Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Фізіологія людини і тварин


Замазій Марія Дмитрівна. Секреторна функція молочної залози корів у різні стадії лактації та методи її корекції : Дис... д-ра вет. наук: 03.00.13 / Полтавська держ. аграрна академія. — Полтава, 2004. — 461арк. : рис. — Бібліогр.: арк. 346-401.



Анотація до роботи:

Замазій М.Д. Секреторна функція молочної залози корів у різні стадії лактації та методи її корекції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора ветеринарних наук за спеціальністю 03.00.13 – фізіологія людини і тварин.

Дисертація присвячена вивченню секреторної функції молочної залози корів залежно від забезпеченості тварин поживними речовинами і надходження попередників для синтезу компонентів молока по стадіях лактації. Установлено, що адсорбція попередників молочною залозою з притікаючої крові визначається рівнем забезпечення тварини поживними речовінами. Установлена наявність загальних та окремих особливостей поглинання попередників молочною залозою за стадіями лактації і упродовж усієї лактації.

З’ясовано, що метаболіти рубцевої ферментації – леткі жирні кислоти, b-оксимасляна та оцтова кислоти – найбільш інтенсивно поглинаються молочною залозою при підвищеному забезпеченні організму концентрованими кормами, енергією і при споживанні концентрованих кормів з різною розчинністю перетравного протеїну. Виявлено зниження рівня адсорбції летких жирних та оцтової кислот – від першої до третьої стадії лактації, підвищення поглинання b-оксимасляної кислоти – від першої стадії до другої і зниження ії у третій, активну адсорбцію глюкози на першій стадії лактації з наступним зниженням. Результатами досліджень доведено, що молокоутворення в молочній залозі в кожний окремий момент залежить від ступеня адсорбції попередників, надходження яких зумовлюється рубцевою ферментацією і залежить від забезпечення організму поживними речовинами. Установлено корегуючій вплив лімітуючих амінокислот і мінеральних речовин на рівень секреції та склад молока.

1. На основі досліджень, проведених на коровах в умовах господарств установлені нові закономірності використання молочною залозою попередників синтезу молока залежно від стадії лактації, молочної продуктивності та рівня забезпеченості організму поживними речовинами. Обґрунтовані нові підходи до розробки системи коригування раціонів з метою оптимізації молокоутворюючої здатності вимені та реалізації генетичного потенціалу тварин.

2. За допомогою артеріовенозної різниці установлено наявність ряду закономірностей у засвоєнні молочною залозою попередників синтезу компонентів молока: незалежно від рівня забезпеченості тваринного організму поживними речовинами леткі жирні кислоти, глюкоза і оцтова кислота найбільше поглинаються на першій стадії лактації з подальшим зниженням рівня використання на другій і третій стадіях; поглинання b-оксимасляної кислоти підвищується від першої стадії лактації до другої і знижується до третьої, а загальний білок поглинається упродовж усієї лактації при зниженому забезпеченні організму перетравним протеїном, а надходить у кров при підвищеному енергетичному забезпеченні.

3. За умов недостатнього забезпечення корів протеїном молочна залоза упродовж усієї лактації поглинає менше летких жирних кислот, b-окси-масляної кислоти, глюкози (р<0,01) і більше загального білка з одночасним зниженням секреторної функції залози і тривалості лактації.

4. За умов підвищеного забезпечення корів концентрованими кормами молочна залоза поглинає більше глюкози на першій і другій стадіях лактації, b-оксимасляної кислоти на другій (р<0,05), оцтової кислоти на третій (р<0,01), а загального білка менше на усіх стадіях лактації; при цьому інтенсивність молокоутворення збільшується.

5. Утримання високопродуктивних корів на раціоні з підвищеним вмістом концентрованих кормів сприяє збільшенню в рубці кількості протеолітичних і целюлозолітичних мікроорганізмів (р<0,05), підвищенню активності амілолітичних мікроорганізмів (р<0,01) та посиленню синтезу жирових компонентів молока і процесу молокоутворення.

6. За умов підвищеного енергетичного забезпечення корів молочна залоза поглинає більше b-оксимасляної кислоти упродовж усієї лактації (р<0,01), летких жирних кислот на другій і треті її стадіях (р<0,05), оцтової кислоти на третій стадії (р<0,05) і виділяє в кров загальний білок; секреторна функція залози зростає.

7. Підвищене забезпечення високопродуктивних корів енергією викликає збільшення в їх рубці кількості амілолітичних мікроорганізмів (р<0,05), вмісту білкового азоту і летких жирних кислот (р<0,01); молочна продуктивність корів перевищує контрольні значення в 1,2 – 1,32 рази.

8. Забезпечення організму корів концентрованими кормами із зниженою розчинністю протеїну збільшує поглинання молочною залозою летких жирних кислот на другій і третій стадіях лактації (р<0,05), b-оксимасляної кислоти і глюкози відповідно на першій і другій (р<0,05), а також посилює молокоутворення.

9. У високопродуктивних корів зменшення розчинності протеїну у концентрованих кормах до 25,6 % сприяє збільшенню у вмісті рубця кількості протеолітичних мікроорганізмів (р<0,05), зниженню концентрації аміаку в ньому (р<0,01), що свідчить про краще використання протеїну мікрофлорою рубця; за цих умов підвищується молочна продуктивність тварин у перші чотири місяці лактації.

10. Утримання корів на раціонах з різним співвідношенням легкоперетравних вуглеводів і клітковини зменшує поглинання молочною залозою з притікаючої крові b-оксимасляної кислоти (р<0,01) і в 1,12 – 1,16 рази глюкози упродовж лактації, а оцтової кислоти лише на другій стадії лактації (р<0,01) та зумовлює зниження секреторної функції молочної залози.

11. Споживання коровами лізину згідно норми та на 8,96 % понад неї підвищує середньодобові надої на 8,43 – 11,18 %, збільшує сумарний вміст незамінних і замінних амінокислот в молоці на 12,44 – 25,66 %; сприяє зростанню в рубці кількості і ферментативної активності протеолітичних (в 2,13 і 2,84 рази), целюлозолітичних (в 1,9 і 1,7 рази), амілолітичних мікроорганізмів (в 1,29 рази) та позитивно впливає на коефіцієнт перетравності лізину і метіоніну.

12. Згодовування коровам синтетичного DL-метіоніну на рівні прийнятої норми та на 10 % понад неї сприяє зростанню кількості мікроорганізмів рубця та підвищенню їх ферментативної активності (р<0,001), вмісту метіоніну в мікробіальній масі, збільшенню концентрації ЛЖК у середовищі рубця; інтенсифікує процес молокоутворення.

13. Метіонін і лізин при сукупному їх застосуванні сприяють підвищенню секреції і біологічної цінності молока, збільшують кількість целюлозолітичних мікроорганізмів у вмісті рубця високопродуктивних корів (р<0,001)

14. Збільшення вмісту кобальту в сухій речовині корму на 10 і 15 % вище норми в період запуску підсилює білковий обмін в організмі, а також секреторні процеси в молочній залозі після отелення, зумовлює зростання молочної продуктивності в 1,1 – 1,12 рази.

Публікації автора:

1. Фізіологія сільськогосподарських тварин: Словник–довідник /Юдiнцева В.М., Замазій М.Д. – Полтава: Скайтек,1999. – 238 с. (Дисертант описала терміни фізіології із системи лактації, крові, крово- та лімфообігу, дихання, травлення і фізіологічні та біохімічні показники здорового організму різних видів тварин і птиці з цих систем.)

2. Анатомія і фізіологія сільськогосподарських тварин: Підручник /Лисенко М.В., Бойко Г.І., Замазій М.Д. – К.: Лібра, 1999. – 430 с. (Дисертант написала частину ІІІ– Фізіологія.)

3. Фізіологія сільськогосподарських тварин: Практикум. / Мазуркевич А.Й., Грибан В.Г., Замазій М.Д., Карповський В.І., Аранчій С.В., Замазій А.А.–К., 2003. – 320 с. (Дисертант написала розділи із системи лактації, крові, крово - та лімфообігу, дихання, травлення.)

4. Замазій М.Д., Замазій А.А. Спосіб визначення целюлозолітичної активності мікрофлори у жуйних тварин // Деклараційний патент України №30812 А від 05.06.1998 ( Дисертанту належить ідея визначення целюлозолітичної активності мікроорганізмів у рубці; нею проведені дослідження та оформлена документація.)

5. Замазій М.Д., Замазій А.А. Спосіб проколу аорти у великої рогатої худоби через пряму кишку // Деклараційний патент України №41624 А від 14.11.2000 (Дисертанту належить ідея способу отримання артеріальної крові з черевної аорти; нею проведені дослідження та оформлена документація).

6. Замазій М.Д. Вплив екзогенної масляної кислоти на рубцеву ферментацію // Вісник Полтав. держ. с. - г. ін - ту: Наук.-виробн. фаховий жур-нал. – Полтава, 2000. – №1. – С. 68–70.

7. Замазій М.Д. Білоксинтезуюча функція молочної залози при утриманні корів на раціонах з низьким рівнем протеїну // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харків. держ. зоовет. академії.– Харків, 2001. – Вип. 9 (33). – Ч.2. – С. 192–195.

8. Замазій М.Д. Амінокислотне харчування жуйних // Вісник Полтав. держ. с.-г. ін-ту: Наук.- виробн. фаховий журнал.– Полтава, 2001. – №2-3. – С.144–145.

9. Замазій М.Д. Обмін ЛЖК між кров’ю та молочною залозою корів // Вісник Дніпропетр. держ. аграр. ун–ту: – Дніпропетровск, 2001. – №2. – С. 103–105.

10. Замазій М.Д. Вплив вмісту вторинного месенжера і активності амінотрансфераз на молочну продуктивність корів при різному рівні надходження поживних речовин // Науковий вісник НАУ. – К., 2001. – Вип.42. – С. 100–101.

11. Замазій М.Д. Закономірності обміну ЛЖК між кров’ю та молочною залозою корів-первісток по стадіях лактації // Науковий вісник Львів. держ. акад. вет. медицини імені С.З. Гжицького. – Львів, 2002. – Т.4(№2). – Ч.2 – С. 42–45.

12. Замазій М.Д. Обмін загального білка між кров’ю та молочною залозою корів–первісток у першу стадію лактації залежно від рівня живлення // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – Полтава, 2002 – №2-3. – С. 98–99.

13. Замазій М.Д. Адсорбція молочною залозою корів-первісток ацетату та b - оксибутирату на першій стадії лактації при різному рівні надходження поживних речовин // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – Полтава, 2002. – Т.2 (21). – С. 71–74.

14. Замазій М.Д. Обмін метаболітів вуглеводно-ліпідного та білкового комплексу між кров’ю та молочною залозою корів-первісток на раціонах з низьким рівнем перетравного протеїну // Вісник Сум. нац. аграр. ун–ту. – Суми, 2002. – Вип.7. – С. 32–38.

15. Замазій М.Д. Адсорбція молочною залозою корів-первісток ацетату та b-оксибутирату у другу стадію лактації при різних рівнях поживних речовин // Вісник Дніпропетр. держ. аграр. ун–ту. – Дніпропетровск, 2002. – №2. – С.101–104.

16. Замазій М.Д. Обмін неетерифікованих жирних кислот між кров’ю та молочною залозою // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – Полтава, 2002. – №5. – С. 28–30.

17. Замазій М.Д. Адсорбція молочною залозою корів-первісток ацетату та b-оксибутирату під час другої стадії лактації за різного рівня надходження поживних речовин // Науковий вісник НАУ. – К., 2002. – Вип. 55. – С. 59–63.

18. Замазій М.Д. Адсорбція глюкози молочною залозою корів при різному рівні забезпеченості тваринного організму поживними речовинами // Вісник Сум. нац. аграр. ун-ту. – 2002. – Вип. 8. – С. 29–31.

19. Замазій М.Д Деякі аспекти секретоутворюючої функції молочної залози корів // Вісник Білоцерків. держ. аграр. ун-ту. – Біла Церква, 2003 – Вип.25. – Ч.1. – С. 123 – 128.

20. Замазій М.Д. Адсорбція молочною залозою корів ЛЖК по стадіях лактації при підвищеному рівні забезпеченості тваринного організму концентрованими кормами // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – Полтава, 2003. – № 1-2 .– С.14–16.

21. Замазій М.Д. Обмін оцтової кислоти між кров’ю та молочною залозою по стадіях лактації при надходженні концентрованих кормів з різною розчинністю перетравного протеїну // Проблеми зооінженерії та ветеринарної медицини: Зб. наук. праць Харків. держ. зоовет. акдемії. – Харків, 2003 – Вип. 11 (35). – Ч.1. – С. 234–239.

22. Замазій М.Д. К вопросу секретообразающей функции молочной железы коров // Universitatea Agrara De Stat Din Moldova. – 2003. – N.168–169.

23. Замазій М.Д. Забезпеченість молочної залози попередниками при різному рівні надходження поживних речовин в організм // Вісник Сум. нац. аграр. ун-ту. – 2003. – Вип. 9. – С. 29–33.

24. Замазій М.Д. Коригуючий вплив синтетичного кормового концентрату лізину на секреторну функцію молочної залози високопродуктивних корів, рубцеву ферментацію та обмін речовин // Вісник Полтав. держ. аграр. акад. – Полтава, 2004. – № 6 .– С.68–70.

25. Фізіологічні основи підвищення молочної продуктивності корів: Нау-ково-практичні рекомендації / Мазуркевич А.Й., Аранчій С.В., Замазій М.Д. – Полтава, 2003. – 23 с. (Дисертант написала розділи “Депонування і динаміка енергії в організмі тварин”і “Забезпеченість молочної залози попередниками для синтезу компонентів молока – основний фактор рівня секретоутворення.”)

26. Замазий М.Д. Связь рубцовой ферментации и продуктивности у жвачных // Ученые записки Витебской ордена “Знак Почета” государственной академии ветеринарной медицины.– Витебск, 1999. – Т.35. – Ч.1. – С. 46–47.

27. Замазій М.Д., Замазій А.А. Використання біохімічних індексів у фізіологічних дослідженнях // Актуальні проблеми природничих і гуманітарних наук: Зб. наук. праць молодих вчених Полтав. держ. с.–г. ін–ту.– Полтава, 1997. – С.127.

28. Замазий М.Д. Значение метионина в питании коров // Инфор-мационный листок Молд. НИИТИ. – 1990 .– 4 с.

29. Федоряка В.П., Катречко Л.И., Замазий М.Д. Показатели микробного метаболизма в рубце высокопродуктивных коров при снижении уровня протеина в рационе // Докл. ВАСХНИЛ. – 1985. – №3. – С. 31–32. (Дисертант брала участь у методичному та матеріальному забезпеченні досліджень, вивченні показників мікробного метаболізму в рубці, обробоці та узагальненні одержаних результатів, підготовці роботи до друку.)

30. “Программа – 4000” (Научно обоснованная система ведения молочно-го скотоводства в Молдавии / Федоряка В.П., Антонишин Е.А., Бахчиванжи М.А., Тютюников А.В., Килимар С.Е., Борденюк В.Ф., Фурдуй Ф.И., Смирнов Є.Д., Соцкий А.Ф., Долгов А.М., Коляда А.Ф., Дарий Г.Е., Зайцева Л.А., Наук В.А., Секрий И.Н., Салий И.И., Кобыленко Н.М., Медведев А.Я., Струтинский Ф.А., Турляк Ю.А., Кошман С.И., Замазий М.Д., Ревенко А.Н., Пеев Г.Д., Подгорняк Б.В., Гучь М.В., Абрамова В.Ф., Москалик Р.С., Мандрик Ф.И., Помирко Т.И., Кабанков Ю.С., Джугостран В.С., Василовский Н.Д. (Кишинёв, 1987. – 115 с.). (Дисертант написала обгрунтування застосування різних рівнів годівлі тварин з урахуванням продуктивності.

31. Замазий М.Д., Ковалевский Н.А., Глава В.В. Влияние степени растворимости протеина на некоторые показатели рубцового пищеварения у коров // Проблемы научного обеспечения животноводства Молдавии: Тезисы докл. конф. Молдавского НИИЖиВ. – Кишинёв, 1990. – С.74–75. (Дисертант брала участь в методичному забезпеченні досліджень, вивченні показників мікробного метаболізму в рубці, обробці та узагальненні одержаних результатіві підготовці роботи до друку.)

32. Федоряка В.П., Замазий М.Д. Рубцовое пищеварение и усвоение питательных веществ рациона животными молдавского чёрно–пёстрого типа // Сб. науч. тр. “Актуальные вопросы ведения животноводства” МНИИЖиВ. Кишинёв, 1987. – С.36–40. ( Дисертант брала участу у методичному забезпеченнії досліджень, вивченні показників мікробного метаболізму в рубці, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друк.у

33. Кошман С.И., Байрак А.Г., Ковалевский Н.А., Замазий М.Д. К вопросу определения оптимального типа и структуры рационов в кормлении высокопродуктивных коров // Зоотехния. – 1990. – №4. – С. 39–41. (Дисертант брала участь у методичному забезпеченні досліджень, вивченні показників мікробного метаболізму в рубці, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку).

34. Юрку Ю., Замазий М.Д. Концентратов можно расходовать меньше // Сельское хозяйство Молдавии. – 1988. – №1. – С.42. (Дисертант брала участь у методичному забезпеченні досліджень, вивченні показників мікробного метаболізму в рубці, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку.)

35. Замазий М.Д., Федоряка В.П. Физиолого-биохимические основы кормления высокопродуктивных коров в начале лактации // Сельское хозяйство Молдавии. – 1989. – №7. – С.12. ( Дисертант брала участь у методичному та матеріальному забезпеченні досліджень, вивченні показників мікробного метаболізму в рубці, обробці та узагальненні одержаних результатів і підготовці роботи до друку)