Гук Наталія Андріївна. Розвиток регіональної системи міжнародного туризму в Україні : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Гук Н.А. Розвиток регіональної системи міжнародного туризму в Україні. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02. – світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.
Дисертація присвячена регіональним аспектам реалізації потенціалу міжнародного туризму в Україні як фактора соціально-економічного розвитку в умовах ринкової трансформації національно-господарської системи. У роботі розкрито теоретичні основи і досліджено практичні аспекти формування інфраструктури туристично-рекреаційного комплексу регіону як фактора модернізації економіки відкритого типу, проаналізовано можливі шляхи і методи удосконалення організаційно-управлінських структур у сфері туризму з урахуванням міжнародного досвіду формування сучасних туристично-рекреаційних територій з використанням сучасних інформаційних технологій та на новітніх ноосферних засадах розбудови постіндустріального суспільства. Запропоновано модель інституціонально-господарського інструментарію реалізації потенціалу міжнародного рекреаційного туризму Прикарпатського регіону як фактора стимулювання експорту туристичних послуг та формування інвестиційно-інноваційної моделі сталого економічного розвитку.
Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволяють зробити такі висновки та сформувати рекомендації, які характеризуються науковою новизною і мають теоретико-методологічне та науково-практичне значення:
Невід’ємними рисами розвитку сучасної індустрії міжнародного туризму в умовах інтернаціоналізації та глобалізації світогосподарських зв’язків стали інтенсифікація двосторонніх і багатосторонніх зв’язків на регіональному й субрегіональному рівні, концентрація фінансових, інформаційних та управлінських функцій, а також консолідація ділової активності навколо складних ієрархічних регіональних систем, що характеризуються органічністю, наявністю структурних зв’язків та відкритістю. Характер формування і розвитку регіональної системи міжнародного туризму в Україніобумовлюється реструктуризацією сфери послуг у світовому масштабі, зокрема в галузі туризму, та забезпеченням ефективної взаємодії на рівні ”центр – регіони – зовнішній ринок”.
Глобалізація світової економіки, маючи інтегральний характер, визначає правила організації життя суспільства не лише в загальносвітовому масштабі. Її вплив проявляється на міждержавному, державному, регіональному рівнях. Держави з найвищими доходами і чималими додатковими конкурентними перевагами порівнюючи з країнами з низьким доходом, формують відносини нееквівалентного обміну у взаємній торгівлі. Це обумовлює науковий пошук у країнах, де відбуваються ринкові перетворення, шляхів розвитку та інтенсифікацію їх регіональної активності у сфері послуг, як провідної галузі суспільного відтворення постіндустріальної цивілізації. Реалізація регіональної політики повинна здійснюватись з урахуванням національних та регіональних особливостей в контексті сучасних світових тенденцій.
Попит на туризм і подорожі в міжнародному масштабі децентралізується, тобто поширюється на нові ніші та сфери суспільної діяльності, а не концентрується в звичайних традиційних галузях. Перспективними напрямами розвитку сфери міжнародних туристичних послуг в умовах ринкових трансформацій стають еко-туризм і агро-туризм, які не потребують великих капітальних витрат. Основним фактором конкурентоспроможності країн на світовому ринку туристичних послуг виступають оснащеність, гнучкість рекреаційно-туристичної індустрії країни та взаємодія елементів інфраструктури і служб сервісу на регіональному рівні.
Модифікація сучасної системи організаційно-економічного забезпечення розвитку регіональної системи міжнародного туризму в Україні повинна відбуватись за трьома пріоритетними взаємозв’язаними напрямами: а) формування сучасного законодавчого поля в загальноекономічній площині розвитку галузі та в новітній моделі транскордонної, трансрегіональної та субрегіональної співпраці; б) створення інституціональних важелів формування конкурентних переваг турпродуктів на рівні регіонів; в) запровадження кредитно-фінансових механізмів підтримки малого та середнього підприємництва сфери туристичних послуг.
Для вирішення стратегічних завдань підвищення економічної та соціальної ефективності туристичної галузі державна політика розвитку туризму повинна базуватись на підтримці регіональних кластерів. У концепції побудови туристичних кластерів значну увагу слід приділяти розбудові вертикально і горизонтально інтегрованих виробничих структур, які передбачають формування багатофункціональних рекреаційно-туристичних сервісних комплексів, що мають розгалужену мережу підрозділів і діють у регіональному або міжтериторіальному масштабі.
Пріоритетним напрямом створення ефективних туристичних комплексів є спрямування державної політики у бік децентралізації, делегування повноважень органам місцевого самоврядування, підтримки місцевих ініціатив, розвитку всіх форм соціального туризму, а також принципу всебічної співпраці між владою, територіальними громадами та підприємцями в галузі туризму. Аналіз функціонування територіально-рекреаційних комплексів у зарубіжних країнах засвідчив високу ефективність комплексного характеру побудови рекреаційно-туристичної індустрії, де залежно від ступеня розвитку національно-господарських систем формується поступовий перехід від адміністративних важелів стимулювання до суто економічних, а в індустріально розвинутих країнах вже до новітніх постінформаційних, ноосферних засад господарського поступу, де приватна ініціатива та комерційний успіх у сфері туризму взаємозв’язані з екологізацією бізнесу й міжнародним освітньо-культурним обміном.
З метою створення конкурентоспроможного туристичного продукту доцільно продовжити роботу в напрямі формування інструментів організаційного сприяння розвитку галузі туризму. Безумовний пріоритет у цьому відношенні – створення регіональних товариств сприяння, що функціонують на основі інформаційних банків даних перспектив розвитку туристичної галузі, які б надавали послуги суб’єктам господарювання щодо розробки інвестиційних проектів, залучення інвестицій, створення привабливого інвестиційного іміджу регіону, проведення рекламної діяльності стосовно перспективних для інвестування відповідних об’єктів.
Недостатнє використання у сфері державного стимулювання розвитку рекреаційно-курортної та туристичної індустрії України нових форм територіальної організації на основі формування ТПР туристично-рекреаційного спрямування. Враховуючи те, що Прикарпатський регіон володіє багатим рекреаційно-курортним і туристичним потенціалом, доцільно надати йому статусу ТПР з особливим (пільговим) режимом інвестиційної діяльності. Це створить умови для активізації ділової активності та залучення іноземних інвестицій.
Динаміка та структура туристичного ринку України засвідчує наявність низки тенденцій та проблем, які суттєво впливають на конкурентну позицію вітчизняних туристичних підприємств. Серед них слід відзначити надмірні маркетингові витрати, які включають витрати на розбудову інфраструктури, просування вітчизняного туристського продукту на зовнішні ринки, втрати, пов’язані з надмірною забюрократизованістю державного регулювання. Досягнення мети інтегрування України в сучасну світову туристичну систему потребує налагодження ефективної взаємодії зі Світовою організацією торгівлі, укладання нових базових угод про партнерство і співробітництво з ЄС (асоційоване членство, зону вільної торгівлі), державних капіталовкладень у розвиток інженерної, технічної інфраструктури, проведення ефективної рекламної діяльності для популяризації країни в цілому, розкриття можливостей туристично-рекраційного потенціалу її окремих міст та регіонів.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Гук Н.А. Міжнародні аспекти туристичної діяльності в Україні // Зб. наук. пр. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2002. – Вип.35. – С. 112 – 115.
Гук Н.А. Передумови формування ринку туристичних послуг в Україні // Зб. наук. пр. – К.: ІСЕМВ НАН України, 2002. – Вип.36. – С. 25 – 31.
Гук Н.А. Роль іноземних інвестицій у фінансуванні регіонального туризму // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 46. – Частина 2. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2004. – С. 118 – 120.
Гук Н.А. Перспективи розвитку міжнародного туризму в карпатському регіоні // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 51. – Частина 2. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2005. – С. 115 – 120.
Гук Н.А. Реалізація потенціалу міжнародного рекреаційного туризму Прикарпатського регіону як напрям євроінтеграційної стратегії України // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Збірник наукових праць. – Випуск 66. – Частина 1. – К.: Київський національний університет імені Тараса Шевченка Інститут міжнародних відносин, 2007. – С. 220 – 226.
В інших виданнях:
Гук Н.А. Характерні риси функціонування вільних економічних зон (ВЕЗ) в трансформаційній економіці // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених “Україна у світовій економічній спільноті”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 126 – 129.
Гук Н.А. Особливості оздоровчого туризму на регіональному рівні // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Проблеми та перспективи розвитку транзитивної економіки”. – Сімферополь: Таврія – Плюс, 2003. – С.278 – 280.
Гук Н.А. Підходи до класифікації туризму // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины”. – Сімферополь: Таврія – Плюс, 2004 – С. 36 – 36.
Гук Н.А. Перспективи розвитку туризму у світі та в Україні // Крымский научный центр Национальной академии наук и Министерства образования и науки Украины. Научный журнал. “Культура народов Причерноморья” Крым.: 2005 р. – С. 99 – 100.
Гук Н.А. Міжнародний туризм як вид підприємницької діяльності на світовому ринку // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції вчених та фахівців “Проблеми управління підприємництвом у сучасних умовах”. – Сімферополь: ЧП “Кильбер”, 2005. – Ч.2 – С. 56 – 57.
Гук Н.А. Перспективні напрямки розвитку туризму в регіоні українських Карпат // Материалы ІІ Международной научно-практической конференции “Развитие внешнеэкономической деятельности в условиях глобализации” (20 – 21 апреля 2006 года). – Симферополь: Таврия, 2006. – С. 174 – 176.
Гук Н.А. Формування експортної стратегії розвитку регіональної системи // Материалы ІІІ Международной научно-практической конференции “Тенденции развития экономики и формирование современной системы управления внешнеэкономическими связями предприятия” (30 – 31 марта 2007 года). – Симферополь: ДиАйПи, 2007. – С. 97 – 98.