Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика


Патора Роман. Ринок освіти в системі кадрового забезпечення стратегічного розвитку країни : Дис... д-ра наук: 08.09.01 - 2002.



Анотація до роботи:

Патора Роман. Ринок освіти в системі кадрового забезпечення стратегічного розвитку країни. – Монографія. Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.09.01 – Демографія, економіка праці, соціальна економіка і політика. – Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2002.

Дисертацію присвячено теоретичному і практичному узагальненню процесів інтеграції національних освітніх систем постсоціалістичних країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) у європейський і світовий освітні простори, розкрито концепцію розвитку ринку освітніх послуг в умовах глобалізації та європейської інтеграції.

Розглядаються проблеми становлення ринку освіти та ринку праці, що сформовані під впливом трансформаційних перетворень в постсоціалістичних країнах ЦСЄ. Висвітлено концептуальні положення маркетингу освіти, подано наукову інтерпретацію поняття "освітня (науково-освітня) послуга".

Відповідно до положень маркетингу освіти встановлено специфіку зв'язку ринку освітніх послуг і ринку праці в умовах ринкових відносин та з’ясовано характер впливу різноманітних соціально-економічних факторів на ефективність функціонування національних систем освіти у країнах ЦСЄ.

Узагальнено нові підходи до здійснення міжнародної освітньої діяльності у країнах ЦСЄ відповідно до політики ЄС. Визначено нові тенденції розвитку ринку освітніх послуг на фоні формування мегатрендів суспільного розвитку, в умовах активного поширення глобальних процесів на європейському континенті. Окреслено інституціональні умови інтеграції національних систем освіти у міжнародний освітній простір;

Проаналізовано тенденції зміни ринку освітніх послуг у Польщі, які адаптують національну освітню систему до умов інтеграції в ЄС. Висвітлено теоретичні та прикладні аспекти концепції неперервної освіти, зокрема, навчання дорослих.

Розроблено стратегію формування кадрового потенціалу в умовах інтеграції Польщі в європейський економічний простір, яка враховує вплив структурних перетворень на ринок праці, рівень його конкурентоздатності, відповідність надання освітніх послуг європейським стандартам.

У дисертації міститься теоретичне узагальнення і нове трактування концепції ринку освітніх послуг в умовах глобалізації, інтеграції національних освітніх систем постсоціалістичних країн ЦСЄ у європейський і світовий освітні простори.

1. Відповідно до мети і завдання дослідження оновлено концепцію ринку освітніх послуг, яка в контексті міжнародного підходу повинна мати в своїй основі: розуміння того, що освіта є основою економічного розвитку країни; обґрунтоване відкриття нових престижних конкурентоспроможних спеціальностей, які формуватимуть фахівців нового покоління; адаптацію освіти до умов ринкової економіки з врахуванням інтеграції країни в ЄС; потребу наповнення змісту освіти на всіх її рівнях найновішим матеріалом, послідовне впровадження педагогічних інновацій і сучасних інформаційних технологій; розвиток ділових зв'язків із замовниками фахівців та корекцію моделі спеціаліста на всіх етапах його підготовки; формування в межах концепції неперервного навчання науково виваженої педагогічної технології для навчання дорослих.

2. Ринок освіти як система відносин, що складаються між суб'єктами освітнього процесу, в дисертації розкривається через застосування ринкових категорій: попиту, пропозиції, ціни, товару. Впровадження ринкових відносин в систему освіти закладає передумови для розвитку маркетингової діяльності в цій сфері, потребує включення до наукового аналізу ринку освіти поняття соціальної послуги в сфері освіти або освітньої (науково-освітньої) послуги. Освітня послуга як обсяг навчальної і наукової інформації, що трансформується в процесі навчання в певну суму знань для задоволення потреб фізичних та юридичних осіб в загальноосвітній, професійно-кваліфікаційній підготовці, перепідготовці, навчанні впродовж всього життя, характеризується наступними особливостями – невідчутністю, невіддільністю від закладу освіти, непостійністю якості, недовговічністю, відсутністю права на володіння нею тощо.

3. За маркетинговою концепцією особливістю відносин суб'єктів ринку освіти і ринку праці є те, що в кожний період часу заклади освіти обслуговують потреби одночасно двох ринків. На ринку освіти освітні установи продукують освітні послуги, споживачами яких є учні, студенти. На ринку праці споживачами освітньо-наукової продукції закладів освіти є підприємства й організації різних форм власності. Специфіка відносин між учасниками цих двох ринків є такою, що в кожен момент часу один з них є веденою стороною, інший - ведучою. В умовах кризового стану національних економік якість надання освітніх послуг, освітньо-кваліфікаційний рівень підготовки випускників підпорядковується потребам ринку праці. В міру становлення інформаційного типу суспільства, базованого на знаннях, ринок освіти визначає пріоритетність розвитку робочих місць, а отже, є домінуючим в цій складній системі взаємозв'язків.

4. В останні десятиліття ХХ ст. встановлення у відносинах між європейськими країнами політики взаємного економічного зближення потребувало осмислення нових підходів до здійснення міжнародної освітньої діяльності. Концепція інтернаціоналізації освіти на інституційному рівні означає впровадження міжнародного виміру в такі функції закладів освіти як навчання, науково-дослідна робота, надання освітніх послуг і може здійснюватись в рамках підходів, базованих на знаннях, на компетенції, культурного та стратегічного підходів.

5. ХХІ ст. ознаменується створенням Глобального інформаційного суспільства (ГІС). Застосування і розвиток Інтернет, інформаційних структур, персональних комп'ютерів формують мегатренд ХХІ століття і визначають рух до нового типу суспільства – суспільства знань, в якому освіті належить виконувати ключову роль в багатьох сферах суспільної діяльності. Поступове утвердження в практичній діяльності людини ноосферної культури не тільки впливає на сегментацію ринку освіти, але й якісно змінює освітньо-професійні програми. Інтернетизація, комп'ютеризація навчання вносить якісні зміни у ринок освітніх послуг передусім завдяки розвитку дистанційної освіти, модифікує шляхи передачі знань учням, студентам шляхом транснаціональної передачі інформації на величезні відстані. Концепція транснаціоналізації навчання породжує багато нових форм доступності освітніх послуг – онлайнові та дистанційні програми освіти, кампуси-філіали, ліцензування, інтеграція навчальних програм, партнерські угоди між закладами освіти різних країн.

6. В дисертації функціонування ринку освітніх послуг розкривається через тріаду понять "інтернаціоналізація – європеїзація – глобалізація". Традиційно інтернаціоналізація освітньої діяльності визначає академічну мобільність студентів, професорсько-викладацького складу, надання національними навчальними закладами освітніх послуг іноземним студентам, інтернаціоналізацію навчальних планів, проведення міжнародних досліджень тощо. Поняття глобалізації описує більш фундаментальні зміни в освіті, які є відображенням транснаціональних потоків робочої сили і капіталів, породжують труднощі з вирішенням проблем довкілля на національному рівні, виявляють незахищеність соціальних інститутів перед ринковою кон'юнктурою тощо. Поняття європеїзації в цій тріаді розкриває ідею створення європейського виміру в освіті як одну із загальних цілей Європейського Союзу у відповідності до Маастріхтського договору.

7. В системі освіти Польщі відбулися і продовжують відбуватися інноваційні зміни, які адаптують національну освітню систему до умов інтеграції в Європейський Союз. Не зважаючи на структурні відмінності в освітніх системах країн ЄС (різні структурні моделі, різні підходи до фінансування галузі, різні показники тривалості навчання, віку вступу молоді до вищого навчального закладу тощо), в цілому прогресує зближення національних систем освіти за освітніми рівнями. До найважливіших результатів освітніх реформ в країнах ЦСЄ відносять: фінансову і управлінську децентралізацію освітньої системи; розвиток недержавних освітніх закладів; якісне оновлення змісту освітніх програм в напрямку вивчення зарубіжних мов, екологічної проблематики, засад демократії, забезпечення більшої національної автономії у вирішенні освітніх проблем; адаптацію системи освіти до вимог ринку праці; розширення освіти для дорослих; збільшення пропозиції освітніх послуг у системі вищої освіти.

8. Як показує світовий, європейський досвід, прискорення технологічного циклу "знання – виробництво – навчання – знання" у провідних галузях економіки, активне включення професійних знань безпосередньо у виробничий процес вимагає залучення всіх вікових груп населення працездатного віку в систему безперервної освіти, до самоосвіти як процесу самостійного засвоєння цінного для індивіда досвіду людства. Великий пласт напрацювань теоретико-методологічного і методичного характеру має секція андрагогіки Вчительського Колективу Педагогічного Прогресу в місті Лодзі (Польща), яка з початку свого існування провела цикл досліджень з різних проблем самоосвіти слухачів шкіл для дорослих. Її діяльність спрямована на дослідження: долі випускників на ринку праці; потреб навчання і вдосконалення професійно-кваліфікаційного рівня працівників відповідно до кон'юнктури ринку праці; придатності освіти у професійних школах для потреб господарської практики; мотивації слухачів до навчання, формування їх позицій; самоосвіти вчителів і слухачів.

9. Інтеграція економіки Польщі у європейський економічний простір висунула проблему структурних перетворень в її господарському комплексі. Високий рівень безробіття на ринку праці в Польщі вимагає створення загальнодержавної програми, в якій виділялися б напрямки створення і забезпечення робочих місць на основі пріоритетів розвитку окремих галузей і регіонів. Напруженість ситуації на ринках праці східних воєводств вимагає впровадження пільгових систем оподаткування, введення додаткових стимулів для вітчизняних і зарубіжних інвесторів з тим, щоб активізувати економічну діяльність, спрямовану на створення нових місць праці. Обов'язковою частиною такої програми мусять бути заходи, спрямовані на ліквідацію безробіття на селі. На найближчу перспективу слід визначити перелік територій з критичною ситуацією на ринку праці і обґрунтувати по кожній адміністративно-територіальній структурі необхідні масштаби додаткового створення робочих місць. На конкурсній основі необхідно відбирати інвестиційні проекти, які можуть за короткий проміжок часу забезпечити створення робочих місць. Вищі освітні заклади повинні адаптуватися до вимог ринку праці, формувати нові освітньо-наукові послуги, здатні знизити рівень безробіття серед випускників. Враховуючи те, що із вступом Польщі до ЄС національний ринок праці стане лише частиною європейського, система вищої освіти повинна забезпечувати підготовку спеціалістів, що відповідають світовим стандартам і зможуть на рівних конкурувати на ринку праці ЄС.

10. Інтенсивне розгортання конкуренції фірм на європейських ринках об’єктивно вимагає застосовувати у практиці їхньої діяльності маркетингових концепцій формування кадрового забезпечення. Концепція маркетингу як основа ринково орієнтованого управління і концепція логістики як основа системоорієнтованного управління на сучасному етапі все більшою мірою пронизують усі сфери діяльності людства. Не є винятком і національний ринок освіти, якому властива наявність цінової конкуренції, позитивна динаміка трансформації ринкових відносин на ринку освіти. Мова йде про трансформацію освіти від централізованого планування підготовки фахових кадрів тільки державними навчальними закладами (концепція держзамовлення на спеціалістів) до створення конкурентного середовища у сфері “виробників” фахових кадрів і з пріоритетом “споживача” – сфер економіки (шляхом створення істотної частки недержавних навчальних закладів, радикального зменшення частки державної власності й ін.). Більш того, теперішню трансформацію національного ринку освіти можна трактувати як близьку до концепції соціально-етичного маркетингу. Найбільшою мірою риси цієї концепції реалізовані в діяльності державних навчальних закладів, діяльність яких має неприбутковий характер.

11. Зважаючи на подібність соціально-економічних умов, на тлі яких розгорталися процеси структурної перебудови національних економік у постсоціалістичних країнах, запропоновані у дисертації теоретичні і прикладні положення концепції ринку освітніх послуг можуть знайти застосування в Україні, яка адаптується до умов ринкової трансформації, розвиває власну національну систему освіти згідно викликів глобального інформаційного суспільства, інтегрується у європейський освітній простір. Наукове осмислення досвіду Польщі щодо створенні сучасної системи кадрового забезпечення має важливе значення для реформування української системи освіти.

Публікації автора:

І. Монографії

  1. Патора Р. Ринок освіти в системі кадрового забезпечення стратегічного розвитку країни. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2002р. – 338 с.

Рецензія академіка НАН України, доктора економічних наук, професора Пирожкова С.І. надруковано у журналі "Стратегічна панорама", 2002.

Рецензія доктора економічних наук, професора Войнаренко М.П. надруковано у журналі "Регіональна економіка", 2002, №2, С.269-270.

  1. Васелевський М., Патора Р. Інформація та кадри в логістичних системах. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2001р. – 272с.[Особистий внесок: досліджено теоретичні аспекти значення та змісту кадрового забезпечення управління функціонуванням логістичних систем, с.139-253].

  2. Патора Р., Кондратюк О.В. Інтеграція системи освіти в міжнародний освітній простір: регіональний аспект //Регіональна політика: методологія, методика, практика. НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2001р. – С. 281-294. [Особистий внесок: досліджено умови адаптації системи освіти України до умов міжнародного освітнього простору].

  3. Семів Л.К., Семів Р.А., Патора Р. Місце освітньої політики в соціально-економічному розвитку регіонів ////Регіональна політика: методологія, методика, практика. НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2001р. – С. 240-245. [Особистий внесок: розглянуто особливості неперервної освіти як важливого чинника соціального захисту індивіда].

  4. Патора Р. Чухрай Н. Інновації і логістика товарів. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2001р. – С.62-72, 84-96, 155-202. [Особистий внесок: проаналізовано структурні зміни на ринку праці та обгрунтовано стратегію розвитку ринку освіти].

  5. Patora Roman. Kstaltowanie rynku szkolnictwa wyszego. – Toru-d: Stowarzyszenie Wyszej Uytecznoci, Wydawnictwo “Dom Organizatora”, 2002, 182 s.

(Патора Роман. Формування ринку вищої освіти. – Торунь-Лодзь: Товариство вищої корисності, видавництво “Дім організатора”, 2002, 182 с.)

Рецензія доктора економічних наук, професора Злупка С.М. надруковано у журналі "Економіст", 2002, № 5, С. 70.

ІІ. Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Патора Р. Моделювання ринку освіти на засадах логістики //Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Логістика”. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2000. – № 390. – С. 136-139.

  2. Патора Р., Андел І.В. Управління працевлаштуванням випускників навчальних закладів. Соціально-економічні дослідження в перехідний період: Регіональне управління і місцеве самоврядування. Основи формування регіональної соціально-економічної політики. (Щорічник наукових праць). Вип. ХІV //НАН України. Інститут регіональних досліджень. - Львів, 2000. С. 257-268. [Особистий внесок: узагальнена динаміка працевлаштування випускників ВУЗів та обгрунтовані принципи побудови системи управління].

  3. Крикавський Є.В., Патора Р. Оптимізація економічних систем на засадах логістики. Технічний прогрес та ефективність виробництва // Вісник Харківського державного політехнічного університету. Випуск 122 (в 4 частинах). – Харків, 2000. – С. 50 – 62. [Особистий внесок: розроблені принципи оптимізації економічних систем].

  4. Патора Р. Налоговая политика на рынке образования. Соціально-економічні дослідження в перехідний період Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України. – Вип. ХХІV //НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С.43-47.

  5. Патора Р. Реформа освіти в Польщі //Маркетинг в Україні. – № 3 (9). – 2001. – С.42-43.

  6. Патора Р. Громадська вища школа підприємництва і управління в м. Лодзь // Регіональна економіка. – 2000. – №1. – С.118-121.

  7. Патора Р. Розвиток вищих закладів освіти на засадах маркетингу //Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Логістика”. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2001. – № 416. – С.93-104.

  8. Патора Р. Ринок праці: конкуренція і тенденції //Наукові вісті НТУУ. –Київський політехнічний інститут. – 2001. – № 2(16). – С. 5-11.

  9. Патора Р. Теоретичні аспекти маркетингу освіти //Регіональна економіка. – 2001. – №1. – С.29-39.

  10. Патора Р., Чухрай Н.І. Інноваційні аспекти формування ринку освітніх послуг //Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Логістика”. – Львів: НУ “Львівська політехніка, 2001. – № 424 – С. 328-334. [Особистий внесок: обгрунтовано роль держави в трансформуванні національного ринку освітніх послуг].

  11. Патора Р. Структурні зміни економіки Польщі та їх вплив на сучасні підприємства //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку. – Вип. ХХІІІ. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2001. – С. 530-556.

  1. Патора Р. Методологічний підхід до виміру глобалізації освіти //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку (Щорічник наукових праць). Вип. ХХХ. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2001. – С. 177-183.

  2. Патора Р. Вплив соціально-економічного середовища на розвиток освітньої сфери //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми регулювання регіонального ринку праці. (Збірник наукових праць). Випуск 3 (ХХХІV). / НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С. 249 - 257.

  3. Патора Р. Ринок освіти в системі ринково-орієнтованої промислової політики //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва регіону. (Щорічник наукових праць). Вип. ХХХІ /НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2001. – С. 389-396.

  4. Патора Р. Структурні зміни економіки і стратегії ринку освіти //Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2001. – №439. – С.205-209.

  5. Чухрай Н.І., Патора Р. Маркетингові дослідження регіонального ринку освітніх послуг //Регіональна економіка. – 2001. – №3. – С. 114-125. [Особистий внесок: розроблена методика дослідження попиту і пропозиції на регіональному ринку праці].

  6. Патора Р. Структурні зміни в пропозиції праці //Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Проблеми економіки та управління”. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2001. – С.507 – 514.

  7. Патора Р., Косар Н.С. Особливості навчання маркетингу в Польщі //Наукові записки. Українська академія друкарства. – Львів: Українська академія друкарства, 2001. – С. 109-112. [Особистий внесок: розкрита мотивація студентів до навчання].

  8. Патора Р. Прямі іноземні інвестиції і ринок праці Польщі //Науковий вісник Чернівецького торговельно-економічного інституту КНТЕУ.– Чернівці, 2002. – Вип. ІІ. Економічні науки. У 2-х ч. – Ч. ІІ. – С.241-245..

  9. Патора Р. Умови і перспективи інтеграціоналізації національних систем освіти // Економіка промисловості. – 2002. - №1(15). – С.14-18.

  10. Патора Р. Особливості функціонування ринку освітніх послуг в країнах Центральної та Східної Європи //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Механізми регулювання регіонального ринку праці (Щорічник наукових праць). Вип. 3 (ХХХІУ) //НАН України. Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С. 56-66.

ІІІ. Публікації в зарубіжних виданнях

  1. Krikavskij E., Patora R.. Logistics of non-profit organizations //Acta economica № 9 “Economic theory and practice in present time and in the future”. Section IV “Factors improving effectiveness of public sector” Ekonomik fakulta, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. – Bansk Bystrica, 2002. – S.33-36.

(Крикавський Є., Патора Р. Логістика неприбуткових організацій //Економічна конференція №9. “Економічна теорія і практика сьогодні і в майбутньому”. Секція IV “Фактори підвищення ефективності громадського сектору”. Економічний факультет, університет ім. Матея Бела. – Банська Бистриця, 2002. - С. 33-36.) [Особистий внесок: розроблено принципи логістичного управління неприбутковими організаціями].

  1. Patora R., Krikawskyj J.W. Szkolnictwo wysze w Polsce, transformacja rynkowa i integracja europejska //Materialy miedzynarodowej konferencji pn. Zachowania podmiotw rynkowych w Polsce a proces integracji europejskiej. – Katowice: Akаdemia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego, 2001. – S.130-145.

(Патора Р., Крикавський Є.В. “Вища освіта в Польщі, ринкова трансформація і європейська інтеграція //Матеріали міжнародної конференції “Поведінка ринкових суб’єктів в Польщі і процес європейської інтеграції. – Катовіце: Економічна академія ім. Карола Адамецького, 2001. – С.130-145.[Особистий внесок: досліджено чинники успіху та неуспіху реформи вищої школи в Польщі].

  1. Patora R. Motywacje studentуw i oczekiwania pracodawcуw wobec absolwentуw kierunkуw ekonomicznych w Polsce //Spoeczna Wysza Szkoa Przedsibiorczoci i Zarzdzania. – d, 2001. – t. III, z. 3. – S.107-121.

(Патора Р. Мотивація студентів і очікування працедавців стосовно випускників економічних спеціальностей в Польщі //Громадська вища школа підприємництва і управління. – Лодзь, 2001.- т. ІІІ, з. 3. – С.107-121).

  1. Patora R. Zapotrzebowanie na kadry w gospodarkach wschоdzcych rynkуw – elementy analisy porwnawczei Ukrainy i Polski //Polityka konkurencji w krajach wschodzcych rynkw: Spoeczna Wysza Szkoa Przedsibiorczoci i Zarzdzania. – d, 2001. – S. 112-119.

(Патора Р. Потреба в кадрах в економіках становлення ринку – елементи порівняльного аналізу України і Польщі //Політика конкуренції в країнах становлення ринку: Громадська вища школа підприємництва і управління. – Лодзь, 2001. – С.112-119).

  1. Patora R. Szkoa wysza a rynek pracy //Pedagogika Pracy. – 2000. – nr 36. – S. 103-106.

(Патора Р. Вища школа і ринок праці //Педагогіка праці. – 2000. - №36. – С.103-106).

  1. Patora R. Dziano Stowarzyszenia Owiatowcw Polskich w odzi //Edukacja Dorosych. – 1996. – nr 2. – S. 81-86.

(Патора М. Діяльність товариства польських освітян в Лодзі //Освіта дорослих. -1996. – № 2. – С. 81-86).

  1. Patora R., Zaniewski Z. Menederowie, decyzje i sukces //Owiatowiec. – 1999. – nr 4. – S. 34 - 42.

(Патора Р., Занєвскій З. Менеджери, рішення і успіх //Освітянин. – 1999. - №4. – С.34-42).

[Особистий внесок: розроблено прийоми прийняття успішних менеджерських рішень].

  1. Patora R. Szkoy Stowarzyszenia Owiatowcw Polskich w odzi //Edukacja Dorosych. – 1994. – nr 4. – S. 40-42.

(Патора Р. Школи товариства польських освітян в Лодзі //Освіта дорослих. -1994. – № 4. – С. 40-42).

  1. Patora R. Nauczyciele i suchacze o semestrach i wstpnych egzaminach do szk rednich dla pracujcych //Owiata Dorosych. – 1984. – nr 9/10. – S.542-545.

(Патора Р. Вчителі і слухачі щодо семестрів і вступних екзаменів до середніх шкіл для працюючих //Освіта дорослих. -1984. – № 9/10. – С. 542-545).

  1. Patora R. Wspdziaanie szk dla pracujcych z zakadami pracy //Owiata Dorosych. – 1984. – nr 7. – S.414-417.

(Патора Р. Співпраця шкіл для працюючих з закладами праці //Освіта дорослих. - 1984. – № 7. – С. 414-417).

  1. Patora R. Wspdziaanie szk dla pracujcych z przedsibiorstwami //Owiata Dorosych. – 1986. – nr 4. – S.222-226.

(Патора Р. Співпраця шкіл для працюючих з підприємствами //Освіта дорослих. -1984. – № 4. – С. 222-226).

  1. Patora R. Dzialano Sekcji Andragogiki Nauczycielskiego Zespou z Postpu Pedagogicznego w odzi //Nauczycielski Zesp Postpu Pedagogicznego w szkolnictwie zawodowym wojewdztwa dzkiego: zagadnienia wybrane cz. L, pod red. Janusza Moosa i Romana Patory. – Spoeczna Wysza Szkoa Przedsibiorczoci i Zarzdzania. – Wojewdzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Ksztacenia Praktycznego w odzi. – d, 1999. – S. 100-106.

(Патора Р. Діяльність секції андрагогіки викладацького складу щодо педагогічного розвитку в Лодзі //Викладацький склад педагогічного розвитку в професійній освіті Лодзького воєводства. - Громадська вища школа підприємництва і управління. Воєводський центр вдосконалення вчителів і практичного навчання в Лодзі. – Лодзь, 1999. – С.100-106).

  1. Patora R. Czynniki rozwoju Spoecznej Wyszej Szkoy Przedsibiorczoci i Zarzdzania w odzi //Pedagogika Pracy. – d, 2000. – nr 36. – S.14-16.

(Патора Р. Фактори розвитку Громадської вищої школи підприємництва і управління в Лодзі //Педагогіка праці. – Лодзь, 2000. – №36. - С.14-16).

  1. Patora R. Konspekt lekcji socjologii w Studium Nauczycielskim w Zgierzu //Propozycje dydaktyczne: ksztatowanie podstaw twrczych- racjonalizatorskich uczniw szk zawodowych. – Polski Oddzia w odzi. – d, 1991.– cz. 2. – S. 183-184.

(Патора Р. Конспект лекцій з соціології на курсах для вчителів в Згежу //Методичні пропозиції: навчання творчо-раціоналізаторським основам учнів професійних шкіл. – Польський відділ в Лодзі. – Лодзь, 1991. – Ч. 2. - С.183-184).

  1. Patora R. Konspekt zaj z podstaw prawa w technikum ekonomicznym dla pracujcych //Propozycje dydaktyczne: ksztatowanie postaw twrczych – racjonalizatorskich uczniw szk zawodowych: cz. 2, pod red. Janusza Moosa, Stowarzyszenie Owiatowcw Polskich Oddzia w odzi. – d, 1991. – S. 179-182.

(Патора Р. Конспект занять з основ права в економічному технікумі для працюючих //Методичні пропозиції: навчання творчо-раціоналізаторським основам учнів професійних шкіл. – Польський відділ в Лодзі. – Лодзь, 1991. – С.179-182).

  1. Patora R. Motywowanie w przedsibioorstwie jako przykad dziaalnoci pedagogicznej //Przegld organizacji. – 2002. – nr 1. – S. 23-25.

(Патора Р. Мотивація на підприємстві як приклад педагогічної діяльності //Перегляд організації. – 2002. - №1. – С. 23-25).

  1. Patora R., Sukowski . Ksztacenie na odlego - przyszo czy jedna ze cieek edukacji? //Pedagogika pracy. – 2001. – nr 39. – S.91-95.

(Патора Р., Сулковський Л. Навчання на перспективу - майбутнє чи один з напрямів в освіті? //Педагогіка праці. – 2001. - №39. – С.91 – 95).

[Особистий внесок: актуалізовані перспективи вищої освіти шляхом дистанційного навчання].

  1. Patora R. Profile ksztacenia przedsibiorcw //materiay z konferencji: “Profile ksztacenia w zakresie przedsibiorczoci”. Spoeczna Wysza Szkoa Przedsibiorczoci i Zarzdzania. – d, 1998. – S.28.

(Патора Р. Профілі підготовки підприємців // Матеріали конференції “Профілі підготовки в сфері підприємництва”. Громадська вища школа підприємництва і управління. – Лодзь, 1998. – С.28).

  1. Patora R., Sawi Z. Motywacja suchaczy dorosych do nauki szkolnej //Owiata Dorosych. - d – 1987. – nr 1. – S.34-37.

(Патора Р., Славін З. Мотивація дорослих слухачів до шкільної науки // Освіта дорослих. Лодзь. – 1987. - №1. – С.34-37).

[Особистий внесок: узагальнені мотиви дорослих до навчання в сучасних умовах].

  1. Patora R. Sawi Z. Samoksztacenie kierowane dzkich szko dla pracujcych //Odzie. – 1987. – nr 6. – S. 154-156.

(Патора Р., Славін З. Самопідготовка лодзьких шкіл, спрямована на працюючих //Одяг. – 1987. - №6. – С. 154-156).

[Особистий внесок: розроблено організаційний механізм самонавчання дорослих в галузі].

  1. Patora R. Structuralne przemiany gospodarki Polski a kstacenie dla nowoczesnych przedsibiorstw. Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку //Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів.– Львів, 2000. – Ч.1. – С. 196-198.

(Патора Р. Структурні зміни економіки Польщі і освіта для сучасних підприємств. Україна в ХХІ столітті: концепції та моделі економічного розвитку //Матеріали доповідей V Міжнародного конгресу українських економістів.– Львів, 2000. – Ч.1. – С. 196-198).

  1. Patora R. Wybrane problemy zarzdzania w Spoecznej Wyszej Szkole Przedsibiorczoci i Zarzdzania SOP w odzi // Zeszyt naukowy nr 4 SWSPiZ, d 1998. – s.65-68.

(Патора Р. Вибрані проблеми управління в Громадській вищій школі підприємництва і управління //Науковий зошит. - №4. – Лодзь, 1998. – С.65-68).

  1. Patora R. Wybrane zagadnienia ksztacenia w Spoecznej Wyszej Szkole Przedsibiorczoci i Zarzdzania SOP //Spoeczna Wysza Szkoa Przedsibiorczoci i Zarzdzania. – d, 1996. – 96 s.

(Патора Р. Вибрані проблеми управління в Громадській вищій школі підприємництва і управління //Громадська вища школа підприємництва і управління. – Лодзь, 1996. – 96 с.).

  1. Patora R. Wybrane zagadnienia wychowania dorosych //Nauczycielski Zesp Postpu Pedagogicznego. - Z. 18/129 Stowarzyszenie Owiatowcw Polskich Oddzia w odzi. – d, 1992. – S. 219-224.

(Патора Р. Вибрані проблеми виховання дорослих //Викладацький склад педагогічного розвитку. –З. 18/129. Товариство польських освітян. Відділ в Лодзі.– Лодзь, 1992. – С.219-224).

  1. Patora R. Wybrane zagadnienia z dydaktyki dorosych //Praca zb. pod red. Romana Patory, Stowarzyszenie Owiatowcw Polskich Oddzia w odzi z. nr 9-SOP/93. – d, 1993. –32 s.

(Патора Р. Вибрані проблеми з дидактики дорослих //Зб. Праць під ред. Р. Патори, Товариство польських освітян. Відділ в Лодзі.– №9/93.-Лодзь, 1993. – 32с.).

  1. Patora R., Zaniewski Z. Kadry i sukces //Wybrane zagadnienia : marketing, zarzdzanie, rynek pracy, pod red. Walentyny Kwiatkowskiej, Haliny Sobockiej-Szczapa, Spoeczna Wysza Szkoa Przedsibiorczoci i Zarzdzania. – d, 1999. – S. 113-114.

(Патора Р., Занєвскій З. Кадри і успіх //Вибрані проблеми: маркетинг, управління, ринок праці, під ред. В. Квятковської, Г.Собоцької- Щапи, Громадська вища школа підприємництва і управління. – Лодзь, 1999. – С. 113-114).

[Особистий внесок: обгрунтована мотивація підготовки економічних кадрів].

  1. Patora R., Zaniewski Z. Personel i skuteczno firmy //Wybrane zagadnienia: marketing, zarzdzanie, rynek pracy pod red. Walentyny Kwiatkowskiej, Haliny Sobockiej-Szczapa. – Spoeczna Wysza Szkoa Przedsibiorczoci i Zarzdzania. – d 1999. – S. 109-112.

(Патора Р., Занєвскій З. Кадри і ефективність фірми //Вибрані проблеми: маркетинг, управління, ринок праці, під ред. В. Квятковської, Г. Собоцької- Щапи, Громадська вища школа підприємництва і управління. – Лодзь, 1999. – С. 109-112).

[Особистий внесок: обгрунтовано роль маркетингу у формуванні кадрового потенціалу фірми].

  1. Patora R., Cywiski S. Kontrola, ocena i samokontrola w szkole dla pracujcych //Owiata Dorosych. – 1988. – nr 9. – S. 527-530.

(Патора Р., Сивінський С. Контроль, оцінка і самооцінка в школі для працюючих //Освіта дорослих. – 1988. - №9. – С. 527-530).

[Особистий внесок: актуалізовано значення самоконтролю у навчанні дорослих].

  1. Patora R., Cywiski S. Bibliografia zagadnieniowa z andragogiki //Propozycje dydaktyczne z prac Nauczycielskiego Zespou Postpu Pedagogicznego. – Stowarzyszenie Owiatowcw Polskich Oddzia w odzi. – odz, 1989. – cz. 1. – S.131-164.

(Патора Р., Сивінський С. Бібліографія стосовно проблем з андрагогіки //Методичні пропозиції з праць викладацького складу педагогічного поступу. – Товариство польських освітян. Відділ в Лодзі. – Лодзь, 1989. – Ч.1. – С.131-164).

[Особистий внесок: узагальнені літературні джерела освіти дорослих].

ІV. Матеріали, тези доповідей конференцій

  1. Крикавський Є.В., Кльозе К., Патора Р. Логістика – нова галузь економічної науки //Матеріали міжнародної науково-методичної конференції “Формування нової парадигми економічної освіти в Україні” – Львів: ІРД НАН України, 2000. – С. 101-103. [Особистий внесок: викладено особливості розвитку логістики в умовах глобалізації].

  2. Патора Р. Політика конкуренції і державне управління //Тези доповідей всеукраїнської науково-практичної конференції: “Теорія і практика управління в трансформаційний період”. – Донецьк: Інститут економіки промисловості НАН України, 2001. – С. 136-140.

  3. Крикавский Е.В., Патора Р. Маркетинг и логистика в стратегии национального рынка образования //Матеріали ІІІ міжнародної конференції “Маркетинг і логістика в системі менеджменту”. – Львів: НУ “Львівська політехніка”, 2001. – С. 225-227. [Особистий внесок: адаптовано концепції маркетингу і логістики до особливостей ринку освіти].

  4. Патора Р. Маркетингові дослідження реформи освіти в Польщі //Матеріали V міжнародної конференції: “Маркетинг: теорія і практика”. – Київ: КНЕУ, 2001. – С.130-131.

  5. Патора Р. Маркетингові дослідження ринку вищої освіти в Польщі. Матеріали Першої всеукраїнської науково-практичної конференції “Маркетингові дослідження в Україні” (15-19 травня 2001 р. м. Ялта). – Ялта-Луганськ: Східноукраїнськуий національний університет, 2001 – С. 126-127.

  6. Patora R. Potrzeby i moliwoci rozwoju poradnictwa pedagogicznego dla nauczycieli szko dla pracujcych na przykadzie wojewdztwa odzkiego //Przemiany Owiaty Dorosych wobec wyzwa XXI wieku: materiay IV Oglnopolskiej Sesji Wiosennej Szkoy Andragogiki, pod red. Bolesawa Dylaka, Zbigniewa Kumiskiego. – Centrum Doskonalenia Nauczycieli im. Wadysawa Spasowskiego w Warszawie, Stowarzyszenie Owiatowcw Polskich. – Warszawa, 1990. – S. 219-224.

(Патора Р. Потреби і можливості розвитку педагогічних послуг для вчителів шкіл для працюючих на прикладі Лодзького воєводства //Зміни в освіті дорослих щодо вимог ХХІ ст.: матеріали ІV загальнопольської сесії весняної школи андрагогіки, під ред. Болеслава Диляка, Збігнева Кузмінського. – Центр перепідготовки вчителів ім. В. Спасівського в Варшаві, Товариство польських освітян. – Варшава, 1990. – С.219 – 224.

  1. Patora R. Przydatno ksztacenia suchaczy w dzkich szkoach dla dorosych //Nauczycielski Zesp Postpu Pedagogicznego. – Stowarzyszenie Owiatowcw Polskich. – d, 1992. – z. 19/130. – 6 s.

(Патора Р. Придатність підготовки слухачів в лодзьких школах для дорослих //Викладацький склад педагогічного поступу. – Товариство польських освітян. – Лодзь, 1992. – З.19/130. – 6 с).