Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Янік Вєслав. Розвиток підприємництва в умовах трансформації форм власності та шляхи зростання його ефективності: Дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут регіональних досліджень. - Л., 2002. - 457арк. - Бібліогр.: арк. 426-447.



Анотація до роботи:

Янік В. Розвиток підприємництва в умовах трансформації форми власності та шляхи зростання його ефективності. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук зі спеціальності 08.06.01 – Економіка і організація управління підприємствами.

Інститут регіональних досліджень НАН України, Львів, 2002.

Дисертацію присвячено аналізу та узагальненню теоретичних і практичних аспектів формування і розвитку підприємництва і стану його ефективності на прикладі ряду країн трансформаційної економіки і визначенню основоположних факторів, які визначають й спрямовують його розвиток.

Досліджено історіографію виникнення та розвитку підприємництва в умовах трансформації форм власності у постсоціалістичних країнах, визначено, адекватно зовнішньому середовищу, сутність, характер і цілі підприємницької діяльності.

На підставі аналізу процесів структуризації підприємств окреслено методи, які сприяють зростанню ефективності функціонування суб’єктів господарювання; здійснено класифікацію реструктуризаційних заходів та проведено їх поділ з точки зору впливу на зміну структури підприємництва.

У дисертації досліджено ефективність діяльності підприємств за критерієм “продуктивність”, який проаналізовано як з позицій виробничої сфери окремого підприємства (часткова продуктивність), так і з позицій обсягів замовлень з боку клієнтів, тобто сфери розподілу, та критерієм “витрати виробництва”, які, крім загально визнаного бухгалтерського підходу, проаналізовано в економічному сенсі функціонування підприємства.

Обґрунтовано оцінку економічної ефективності діяльності підприємств за показником економічної вартості підприємства та запропоновано заходи щодо її зростання.

На основі аналізу стартових умов і факторів, які гальмують розвиток підприємництва в Польщі та інших країнах трансформаційної економіки, знижують ефективність їх функціонування, розроблені організаційно-економічні механізми підвищення ефективності підприємницької діяльності. Основна увага приділена визначенню наявних і доцільних напрямів змін ефективності підприємств, пов’язаних з їх рентабельністю, продуктивністю та інноваційністю і вдосконаленню інструментарію подальшого розвитку останніх через адекватну суспільно-економічну політику держави та систему моніторингу економічного стану підприємства.

У дисертації міститься теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розробці організаційно-економічних механізмів ефективного розвитку підприємництва в умовах трансформації форм власності.

Приватизація державних підприємств є необхідною, але недостатньою умовою розвитку та зростання ефективності економіки. Проведений аналіз дозволив автору дійти наступних висновків.

  1. Динамічний розвиток підприємництва вимагає виконання двох головних умов: приватної власності та господарської незалежності. Приватна власність стимулює ефективне використання наявних засобів, а господарська незалежність – розвиток конкуренції.

  2. Досвід країн з розвинутою ринковою економікою не можна переносити безпосередньо на країни, які лише переходять до ринкової економіки. Ці держави повинні у великій мірі сприяти розвитку індивідуального підприємництва.

  3. Входження на ринок вимагає від сучасних підприємств систематичного контролю витрат і неперервного їх зменшення. З цією метою підприємства повинні бути реструктуризовані для необхідного вивільнення існуючих резервів підвищення ефективності та зростання конкурентоспроможності. Проведений аналіз вказує, що ці процеси проходять швидше на приватних підприємствах, а на державних у Польщі вони натикаються на певний опір працівників.

  4. Дослідження показали, що в Польщі pаціональною і ефективною виявилась індивідуальна приватизація, яка реалізовувалася посереднім і безпосереднім методами. Метод безпосередньої (прямої) приватизації полягав в продажі, передачі в оренду або внесенні в спілки майна державних підприємств. Цей метод був менш складним з точки зору процедури і тому — більш ефективним. Він застосовувався перш за все при приватизації малих і середніх підприємств. Метод посередньої приватизації застосовувався при приватизації великих підприємств.

  5. Приватизацію не можна обмежити лише зміною власників державних підприємств. Суттєве значення має створення нових підприємств, часто невеликих, званих мікропідприємствами. Їх розвиток є проявом підприємливості фізичних осіб. Одним із наслідків – зменшення безробіття.

  6. Певну роль в приватизаційних процесах польських підприємств відіграв іноземний капітал. Однак рівень його залучення, незважаючи на звільнення від оподаткування підприємств з часткою іноземного капіталу, був нижчим від очікуваного. Однак цей капітал очікує стабільних умов господарювання. Велике значення для закордонних інвесторів відіграють такі фактори, як стабільність правової системи, гарантії безпеки довготермінових інвестицій, стабільна економіка (не обов’язково на високому рівні розвитку) та передбачуваність напрямків її розвитку. Такі фактори важливіші від разові податкові пільги. Між іншим, система заохочення для іноземних інвесторів повинна включати також стабільність умов функціонування для вітчизняних підприємств.

  7. Подано аналіз реструктуризаційних змін в економіці Польщі і виділено позитивні та негативні її риси.

До позитивних рис цієї програми (так званої “шокової терапії”) автор відносить наступне: а) людям надавалася економічна незалежність, що є фундаментом ринкових механізмів; б) суттєве обмеження ролі держави в управлінні будь-якими підприємствами, в тому числі підприємствами з державною формою власності, а також обмеження державних дотацій, і ліквідація привілеїв; в) широке застосування методу індивідуальної, приватизації. До негативних рис програми автор відносить: а) непідготовленість широких верств суспільства б) залежність процесу приватизації державних структурних підрозділів економіки від згоди їх працівників; в) недотримання з боку держави умов економічної самостійності приватизованих структур; г) складність і нестабільность системи оподаткування.

  1. Бюджетні засоби, які уряди багатьох постсоціалістичних країн скеровують на дотації дефіцитним державним підприємствам, повинні скеровуватися на стимулювання розвитку малих та середніх підприємств, особливо у відсталих регіонах. Це можуть бути кредити, кредитні гарантії, фінансування вишколу на малих і середніх підприємствах, дотація на створення на них додаткових місць праці тощо.

  2. Сучасна держава повинна виконувати певні соціальні функції (пенсійне забезпечення, освіта, охорона здоров’я тощо). В умовах обмежених фінансових можливостей держави суттєвим стає пошук дешевших шляхів такого забезпечення. Уваги заслуговує можливість залучення до виконання таких функцій приватних суб’єктів господарської діяльності (наприклад, приватних медичних закладів, приватних шкіл тощо). Як державне замовлення вони могли б виконувати такі функції краще і дешевше, що одночасно було б імпульсом до розвитку підприємництва.

  3. Накреслені шляхи зростання ефективності функціонування підприємств достатньо теоретично обґрунтовані і показали свою дієвість в процесі їх практичної апробації. До таких належить:

- систематичне поширення господарської свободи, через обмеження системи концесій і дозволів, які перешкоджають виникненню і розвитку нових підприємств, призводить до обмеження конкуренції, диференціює умови проведення господарської діяльності різними суб’єктами господарювання, створює можливості для корупції. Надмірна бюрократія гальмує розвиток підприємництва і підвищує витрати на проведення господарської діяльності. Тому важливого значення набуває спрощення процедур реєстрації та бухгалтерської звітності. Швидке зменшення зайвої зайнятості може бути шансом для врятування принаймні частини робочих місць. Юридичні обмеження такого зменшення в основному поглиблюють фінансові проблеми підприємств і прискорюють їх занепад. Перерегульований ринок праці є однією з причин втечі підприємств в “тіньову сферу”;

- не менш важлива і побудова якісної податкової системи, яка не суперечить ринковому механізму, наприклад, через нерівність у ставленні до різних господарських суб’єктів, що приводить до зміни їхньої конкурентоспроможності. Бажаним є загальне зниження податкових стягнень з підприємств, їх спрощення і створення однорідних принципів оподаткування;

11. Eкономічна політика урядів та органів самоуправління в постсоціалістичних країнах (стосовно Польщі і України конкретизовано) повинна бути спрямована на створення сприятливих умов для розвитку локального підприємництва і транскордонного співробітництва. Така політика повинна полягати в наступному:

а) сприянні і стимулюванні розвитку транскордонного співробітництва та створення умов для виникнення регіональної системи, яка обмежувала б ризик підприємств, пов’язаний особливо з розвитком товарного обміну;

б) створенні системи інформації про потенційні джерела фінансової підтримки малих і середніх підприємств, умови їх використання, можливості та умови співпраці з українськими господарськими суб’єктами;

в) організації навчання підприємницьких кадрів і менеджерів, а також керівників середньої ланки;

г) створенні відповідного комплексу економічних заохочень (наприклад, звільнення від податку на нерухомість), а також розширенні господарської незалежності (наприклад, обмеження видів діяльності, які підлягають ліцензуванню);

д) oрганізації мережі торговельних осередків, які давали б можливість у більш широкому масштабі репрезентувати пропозиції окремих підприємств і допомозі у нав’язуванні виробничих і торговельних контактів з розповсюдженням інформації про економічний потенціал прикордонного регіону і його підприємств не лише серед місцевого населення, але в цілій державі і за кордоном, особливо у найближчому зарубіжжі. Суттєву роль у розвитку транскордонного співробітництва може відіграти політика місцевих органів, спрямована на створення корисних умов для локалізації спільних підприємств на їх територіях.

12. Підвищення економічної ефективності та конкурентоспроможності суб’єктів господарської діяльності в постсоціалістичних країнах вимагає суттєвих змін в системі управління ними. Сутність таких змін повинна полягати в посиленні відповідальності управлінців за рівень створюваної вартості та використання наявних ресурсів, що дає можливість підвищити ефективність системи управління підприємством.

13. Опрацьовані автором методи аналізу ефективності підприємств та економічно-організаційні механізми її підвищення стосуються також інших країн з трансформаційною економікою і можуть бути застосовані в умовах України.

Публікації автора:

I. Монографії

  1. Янік В. Ефективність формування і розвитку підприємництва в умовах трансформації економіки постсоціалістичних країн. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, 2001. – 304 с. (19,25 д.а.).

(Рецензія: Козоріз М. А. Розвиток підприємництва – головний фактор трансформації економіки в постсоціалістичних країнах // Регіональна економіка, Львів: ІРД 2002 № 1, с.302- 304).

2. Janik W. Koncentracja i specjalizacja remontуw. – Lublin: Politechnikа Lubelskiа, 1986. - 115 s.

(Янік В. Концентрація і спеціалізація ремонтів. – Люблін: Люблінський політехнічний інститут, 1986. – 115 с. ) (7,8 д.а.).

3. Janik W. Zarzdzanie finansami firmy. – Lublin: Wyszа Szkoа Przedsibiorczoci i Administracji, 2000. - 220 s.

(Янік В. Управління фінансами фірми. – Люблін: Інститут підприємництва і адміністрації, 2000. – 220 с. ) (11 д.а.).

4.Janik W. Analiza ekonomiczna przedsibiorstw. - Lublin: Wyszа Szkoа Przedsibiorczoci i Administracji, 1999. - 188 s.

(Янік В. Економічний аналіз підприємств. - Люблін: Інститут підприємництва і адміністрації, 1999. – 188 с.). (9,25 д.а.).

5. Janik W. Przedsibiorczo i przedsibiorstwo. – Lublin: Wyszа Szkoа Przedsibiorczoci i Administracji, 2001. - 198 s.

(Янік В. Підприємництво і підприємство. - Люблін: Інститут підприємництва і адміністрації, 2001. – 198 с.). (10 д.а.).

6. Janik W. Rachunkowo zarzdcza i controling. – Lublin: Wyszа Szkoа Przedsibiorczoci i Administracji, 2001. - 272 s.

(Янік В. Управлінський облік i контролінг. - Люблін: Інститут підприємництва і адміністрації, 2001. – 272 с.). (13,5 д.а.).

7. Janik W. Rachunek kosztw i rachunkowo zarzdcza. – Lublin: Wyszа Szkoа Przedsibiorczoci i Administracji, 2002. - 268 s.

(Янік В. Рахунки витрат і управлінський облік. - Люблін: Інститут підприємництва і адміністрації, 2002. – 268 с.). (13,25 д.а.).

II. Брошури

8. Janik W. Sprawozdawczo z dziaalnoci spek kapitaowych. – Warszawa: Libra, 1992. - 65 s.

(Янік В. Звітність з діяльності фінансових спілок. – Варшава: Лібра, 1992.- 65 с.). (3 д.а.).

9. Janik W., Z. Sobczak. Ksigowo. – Lublin: Politechnikа Lubelskiа, 1993. – Osobisty wkad autora - s.s. 98-123, 152-186.

(Янік В. Рахунки витрат і управлінський облік. - Люблін: Політехнічний інститут, 1993. – Особистий внесок автора с.с. 98-123, 152-186). (3 д.а.).

10. Janik W., Janik A. Rachunkowo organizacji pozarzdowych // Poradnik organizacji pozarzdowych. – Warszawa: Verlag Dashofer Sp. z o.o., 2001. – Osobisty wkad autora - s.s. 80-161.

(Янік В., Янік А. Облік в недержавних організаціях // В допомогу недержавним організаціям. - Варшава: Verlag Dashofer Sp. z o.o., 2001. – Особистий внесок автора с.с. 80-161). (4,05 д.а.).

11. Janik W. Budetowenie jako metoda zarzdzania finansami Zakadw Opieki Zdrowotnej // Skuteczne zarzdzanie placwk madyczn. – Warszawa: Instytut Przedsibiorczoci i samorzdnoci, 2001. – autorskie s.s. 48-60.

(Янік В. Бюджетне регулювання як метод управління фінансами Закладів охорони здоров’я // Ефективне управління медичним закладом. – Варшава: Інститут підприємництва і самоуправління, 2001. - авторські с.с. 48-60). (0,6 д.а.).

12. Janik W. Ocena podmiotw i przedsiwzi gospodarczych. - Lublin: CKMP, 1994. - 130 s.

(Янік В. Оцінка економічних суб’єктів і заходів. – Люблін: ЦКМП, 1994. – 130 с.). (5,25 д.а.).

13. Przedsibiorstwo w gospodarce rynkowej / pod redakcj Janika W. – Lublin: Wyszа Szkoа Przedsibiorczoci i Administracji, 1999. - 276 s. Osobisty wkad autora - ss. 5 - 54, 62 - 78, 84 - 104, 211 - 225, oraz przygotowaniе.

(Підприємство в ринковій економіці / під редакцією Яніка В. – Люблін: Інститут підприємництва і адміністрації, 1999. – 276 с. Особистий внесок автора – сс. 5-54, 62-78, 84-104, 211-225 та підготовка до видання). (5,5 д.а.).

III. Статті у наукових виданнях

14. Янік. В. Основний напрямок підвищення ефективності господарювання // Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету. Вип. 9.13. – Львів: УДЛУ, 1999. – С. 274-280.

  1. Янік. В. Формування вартості підприємства та шляхи її підвищення в умовах сучасного ринку // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Економічні проблеми розвитку виробництва та інноваційної діяльності. (Щорічник наукових праць). Випуск ХІХ. – Львів: ІРД НАН України, 2000. – С. 292-306.

  2. Янік. В. Зростання вартості підприємства як мета розвитку // Технічний прогрес та ефективність виробництва. Вісник Харківського державного політехнічного університету (збірка наукових праць). Вип. 122. – Харків: ХДПУ, 2000. – С. 223-227.

  3. Янік. В. Реалізація заходів щодо підвищення ефективності функціонування промислового підприємства (на прикладі умов Польщі) // Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету. Вип. 10.1. – Львів: УДЛУ, 2000. – С. 342-347.

  4. Янік. В. Аналіз вартості підприємства як основного показника ефективності підприємницької діяльності // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика т1а інвестиції. (збірник наукових праць Луцького державного технічного університету). Вип. VІ. – Луцьк: ЛДТУ, 2000. – С. 59-67.

  5. Янік. В. Система заохочення як один з основних факторів підвищення ефективності функціонування фірми // Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету. Вип. 11.1. – Львів: УДЛУ, 2002. – С. 221-226.

20. Янік. В. Аналіз кредитоспроможності підприємства // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Податкова та фінансово-кредитна політика держави і механізми її реалізації в регіонах України. (Щорічник наукових праць). Випуск ХІV. – Львів: ІРД НАН України, 2001. – С. 464-477.

  1. Янік. В. Роль малих підприємств в економічній активізації слабо розвинутих регіонів // Еколого-економічне вчення: витоки, проблеми, перспективи. Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету. Вип. 12.1. – Львів: УДЛУ, 2001. – С. 165-170.

22. Janik W. Koncentracja napraw gwnych jako czynnik wzrostu afektywnoci rodkw trwaych // d: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu dzkiego, 1976 № 24. – S. 150-165.

(Янік. В. Концентрація головних ремонтів як фактор зростання ефективності основних засобів // Лодзь: Наукові зошити Лодзького університету, 1976. – С. 150-165).

23 Janik W. Organizacja gospodarki czciami zamiennymi // Warszawa: Towarzystwo Naukowe Organizacji i Kierowania, 1977 № 8. PWE. – S. 89-96.

(Янік. В. Організація господарювання замінними частинами // Варшава: Наукове товариство організації і управління 1977 № 8. ДЕВ. – С. 89-96).

24. Janik W., Szewczak K. Wydajno pracy pracownikw w przemyle // d: Zeszyty Naukowe Uniwersytetu dzkiego, 1977. – S. 65-80.

(Янік. В., Шевчак К. Продуктивність праці працівників промисловості // Лодзь: Наукові зошити Лодзького університету, 1977. – С. 65-80).

25. Janik W. Modernizacja rodkw pracy w przemyle jako czynniki wzrostu spoecznej wydajnoci pracy // Wpyw modernizacji na wzrost gospodarczy. - d: Uniwersytet dzki, 1978.- S. 123 - 132.

(Янік. В. Модернізація засобів праці в промисловості як фактор зростання продуктивності суспільної праці // Вплив модернізації на економічний розвиток. – Лодзь: Лодзький університет, 1978. – С. 123-132).

  1. Janik W. Wewntrzzakadowy rozrachunek gospodarczy dziaalnoci remontowej // Warszawa: Ekonomika i organizacja pracy. 1980, № 5. PWE - S. 15-19.

(Янік. В. Внутрішньозаводський економічний розрахунок ремонтної діяльності // Варшава: Економіка і організація праці, 1980 № 5. ДЕВ – С. 15-19).

  1. Janik W. Czynniki efektywnoci produkcyjnych rodkw trwaych w przedsibiorstwie przemysowym // Lublin: Prace naukowe Politechniki Lubelskiej”, 1981, № 15. - S. 75-89.

(Янік. В. Фактори виробничої ефективності основних засобів на промисловому підприємстві // Люблін: Наукові праці Люблінського політехнічного інституту, 1981, № 15. - С. 75-89).

  1. Janik W. Mierniki oceny pracy sub remontowych w przedsibiorstwie // Warszawa: Ekonomika i organizacja pracy, 1981, № 9. - S. 25-28.

(Янік. В. Вимірники оцінки роботи ремонтних служб на підприємстві // Варшава: Економіка і організація праці, 1981 № 9. – С. 25-28).

29. Janik W. Postp techniczny a gospodarka rodkami trwaymi w przedsibiorstwie // Problemy postpu technicznego. – Katowice: Instytut Postpu Technicznego, 1981, № 5. – S. 59-70.

(Янік. В. Технічний прогрес і господарювання основними засобами на підприємстві // Проблеми наукового прогресу. – Катовіце: Інститут технічного прогресу, 1981, № 5. – С. 59-70).

30. Janik W. Niektуre uwarunkowania racjonalizacji gospodarki rodkami trwaymi w wietle reformy gospodarczej // Lublin: Prace Naukowe Instytutu Organizacji i Zarzdzania Politechniki Lubelskiej, 1981. Seria C № 3. – S. 81-91.

(Янік. В. Деякі обґрунтування раціоналізації господарювання основними засобами в світлі економічної реформи // Люблін: Наукові праці Інституту організації і управління Люблінського політехнічного інституту, 1981. Серія С № 3.- С. 81-91).

31. Janik W. Problemy ksztatowania cen usug remontowych // Lublin: Prace Naukowe Instytutu Organizacji i Zarzdzania Politechniki Lubelskiej, 1983. Seria B № 18. – S. 39-49.

(Янік. В. Проблеми ціноутворення ремонтних послуг // Люблін: Наукові праці Інституту організації і управління Люблінського політехнічного інституту, 1983. Серія В № 18.- С. 39-49).

32. Janik W. Odnowa rodkw pracy w warunkach rozwoju techniki // Problemy postpu technicznego. – Katowice: Instytut Postpu Technicznego, 1984, № 5. – S. 69-70.

(Янік. В. Оновлення засобів праці в умовах розвитку техніки // Проблеми наукового прогресу. – Катовіце: Інститут технічного прогресу, 1984, № 5. – С. 69-70).

33. Janik W. Stymulowanie gospodarki rodkami traymi w warunkach reformy gospodarczej // Lublin: Prace Naukowe Instytutu Organizacji i Zarzdzania Politechniki Lubelskiej, 1984. Seria B № 19. – S. 62-74.

(Янік. Стимулювання економіки основними засобами в умовах економічної реформи // Люблін: Наукові праці Інституту організації і управління Люблінського політехнічного інституту, 1984. Серія В № 19.- С. 62-74).

34. Janik W. Zasilanie funduszu rozwoju w przedsibiorstwach przemysowych // Warszawa: Ekonomika i organizacja pracy, 1984, № 9. - S. 23-27.

(Янік. В. Збільшення фонду розвитку на промислових підприємствах // Варшава: Економіка і організація праці, 1984 № 9. – С. 23-27).

35. Janik W. Wybrane problemy sterowania inwestycjami przedsibiorstw // Warszawa: Inwestycje i budownictwo, 1984, № 8. - S. 12-15.

(Янік. В. Вибрані проблеми управління інвестиціями підприємств // Варшава: Інвестиції і будівництво, 1984, № 8. – С. 12-15).

36. .Janik W. Uwarunkowania efektywnoci rodkw pracy w przemyle // Warszawa: Ekonomika i organizacja pracy, 1986, № 10-11. - S. 29–33.

(Янік. В. Обгрунтування ефективності засобів праці в промисловості // Варшава: Економіка і організація праці, 1984 № 10-11. – С. 29-33).

37. .Janik W. Strategie reprodukcji techniki // Katowice: Problemy postpu technicznego, 1988, № 6. - S. 13 – 17.

(Янік. В. Стратегії відновлення техніки // Катовіце: Проблеми технічного прогресу, 1988, № 6. – С. 13-17).

38. .Janik W. Ocena efektywnoci procesw reprodukcji rodkw pracy // Lublin: Prace Naukowe Politechniki Lubelskiej. Seria Ekonomia, 1990, № 10. - S. 88 – 99.

(Янік. В. Оцінка ефективності процесів відновлення засобів праці // Люблін: Наукові праці Люблінського політехнічного інституту. Cерія економічна, 1990, № 10. – С. 88-99).

39. .Janik W. Kontrola kosztw jako narzdzie zarzdzania przedsibiorstwem // Lublin: Prace Naukowe Politechniki Lubelskiej. Organizacja i Zarzdzanie, № 34, 1998. - S. 29-42.

(Янік. В. Контроль витрат як знаряддя управління підприємством // Люблін: Наукові праці Люблінського політехнічного інституту. Організація і управління, № 34, 1998.- С. 29-42).

40. .Janik W. Wykorzystanie informacji finansowo-ksigowej w zarzdzaniu przedsibiorstwem // Lublin: Prace Naukowe Politechniki Lubelskiej. Organizacja i Zarzdzanie № 5, 2000. - S. 135-150.

(Янік. В. Використання фінансово-бухгалтерської інформації в управлінні підприємством // Люблін: Наукові праці Люблінського політехнічного інституту. Організація і управління, № 5, 2000.- С. 135-150).

41. .Janik W. Budetowanie jako metoda kontroli kosztw w przedsibiorstwie // Budetowanie dziaalnoci jednostek gospodarczych. Teoria i praktyka. Komitet Nauk Organizacji i Zarzdzania. - Krakw- Zakopane: Wydzia Zarzdzania Akademii Gуrniczo-Hutniczej. 2000. - S. 52-59.

(Янік. В. Бюджетний розподіл як метод контролю витрат на підприємстві // Бюджетний розподіл в діяльності господарських структур. Теорія і практика. Комітет наук по організації і управління. - Краків-Закопане: Відділ Управління гірничо-добувної академії, 2000. – С. 52-59).

42. .Janik W. Wspieranie rozwoju maych i rednich przedsibiorstw jako czynnika dynamizujcego rozwj regionalny // Konkurencja i koegzystencja regionw w procesie integracji europejskiej. - Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe, 2000. - S. 117-132.

(Янік. В. Підтримка розвитку малих і середніх підприємств як заходу, що збільшує динаміку регіонального розвитку // Конкуренція і співіснування регіонів в процесі європейської інтеграції. - Люблін: Люблінське наукове товариство, 2000. – С. 117-132).

43. .Janik W. Budetowanie jako metoda zarzdzania zakadami opieki zdrowotnej // Budetowanie dziaalnoci jednostek gospodarczych. Teoria i praktyka. Komitet Nauk Organizacji i Zarzdzania. - Krakw-Zakopane: Wydzia Zarzdzania Akademii Grniczo-Hutniczej. 2001. - S. 69-78.

(Янік. В. Бюджетний розподіл як метод управління організаціями охорони здоров’я // Бюджетний розподіл в діяльності господарських структур. Теорія і практика. Комітет наук по організації і управління, - Краків-Закопане: Відділ Управління гірничо-добувної академії, 2001. – С. 69-78).

44. .Janik W. Rola maych przedsibiorstw w aktywizacji gospodarczej regionw sabo rozwinitych na przykadzie wojewdztwa lubelskiego // Rola wadz lokalnych i regionalnych regionw sabiej rozwinitych w procesie integracji z Uni Europejsk. - Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe, 2001. - S. 98 – 107.

(Янік В. Роль малих підприємств в активізації економіки слабо розвинутих регіонів на прикладі Люблінського воєводства // Роль місцевої і регіональної влади слабо розвинутих регіонів в процесі інтеграції з Європейським Союзом. - Люблін: Люблінське наукове товариство, 2001. – С. 98-107).

45. .Janik W. Kontrola kosztw jako narzdzie zarzdzania wartoci przedsibiorstwa // Zarzdzanie finansami. Cele - organizacja - narzdzia”, t. I. - Warszawa: Fundacja Rozwoju Rachunkowoci w Polsce, 2001, s. 75-86.

(Янік В. Контроль витрат як знаряддя управління вартістю підприємства // Управління фінансами. Цілі - організація - знаряддя, т. І. - Варшава: Фонд розвитку обліку в Польщі, 2001. – С. 75-86).

46. .Janik W. Analiza zmian w strukturze przedsibiorczoci w Polsce w latach 1989 - 1999 // Perspektywy rozwoju wojewdztwa podkarpackiego w wietle postpujcej integracji europejskiej. – Jarosaw: Pastwowa Wysza Szkoa Zawodowa, 2000. - S. 137-170.

(Янік В. Аналіз змін в структурі підприємництва в Польщі за 1989-1999 роки // Перспективи розвитку Підкарпатської області в світлі наступної європейської інтеграції. – Ярослав: Державний економічний інститут, 2000. – С. 137-170).

47. Janik W. Zmiany w efektywnoci przedsibiorstw w Polsce w latach 1993 - 1999 // Zarzdzanie przedsibiorstwem. Ekonomia, Prawo, Kultura, Etyka. – Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe, 2001, - S. 33 – 40.

(Янік В. Зміни в ефективності підприємств в Польщі за 1993- 1999 роки // Управління підприємством. Економіка, право, культура, етика. – Люблін: Люблінське наукове товариство, 2001. – С. 33-40).

48. Janik W. Przedsibiorczo i czynniki j ksztatujce // Roczniki Naukowe. - Suwaki: Wysza Szkoa Suby Spoecznej, 2002. - S. 54 – 61.

(Янік В. Підприємництво і фактори, які його формують // Наукові щорічники. – Сувалкі: Інститут суспільної служби, 2002. – С. 54-61).

49. obaziewicz M., Janik W. Rachunek kosztw docelowych jako narzdzie sterowania wynikiem przedsibiorstwa // Lublin: Prace Naukowe Politechniki Lubelskiej. Organizacja i Zarzdzanie № 6, 2000. - S. 125-137.

(Лобазєвіч М., Янік В. Рахунок цільових витрат як знаряддя управління результатом підприємства // Люблін: Наукові праці Люблінського політехнічного інституту. Організація і управління, № 6, 2000.- С. 125-137).

50. Janik W. Rola wadz lokalnych w kreowaniu rozwoju maych i rednich przedsibiorstw // Lublin: Prace Naukowe Politechniki Lubelskiej. Organizacja i Zarzdzanie № 7, 2000. - S. 112-127.

(Янік В. Роль місцевої влади в розвитку малих і середніх підприємств // Люблін: Наукові праці Люблінського політехнічного інституту. Організація і управління, № 7, 2000.- С. 112-127).

51. Janik W. Rola malych przedsibiorstw w aktywizacji gospodarczej regionw sabo rozwinitych na przykadzie wojewdztwa lubelskiego // Rola wadz lokalnych i regionalnych regionw sabiej rozwinitych w procesie integracji z Uni Europejsk. Pod red. E. Bojar. – Lublin: Lubelskie Towarzystwo Naukowe, 2002. – S. 78-90.

(Янік В. Роль малих підприємств в економічній активізації слабо розвинених регіонів на прикладі люблінської області. Під ред. Е. Бояр. Люблін: Люблінське наукове товариство, 2002. – С. 78-90).