Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Гура Надія Олександрівна. Розвиток системи обліку в житлово-комунальному господарстві : Дис... д-ра наук: 08.00.09 - 2009.



Анотація до роботи:

Гура Н.О. Розвиток системи обліку в житлово-комунальному господарстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09. – бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). – Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертації проведено комплексне дослідження розвитку системи обліку в житлово-комунальному господарстві в умовах ринкової трансформації галузі. Запропоновано концепцію розвитку бухгалтерського обліку в галузі на основі визначення чинників впливу на методологію та організацію обліку в галузі.

Уточнено із застосуванням системного підходу склад системи бухгалтерського обліку, принципи та об’єкти обліку, побудовано відповідні моделі.

Удосконалено методичні підходи до обліку активів, зобов’язань, витрат і доходів підприємств житлово-комунального господарства, запропоновано подальшу стандартизацію зобов’язань у частині цільового фінансування. Запропоновано методики визначення відстрочених податкових активів і зобов’язань, розрахунків із споживачами житлово-комунальних послуг, обліку фінансових витрат. Розроблено стандарт бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг.

Розроблено концепцію бухгалтерського обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків та запропоновано методику обліку в них.

Запропоновано удосконалення обліку в житлово-комунальному господарстві на основі його гармонізації і стандартизації, застосування сучасних комп’ютерних технологій та удосконалення податкового обліку й інтеграції його в єдину систему з бухгалтерським.

У дисертації проведено теоретичне дослідження і запропоновано вирішення актуальної науково-прикладної проблеми удосконалення теоретичних, методологічних та організаційних засад розвитку системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві в умовах його реформування та визначення шляхів їх практичного застосування. За результатами сформульовано низку висновків концептуально-теоретичного, методологічного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення основних завдань роботи відповідно до поставленої мети.

1. Особливості господарської діяльності підприємств житлово-комунального господарства визначають особливості системи обліку в галузі. Дослідження господарської діяльності підприємств житлово-комунального господарства дало змогу обґрунтувати вибір об’єктом дослідження підприємств і організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням житла і наданням житлово-комунальних послуг, здійснити групування особливостей економіки ЖКГ з виділенням основних особливостей, похідних, та пов’язаних з сучасними соціально-економічними умовами і визначити їх вплив на побудову бухгалтерського обліку. Дослідження системи формування тарифів на житлово-комунальні послуги як важливого фактору впливу на бухгалтерський облік в галузі дало можливість визначити, що на побудову обліку особливо впливає велика кількість напрямів цільового фінансування, поява нових видів державного цільового фінансування (субсидії), необхідність визначення повної собівартості послуг для затвердження тарифів тощо. У свою чергу обґрунтованість тарифів значною мірою визначається бухгалтерським обліком.

2. Трансформація відносин власності у житловому секторі, поява нових форм управління житлом є важливим фактором впливу на побудову бухгалтерського обліку, який залежить від організаційно-правової форми управління житлом. Урахування вимог бухгалтерського обліку дало змогу обґрунтувати, що введення у законодавстві поруч з поняттям “управитель” житла поняття “балансоутримувач” не відповідає Цивільному кодексу України та принципам бухгалтерського обліку. Виконання усіх функцій управління житлом повинен здійснювати управитель, яким може бути керуюча компанія, створене в будинку ОСББ, а на сучасному етапі – житлова організація. Вирішення питання щодо обліку житлового будинку на балансі чи поза балансом залежить від власника житла та виконавця функцій управління ним. Розкриття основних засад діяльності ОСББ як нової форми управління та утримання житла дало змогу визначити, що бухгалтерський облік у них як неприбуткових організаціях суттєво відрізняється від обліку на підприємствах ЖКГ і потребує окремого дослідження.

3. Дослідження розвитку системи бухгалтерського обліку потребує визначення теоретико-методологічних засад обліку із застосуванням системного підходу і врахуванням того, що перехід до ринкової економіки зумовив зміну концепції та методології обліку.

Застосування системного підходу для дослідження бухгалтерського обліку дало можливість обґрунтувати, що бухгалтерський облік є складною динамічною системою і моделлю господарської діяльності підприємств і що визначення методологічних засад обліку в галузі ЖКГ потребує одночасно дослідження національної системи бухгалтерського обліку і системи бухгалтерського обліку на підприємствах ЖКГ. Запропонований підхід до розгляду системи бухгалтерського обліку у трьох аспектах – як сукупність взаємопов’язаних елементів системи, як модель господарської діяльності підприємства та як система, на яку впливають зовнішні фактори, дав змогу побудувати структурну модель системи бухгалтерського обліку як сукупність елементів та функціональну модель системи обліку як динамічної моделі господарської діяльності підприємства.

Дослідження теоретико-методологічних засад бухгалтерського обліку дало змогу запропонувати розмежування принципів і постулатів (аксіоматичних положень) бухгалтерського обліку, доповнити принципи обліку принципом законності та розкрити особливості окремих принципів обліку в ЖКГ. Сучасний стан розвитку економіки і бухгалтерської науки потребує зміни підходів до визначення об’єктів бухгалтерського обліку в частині включення до складу об’єктів обліку витрат і доходів для гармонізації з міжнародними стандартами.

4. Особливості об’єктів обліку як важливих складових системи бухгалтерського обліку значною мірою визначають особливості методології і організації бухгалтерського обліку в галузі. Аналіз складу, структури та особливостей об’єктів бухгалтерського обліку в ЖКГ дозволив визначити специфіку відображення їх в обліку. Розкриття економічного змісту категорій “дотація”, “субсидія” дало змогу згрупувати цільове фінансування підприємств ЖКГ за відношенням до тарифу та умовами надання з метою обґрунтування порядку відображення його в обліку. Визначення особливостей оподаткування підприємств ЖКГ дало змогу згрупувати доходи підприємств ЖКГ залежно від оподаткування податком на прибуток і ПДВ та визначити особливості відображення їх в обліку.

5. Для удосконалення системи обліку в галузі важливе значення має дослідження його розвитку, проблем і особливостей. Особливості системи обліку та проблеми обліку в житлово-комунальному господарстві полягають, зокрема, у наступному: велика кількість напрямів цільового фінансування, наявність пільги з ПДВ за окремими операціями, трудомісткість розрахунків за великої кількості споживачів і різноманітності платежів, специфічність відображення в обліку руху житлового фонду, у тому числі приватизованих квартир, наявність специфічних ділянок обліку та господарських операцій. Дослідження генезису та особливостей обліку в галузі дало можливість сформулювати основні засади облікової політики підприємств ЖКГ, визначити специфічні субрахунки для обліку в житлово-комунальному господарстві, запропонувати робочий план рахунків для житлових організацій та порядок вирішення проблемних питань щодо відображення окремих господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку.

Виконане дослідження особливостей ЖКГ та обліку в ньому дало змогу визначити та згрупувати чинники впливу на систему бухгалтерського обліку в галузі, серед яких виділено зовнішні, галузеві та внутрішні чинники.

6. Одним із найбільш складних для відображення в обліку об’єктів у ЖКГ є активи, основну частину яких становлять необоротні активи. Частина невідповідностей в обліку активів може бути вирішена шляхом узгодження податкового обліку з бухгалтерським, чіткого розмежування малоцінних необоротних матеріальних активів та малоцінних і швидкозношуваних предметів. Дослідження економічного змісту поняття “амортизація” дало змогу обґрунтувати невідповідність податкових методів нарахування амортизації та недоцільність включення до витрат підприємств ЖКГ амортизації житлових будинків. Вивчення специфічних для ЖКГ аспектів обліку активів дало можливість визначити порядок відображення в обліку житлових будинків і приватизованих квартир за різного порядку управління житлом, розкрити особливості та запропонувати порядок відображення в обліку операцій з надання в оренду комунального майна. Особливості обліку оборотних активів полягають у відображенні ПДВ за касовим методом, у специфіці нарахування резерву сумнівних боргів тощо.

7. Облік капіталу, зобов’язань та розрахунків у ЖКГ має ряд суттєвих особливостей і проблемних питань. Облік у складі капіталу об’єктів, які не є власністю підприємств ЖКГ, та інші особливості формування капіталу визначають порядок відображення його в обліку і звітності. Потребує стандартизації облік цільового фінансування з урахуванням вимог міжнародних стандартів; здійснене групування цільового фінансування за порядком визнання у бухгалтерському і податковому обліку й відношенням до оподаткування ПДВ дало змогу запропонувати бухгалтерські проведення з обліку різних видів цільового фінансування. Складність розрахунків з населенням за різних способів оплати рахунків за ЖКП зумовила необхідність розробки уточнених методологічних підходів до обліку цих розрахунків, зокрема, у частині порядку відображення в обліку транзитних платежів у житлових організаціях, обліку розрахунків з іншими дебіторами та кредиторами за різних умов здійснення розрахунків, внесення змін до регістрів аналітичного обліку з обліку розрахунків для наочності відображення розрахунків за передоплатою.

8. Для правильного визначення результатів діяльності підприємств та встановлення обґрунтованих тарифів на підприємствах з державним регулюванням цін необхідне удосконалення методики калькулювання та обліку витрат і доходів. Розкриття порядку обліку витрат та особливостей калькулювання житлово-комунальних послуг дозволило обґрунтувати необхідність визначення не тільки виробничої, а й повної собівартості ЖКП для встановлення відповідних тарифів та запропонувати методику визначення валових витрат. Дослідження нової для країни ділянки обліку – капіталізації фінансових витрат, дало змогу розробити методичні рекомендації з обліку фінансових витрат.

Здійснене групування доходів підприємств ЖКГ за порядком їх визнання дало можливість на прикладах розкрити порядок ведення бухгалтерського і податкового обліку доходів і фінансових результатів, у тому числі у платників єдиного податку. Дослідження нової для вітчизняних бухгалтерів ділянки обліку – визначення відстрочених податкових активів та зобов’язань дало змогу запропонувати спрощену методику їх визначення з урахуванням особливостей галузі і вимог до фінансової звітності.

9. Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – це нова для нашої країни форма господарювання та управління житлом, щодо якої необхідно вирішення ряду економічних і юридичних проблеми та розробка методології бухгалтерського обліку. Дослідження особливостей господарської діяльності ОСББ дозволило визначити їх вплив на побудову обліку та запропонувати внесення необхідних змін у законодавчі та нормативні документи, зокрема, щодо оподаткування, власності на прибудинкову територію, членства в об’єднанні, прийняття будинку в управління, а не на баланс, та в частині змін до Типового статуту ОСББ, потрібних об’єднанням в їх практичній діяльності.

10. Методологія та організація обліку в ОСББ як невеликих неприбуткових організаціях, створених на добровільній основі, має бути максимально зручною та спрощеною. З огляду на це, в запропонованій концепції обліку в ОСББ визначено мету ведення обліку, фактори, які визначають особливості обліку, характеристику об’єктів обліку в ОСББ та порядок застосування методів бухгалтерського обліку. Визначення особливостей обліку в ОСББ дало змогу запропонувати скорочений план рахунків для них і порядок ведення синтетичного бухгалтерського обліку за основними ділянками обліку, зручну форму обліку з наведеним практичним прикладом ведення обліку за цією формою з бухгалтерськими проведеннями та розрахунками за місяць і узагальненням результатів в оборотному балансі. Запропонована методика ведення бухгалтерського обліку в ОСББ використовується у практичній діяльності багатьох ОСББ в країні.

11. В умовах реформування бухгалтерського обліку, постійного зростання обсягів облікової інформації вдосконалення обліку передбачає його гармонізацію та стандартизацію, усунення недоліків податкового обліку, ведення обліку з використанням сучасних інформаційних технологій.

Обґрунтування доцільності розробки методичних матеріалів з бухгалтерського обліку на галузевому рівні та затвердження окремого стандарту для житлово-комунального господарства, враховуючи специфіку обліку в ньому, дало змогу запропонувати стандарт бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг, який за змістом і побудовою відповідає національним стандартам обліку і враховує специфіку обліку в ЖКГ. Регламентація обліку як на рівні країни і галузі, так і на рівні підприємств, обумовила розкриття в роботі особливостей облікової політики в ЖКГ, порядку формування наказу про облікову політику. Виконане дослідження системи обліку в галузі дало можливість розробити концепцію розвитку бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві, в якій визначено мету, принципи, нормативне забезпечення, напрями реалізації концепції.

Обґрунтована необхідність інтеграції податкового обліку в єдину систему обліку обумовила визначення концепції та напрямів узгодження податкового і бухгалтерського обліку, які повинні полягати в усуненні недоліків податкового обліку, з відповідними пропозиціями щодо змін у нормативних документах.

Визначення можливостей та проблем комп’ютеризації обліку в ЖКГ дало змогу запропонувати удосконалення системи автоматизації обліку із централізованою обробкою платежів та веденням розрахунків за житлово-комунальні послуги на рівні міста за повної або часткової комп’ютеризації обліку на підприємствах ЖКГ з обміном інформацією в електронному вигляді.

Публікації автора:

Монографія

1. Гура Н.О. Облік у житлово-комунальному господарстві: теорія і практика: [монографія] / Надія Олександрівна Гура.- К. : Знання, 2006.- 351 с. (рецензії: М.Т.Білуха / Бухгалтерський облік і аудит.- 2006.- № 11.-С. 62-63; Г.І.Короткий / Банківська справа.- 2007.- № 6.- С. 88-89).

Навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України

2. Гура Н.О. Облік видів економічної діяльності : [навч. посіб.] / Надія Олександрівна Гура.- К. : Знання, 2004.- 541с.

3. Гура Н.О. Облік на підприємствах малого бізнесу : [навч. посіб.] / Н.О.Гура, Т.Г. Мельник, Т.М. Моторина.- К. : Знання, 2007.- 310 с.

Статті у наукових фахових виданнях

4. Гура Н.О. Напрямки узгодження бухгалтерського та податкового обліку / Н.О.Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.-Серія «Економіка».- 2001.- Випуск 51.-С. 53-56 (0,3 др.а).

5. Гура Н. Облік цільового фінансування на підприємствах житлово-комунального господарства / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.- 2004.-№2.-С. 45-50 (0,52 др.а).

6. Гура Н. Облік основних засобів в житлово-комунальному господарстві / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.- 2004.- № 6.- С. 37-42 (0,58 др.а).

7. Гура Н.О. Організаційні та правові питання створення і діяльності об’єднань співвласників багатоквартирних будинків / Н.О. Гура // Підприємництво, господарство і право.- 2004.- № 11.- С. 132-135 (0,5 др.а).

8. Гура Н.О. Облік оренди майна в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.- Серія «Економіка».- 2005.- Випуск 74.-С. 45-48 (0,33 др.а).

9. Гура Н.О. Методологія обліку дотацій, субсидій та відшкодування пільг в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Наукові праці НДФІ.- 2005.-Випуск 1 (30).- С. 123-131 (0,6 др.а).

10. Гура Н. Облік розрахунків з квартиронаймачами в житлово-комунальному господарстві / Надія Гура // Банківська справа.- 2005.- № 2.-С. 48-55 (0,51 др.а).

11. Гура Н.О. Проблеми створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків в Україні / Н.О. Гура // Економіка України.- 2005.- № 4.-С. 66-71 (0, 58 др.а).

12. Гура Н. Облік розрахунків з дебіторами і кредиторами на прикладі житлово-комунального господарства / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.-2005.- № 4.- С. 29-35 (0,65 др.а).

13. Гура Н.О. Особливості обліку в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченко.- Серія «Економіка».- 2005.- Випуск 77-78.- С. 22-25 (0,5 др.а).

14. Гура Н. Методологія бухгалтерського обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.- 2005.-№11.- С. 17-26 (0,9 др.а)

15. Гура Н.О. Трансформація відносин власності в житловому секторі / Н.О. Гура // Економіка України.- 2006.- № 2- С. 50-57 (0,71 др.а).

16. Гура Н.О. Особливості обліку капіталу на підприємствах житлово-комунального господарства / Н.О. Гура // Формування ринкових відносин в Україні.- 2006.- № 4.- С. 86-90 (0,52 др.а).

17. Гура Н. Необхідність та шляхи адаптації податкового обліку до потреб бухгалтерського обліку / Надія Гура // Банківська справа.- 2006.- № 3.- С. 57-64 (0,55 др.а).

18. Гура Н.О. Гармонізація і стандартизація бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Формування ринкових відносин в Україні.- 2006.- № 5.- С. 111-116 (0,7 др.а).

19. Гура Н. Особливості обліку витрат на підприємствах житлово-комунального господарства / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.- 2006.-№ 6.- С. 28-33 (0,65 др.а).

20. Гура Н.О. Комп’ютеризація обліку в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Фінанси, облік і аудит.- 2006.- № 8.-С. 195-202 (0,42 др.а).

21. Гура Н.О. Облікова політика підприємств житлово-комунального господарства / Н.О. Гура // Наукові праці НДФІ.- 2006.- Випуск 3(36 ).- С. 128-135 (0,55 др.а).

22. Гура Н.О. Проблеми оподаткування підприємств житлово-комунального господарства / Н.О. Гура // Фінанси України.- 2006.- № 11.-С. 34-42 (0,6 др.а.).

23. Гура Н.О. Методологічні аспекти обліку зобов’язань у житлово-комунальному господарстві / Н.О.Гура // Вісник академії праці та соціальних відносин ФПУ.- 2006.- № 4.- С. 45-50 (0,51 др.а).

24. Гура Н.О. Система формування тарифів на житлово-комунальні послуги / Н.О. Гура // Фінанси України.- 2007.- № 4.- С. 69-76 (0,54 др.а.).

25. Гура Н. Концептуальні засади побудови обліку в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.- 2007.-№5.- С. 43-48 (0,6 др.а).

26. Гура Н. Бухгалтерський облік як наука, його принципи, предмет та об’єкти / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.- 2007.- № 6.- С. 3-8 (0,63 др.а).

27. Гура Н.О. Досвід застосування сучасних інформаційних технологій при викладанні обліково-аналітичних дисциплін / Н.О. Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка.- Серія «Економіка».- Випуск 93.- 2007.- С. 21-23 (0,37 др.а).

28. Гура Н. Облік і капіталізація фінансових витрат / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.- 2008.- № 1.- С. 55-60 (0,6 др.а).

Тези та статті за матеріалами конференцій

29. Гура Н.О. Методологічні питання обліку в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”.- Дніпропетровськ, 2004.- С. 25-27 (0,16 др.а.).

30. Гура Н.О. Особливості обліку у житлово-комунальних підприємств – платників єдиного податку / Н.О. Гура // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2004”.- Дніпропетровськ.- 2004.- С. 27-29 (0,11 др.а).

31. Гура Н.О. Методологічні питання обліку субсидій, відшкодування пільг та дотацій в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Збірник тез міжнародної науково-практичної конференції “Стан та розвиток економічної науки у Київському університеті: ретроспектива, сучасність та перспектива”.- К.- 2004.- С. 60-61 (0,1 др.а).

32. Гура Н.О. Розвиток діючої системи ціноутворення і розрахунків за послуги в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Реконструкція житла.- 2005.-Випуск 6.- С. 75-86 (0,56 др.а.).

33. Гура Н.О. Удосконалення методології обліку житлово-комунальних послуг / Н.О. Гура // Збірник тез IV наукової конференції “Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи”.- К. : Державна академія статистики, обліку та аудиту, 2006.- С. 9-10 (0,1 др.а).

34. Гура Н.О. Проблеми відображення в обліку приватизованих квартир / Н.О.Гура // Збірник наукових праць “Проблеми економіки України” за матеріалами Круглого столу “Формування інформаційних ресурсів для менеджменту”.- Тернопіль.- 2006.- С. 14-17 (0,19).

35. Гура Н.О. Податкові пільги в житлово-комунальному господарстві / Н.О.Гура // Збірник тез V наукової конференції “Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи”.- К. : Державна академія статистики, обліку та аудиту, 2007.- С. 22-23 Гура Н.О..

36. Гура Н.О. Концепція бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві / Н.О. Гура // Тези доповідей ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов”.- Симферополь : НИЦ КИПУ, 2007.- С. 95-97 (0,12 др.а).

Стаття в іноземному виданні

37. Гура Н.А. Объединения совладельцев многоквартирных домов в Украине / Н.А. Гура // Журнал руководителя и главного бухгалтера ЖКХ.- 2007.- № 1.- Ч. 1.-С. 65-68 (0,4 др.а).

Основні статті в інших виданнях

38. Гура Н.О. Особливості бухгалтерського обліку в житловому господарстві / Н.О. Гура, О.В. Іванова // Міське господарство України.- 1996.- № 3.-С. 43-44 (0,3 др.а.).

39. Гура Н. Бухгалтерський та податковий облік дотацій, субсидій та відшкодування пільг в житлово-комунальному господарстві / Надія Гура, Ольга Конькова // Все про бухгалтерський облік.- 1999.- № 75.- С. 3-7 (0,9 др.а.).

40. Гура Н. Оподаткування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) / Надія Гура, Вікторія Погорєлова // Все про бухгалтерський облік.- 1999.-№ 116.- С. 13-16; № 117.- С. 21-26 (1,0 др.а.).

41. Гура Н. Облік доходів і витрат житлових організацій відповідно до НСБО і нового плану рахунків / Надія Гура, Ольга Конькова // Все про бухгалтерський облік.- 2000.- № 13.- С. 36-39; № 25.- С. 21-23 (1,0 др.а.).

42. Гура Н. “Касовий метод” обліку ПДВ на підприємствах із санітарної очистки / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік.- 2000.- № 24.- С. 38 (0,1 др.а).

43. Гура Н. Створення резерву сумнівних боргів у житлових організаціях / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік.- 2000.- № 41.- С. 36 (0,1 др.а).

44. Гура Н. П(С)БО 7 – проблемні питання й поради щодо їх вирішення / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік.- 2000.- № 82.- С. 18 (0,2 др.а.)

45. Гура Н. Бухгалтерський облік в об’єднаннях співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та ЖБК відповідно до НСБО та нового плану рахунків / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік.- 2000.- № 85.-С. 4-10 (1,0 др.а.).

46. Гура Н. Про нарахування амортизації на житлові будинки та об’єкти зовнішнього благоустрою рахунків / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік.- 2001.- № 47.-С. 34-35 (0,2 др.а.).

47. Гура Н. Облік по-комунальному / Надія Гура // Дебет-Кредит.- 2002.- № 51.-С. 13-17; № 52.- С. 26-29 (1,1 др.а.).

48. Гура Н. Приклад визначення в річній фінансовій звітності відстрочених податкових активів (ВПА) і відстрочених податкових зобов’язань (ВПЗ) / Надія Гура // Дебет-Кредит.- 2003.- № 1-2.- С. 15 (0,2 др.а.).

49. Гура Н.О. Методологічні засади формування та обліку доходів на підприємствах житлово-комунального господарства / Н.О. Гура // Науково-технічна інформація.- 2006.- № 2 (28).- С. 35-40 (0, 52 др.а).

50. Гура Н.О. Проблеми співвідношення витрат на житлово-комунальні послуги і тарифів на них / Н.О. Гура // Науково-технічна інформація.- 2006.- № 3.-С. 36-41 (0,55 др.а).

51. Гура Н.О. Об’єднання співвласників та податок на додану вартість / Н.О.Гура, В.В. Погорєлова // Урядовий кур’єр.- 2006.- № 106, 8 червня.- С. 5 (0,32 др.а.).

52. Гура Н.О. Системний підхід до вивчення бухгалтерського обліку / Н.О. Гура // Науково-технічна інформація.- 2007.- № 4 (34).- С. 24-29 (0, 5 др.а).