Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


Рябенко Галина Миколаївна. Розвиток регіонального овочеконсервного підкомплексу АПК та підвищення конкурентоспроможності його продукції : Дис... канд. наук: 08.00.03 - 2008.



Анотація до роботи:

Рябенко Г.М.

Розвиток регіонального овочеконсервного підкомплексу АПК та підвищення конкурентоспроможності його продукції.

Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.03 - економіка та управління національним господарством (економіка сільського господарства і АПК).

Миколаївський державний аграрний університет. Миколаїв, 2008.

У дисертації досліджено та удосконалено теоретичні, методичні та практичні основи розвитку та формування конкурентоспроможності продукції овочеконсервного підкомплексу АПК.

З’ясовано сутність конкурентоспроможності продукції овочеконсервного підкомплексу. Проаналізовано сучасний стан овочівництва Миколаївської області та конкурентоспроможність овочів і продуктів їх переробки. Запропоновано обґрунтовану методику оцінки конкурентоспроможності овочевої продукції з урахуванням особливостей галузі (сортовий склад овочів, напрями і обсяги їх використання, порядок ціноутворення). Вдосконалено методичні підходи щодо проектування виробництва оптимального асортиментного складу овочів, модель побудови та функціонування інтегрованого формування на базі конкретного консервного заводу, модель функціонування вузькоспеціалізованого комплексу заморозки овочевої продукції для забезпечення потреб споживачів в овочевій продукції, модель створення маркетингової служби на базі обласного управління сільського господарства і продовольства та визначено її основні функції. Набуло подальшого розвитку політика ціноутворення на овочеву продукцію та маркетингова стратегія розвитку гуртового ринку овочеконсервної продукції, головною метою якого є удосконалення економічних взаємовідносин між партнерами овочеконсервного підкомплексу.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення та науково-практичне вирішення проблеми підвищення конкурентоспроможності продукції овочеконсервного підкомплексу. Основні наукові і прикладні результати, а також рекомендації щодо їхнього практичного використання є такими:

1. Розкрито теоретико-методичні аспекти конкурентоспроможності продукції овочеконсервного підкомплексу. Вдосконалено визначення конкурентоспроможності продукції овочеконсервного підкомплексу, як сукупність якісних та кількісних властивостей продукції з урахуванням їх сортового складу, які задовольняють індивідуальні потреби безпосередніх споживачів за екологічними нормами, а також переробних структур за економіко-технологічними параматрами та гарантують товаровиробникам овочевої продукції отримання найвищого рівня прибутковості, тобто здатність овочепродуктів відповідати вимогам ринку даного виду.

2. Встановлено, що забезпеченню конкурентоспроможності продукції овочеконсервного підкомплексу АПК сприяє організаційно-економічний механізм, який представляє собою групу економіко-організаційних, техніко-технологічних та соціально-екологічних факторів, які формують високоефективну схему заходів, спрямованих на підвищення споживчих якостей овочів та продуктів їх переробки при нормативних виробничих витратах та ринкових цінах за всіма напрямами реалізації, що забезпечує високоефективну діяльність овочівництва у сучасних ринкових умовах.

4. Запропоновано методику оцінки конкурентоспроможності овочів, що враховує комплекс факторів (економічних, біологічних, технічних, організаційних), які можливо оцінити за допомогою групи показників (врожайність, обсяги використання, ціна, якість, стійкість до хвороб, транспортабельність, здатність до зберігання та ін.). Враховуючи те, що якість є визначальним фактором конкурентоспроможності овочевих культур та основою формування ціни, нами приділено увагу сортовому складу овочів. При визначенні єдиної методики оцінки конкурентоспроможності овочевих культур ми використовували розрахунковий, аналітичний, експертний та обліковий методи оцінки.

5. Методичні підходи щодо проектування оптимального асортименту овочевих культур повинні враховувати попит споживачів та спеціалізацію сільськогосподарських підприємств, мають орієнтуватися на провідний досвід передових підприємств галузі за показниками концентрації і спеціалізації виробництва.

У Миколаївському регіоні найбільш ефективним є виробництво овочів відкритого ґрунту у господарствах з площею 200 га. За цих умов у 2006 році урожайність овочів становила 221,9 ц/га, прибуток на 1 га – 2752,6 грн, а рівень рентабельності – 36,3%.

6. З поглибленням спеціалізації господарств з вирощування овочів значно підвищується ефективність овочівництва. Проведені нами групування господарств області за часткою реалізації овочів у грошовій виручці сільськогосподарської продукції показали, що у 2006 році при підвищенні рівня спеціалізації з 0,1 % по першій групі до 45,1 % по третій групі урожайність овочів зросла у 7 разів, трудомісткість знизилася у 2,6 раза, на 1 га отримано 2850,1 грн прибутку, рівень рентабельності становив – 32,9 %.

7. Основними напрямками підвищення конкурентоспроможності овочів є впровадження інтенсивних технологій. Економічна оцінка вирощування овочів при застосуванні високоврожайних сортів, крапельного зрошення, внесенні добрив, засобів захисту рослин показала, що проектна урожайність становитиме 310,5 ц/га, що на 99,1 ц/га більше, ніж за існуючої технології, на 1 га буде отримано 14 тис грн прибутку, рівень рентабельності складе 69,6%.

8. Виявити конкурентні позиції на ринку овочів спеціалізованих сільськогосподарських підприємств дозволяє конкурентна картка, складена за показниками частки підприємств на ринку з урахуванням темпів зростання ринкової частки.

9. Політика ціноутворення на овочеву продукцію з подальшою реалізацією переробним підприємствам та посередницьким структурам має ґрунтуватися на виробничому методі визначення ціни з урахуванням інфляційних впливів.

10. Створення інтегрованого формування переробного підприємства із сільськогосподарськими підприємствами на базі ЗАТ «Вознесенський консервний завод» дозволить переробляти 396 тонн огірків, 5256,5 тонн помідорів, 1103,6 тонн моркви, 683,4 тонн гарбуза, 23,6 тонн перцю солодкого, 8,8 тонн цибулі, 3,4 тонн часнику, 2,5 тонн перцю гіркого. Основна маса сировинних ресурсів буде надходити від сільськогосподарських підприємств Миколаївської області, які мають більш стабільний обсяг виробництва необхідного асортименту продукції. У 2012 році ЗАТ «Вознесенський консервний завод» отримає 6034,4 тис грн чистого прибутку, рівень рентабельності становитиме 35,4%, що забезпечить стабільну високоефективну діяльність підприємства. Підвищення ефективності овочеконсервного виробництва у майбутньому значною мірою буде залежати від удосконалення економічних взаємовідносин учасників інтеграційних формувань.

11. Ринок овочів вимагає тісного взаємозв’язку з чинниками зовнішнього середовища, а тому виникає потреба у достовірній та повній інформації. Створення маркетингової служби на базі обласного управління сільського господарства і продовольства дозволить забезпечити належну пропозицію овочів та уникнення випадків дефіциту і надлишку на ринку з метою стабілізації цін.

12. Створення вузькоспеціалізованого комплексу заморозки овочевої продукції забезпечить раціональне і більш повне використання сировинної бази (використання субстандартної сировини) та розширення ринкових позицій сільськогосподарських підприємств. Це забезпечить потреби та впевненість покупців у високоякісній та екологічно чистій овочевій продукції, що є вкрай актуальним у сучасних передумовах входження України до СОТ.

13. Головною метою маркетингової стратегії розвитку гуртового ринку овочевої продукції є удосконалення економічних взаємовідносин між партнерами. Інфраструктура ринку буде включати стаціонарні приміщення для торгівлі продуктами харчування; службу сертифікації та контролю якості продукції; овочесховища та обладнання для зберігання, первинної переробки та підготовки овочів до продажу (сортування, пакування, маркування), обладнання для проведення навантажувально-розвантажувальних робіт, лізинг обладнання, травнспортно-експедиційні послуги. Інформаційний центр, який буде функціонувати на ринку, буде забезпечувати виробників вчасною та достовірною інформацією, що допоможе виробникові вільно оперувати на ринку, реалізуючи свій товар вчасно за найвищими цінами.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Рябенко Г.М. Досвід Німеччини щодо створення системи ринкової інформації / Г.М. Рябенко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2004. – Випуск 2 (26). – Том 1. - С.263 – 268.

2. Рябенко Г.М. Роль маркетингової діяльності у підвищенні конкурентоспроможності овочеконсервного підкомплексу АПК / Г.М. Рябенко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2007. – Випуск 3 (42). – Том 2. - С.114– 118.

3. Рябенко Г.М. Теоретичні засади забезпечення конкурентоспроможності овочеконсервного підкомплексу АПК у ринкових умовах / Г.М. Рябенко // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць Випуск 233. – Том 5. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С.1258 - 1263.

4. Рябенко Г.М. Тенденції розвитку і резерви ефективного ведення регіонального овочівництва / Г.М. Рябенко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв, 2005. – Випуск 1 (29). - С.106 – 110.

5. Червен І.І. До питання розвитку овочівництва у Миколаївській області / І.І. Червен, Г.М. Рябенко // Вісник аграрної науки Причорномор’я. – Миколаїв,. 2003. – Випуск 1 (21). – С.8-11 (особистий внесок: збір вихідних даних, їх аналіз, систематизація та проведення основних розрахунків).

Матеріали науково-практичних конференцій:

6. Рябенко Г.М. Забезпечення конкурентоспроможного виробництва овочевої продукції у Миколаївській області / Г.М. Рябенко // Тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції «Ефективність використання ресурсного потенціалу в умовах сталого розвитку сільського господарства» (1-2 березня 2007 року м. Харків). – Харків: ХНАУ, 2007. – С. 82 – 87.

7. Рябенко Г.М. Забезпечення овочеконсервного підкомплексу регіону / Г.М. Рябенко // Тези доповідей Причорноморської регіональної науково-практичної конференції професорсько-викладацького складу (20-22 квітня 2005 року). – Миколаїв: МДАУ, 2005. – С. 74 – 75.

8. Рябенко Г.М. Поглиблення інтеграційних зв’язків в овочеконсервному підкомплексі / Г.М. Рябенко // Тези доповідей Причорноморської регіональної науково-практичної конференції професорсько-викладацького складу (9-11 квітня 2008 року). – Миколаїв: МДАУ, 2008. – С. 23 – 24.

9. Рябенко Г.М. Формування системи маркетингу в аграрній сфері економіки / Г.М. Рябенко // Тези доповідей Причорноморської регіональної науково-практичної конференції професорсько-викладацького складу (11-13 квітня 2007 року). – Миколаїв: МДАУ, 2007. – С. 18 – 19.