Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Гуров Ігор Григорович. Розвиток та підвищення ефективності інфраструктури регіонального ринку аграрної продукції : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2007.



Анотація до роботи:

Гуров І.Г. Розвиток та підвищення ефективності інфраструктури регіонального ринку аграрної продукції. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 – економіка та управління національним господарством (економіка сільського господарства і АПК). – Миколаївський державний аграрний університет, Миколаїв, 2007.

У дисертації досліджено теоретичні та методичні основи формування та ефективного функціонування інфраструктури аграрного ринку в нових умовах господарювання. Уточнено сутність, значення, умови створення та функціонування основних елементів інфраструктури аграрного ринку на регіональному рівні. Проаналізовано ретроспективу розвитку та сучасний стан аграрного ринку Миколаївської області, становлення та розвитку основних елементів інфраструктури аграрного ринку в регіоні.

За результатами проведеного дослідження визначено основні напрямки активізації і підвищення ефективності інфраструктури регіонального ринку аграрної продукції, серед яких: розвиток біржової торгівлі в напрямку форвардних та ф’ючерсних контрактів, активізація заготівельної діяльності переробних підприємств і поліпшення результативності роботи заготівельних пунктів, розширення мережі та ефективне функціонування кооперативних структур, інформаційне забезпечення та розвиток дорадчих служб для поліпшення обслуговування учасників аграрного ринку.

1. У процесі дослідження ми прийшли до висновку, що ринок є суспільною формою функціонування економіки, взаємодія суб’єктів якої ґрунтується на принципах вільної купівлі-продажу, забезпечення прямого й зворотного впливу на виробництво і споживання. Об’єктивними умовами існування і функціонування ринку є товарне виробництво, суспільний поділ праці, існування відповідної інфраструктури, стійкої фінансової і грошової системи, наявність правової бази, що сприяє створенню і постійному відновленню ринкового середовища.

2. Вважаємо, що оцінку економічної ефективності інфраструктури аграрного ринку доцільно здійснювати з двох точок зору: з позиції самої інфраструктури та з позиції сільськогосподарських підприємств, які користуються її послугами. Враховуючи, що основні елементи інфраструктури аграрного ринку згідно законодавства України являються безприбутковими, їх ефективність доцільно визначати по наступним показникам: по аграрним біржам – за кількістю угод (контрактів), укладених за один біржовий день (місяць, рік) та середньою сумою однією угоди; по агроторговим домам – за обсягами товарообігу, мінімізацією вартості послуг; по заготівельним пунктам – за об’ємами заготівель сільськогосподарської продукції в натуральному і грошовому виразі; по обслуговуючим кооперативам – за об’ємами і своєчасністю наданих послуг, ступеню виконання договірних зобов’язань, собівартістю одиниці послуг та розмірами тарифів на них, рівню рентабельності та ін.

3. Виробництво рослинницької продукції в Миколаївській області відбувається нерівномірно і характеризується суттєвими коливаннями валових зборів та урожайності. За 2000-2005 роки рівень виробництва 1990 року досягнуто тільки по соняшнику. Ситуацію, що склалася з виробництвом продукції тваринництва в області та забезпеченням нею населення за біологічними нормами споживання і доступними цінами, можна назвати критичною. Так, на ринку продукції тваринництва в області відчувається недостаток сировини для переробних підприємств, а через високі ціни знизився рівень споживання населенням області м’яса, молока та яєць і складає в 2005 р. відповідно 42,6%, 64,2% і 73,4% до рекомендованих норм. У системі заходів щодо стабілізації тваринницької галузі головним завданням на найближчі роки повинно бути нарощування поголів’я та підвищення його продуктивності.

4. Найбільш досконалою формою організації оптової торгівлі є біржова, яка дозволяє сформувати в регіоні єдиний прозорий ринок. На Миколаївщині діє Чорноморська товарна біржа АПК, яка за рейтингом в 2005 р. займає третє місце. За цей рік на біржі укладено 500 угод на суму 850,3 млн. грн., що 68,2 млн. грн. більше рівня 2004 року. Всі угоди укладені на реальний товар, тобто спотові контракти. Ми вважаємо, що з метою запобігання втрат від коливання цін на сільськогосподарську продукцію необхідно поступово переходити від біржі реального товару до ф’ючерсної. Для збільшення обсягів торгівлі на товарних біржах доцільно ув’язати в єдиний механізм сільськогосподарське виробництво, кредитні організації, аграрні біржі, агроторгові доми, елеватори. Нами розроблена економіко-математична модель співробітництва Чорноморської товарної біржі і агроторгових домів, яка показує, що існує тісний зв'язок між об’ємами реалізацій біржі та агроторгових домів.

5. Для забезпечення ефективного просування продукції від товаровиробника до споживача важливе місце належить оптовим ринкам. В Миколаївській області створено 9 оптово-продовольчих ринків, 5 оптовоовочевих і 3 роздрібно-оптових ринків живої худоби. Станом на 1 січня 2006 р. здійснюють оптову торгівлю 2092 підприємства. Як недолік слід відмітити, що продукція виробничо-технічного призначення в загальному оптовому товарообігу складає 80%, а споживчих товарів – лише в межах 20%. Питома вага продовольчих товарів від споживчих в 2005 р. склала 78,6%.

6. Роздрібний товарообіг в Миколаївській області має тенденцію росту і склав в 2005 р. 1758,6 млн. грн. проти 570,3 млн. грн. в 2000 р. Аналогічно збільшується і товарообіг на одну особу – з 543 грн. до 1437 грн. Однак існує велика різниця в товарообігу на одну особу в містах і сільській місцевості, який відповідно складає 1877 і 544 грн. Крім того, спостерігається скорочення реалізації товарів вітчизняного виробництва та постійне збільшення індексу цін на основні споживчі товари.

7. В області активізувалась робота переробних підприємств по заготівлі сільськогосподарської продукції безпосередньо в місцях виробництва шляхом створення заготівельних пунктів. За 2000-2005 рр. їх кількість подвоїлась і нині складає 976 заготівельних пунктів. Ними заготовлено за останні 6 років продукції на суму 769,7 млн. грн., в тому числі молока на суму 700 млн. грн. У подальшому особливу увагу доцільно приділити створенню пунктів переважно по заготівлі плодоовочевої продукції і м’яса, питома вага яких в загальній закупівлі в 2005 р. склала відповідно 2 і 15%%.

8. Станом на 1 січня 2006 року в Україні за оперативною інформацією з регіонів функціонує 1044 обслуговуючих кооперативи, серед яких 11 – в Миколаївській області. Основною причиною низького рівня розвитку обслуговуючих кооперативів в регіоні є помилкове розуміння їх суті, недостатня інформованість населення про їх значення для забезпечення ефективності сільськогосподарського виробництва. Розроблений нами бізнес-план для обслуговуючого кооперативу «Миколаївагропостач» по забезпеченню господарств Миколаївського району запасними частинами та наданню послуг по обробітку ґрунту і збиранню урожаю, за рахунок наближення мережі торгівлі до споживачів, більшої оперативності при використанні техніки, придбання нової техніки, диференціації цін дасть можливість збільшити загальні об’єми наданих послуг в найближчі 3 роки і поліпшити економічні показники.

9. В області не набули належного розвитку створення та функціонування кредитних спілок як одного з ефективних фінансових джерел для дрібних товаровиробників. Станом на 1 січня 2006 року в області створено було лише 6 кредитних спілок, з яких функціонує тільки 2. Для подальшого їх розвитку, на наш погляд, перспективною є інтеграція між кредитними спілками та іншими інфраструктурними елементами, що функціонують на кооперативних засадах. Особливо це стосується обслуговуючих кооперативів і агроторгових домів.

10. Ефективне функціонування інфраструктури аграрного ринку не можливе без удосконалення і налагодження належного інформаційного і консультаційного обслуговування сільськогосподарських товаровиробників. Це передбачає розвиток в області інформаційно-консультативних центрів, дорадчої служби, цінового моніторингу, демонстраційних ділянок, науково-дослідних установ. Організаційна структура дорадчої служби в Україні повинна розвиватися на трьох рівнях: національному, регіональному та місцевому. На перших порах їх функціонування повинно бути забезпечене належним державним фінансуванням, а по мірі розвитку – і за рахунок часткового самофінансування. Для реалізації принципу прозорості аграрного ринку, вважаємо за доцільне створення комплексної інформаційної системи регіонального аграрного ринку. Пропонується в майбутньому створення системи електронних торгів на біржовому регіональному ринку.

11. Головному управлінню сільського господарства і продовольства Миколаївської облдержадміністрації пропонується для користування розроблений автором Інтернет портал, який збирає і постійно подає необхідну інформацію про ринок аграрної продукції. Портал розташовано за адресою www.ukragronews.com, на сьогодні його аудиторія складає близько 400 осіб на день та має тенденцію до зростання.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях

  1. Гречкосій В.В., Гуров І.Г. Форми господарювання в аграрному секторі при формуванні ринкових відносин // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №6. - 2002. – С. 48-50.

  2. Гречкосій В.В., Гуров І.Г. Функціонування аграрного ринку // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №1. - 2004. – С. 51-54.

  3. Гречкосій В.В., Гуров І.Г. Функціонування аграрної біржі // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №2. - 2003. – С. 21-24.

  4. Гуров І.Г. Формування ринку продукції тваринництва // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №3. - 2004. – С. 68-72.

  5. Гуров І.Г. Розвиток регіонального ринку продукції рослинництва // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №2(30). - 2005. – С. 109-115.

  6. Гуров І.Г. Сучасний стан і напрямки покращення роботи заготівельних пунктів // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №4(32). - 2005. – С. 110-114.

  7. Гуров І.Г. Становлення та функціонування оптових ринків // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №1(33). - 2006. – С. 191-197.

  8. Гуров І.Г. Розвиток роздрібної торгівлі // Вісник аграрної науки Причорномор’я. - №2(34). - 2006. – С. 97-103.

  9. Гуров І.Г. Розвиток та функціонування обслуговуючих кооперативів на Миколаївщині // Таврійський науковий вісник. - №51. – 2007. – с. 208-212.

У інших виданнях

  1. Гуров І.Г. Аналіз роботи заготівельних пунктів // Тези доповідей Причорноморської регіональної науково-практичної конференції професорсько-викладацького складу (20-22 квітня 2005 р.). – С. 79-81.

  2. Гуров І.Г. Напрямки розвитку біржової торгівлі // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції 24-25 травня 2007 року, м. Миколаїв. – с. 130-131.