Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Психологічні науки / Педагогічна та вікова психологія


Гордєєва Жанна Вікторівна. Розвиток регулятивної функції самооцінки у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку : дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Інститут психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2007. — 221арк. — Бібліогр.: арк. 172-201.



Анотація до роботи:

Гордєєва Ж.В. Розвиток регулятивної функції самооцінки у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.07 – педагогічна та вікова психологія. – Інститут психології ім. Г.С. Костюка АПН України – Київ, 2007.

Дисертаційне дослідження присвячене проблемі динаміки прояву регулятивної функції самооцінки у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку. Ця динаміка полягає у зміні структурних компонентів самооцінки, зокрема з тим, що з віком дитини зростає перевага когнітивного компоненту над емоційним, і це призводить до підвищення ступеня адекватності самооцінки підростаючої особистості.

Внаслідок переходу дітей до систематичного шкільного навчання відбуваються зміни у структурі самооцінки, які на першому його етапі проявляються у випереджальному розвитку емоційного компоненту порівняно з когнітивним. Регулятивна функція самооцінки дітей порушується в умовах переживання ними негативного ставлення з боку значущого оточення. Емоційний компонент тут «перекриває» когнітивний, що зумовлює підвищену тривожність дітей та гальмування їхньої самооцінної активності як суб’єктів діяльності і спілкування. Розроблена нами і була експериментально випробувана й підтвердила свою ефективність програма з психокорекції для подолання деформації регулятивної функції самооцінки та пов’язаними з нею проявами тривожності у дітей.

Здійснений аналіз і узагальнення результатів теоретичного та експериментального дослідження підтвердили висунуту гіпотезу і дали підстави для таких висновків:

1. Особливості розвитку регулятивної функції самооцінки дітей при переході їх до систематичного шкільного навчання зумовлені фрустраційним впливом нового соціального оточення і більш жорстокою оцінковою системою, яка діє в школі, що знаходить свій прояв у випереджальному розвитку емоційного компоненту самооцінки і недостатній сформованості – когнітивного.

2. Зазначені зміни в структурі самооцінки молодших школярів на початкових етапах їх навчання в школі провокують блокування функції емоційно-ціннісного ставлення зростаючої особистості до себе і появу на цій основі феномена шкільної тривожності.

3. Процес актуалізації стимулювальної функції самооцінки як регулятора соціальної ідентифікації дитини-молодшого школяра опосередкований характером очікувань зростаючої особистості щодо проявів певного оцінкового ставлення до неї оточуючих, передусім вчителів і батьків, а також рівнем тривожності дітей, пов'язаним як з індивідуально-психологічними особливостями дитини («невротична тривога»), так і з впливом емоційних переживань, які звичайно виникають у процесі входження дитини в шкільне життя («шкільна тривожність»).

4. Розвиток регулятивної функції самооцінки дітей у перехідний період від дошкільного до шкільного віку виявляється в диференціюванні рівня домагань зростаючої особистості як субєкта діяльності, а також у зростанні прогностичної вартості очікувань дитини стосовно оцінювання себе дорослими і однолітками в процесі взаємодії з ними. Як у дошкільників, так і у молодших школярів зафіксовано суттєвий зв'язок між проявами тривожності дітей і високим рівнем домагань, а також підвищену емоційну активність цих дітей, спрямовану на захист високої позитивної самооцінки в ситуаціях перевірки знань та демонстрації своїх можливостей у колі ровесників.

5. Вікова динаміка регулятивної функції самооцінки дітей засвідчила, що з віком дітей значення когнітивного компоненту, хоч і зростає, проте у формуванні самооцінки і дошкільників, і молодших школярів, особливо на першому етапі навчання в школі емоційні чинники відіграють провідну роль і провокують стани тривожності.

6. Обґрунтовано і представлено програму психокорекційної роботи з дітьми, які виявляли досить високий рівень тривожності. Програма передбачала застосування системи методов, спрямованих на збалансування когнітивних і емоційних компонентів самооцінки. Отримані результати дають можливість стверджувати, що застосовані нами методи виявилися адекватними щодо нейтралізації травмуючих чинників шкільного середовища, і, отже, сприяли зниженню рівня тривожності дітей, що відкрило особистісний простір для розвитку регулятивної функції зростаючої особистості.

Публікації автора:

1.Чайникова Ж.В. Тривожність дитини-дошкільника як прояв регулятивної функції самооцінки в умовах оцінного впливу оточуючих / Актуальні проблеми психології. Зб.Інституту психології ім. Г.С.Костюка. Том 4. За заг. ред. С.Д.Максименка – К.: Нора – прінт, 2001.- С. 169-172.

2.Чайникова Ж.В. Прояви тривожності в поведінці дітей старшого дошкільного віку як функція захисту самооцінки /Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка. За ред. Максименка С.Д.- К.: 2001, т. 3, ч. 6. - С. 203-210.

3.Чайникова Ж.В. Вікові особливості розвитку самооцінки у дітей дошкільного і молодшого шкільного віку /Збірник наукових праць Інституту психології ім. Г.С.Костюка. За ред. Максименка С.Д. К.: 2001, т.IV. ч.2.- С. 287-292.

4.Чайникова Ж.В. Проявления регулятивной функции самооценки у детей в процессе овладения ими социальной ролью школьника /Наукові записки Таврічеського національного університету ім. В.І.Вернадського. Науковий журнал. Том 15 (54). № 1.Сімферополь, 2002.- С. 318-322.

5.Чайникова Ж.В. Особливості рефлексивної здатності молодших школярів як суб’єктів самооцінної діяльності /Збірник Міжнародної науково–практичної конференції «Спадкоємність та інновації в української психологічної науці». Київ – Хмельницький – Кам'янець-Подільский. - Ч. 1. 2002.- С. 171-175.

6.Чайникова Ж.В. До характеристики показників розвитку регулятивної функції самооцінки дітей молодшого шкільного віку / Теоретико-методологічні проблеми генетичної психології: Матеріали Міжнародної наукової конференції, присвяченої 35-річчю наукової та педагогічної діяльності академіка С.Д. Максименка – 17-18 грудня 2002р. Т.ІІ – К.: Міленіум, 2002.- С. 286-290.

  1. Чайникова Ж.В. Деформації емоційно-ціннісного ставлення дитини до себе: шляхи та методи психокорекції /Наукові записки Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. За ред. академіка Максименка С.Д. – К., Нора-Друк, 2003. – Вип. № 23.- С. 387 – 393.

  2. Чайникова Ж.В. Особливості емоційно-ціннісного ставлення молодших школярів до себе за умов впливу на них родинного середовища /Збірник “Психологія у ХХІ столітті: перспективи розвитку”: Матеріали 6-х Костюківських читань (28-29 січня 2003р.).- Т.1.-К.: Міленіум, 2003.- С. 284-288.

  3. Гордєєва Ж.В. Самооцінка /Психологічний довідник учителя: в 4 кн., кн. 4. / Упоряд.: В.Андрієвська. За заг. ред. С.Д. Максименка. – К.: Главник, 2005. – С. 8-10.

  4. Гордєєва Ж.В Шляхи та засоби оптимізації виховного впливу батьків на дітей молодшого шкільного віку з підвищеною тривожністю /Наукові записки Інституту психології ім. Г.С.Костюка АПН України. За ред. академіка Максименка С.Д. – К.: Міленіум, 2006. – Вип. № 25.- С. 128– 142.

11.Тищенко С.П., Чайникова Ж.В. Особливості проявів ціннісного ставлення до себе у обдарованих дітей дошкільного віку /Збірник матеріалів Міжнародної науково-практичної конференції „Талановита особистість: сім’я, школа, держава”. Тези доповідей та виступів. В 2-х ч. Ч.2. – Київ, 1994. - С. 105-107.

12. Тищенко С.П., Чайникова Ж.В. Структурно-функціональні характеристики “Образу Я” дитини як орієнтувальна основа педагогічної взаємодії з нею /Збірник матеріалів науково-теоретичної конференції „Система цінностей як регулятор педагогічної взаємодії”. Тези доповідей та виступів. – Дрогобич, 1994.- С. 103-105.

13. Тищенко С.П., Чайникова Ж.В. Регулятивная функция самооценки: пути исследования /Збірник матеріалів Міжнародної науково–практичної конференції, присвяченої 90-річчю від дня народження А.В.Запорожца “А.В.Запорожец и современная наука о детях”.- Москва, 1995.

14. Чайникова Ж.В. Структурно-функциональные особенности самооценки старших дошкольников /Творча спадщина Г.С.Костюка та сучасна психологія. Збірник матеріалів ІІІ з’їзду Товариства психологів України, до 100-річчя від дня народження академіка Г.С.Костюка. – Київ, 2000. - С. 201-202.

Анотації