Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Погребняк Олена Олександрівна. Ринкові структури в перехідній економіці України. : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Погребняк О.О. Ринкові структури в перехідній економіці України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 - економічна теорія та історія економічної думки. - Львівський національний університет імені Івана Франка. - Львів, 2007.

Дисертація присвячена проблемам становлення та функціонування ринкових структур у перехідній економіці України. Систематизовано сучасні теоретичні підходи до визначення рівня концентрації, а також наявності монопольної влади, як невід’ємних елементів функціонування ринкових структур. Значну увагу приділено еволюції поглядів представників різних економічних шкіл та напрямів економічної науки на роль ринкових структур та особливості їх функціонування в економіці. Визначено і досліджено особливості концентрації виробництва у командній економіці. Проаналізовано вплив стабілізаційної політики на ринкові структури у вітчизняній економіці. Запропоновано практичні рекомендації щодо підвищення ефективності їх функціонування. Обґрунтовано основні напрями поліпшення застосування інструментарію державного регулювання ринкових структур в Україні та доцільність застосування світового досвіду антимонопольного регулювання в економіці України.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання - формування ефективних ринкових структур в Україні, що виявилося в обґрунтуванні теоретико-методологічних засад поліпшення їх функціонування для усталеного зростання вітчизняної економіки.

У результаті дослідження зроблено такі висновки:

  1. Ринкові структури є сукупністю умов, які визначають характер ринкової конкуренції, і на які продавці чи покупці не мають змоги впливати. Теоретичною основою дослідження ринкових структур є вивчення і застосування таких фундаментальних понять, як „ринок”, „конкуренція”, „трансакційні витрати”, „економічна ефективність”, „попит”, „пропозиція”, „ціна” тощо. Найвагоміший внесок у дослідження ринкових структур зроблено представниками неокласичного напряму. Вони виділили такі основні види ринкових структур: досконала конкуренція, чиста монополія, олігополія, монополістична конкуренція.

  2. Монопольна влада є важливою ознакою всіх реальних ринкових структур – природної монополії, олігополії, монополістичної конкуренції. Серед важливих її причин виокремлюють бар’єри входження на ринок і виходу з нього. Своєю чергою ці перешкоди постають унаслідок унікальності чи диференційованості продукту, економії на масштабах виробництва, існування інституційних обмежень тощо. До інших причин монопольної влади належать, зокрема невелика кількість фірм на ринку товару, нееластичність ринкового попиту на нього тощо.

  3. Основними формами ринкової концентрації виробників є: горизонтальна концентрація (інтеграція), вертикальна концентрація (інтеграція), діагональна (конгломератна) концентрація або диверсифікація. Усі вони значно обмежують конкуренцію і спричиняють зміни у структурі ринку. Для визначення рівня та особливостей концентрації ринку у трансформаційній економіці пропонуємо використовувати низку показників: індекс концентрації; індекс Герфіндаля—Гіршмана; індекс Гана і Кея; індекс ентропії; індекс Гола-Тайдмана; індекс Лінда; коефіцієнт відносної концентрації; індекс Джині; показник дисперсії ринкових часток; показники дисперсії логарифмів ринкових часток.

  4. Концентрація та централізація виробництва у командній економіці мали полегшити директивне планування та управління народним господарством. Створення в Радянському Союзі великих підприємств, що входили до складу союзних і республіканських промислових об’єднань (до 1970-х років) та міжгалузевих і територіальних комплексів (з кінця 1970-х років), мало за мету зміцнити виробничі зв’язки між окремими галузями та підприємствами. Проте за відсутності ринкового механізму обслуговування цих зв’язків їхня ефективність була низькою. Посилення концентрації виробництва в командній економіці здебільшого позитивно впливало на основні макроекономічні показники у 50-і роки ХХ ст. Проте з 1960-х років розпочалось зниження темпів економічного зростання, а пізніше й занепад радянської господарки.

  1. Основною умовою усунення ознак нестабільності вітчизняної економіки, які мали місце в 1990-х роках, було своєчасне застосування відповідних інструментів стабілізаційної політики. Ця політика мала позитивно вплинути на ринкову кон’юнктуру, і зрештою на мікроекономічному рівні сприяти становленню ефективних ринкових структур. Низка прорахунків у стабілізаційній політиці 1990-х років несприятливо позначилися на ринковій кон’юнктурі, а, відтак, і на функціонування ринкових структур. Це призвело до деформації галузевої структури вітчизняної економіки унаслідок збільшення в ній частки сировинних галузей.

  2. Тісна кореляційна залежність існує між окремими видами та інструментами застосовуваної стабілізаційної політики і станом ринкової кон’юнктури, що підтверджує наявність зв’язку між макроекономічною стабільністю та якістю функціонування ринкових структур у трансформаційній економіці. Застосовуючи монетарні та фіскальні інструменти, уряд може як сприяти розвитку ринкових структур, так і стримувати його.

  3. Аналіз становлення і функціонування ринкових структур на прикладі вітчизняних ринків пива, кондитерських виробів, мобільного зв’язку, слабоалкогольних напоїв та телекомунікацій засвідчив, що всі вони прямують до етапу насичення. На формуванні структур цих ринків істотно позначився прихід на них іноземних інвесторів, а також створення адміністративних і економічних бар’єрів входження в ці ринки, диференціація продукції, обмеження інформації про діяльність фірм у відповідних галузях.

  4. Дослідження практики регулювання ринків природних монополій відповідними Національними комісіями дає підстави для пропозиції, що до їхнього складу доцільно вводити представників потенційних конкурентів природного монополіста. Це зробить діяльність цих комісій більш прозорою, а відтак і ефективнішою.

  5. В Україні доцільно використовувати систему антимонопольного моніторингу, яка містить коефіцієнти-синергетики, за допомогою яких можна досліджувати ринкову ситуацію не лише у статиці, а й у динаміці з урахуванням й інших, крім концентрації, ознак монопольного ринку. Використання запропонованої системи дозволить удосконалити методику визначення монопольного становища суб'єктів господарювання на ринку, оскільки в антимонопольному законодавстві України нині використовують лише індекс концентрації, що не дає змоги отримувати повну інформацію про ступінь монополізації обстежуваних ринків.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Погребняк О. О. Державне втручання у формування ринкових структур в Україні на прикладі ринку цукру // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Серія „Економіка”. Частина 1. Механізми відтворення людських і матеріальних ресурсів. Вип. 4(36). - Рівне, 2006. – С. 141-148.

  2. Погребняк О. О. Галузева структура економіки України та необхідність формування ринкових структур // Вісник Львівського Університету. Серія „Економіка”. Вип. 31. – Львів: Інтереко, 2002.– С. 502-507.

  3. Погребняк О. О. Ринкові структури у розрізі критеріїв економічної ефективності // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Серія „Економіка”. Спецвип. 4.- Рівне, 2002. – С. 92-97.

  4. Погребняк О. О. Антимонопольне регулювання вітчизняних ринкових структур // Формування ринкової економіки в Україні. Науковий збірник. Спецвип. 9. - Львів: Інтереко, 2002 .– С. 204-210.

  5. Погребняк О. О. Деякі аспекти функціонування природних монополій // Формування нової парадигми економічної теорії в Україні. Науковий збірник. Спецвип. 8.- Львів: Інтереко, 2001. – С. 91-96.

  6. Погребняк О. О. Деякі аспекти світового досвіду функціонування ринкових структур // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Серія „Економіка”. Вип. 4. – Рівне, 2004.– С. 88-93.

  7. Островерх П. І., Погребняк О. О. Деякі особливості функціонування ринкових структур в Україні // Формування ринкової економіки в Україні. Науковий збірник. Спецвип. 13. – Львів: Інтереко, 2004.– С. 39-47 (особистий внесок: з’ясовано особливості становлення деяких вітчизняних ринків товарів і послуг).

  8. Островерх П. І., Островерх О. М., Погребняк О. О. Власність і приватизація // Вісник Львівського Університету. Серія „Економіка”. Вип. 30.– Львів, 2001.- С. 83-86 (особистий внесок: з’ясовано співвідношення понять „власність” і „приватизація”).

В інших наукових виданнях:

  1. Погребняк О. О. Вплив ринкових структур на ефективність // Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Україна в ХХІ ст.: Формування економічної системи”, 3-5.05.2001. – Львів, 2001.– С. 262-263.

  2. Погребняк О. О. Деякі аспекти еволюції теорії ринкових структур // Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської наукової конференції “Актуальні проблеми формування економічної системи України”, 16-17.05.2002. – Львів, 2002. - С. 250-251.

  3. Погребняк О. О. Інституційні умови функціонування ринкових структур // Матеріали Міжнародної студентсько-аспірантської конференції “Економіка пострадянських країн: стан та перспективи розвитку”, 7-8.05.2003. – Львів, 2003. - С. 251-252.

  4. Погребняк О. О. Ринкові структури і показники рівня концентрації та монопольної влади на ринку // Тези науково-практичної конференції “Управління економікою в ринкових умовах в контексті стратегічних напрямів розвитку України до 2011 року”, 6-7.06.2003. – Київ, 2003. - С. 48- 51.

  5. Погребняк О. О. Особливості визначення етапів формування ринкових структур у перехідній економіці України //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Ринкова трансформація економіки України: теорія, практика, перспективи”, 24-25.10.2003. – Львів, 2003. – С. 212-213.

  6. Погребняк О. О. Дослідження інвестиційного аспекту формування ринкових структур в Україні // Матеріали міжнародної студентсько-аспірантської конференції „Економіка посткомуністичних країн в умовах глобалізації”, 23-24 квітня 2004 р. – Львів, 2004. – С. 250-251.

  7. Островерх П. І., Погребняк О. О., Островерх О. М До питання про суть та структуру ринку // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє”, 21-22 жовтня 2005 р. – Львів, 2005. – С. 17-18 (особистий внесок: з’ясовано співвідношення понять „ринок” і „структура ринку”).

  8. Погребняк О. О. Ринок цукру та вплив держави на формування його структури // Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції „Філософія економіки: І. Франко й сучасні економічні проблеми”, 5-6 травня 2006 р. – Львів, 2006. – С. 178-179.