Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика навчання та виховання (по областях і рівню освіти)


Поліхун Наталія Іванівна. Розвиток творчої діяльності старшокласників у процесі навчання фізики з використанням проектної технології : дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 253арк. — Бібліогр.: арк. 184-206.



Анотація до роботи:

Поліхун Н.І. Розвиток творчої діяльності старшокласників у процесі навчання фізики з використанням проектної технології.Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.02 – теорія і методика навчання фізики. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова. – Київ, 2007.

У дисертації наведене теоретичне обґрунтування проблеми розвитку учнівської творчості у процесі навчання фізики та представлене нове її вирішення з використанням проектної технології. Уточнені поняття: проектна діяльність учня, навчальний проект з фізики, учнівський творчий проект. Теоретично обґрунтований зміст, психологічна, функціональна та організаційна структура проектної діяльності учня, психолого-педагогічні умови її освоєння старшокласниками. Проаналізовані можливості проектної технології навчання у реалізації основних завдань окреслених новою програмою з фізики (12-річна школа), встановлений комплексний інтегрований характер діяльності учнів у навчальному проекті з фізики.

Запропонована структурна модель освоєння проектної діяльності учнями в процесі навчання фізики на поетапному трирівневому принципі у визначених базових формах: пропроектній, квазіпроектній та проектно-навчальній і відповідного керування нею комплексом навчальних, пізнавальних та наукових творчих завдань. Вона реалізується в процесі суб’єкт-суб’єктної взаємодії у високоінтелектуальному навчальному середовищі.

Розроблено комплекс дидактичних умов, методів та засобів організації проектної діяльності учнів старших класів у процесі навчання фізики на уроках, в позаурочній та позакласній роботі, а також психолого-педагогічне і методичне забезпечення розвитку учнівської творчості. Педагогічним експериментом доведено ефективність запропонованої методики.

Результати впроваджені в процес навчання фізики загальноосвітньої школи.

1. У дисертаційній роботі здійснено теоретичне обґрунтування і показано практичне розв’язання проблеми розвитку творчої діяльності старшокласників у процесі навчання фізики з використанням проектної технології в умовах сучасної загальноосвітньої школи. В результаті аналізу наукових філософських і методичних джерел, уточнення основних категоріальних понять (проектна діяльність учня, навчальний проект з фізики, учнівський творчий проект) та їх інтерпретації в методичних підходах до розвитку учнівської творчості, виявлені методичні проблеми, встановлена актуальність, з’ясований сучасний стан організації творчої діяльності старшокласників у процесі навчання фізики та представлений новий підхід з використанням проектної технології. Аналіз державної програми з фізики старшої школи виявив, що на її базі можна створювати варіанти цілеспрямовано організованої творчої навчально-пізнавальної діяльності на проектній основі.

2. Виявлено, що психологічний механізм прийняття творчих рішень реалізується в процесі „проектної діяльності учня”, яка полягає у мотиваційному досягненні свідомо поставленої мети, відповідає визначеній структурі, забезпечує активний процес дії учня з навчальним матеріалом і є засобом розвитку особистості, як суб’єкту навчання. Її головний критерій – наявність самостійного творчого результату (предметного продукту), що має суб’єктивну цінність, набуття навичок самостійної навчально-пізнавальної діяльності. При цьому навчальна діяльність учня в творчих проектах з фізики має комплексний, інтегрований характер і відповідає віковим особливостям та можливостям старшокласників.

3. Окреслена структурна модель освоєння проектної діяльності учнями в процесі навчання фізики на поетапному трирівневому принципі стала основою розробки базових форм її організації: пропроектної, квазіпроектної та навчально-проектної. Реалізується вона під час творчих уроків фізики, практичних уроків, навчальної практики, в процесі виконання творчих домашніх завдань, навчальних міні-проектів, а також в інтелектуальних творчих проектах в позаурочній та позакласній роботі з фізики, у науково-дослідницьких проектах Малої академії наук, телекомунікаційних проектах тощо. Відповідне керування проектною діяльністю учня здійснюється комплексом навчальних, пізнавальних та наукових творчих завдань. Дидактичні умови проектного навчання передбачають комплекс психолого-педагогічних і організаційно-управлінських засобів, які дозволяють сформувати проектну діяльність учня, а саме: систематична і цілеспрямована мотивація старшокласників на творчість; свобода вибору, самостійність і рефлексивне оцінювання; використання дослідницького принципу у навчанні; поєднання колективних, групових та індивідуальних форм організації пізнавальної діяльності; застосування інтерактивних методів і прийомів навчання; оволодіння методологією навчання; психологічна і методична підтримка проектної діяльності учнів у суб’єкт-суб’єктній взаємодії.

4. Означено, що до комплексу психолого-педагогічного забезпечення розвитку творчої діяльності входять розроблені засоби і прийоми організації проектної діяльності учнів в системі уроків фізики, у позаурочній та позакласній роботі, а також методичні рекомендації щодо їх застосування; засоби психологічної і методологічної підтримки учнівської творчості, серед яких: трирівневі творчі завдання узгоджені із змістом нової програми з фізики (12-річна школа), рекомендації вчителю щодо їх складання, інструктивні матеріали для учнів „Як навчитися вчитися фізики?”, програма і змістове наповнення факультативного курсу „Технологія створення науково-дослідницьких проектів”; методичні розробки навчальних тренінгів з формування проектної компетентності учнів; сценарії навчальних проектів з фізики; програма розвитку наукової творчості старшокласників „Відкрий серце розуму” тощо. Використання інформаційно-комунікаційних засобів навчання є необхідною та ефективною складовою комплексу забезпечення проектної діяльності старшокласників.

5. Показано, що проектний підхід продуктивно збагачує традиційне навчання фізики, сприяє його індивідуалізації, диференціації, гуманізації, зумовлює здобутки у науковій творчості старшокласників. Експериментально доведено вплив проектного навчання на рівень навчальних досягнень з фізики, рівень реалізації творчого потенціалу особистості, активізацію творчої пізнавальної діяльності старшокласників відповідно до індивідуальної обдарованості, незалежно від рівня успішності.

6. Запропонована в дисертаційному дослідженні методика розвитку творчої діяльності старшокласників в процесі навчання фізики з використанням проектної технології може бути реалізована в навчально-виховному процесі основної школи без зміни бюджетного часу передбаченого програмою з фізики. Розроблені рекомендації щодо її впровадження у навчальний процес.

Дослідження окреслює перспективи подальших наукових пошуків у створенні методичної системи розвитку учнівської творчості у процесі навчання фізики з використанням проектної технології.

Публікації автора:

Статті у наукових збірниках і журналах

  1. Поліхун Н. Розвиток творчої діяльності старшокласників у процесі навчання фізики з використанням проектної технології // Молодь і ринок.- 2005.- №5(15). - С.113-116.

  2. Поліхун Н. Психолого-педагогічні вимоги до підготовки та організації проектної діяльності учнів у процесі навчання фізики // Молодь і ринок.- 2006. - №3(18). - С.118-121.

  3. Поліхун Н. Проектна діяльність старшокласників в системі уроків фізики // Фізика та астрономія в школі. – 2006. - №4. – С.25-28.

  4. Поліхун Н.І. Формування проектної діяльності старшокласників у процесі навчання фізики // Проблеми дидактики фізики та шкільного підручника фізики в світлі сучасної освітньої парадигми / Зб.наук. праць Кам.-Под. держ.ун.-ту: Серія педагогічна. – Кам’янець-Подільський, 2006.–Вип.12.– С.59-62.

  5. Касперський А.В. Поліхун Н.І. Розвиток інтелектуальних і творчих здібностей учнів // Педагогічні науки: зб.наук. праць. - Херсон. Вид. ХДУ, 2005. - Вип. ХХХУІІІ. – С.80-84. (Автором підготовлено рукопис, на 90 % розроблений проект програми сприяння науково-технічній творчості учнів загальноосвітньої школи, інші розробки належать співавтору).

  6. Поліхун Н. Проектна діяльність учня: зміст, структура, шляхи формування // Збірник наукових праць Уманського держ. пед. ун-ту / Гол. ред.: Мартинюк М.Т. – К:, 2006. – С.213-221.

  7. Поліхун Н., Селезень В., Касперський А. Педагогічна технологія розвитку наукової творчості на основі методу проектів // Теоретичні питання культури, освіти та виховання / Зб. наук. пр. КДЛУ, - 2005.- №30. – С.23-30. (Автором підготовлено рукопис, проаналізований стан учнівської наукової творчості в загальноосвітніх школах, на 70 % розроблені загальні засади нового підходу до її організації на проектній основі та здійснена їх апробація, інші розробки належать співавторам).

  8. Поліхун Н.І. Касперський А.В. Метод проектів в науковій творчості обдарованої молоді // Актуальні питання з профільного навчання обдарованої молоді / М-ли Всеукр. наук.-метод. конф. «Рішельєвські читання». 14-17 жовтня 2004 року, м. Одеса / Редкол.: Сминтина В.А., Ляшенко О.І. та ін. – Одеса: Астропринт, 2004. – С.176-184. (Автором підготовлено рукопис, виконана методична розробка матриці наукової творчості, на 50% теоретично обґрунтовані основні поняття, інша частина розроблена співавтором).

  9. Поліхун Н.І. Метод проектів у програмі сприяння науковій творчості учнів „Відкрий серце розуму” // Метод проектів: традиції, перспективи, життєві результати: Практико-зорієнтований збірник. – К.; Вид-во „Департамент”, 2003. - С. 151-155.

Тези доповідей і матеріали конференцій

  1. Поліхун Н.І. Педагогічна технологія набуття компетентності наукової творчості на основі методу проектів // Матеріали ІХ Всеукраїнської наукової конференції «Фундаментальна підготовка фахівців з фізики» / Укладачі: Шут М.І., Січкар Т.Г. – К.: НПУ, 2004. – 126 с. – С.32.

Методичні рекомендації

  1. Поліхун Н.І. Як написати наукову роботу і підготуватися до конкурсу науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН „Дослідник” // З досвіду роботи шкільних наукових товариств учнів-колективних членів Київської Малої академії наук „Дослідник”. – К.: РВЦ КПДЮ, 2003. – С. 12-21.

  2. Поліхун Н. Творчий інтелектуальний проект „З однини до множини” // Фізика. Шкільний світ. – 2003. - № 10. – С.4-5.

  3. Поліхун Н. Як підготуватися до державної підсумкової атестації з фізики у формі захисту учнівської дослідницької роботи // Фізика. Шкільний світ. – 2003. - № 14.- С.5-8.

  4. Поліхун Н. Перший досвід уроку - діалогу // Методичний бюлетень педагогічного колективу школи-гімназії № 48. Вип. №1. - К.: Тов. "Борисфен - М". – 1997. - С.10-16.

  5. Поліхун Н.І. Закон збереження енергії в механічних процесах // Учитель року – 2005. Конкурсні уроки / Уклад. Дорошенко В.А. – Х.: «Основа», 2006. – С.205-215.