості та ефективності довічного використання корів, належність до родини – 17-28 %.

6. Збільшення умовної кровності тварин української чорно-рябої молочної породи за голштинською за достатньо високого рівня продуктивності стада сприяє підвищенню ефективності довічного використання корів за прояву, певною мірою, ефекту гетерозису за тривалістю життя та господарського використання. Ефект гетерозису більшою мірою проявляється за вищого рівня вирощування і годівлі. Корови кінцевої умовної кровності за поліпшувальною голштинською породою (75 %) в окремих випадках мають перевагу над тваринами іншої “кровності” за ефективністю довічного використання та показниками за окремі лактації. З огляду на зниження тривалості використання корів за будь-яких умов утримання зворотне схрещування є недоцільним.

7. За ефективністю довічного використання найкращий ефект поєднуваності виявляє поєднання бугаїв лінії Ріфлекшн Соврін 198998 з матками ліній Ранда 3821, Аннас Адема 30583 і Роттерда Пауля 36498 та бугаїв лінії Віс Бек Айдіала 0933122 і маток лінії Ріфлекшн Совріна 198998.

8. Селекційні внутрішньопорідні групи корів української чорно-рябої молочної породи є переважно консолідованими за ознаками тривалості та ефективності довічного використання. Ступінь фенотипової консолідації змінюється залежно від характеру успадкування ознак і рівня ієрархії селекційної групи у породі як біологічній системі. Найвищий середній рівень консолідації за досліджуваними ознаками притаманний групам напівсестер за батьком як найнижчим (первинним) у внутрішньопорідній ієрархії та найтіснішим за ступенем спорідненості зі спільним предком. В середньому за всіма ознаками найвищим ступенем препотентності відзначається бугай Спринтер 636. Серед ліній та родин найвищий рівень консолідованості виявляють корови лінії Інка Сьюпрім Ріфлекшн 121004 та родин Ромашки 362 і Волошки 6262.

9. За існуючих сезонних особливостей годівлі та утримання тварин сезон першого отелення справляє помітний вплив на продуктивність корів за окремі лактації (особливо першу), який до певної міри зберігається і за загальною ефективністю довічного використання. За таких умов перевагу мають тварини зимового і осіннього сезонів отелення, а менш бажаним є перше отелення влітку. Рік народження має дещо нижчий, ніж рік отелення вплив на ефективність довічного використання корів.

10. У середньому найвищим серед досліджених показників онтогенетичного розвитку і власної продуктивності достовірним зв’язком (співвідносною мінливістю) з ефективністю довічного використання відзначаються показники надою корів за окремі лактації (0,30-0,77), починаючи з першої. Зв’язок показників ефективності довічного використання з відтворною здатністю корів, віком отелень, динамікою живої маси від народження до 24-місячного віку та інтенсивністю її формування, екстер’єром тварин виявився в основному невисоким, різноспрямованим і переважно недостовірним.

11. Засобами покрокового регресійного аналізу розроблено лінійні рівняння множинної регресії, які описують до 99 % мінливості показників ефективності довічного використання, що забезпечує гранично високу надійність їх прогнозування за комплексом ознак продуктивності матері, динаміки живої маси телиць та екстер’єру і продуктивності первісток і робить можливим опосередкований прогнозуючий добір серед первісток за майбутньою тривалістю та ефективністю довічного використання корів.

12. Економічна ефективність раннього прогнозуючого добору серед первісток за тривалістю та ефективністю довічного використання чорно-рябої молочної худоби становить 432,3 грн. на корову за рік.

Публікації автора:

1. Бодак Н.Л., Полупан Ю.П. Адаптаційні та генетичні аспекти ефективності довічного використання чорно-рябої молочної худоби // Розведення і генетика тварин: Мат-ли міжнар. наук.-практ. конф., присвяченій 90-річчю з дня народження І.В. Смирнова. – 2001. – Вип. 34. – С. 160-162. (Збір матеріалів, статистична обробка результатів досліджень, написання статті).

2. Полупан Ю.П., Бодак Н.Л. Вплив сезонних чинників на продуктивність та ефективність довічного використання корів // Вісник Черкаського інституту агропромислового виробництва. – 2002. – Вип. 3. – С. 178-184. (Збір матеріалів, статистична обробка та аналіз результатів досліджень).

3. Рєзникова Н.Л. Успадковуваність ефективності довічного використання чорно-рябої молочної худоби // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Тваринництво”: Мат-ли міжнар. наук.-практ. конф. “Тваринництво в Україні: селекція, технологія, ветеринарна безпека, економіка, виробництво екологічно чистих продуктів”. – Суми, 2002. – Вип. 6. – С. 193-198.

4. Рєзникова Н.Л. Характер успадкування ефективності довічного використання чорно-рябої молочної худоби // Вісник Сумського національного аграрного університету. Серія „Тваринництво”: Мат-ли міжнар. наук.-практ. конф. “Виробництво продукції тваринництва в Україні: селекція, технологія, ветеринарна безпека та економіка”. – Суми, 2003. – Вип. 7. – С. 211-216.

5. Полупан Ю.П., Рєзникова Н.Л. Генетична детермінація ефективності довічного використання чорно-рябої молочної породи // Розведення і генетика тварин. – 2003. – Вип. 35. – С. 108-117. (Збір матеріалів, аналіз результатів досліджень, написання статті).

6. Рєзникова Н.Л. Консолідованість показників ефективності використання корів // Вісник аграрної науки. – 2004. – № 1. – С. 71-73.

7. Полупан Ю., Рєзникова Н. Оцінка бугаїв за тривалістю та ефективністю довічного використання дочок // Тваринництво України. – 2004. – № 11. – С. 23-25. (Збір матеріалів, статистична обробка та аналіз результатів досліджень).

8. Рєзникова Н. Диференціація ліній та родин чорно-рябої молочної породи за ефективністю довічного використання // Тваринництво України. – 2005. – № 2. – С. 19-20.

9. Рєзникова Н.Л. Прогнозування ефективності довічного використання молочної худоби // Вісник аграрної науки. – 2005. – № 2. – С. 74-76.

10. Рєзникова Н.Л. Характер успадкування ефективності довічного використання чорно-рябої молочної худоби // Матеріали конференції молодих вчених та аспірантів. – Чубинське, 2003. – С. 47-48.

11. Рєзникова Н.Л. Прогнозування ефективності довічного використання корів // Матеріали конференції молодих вчених та аспірантів. – Чубинське, 2004. – С. 38-40.