Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Грищенко Андрій Іванович. ризик-менеджмент в комерційних банках України : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2009.



Анотація до роботи:

Грищенко А. І. Ризик-менеджмент в комерційних банках України. –Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит. – Національний університет державної податкової служби України Державної податкової адміністрації України, Ірпінь, 2009.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню, розробці науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо організації ризик-менеджменту в комерційних банках на засадах системного підходу. У роботі обґрунтовано та розроблено інтегровану модель оцінки загального рівня ризиків, на які наражається банк у процесі своєї діяльності, на основі розрахунку необхідного економічного капіталу шляхом симуляції розподілу ймовірностей кредитного, ринкового, операційного ризиків і ризику ліквідності методом Монте-Карло та оцінки загального розподілу їхніх ймовірностей, результати якої апробовані на даних майже 100 банків, що охоплюють понад 80 % активів банківської системи України.

У дисертаційній роботі сформульована власна класифікація банківських ризиків на основі таких класифікаційних критеріїв, як об’єкт банківського ризик-менеджменту та вид розподілу ймовірностей відповідних ризик-факторів.

Запропоновано своє бачення фінансово-економічного механізму ризик-менеджменту комерційного банку шляхом визначення основної мети його функціонування – підтримки величини економічно обґрунтованого капіталу, розрахованого згідно з цільовим кредитним рейтингом банку, на рівні можливостей залучення власного капіталу.

Дисертація присвячена теоретичному обґрунтуванню, розробленню науково-методичних підходів і практичних рекомендацій щодо організації ризик-менеджменту в комерційних банках України на засадах системного підходу. Результати проведених досліджень дають можливість зробити такі висновки:

1. В економічній літературі поняття «ризик» і «ризик-менеджмент» тлумачаться неоднозначно. На думку автора, ризик визначається як ймовірність неотримання банком цільового прибутку або зменшення вартості його активів, яка виражається кількісною оцінкою у вигляді абсолютної величини економічного капіталу.

У свою чергу «ризик-менеджмент» розглядається автором як комплекс методів і дій, які дозволяють контролювати ризик несприятливих результатів. При цьому практична роль ризик-менеджменту полягає не в максимальному зниженні ризиків, а в підтримці сукупного рівня ризику на прийнятному для банку рівні.

2. Аналіз досліджених принципів класифікації банківських ризиків у вітчизняній та зарубіжній літературі дає право зробити висновок, що кількісна та якісна складова кожної такої класифікації залежать від того, що автор вкладає в поняття «ризик». Якщо це певна загроза діяльності банку в цілому чи його окремій операції, то в такому випадку структура груп і підгруп класифікації стає занадто розгалуженою для цілей ризик-менеджменту. Коли ж ризики розглядаються як об’єкти управління, тоді вони групуються за певними ознаками, що дозволяють використовувати однакові інструменти вимірювання, порівняння та оцінювання для кожної з таких груп. У роботі пропонується авторський підхід до класифікації банківських ризиків з урахуванням таких класифікаційних критеріїв як об’єкт банківського ризик-менеджменту та вид розподілу ймовірностей відповідних ризик-факторів.

3. Банки є особливою сферою підприємницької діяльності, тому організаційно-функціональна структура ризик-менеджменту в них регламентується на рівні Закону України «Про банки і банківську діяльність».

Як показують проведені дослідження, фактичний рівень розвитку систем управління ризиками в українських банках не є однаковим: у той час, як великі та найбільші банки реально демонструють передові технології, сучасні організаційні та методичні підходи до організації ризик-менеджменту, середні та малі банки здебільшого формують відповідну діяльність на декларативному рівні, коли мінімально необхідні атрибути витримуються, проте їхня змістовна складова залишається ненаповненою.

4. У процесі дослідження встановлено два загальні підходи до оцінки ризику – якісний (ідентифікація факторів, які впливають на рівень ризику) та кількісний (визначення числового значення, що характеризує ризик).

У роботі доведено, що визначення виду ймовірнісного розподілу змінних ризику, діапазону їхніх можливих значень, а також урахування фактора кореляції між ними виступають критичними моментами у процесі оцінки ризику, від якого великою мірою залежить якість і статистична надійність отриманого результату.

Проведений аналіз тенденцій, які спостерігалися в банківській системі України протягом 2000–2007 рр. з точки зору ризик-менеджменту дозволив зробити висновок, що незважаючи на необхідність розробки шляхів удосконалення банківської діяльності, в останні роки все ж таки відзначається загальне поліпшення факторів зовнішнього середовища, показників ризиків банків та систем управління ними в самих банках.

5. Результати дослідження підтверджують, що переважна частина активів українських банків представлена кредитами, доходи за якими обмежені процентними ставками, а втрати можуть сягнути розміру всього кредитного портфеля. Таким чином банк несе збитки з певною ймовірністю, форма кривої розподілу яких визначає механізм функціонування ризик-капіталу та економічного капіталу – тієї його частини, що необхідна для забезпечення платоспроможності банку із заданою ймовірністю.

6. У роботі наведені практичні рекомендації щодо впровадження новітніх форм, методів, інструментів і стратегій управління ризиками в діяльності комерційних банків. Розглянуто широкий спектр інструментів оцінки ризиків, таких як аналіз розривів (gap analysis), сценарний аналіз («what-if»), вартість під ризиком (VaR, CVaR), стрес-тестування та інші. Встановлено, що деякі з них активно використовуються й вітчизняними банками, проте лише окремі українські банки повною мірою використовують потенціал, передбачений сучасним рівнем розвитку ризик-менеджменту в світовому масштабі.

7. Розроблені автором моделі оцінки кредитного, ринкового (процентного, валютного, фондового), операційного ризиків і ризику ліквідності базуються на визначенні виду ймовірнісних розподілів відповідних ризик-факторів та оцінки ризику шляхом симуляції методом Монте-Карло змін цих ризик-факторів. Це дозволило використовувати один і той самий понятійний та математичний апарат для оцінки кожного окремого ризику, а також створило передумови для поєднання таких оцінок у загальну величину.

8. У дисертаційній роботі представлено механізм одночасного проведення серії симуляцій всіх ризик-факторів з метою поєднання індивідуальних оцінок ризиків у інтегровану величину – економічний капітал. У рамках тестування моделі визначено економічний капітал для 97 українських банків на основі їхньої щомісячної фінансової звітності за період з 2001 р. по 2007 р. та загальнодоступної інформації щодо коливань ринкових факторів. Для розрахунків використано ймовірність дефолту, яка відповідає кредитному рейтингу B+ за шкалою міжнародного рейтингового агентства Standard&Poors. Результати розрахунків представлені в Додатках до дисертації.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Грищенко А. І. Побудова аналітичної системи комерційного банку на основі статистичної звітності НБУ / А. І. Грищенко // Вісник КНУТД. – 2005. – № 5. – С. 169–175.

  2. Грищенко А. І. Роль та місце ризик-менеджменту в системі управління комерційним банком / А. І. Грищенко // Вісник Хмельницького національного університету. – 2006. – № 3. – С. 192–195.

  3. Грищенко А. І. Можливості використання методології Value-at-Risk для оцінки валютних ризиків в українських умовах курсоутворення / А. І. Грищенко // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 11. – С. 73–79.

  4. Грищенко А. І. Моделювання швидкого зростання банку із симуляцією процентного ризику методом Монте-Карло / А. І. Грищенко, І. В. Волошин // Вісник Національного банку України. – 2007. – №1. – С. 32–35.

У інших виданнях:

  1. Грищенко А. І. Проблеми класифікації банківських ризиків / А. І. Грищенко // Тези доповідей V Всеукраїнської наукової конференції молодих вчених та студентів «Наукові розробки молоді на сучасному етапі», 26-28 квітня 2006 року. Київ – КНУТД. – С. 253.

  2. Грищенко А. І. Специфічні особливості банківського ризик-менеджменту / А. І. Грищенко // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України: Збірник тез доповідей X Всеукраїнської науково-практичної конференції (22–23 листопада 2007р.): У 2-х т. – Т. 1. – Суми: УАБС НБУ, 2007. – 205 с. – С. 163–164.

  3. Грищенко А. І. Розвиток банківської системи у контексті ризиків / А. І. Грищенко // Сучасні проблеми розвитку національної економіки і шляхи їх розв'язання: Колективна наукова монографія / За наук. ред. д.е.н., проф. М. М. Єрмошенка. – К.: Національна академія управління, 2008. – 452 с. – С. 300–305.