Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Географічні науки / Історія географії


Кандиба Юрій Іванович. Розвиток суспільно-географічної думки в Харківському регіоні. : Дис... канд. наук: 11.00.13 - 2009.



Анотація до роботи:

Кандиба Ю.І. Розвиток суспільно-географічної думки в Харківському регіоні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за спеціальністю 11.00.13 – історія географії. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2009.

У дисертаційній роботі розглядаються особливості розвитку суспільно-географічної думки в Харківському регіоні, комплексно досліджено історію її формування. Розкрито сутність суспільно-географічної діяльності як системи, визначено її структуру, властивості, особливості розвитку. Уточнено зміст поняття «суспільно-географічна думка», обґрунтовано наукові підходи до її дослідження. Виявлено умови і фактори розвитку суспільної географії та показано їх вплив на її розвиток у Харківському регіоні. На основі критеріїв інституціалізму, зміни парадигм та формування напрямів суспільної географії виділено та охарактеризовано 7 етапів розвитку суспільно-географічної думки в Харківському регіоні. Проаналізовано напрями суспільної географії, що розвивалися на окремих етапах: статистичний, етногеографічний, історико-географічний, галузево-статистичний, антропогеографічний, районний, міжнародних економічних відносин, соціально-географічний, а також визначено її перспективні напрями. Проведено наукометричний аналіз суспільно-географічної діяльності в Харківському регіоні, який дозволив виявити особливості та тенденції її розвитку.

1. Досліджуючи проблеми історії суспільної географії, вчені ще недостатньо уваги приділяють еволюційним особливостям її розвитку, часто лише фіксуючи та пояснюючи фактологічний матеріал. Ключем до вирішення цієї методологічної проблеми може стати синергетичний підхід. Його доцільно застосовувати при дослідженні системи суспільно-географічної діяльності, яка включає суспільну географію як систему знань, суспільно-географічну освіту, технології та технічні засоби цієї діяльності. Система суспільно-географічної діяльності розглядається як відкрита, ієрархічна, стаціонарна система, що самоорганізується і реалізує свій потенціал через складні зв’язки з середовищем, компонентами якого є: соціальне середовище, природне середовище, економічна система, суміжні галузі науки, державні інститути. Суспільно-географічна думка розуміється як система теоретико-методологічних основ суспільної географії – поняттєво-термінологічного апарату, законів і закономірностей, наукових принципів, гіпотез, теорій і концепцій, системи методів тощо.

2. У процесі дослідження розвитку суспільно-географічної думки запропоновано класифікацію джерел дослідження, виходячи із специфіки регіону. Серед джерел дослідження виділяються матеріали суспільно-географічних досліджень, історико-географічні праці, джерела приватного характеру. Така джерельна база може бути універсальною в історико-географічних дослідженнях і застосовуватися для відповідних студій в інших регіонах.

3. Проведено класифікацію факторів розвитку суспільної географії та показано їх вплив на прикладі Харківського регіону. Фактори розвитку суспільної географії можна поділити на внутрішні (загальний рівень науково-технічного прогресу, розвиток географічної науки в цілому, розвиток суміжних з географією наук, особистісні фактори) та зовнішні (потреби суспільства, рівень економічного розвитку країни та регіону, державна політика у сфері науки, загальноцивілізаційні процеси). Визначальним фактором розвитку науки є соціальне замовлення, сформоване на основі потреб суспільства, виходячи з умов регіону.

4. Запропоновано критерії періодизації розвитку суспільно-географічної думки, в основу якої покладено рівні інституціалізації суспільної географії, формування нових парадигм та напрямів досліджень. На основі цих критеріїв виділено 7 етапів розвитку суспільно-географічної думки в Харківському регіоні: І. Витоки суспільно-географічних досліджень та ідей (середина XVII – XVIIІ ст.). ІІ. Розрізнені суспільно-географічні дослідження (ХІХ – початок ХХ ст.). ІІІ. Становлення суспільної гілки географічної науки (1920-ті – початок 1930-х рр.). ІV. Розвиток економічної географії (початок 1930-х – 1970-ті рр.). V. Становлення економічної і соціальної географії (1980-ті рр.). VI. Становлення географії міжнародних економічних відносин (1990-ті рр.). VII. Становлення і розвиток власне суспільної географії (початок ХХІ ст.).

5. Охарактеризовано умови та особливості розвитку суспільно-географічної думки в Харківському регіоні на виділених етапах. Розвиток суспільно-географічної думки в Харківському регіоні відбувався нерівномірно і неоднозначно, що було зумовлено комплексною дією ряду внутрішніх та зовнішніх факторів на різних етапах. Географічні дослідження території сучасного Харківського регіону мають витоки у першій половині ХVII ст. У ХІХ ст. в Харківському університеті суспільна гілка географії (в сучасному розумінні) інтегрувалась з історією та статистикою, пізніше з етнографією та антропологією. Вона формувалася під впливом європейської камеральної статистики та географічних ідей К. Ріттера, а також ідей російської статистики.

У 1920-х рр. своєрідний «адмінресурс» Харкова як столиці України, а також політика українізації були головними факторами становлення суспільної гілки географії. Особливо велике значення у її розвитку мала діяльність у 1927 – 1934 рр. Українського НДІ географії та картографії, яким керував С.Л. Рудницький. У 1930-х рр. на Харківщині остаточно утвердилась економічна географія як складова географічної науки, а регіон став «донором» кадрів економіко-географів у різні регіони України.

У 1980-х рр. почалася трансформація економічної географії в економічну і соціальну, а в 1990-х рр. – в соціально-економічну. Початок ХХІ ст. характеризується становленням власне суспільної географії.

6. У межах виділених етапів виявлено напрями суспільно-географічних досліджень у Харківському регіоні. Вони зароджуються наприкінці ХVIIІ ст. і найбільш повно представлені у дослідженнях В.Н. Каразіна. Наприкінці ХVIIІ ст. виділяються статистичний, етногеографічний та історико-географічний напрями, з яких на початку ХХ ст. сформувалися галузево-статистичний, антропогеографічний та районний напрями суспільної гілки географічної науки.

Районний напрям економічної географії на Харківщині активно розвивався з початку 1920-х рр. Наприкінці 1960-х рр. цей напрям трансформувався в районно-комплексний, проводилися дослідження територіально-виробничих комплексів. Після утвердження незалежності України було започатковано новий напрям в економічній географії – міжнародні економічні відносини, який не виявив перспектив розвитку і перейшов у сферу економічних наук. Соціально-географічний напрям набув розвитку на початку ХХІ ст.

7. Визначено сучасні тенденції та обґрунтовано перспективні напрями розвитку суспільної географії в Харківському регіоні. Основними напрямами сучасних соціально-географічних досліджень у Харківському регіоні є: дослідження культурно-релігійної сфери, освітньо-наукового комплексу, рівня та якості життя населення та інших проблем соціального розвитку. До перспективних напрямів суспільної географії слід віднести інформаційну географію, соціальну географію, дослідження проблем стійкого розвитку, рекреаційну географію, географію транскордонного співробітництва. Досить високий науковий потенціал суспільної географії в Харківському регіоні успішно реалізується у регіональних суспільно-географічних дослідженнях, у сфері підготовки фахівців з економічної та соціальної географії.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

1. Нємець Л.М. Внесок Василя Назаровича Каразіна у розвиток економічної і соціальної географії в Харківському університеті / Л.М. Нємець, Ю.І. Кандиба, В.В. Путренко // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Геологія. – Географія. – Екологія: зб. наук. праць. – Харків: Основа, 2005. № 655. – С. 128–135. (Особистий внесок автора: виявлено напрями економічної і соціальної географії, які випливають із наукової спадщини В.Н. Каразіна). – 0,5 д.а.

2. Нємець Людмила. Розвиток суспільно-географічних досліджень у Харківському університеті / Людмила Нємець, Юрій Кандиба // Історія української географії. Всеукраїнський науково-теоретичний часопис. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2005. – Випуск 2 (12). – С. 17–21. (Особистий внесок автора: проаналізовано особливості розвитку економічної географії в радянський період). – 0,65 д.а.

3. Кандиба Ю.І. Роль Українського науково-дослідного інституту географії та картографії у розвитку географічної науки в Україні / Ю.І. Кандиба // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Геологія. – Географія. – Екологія: зб. наук. праць. – Харків, 2005. № 704. – С. 23–28. – 0,47 д.а.

4. Кандиба Юрій. Етапи розвитку суспільно-географічної думки у Харківському регіоні / Юрій Кандиба // Часопис соціально-економічної географії: міжрегіон. зб. наук. праць. – Харків, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2007. – Вип. 2 (1). – С. 176–181. – 0,44 д.а.

5. Нємець Людмила. Вплив ідей С. Рудницького на розвиток суспільно-географічної наукової думки в Харківському регіоні / Людмила Нємець, Юрій Кандиба // Часопис соціально-економічної географії: міжрегіон. зб. наук. праць. – Харків, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2007. – Вип. 3 (2). – С. 7–9. (Особистий внесок автора: розкрито особливості наукової діяльності академіка С. Рудницького в Харкові наприкінці 1920-х – на початку 1930-х рр.).– 0,3 д.а.

6. Кандиба Ю.І. Системний підхід у дослідженні розвитку суспільної географії в Харківському регіоні / Ю.І. Кандиба // Вісник Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна. Геологія. – Географія. – Екологія: зб. наук. праць. – Харків, 2007. № 769. – С. 59–65. – 0,34 д.а.

7. Нємець Людмила. Еволюція суспільної географії в системі парадигм / Людмила Нємець, Юрій Кандиба // Часопис соціально-економічної географії: міжрегіон. зб. наук. праць. – Харків, Харківський національний університет імені В.Н. Каразіна, 2008. – Вип. 4 (1). – С. 70–75. (Особистий внесок автора: показано місце суспільної географії в системі парадигм географічної науки). – 0,44 д.а.

Статті у наукових виданнях:

8. Нємець Л.М. Нові реалії суспільної географії у розв’язанні проблем європейської інтеграції України / Л.М. Нємець, Ю.І. Кандиба, К.А. Нємець, Г.А. Баркова // Проблеми європейської інтеграції і транскордонного співробітництва: матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції (Луцьк, 29–30 вересня 2005 р) / за ред. В.Й. Лажніка і С.В. Федонюка. – Луцьк: РВВ «Вежа» Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2005. – С. 41–47. (Особистий внесок автора: проведено аналіз напрямів розвитку суспільної географії в Україні у другій половині ХХ ст.). – 0,52 д.а.

9. Нємець Л.М. Історико-методологічні особливості адміністративного районування України: досвід та проблеми використання / Л.М. Нємець, Ю.І. Кандиба, Л.В. Ключко // Регіональні проблеми України: географічний аналіз та пошук шляхів вирішення: зб. наук. праць. – Херсон: ПП Вишемирський, 2005. – С. 123–127. (Особистий внесок автора: показано досвід низового адміністративного районування України 1923 р.). – 0,3 д.а.

10. Немец Л.Н. Географические исследования в Харьковском университете: прошлое и настоящее (общественно-географический аспект) / Немец Л.Н., Кандыба Ю.И., Немец К.А., Ключко Л.В. // Вклад земляков-орловцев в становление и развитие российской науки и образования: материалы международной научно-практической конференции (Орел, 24-25 ноября 2005 г.). – Орел: ОГУ, Полиграфическая фирма «Картуш», 2005. – С 234–238. (Особистий внесок автора: проаналізовано вплив на розвиток географічних досліджень у Харківському регіоні В.Н. Каразіна, С.Л. Рудницького). – 0,31 д.а.

11. Немец Л.Н. Эволюционные особенности социально-экономической географии в Харьковском университете / Л.Н. Немец, Ю.И. Кандыба // Теория социально-экономической географии: синтез современных знаний: сборник научных статей. – Смоленск: Универсум, 2006. – С. 175–181. (Особистий внесок автора: виявлено особливості розвитку економічної географії в Харківському університеті в радянський період). – 0,3 д.а.

12. Нємець Л.М. Про сучасні напрямки суспільно-географічних досліджень в Харківському університеті / Л.М. Нємець, К.А. Нємець, Ю.І. Кандиба // «Регіон – 2006: стратегія оптимального розвитку»: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15-16 травня 2006 р.) / гол. ред. колегії В.С. Бакіров // Харків: РВВ Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, 2006. – С. 19–21. (Особистий внесок автора: проведено аналіз витоків сучасних напрямів суспільно-географічних досліджень у Харківському регіоні). – 0,29 д.а.

13. Кандиба Ю.І. Історико-географічні дослідження в Харківському регіоні / Ю.І. Кандиба // «Регіон – 2006: стратегія оптимального розвитку»: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 15-16 травня 2006 р.) / Гол. ред. колегії В.С. Бакіров // Харків: РВВ Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, 2006. – С. 75–76. – 0,16 д.а.

14. Кандиба Ю.І. Перші суспільно-географічні дослідження Слобожанщини / Ю.І. Кандиба // Регіональні географічні дослідження України та суміжних територій: зб. наук. праць / відп. ред. Ю.О. Кисельов. – Луганськ: Вид-во ЛНПУ імені Тараса Шевченка «Альма-матер», 2006. – С. 126–128. – 0,14 д.а.

15. Кандиба Ю.І. Синергетичний підхід у дослідженнях еволюції географічної науки / Ю.І. Кандиба // «Регіон – 2007: стратегія оптимального розвитку»: матеріали міжнародної науково-практичної конференції (м. Харків, 17-18 квітня 2007 р.) / гол. ред. колегії В.С. Бакіров // Харків: РВВ Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, 2007. – С. 61–63. – 0,23 д.а.

16. Нємець Людмила. Формування засад економічної географії в Харківському регіоні / Людмила Нємець, Юрій Кандиба // «Історія української географії та картографії»: зб. матеріалів Третьої Міжнародної наукової конференції, присвяченої 130-літньому ювілею академіка Степана Рудницького. Ч. І. (Тернопіль, 6-7 грудня 2007 р.). – Тернопіль, 2007. – С. 65–67. (Особистий внесок автора: досліджено процеси інституціалізації економічної географії в Харківському регіоні у 1920-х – на початку 1930-х рр.).– 0,26 д.а.

Тези доповідей:

17. Кандиба Юрій. Історичні аспекти формування економічної географії в Харківському університеті в ХІХ столітті / Юрій Кандиба // Шевченківська весна: матеріали міжнародної науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, присвяченої 15-й річниці незалежності України. – Вип. IV: У 3-х част. – Ч.1 / за заг. ред. проф. О.К. Закусила. – Київ.: Логос, 2006. – С. 65–67. – 0,13 д.а.

18. Нємець Л.М. Внесок професора А.М. Краснова у розвиток конструктивної географії / Л.М. Нємець, Ю.І. Кандиба // Конструктивна географія: становлення, сучасні досягнення та перспективи розвитку: збірник тез доповідей міжнародної науково-практичної конференції (Київ, 28-29 квітня 2006 р.). – К.: НПУ імені М.П. Драгоманова, 2006. – С. 66–67. (Особистий внесок автора: показано наукову діяльність проф. А.М. Краснова в галузі прикладних суспільно-географічних досліджень). – 0,18 д.а.