Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


616. Онищенко Наталія Василівна. Ринок автотранспортного страхування і методи регулювання його в Україні: дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / Національний авіаційний ун- т. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Онищенко Н. В. Ринок автотранспортного страхування і методи регулювання його в Україні – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.04. - Економіка транспорту і зв’язку.

Національний авіаційний університет Міністерства освіти і науки України, Київ 2004 року.

Дисертація присвячена дослідженню транспортного ринку і розробці методів економічного регулювання автотранспортного страхування в Україні. У роботі проведений аналіз підходів до визначення сутності ролі транспортного страхування в сучасному суспільстві, на підставі якого запропоновано моделювання процесів управління автотранспортного ринку в умовах глобалізації страхових відносин. Розроблені методи (моделі) економічного регулювання автострахування в Україні на рівні держави та страхових компаній. Проведена комплексна оцінка законодавчо-нормативної бази з автострахування, оцінка транспортних ризиків, перестрахування, економічного та методичного підходу методів з організації процесу тарифікації автотранспортних ризиків.

Завдання дисертаційного дослідження можна розглядати не лише в контексті конкретних проблем, що стоять перед українським суспільством сьогодні, але й більш широко – на певну перспективу. Саме тому, в роботі приділено багато уваги страховому ринку України, розглянуто його як основу, як стратегічний сектор, як впливовий державний інструмент реалізації соціально-економічної політики уряду. Проблеми страхового автотранспортного ринку, що досліджувалися в дисертаційній роботі, не розглядалися нами як проблеми якогось конкретного року. Наше завдання полягало в пошуку шляхів ефективного регулювання страхового ринку та одного з його видів страхування – транспортного страхування.

Проаналізовані в дисертаційній роботі проблеми регулювання транспортним страховим ринком мають на меті підтвердити правильність обраного шляху та закономірності розвитку законодавчих реформ в Україні, які визначають необхідність пошуку нових методів та форм функціонування страхового ринку України.

Проведений аналіз автотранспортного страхового ринку виявив низький рівень державного регулювання та контролю, що створює умови для численних порушень страховими компаніями.

У дисертаційній роботі здійснено методичне та теоретичне узагальнення нового підходу до розв’язання наукової проблеми, яка полягає в обґрунтуванні теоретичних засад розвитку страхування в Україні, а також становлення автомобільного ринку і розробки практичних заходів щодо удосконалення функціонування транспортного страхування. Основні наукові та практичні результати роботи полягають у такому:

  1. Еволюція історії виникнення страхування, а разом з цим і розвитку транспортного страхування, сприяла появі страхування як нової, вищої форми організації страхового захисту. Встановлено, що завдяки структурним перебудовам у світовому господарстві, значному розвитку науково-технічного прогресу, страхова справа в процесі економічних перетворень і господарської діяльності відокремилась у самостійну сферу функціонування, забезпечуючи інтенсивний і широкомасштабний перерозподіл нового капіталу під впливом змін, що відбуваються у світовій економіці.

  2. Результати проведеного аналізу законодавчого забезпечення транспортного ринку страхування свідчать, що вони є неадекватні до реальних проблем і мають розглядатися постійно. Відповідно до вимог часу встановлено, що деякі нормативно-правові документи не вирішують глобальних проблем з питань транспортного ринку, не сприяють впровадженню нових прогресивних методів регулювання. Серед них найбільш вагомим на сьогодні було б прийняття Закону України “Про обов’язкові види страхування”, а також Закону „Про обов’язкове страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів”. Тому автором було запропоновано до розгляду пункт „Про моральне та матеріальне відшкодування власникові застрахованого транспортного засобу, постраждалому від дій правових органів та інших відповідних структур” до проекту Закону „Про обов’язкове страхування відповідальності власників транспортних засобів” (до Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг в Україні).

  3. У дисертаційній роботі розроблений підхід щодо “чорних сторін” “Зеленої картки”. За минулі роки міжнародного страхування було сплачено відшкодування на мільйони гривень за фальсифікованими українськими “Зеленими картками”. Автором запропоновано заходи щодо поліпшення становища при реалізації „Зелених карток” в прикордонній зоні для протидії шахрайства в автострахуванні.

  4. На основі проведених досліджень було встановлено, що під впливом діючих факторів світ перетворився на глобальну економічну систему. Під впливом глобалізації розширюються і удосконалюються ринкові відносини, страхові процеси і явища. Для подальшої лібералізації режимів міжнародних транспортних страхових послуг і адаптації всіх суб’єктів страхових відносин до нових умов їх діяльності. Автором запропоновано моделювання процесів регулювання автотранспортного страхування в умовах глобалізації страхових відносин.

  5. Аналіз проведених досліджень показав, що обов’язкові види страхування в Україні потребують законодавчих змін та доповнень, а також вироблення дієвих стратегій для обов’язкового страхування на транспорті. Автором запропоновані першочергові заходи в сфері розвитку страхування. Економічний ефект ведення страхування в обов’язковій формі для всіх видів страхування дозволить створити страховий захист для всіх потенційно ризикових груп населення і господарюючих суб’єктів, значно знизити бюджетні витрати на відшкодування збитків потерпілим в результаті надзвичайної ситуації.

  6. При укладанні договорів з автотранспортного страхування виникають розбіжності й суперечки з приводу умов договорів та страхового відшкодування. Автором дисертаційної роботи запропоновані доповнення до „Правил страхування” договору страхування. Правильне комбінування тих чи інших форм, доповнень, дозволить приймати адекватні рішення у суперечливих ситуаціях у разі дорожньо-транспортної пригоди.

  7. Результати оцінки транспортних ризиків виявили сутність поняття “страховий ризик” та його ступінь небезпеки – “транспортний ризик”. У дослідженні, проведеному автором, була розглянута практика, яка застосовується сьогодні в Україні при оцінці транспортного засобу (аварійними комісарами) та вказані величини страхового відшкодування, які відшкодовуються в разі ДТП. Автором запропоновані рекомендації щодо ефективної роботи аварійних комісарів при виникненні страхового випадку.

  8. Недосконалість нормативно-правової бази перестрахування серйозно гальмує удосконалення програм перестрахування в транспортній галузі. Автором подано ряд пропозицій для реалізації заходів щодо підвищення економічної ефективності перестрахувальної системи. Формування єдиного світового страхового простору, поступова інтеграція регіональних страхових ризиків у єдиний світовий ринок страхування, на думку автора, актуалізує питання про виникнення глобальних перестрахувальних об’єднань в Україні.

  9. Аналіз тарифікації авторизиків свідчить про великий розкид чисельних значень страхових тарифів, у зв’язку із зростанням страхових компаній та відсутністю статистики на масові види страхування. Автором запропонована методика визначення середньорічного показника ймовірності при настанні страхового випадку.

  10. Становлення автотранспортного страхування в Україні доводить необхідність створення ефективних методів регулювання транспортного ринку. Автором розроблені моделі регулювання автотранспортного ринку, запропоновані методи щодо системи стимулювання й заохочення страхувальників як акціонерів страхових компаній для одержання частини прибутку за підсумками року.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Онищенко Н.В. Совершенствование страхового рынка в Украине // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Збірник наукових праць. – Вип. 8.-К.: КНЕУ. – 2002. – С.145-151.

  2. Онищенко Н.В. Особливості транспортних ризиків // Економіко-математичне моделювання соціально-економічних систем: Збірник наукових праць. – Вип.6. – К.: Міжнародний науково-навчальний центр інформаційних технологій та систем. – 2003. – С.139-143.

  3. Онищенко Н.В. Методи регулювання ринку транспортного страхування України // Проблеми підвищення ефективності інфраструктури: Збірник наукових праць. – Вип. 10.-К.: НАУ. – 2003. – С. 108-114.

  4. Щелкунов В. И., Онищенко Н.В. Перестрахование. Особенности, недостатки и пути его совершенствования // Науковий журнал Східноукраїнського національного університету – № 9 (67). – 2003. – С.261-264.

  5. Онищенко Н.В. Особливості Законодавчої бази з транспортного страхування: Збірник наукових праць. – Вип. 4. – Київський університет економіки і технологій транспорту 2003. – С.33-39.

Опублікованих за матеріалами конференцій:

  1. Онищенко Н. В. Удосконалення нормативно-правової бази страхового ринку України// Проблеми та перспективи розвитку транспортних систем: техніка, економіка, технологія і управління. І науково-практична конференція. Тези доповідей. – Київ: видавництво КУЕТТ. – 2003. – С. 146-147.