Анотація до роботи:
Концне-Надь Ж. Розвиток сільського господарства Північно-Східної Угорщини в 1945-1961 роках (істричний аспект).- Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.02 – всесвітня історія.- Ужгородський національний університет, Ужгород, 2002.
Захищається текст дисертації, де розглядається історія розвитку сільського господарства на території історичних комітетів Саболч, Сатмар, Берег, що залишилися після Тріанона і Парижської угоди, до 1961 року. У ньому досліджується той період часу, коли проходили радикальні зміни, як у структурі власності, так і по культурам зернових. Об'єктивне вивчення років колективізації сільського господарства до демократичних перетворень 1990 року не було можливим.
У даному регіоні навіть після перетворень тільки зрідка з'являлися роботи, у яких робився аналіз і узагальнення подій, а в основному публікувалася інформація і документи, що в загальних рисах висвітлюють цей період.
З цього погляду дисертація заповнює пробіл, який спостерігався в цьому питанні. В ній глибоко й об'єктивно висвітлюються три переломні етапи в сільському господарстві Угорщини, у тому числі і в Північно-Східному регіоні: розподіл землі серед селян у 1945 році, колективізація земельних ділянок, яка завершилась в 1961 році та події 1953-54, 1956 років. Ці етапи в публікаціях вважалися білими плямами.
У роботі піддані критичному аналізу, як архівні, так і офіційні статистичні дані, які були доступні за часів режимів Ракоші і Кадара тільки для окремої категорії осіб або взагалі носили закритий характер. На основі джерельних даних в дисертації вперше розкриваються методи і практика насильницької колективізації та опір селян проти існуючого режиму. На це показали події визвольного руху 1956 року. В дисертації доводиться особливість "угорської" моделі колективізації сільського господарства на відміну від Радянського Союзу.
Ключові слова: Угорщина, реформа, колективізація, радгоспи, фермерські господарства, режим, опір, революція, контрреволюція, коаліція, енергоносії, стимулювання, приватизація.
|