Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Бухгалтерський облік, аналіз та аудит


Петрук Олександр Михайлович. Розвиток національної системи бухгалтерського обліку в Україні: стратегія, гармонізація, регламентація : дис... д-ра екон. наук: 08.06.04 / Житомирський держ. технологічний ун-т. — Житомир, 2006. — 406арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 324-358.



Анотація до роботи:

Петрук О.М. Розвиток національної системи бухгалтерського обліку в Україні: стратегія, гармонізація, регламентація. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.04. – бухгалтерський облік, аналіз та аудит – Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана, Київ, 2006.

В дисертації досліджено генезис бухгалтерського обліку в контексті розвитку економічної системи та методів наукового пізнання. Розкрито теоретичні засади розвитку системи бухгалтерського обліку. Уточнено із застосуванням системного підходу предмет і метод бухгалтерського обліку.

Досліджено теоретичні, методологічні та практичні основи гармонізації та регламентації бухгалтерського обліку в Україні на національному та міжнародному рівнях. Розкрито сутність і структуру бухгалтерського обліку як об’єкта гармонізації. Визначено стратегічні напрями розвитку національної системи бухгалтерського обліку для досягнення її гармонізації на міжнародному рівні шляхом узгодження національного законодавства в сфері бухгалтерського обліку, що уніфікує її методологію.

Визначено і обґрунтовано підхід до бухгалтерського обліку як соціально-економічного інституту, що є об’єктом і засобом регулювання економіки. На основі уточнення системних характеристик бухгалтерського обліку обґрунтовано необхідність регулятивного впливу на методологічну складову системи бухгалтерського обліку шляхом визначення загальновизнаних методів бухгалтерського обліку.

Розкрито необхідність гармонізації господарського, цивільного та бухгалтерського законодавства шляхом узгодження понятійного апарату.

Доведено необхідність визначення та закріплення професійного судження бухгалтера у нормативних документах з бухгалтерського обліку, визначено випадки його застосування. Розроблено та запроваджено у практику підприємств методики обліку міжнародних розрахунків документарними акредитивами та інкасо із застосуванням балансових і позабалансових рахунків на основі врахування організаційних передумов розрахунків підприємств у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Оцінено можливості обліку і контролю міжнародних розрахунків із застосуванням інформаційно-комп’ютерних технологій.

У дисертації теоретично узагальнено та запропоновано новий напрям розв’язання наукової проблеми, яка полягає у здійсненні подальшого удосконалення теорії, методології та практики розбудови національної системи бухгалтерського обліку в період її гармонізації на національному та міжнаціональному рівнях. На підставі проведеного дослідження внесено пропозиції і розроблено рекомендації щодо удосконалення регламентації обліку, які відображають вирішення завдань відповідно до поставленої мети. Загальні висновки, одержані в результаті дослідження, наступні.

На теоретичному рівні:

1. З розвитком методів наукового пізнання та еволюцією економічної системи до рівня постіндустріального суспільства, подальше удосконалення бухгалтерського обліку пов’язане з міждисциплінарними дослідженнями та використанням таких базових філософських методів, як діалектичний та системний підходи.

2. Системний підхід до бухгалтерського обліку вимагає його розгляду в двох аспектах: нормативному (професійна діяльність) та позитивному (функціональна наука). Професійна діяльність бухгалтера має своїм предметом інформацію, необхідну для управління, а об’єктом – сукупність ФГЖ, що формують господарську діяльність підприємства. Предмет бухгалтерської науки – закономірності розвитку окремих принципів, методів та прийомів, об’єкт – методологія. Таке розмежування усуває методологічні перешкоди (наприклад, в частині обмеження кількості методів) для подальшого розвитку бухгалтерської науки.

3. Межі гармонізації бухгалтерського обліку як наукового поняття та економічного явища пояснюється відкритістю системи бухгалтерського обліку, яка залежить від зовнішнього середовища. У відповідь на змінність з часом запитів зовнішніх користувачів постійно удосконалюються методики, форми та організація бухгалтерського обліку. В окремих країнах бухгалтерська наука досягла значного випередження у своєму розвитку, що викликає потребу гармонізації для країн, які розвиваються. Тотожні процеси відбуваються з регулюванням бухгалтерського обліку на національному рівні, коли на певному етапі виникає потреба в його гармонізації. Але на відміну від науки, яка є наднаціональною, регулювання обмежене особливостями економічного та правового розвитку нації, що необхідно враховувати при розбудові НСБО.

4. Регулююча функція бухгалтерського обліку реалізується через уніфікацію методології обліку. Досягається це за рахунок норм законодавства, які містять принципи та правила ведення бухгалтерського обліку. Для цього в нормативних документах необхідно відобразити найбільш ефективні (загальновизнані) методи бухгалтерського обліку. До їх переліку слід віднести: документування, рахунки, подвійний запис, баланс, звітність, інвентаризацію, калькулювання, оцінку та запропонований автором план рахунків.

На методологічному рівні:

5. Гармонізація бухгалтерського обліку має на меті його уніфікацію, яка передбачає створення єдиної глобальної системи бухгалтерського обліку. Досягнути такого результату можливо за повної відповідності різних НСБО за всіма елементами. За відсутності міжнародного (наднаціонального) обліку як системи, значення гармонізації полягає у відборі найбільш ефективних методів ведення бухгалтерського обліку для їх рекомендаційного поширення в інших країнах світу.

Гармонізація бухгалтерського обліку можлива, коли певний її рівень досягається всередині самої країни. Через уніфікацію окремих облікових процедур, взаємоузгодження бухгалтерського та податкового законодавства, встановлення та застосування правил, що дозволяють узагальнювати дані на рівні держави, стане можливим побудова такої національної системи обліку, яка дозволить розробити раціональні заходи щодо приведення її у відповідність з міжнародними вимогами.

6. В період переходу України до ринкових умов господарювання держава відмовилася від бухгалтерського обліку для управління економікою на макрорівні. Водночас, бухгалтерський облік має всі передумови, щоб держава використовувала його як організаційно-економічну систему регулювання (а не управління) економікою. Для цього слід добитись виконання основного призначення бухгалтерського обліку – надання достовірної інформації користувачам. Такий результат забезпечить порівнянність інформації, яка міститься у фінансовій звітності. Це досягається через сувору регламентацію методів та окремих процедур бухгалтерського обліку. Принципи обліку повинні застосовуватись виключно у випадках, не передбачених бухгалтерським законодавством.

Теперішній статус бухгалтерського обліку, значення якого зростає, вимагає належного визнання, як соціально-економічного інституту. Це створить передумови для використання бухгалтерського обліку як організаційно-економічної системи регулювання економіки.

7. Принципи складання фінансової звітності, будучи більш широкими і універсальними, ніж правила, контролюють і регулюють сутність, а не форму вимог до облікових даних, тому бухгалтерська інформація, підготовлена на основі принципів, буде більш достовірною. Водночас для застосування принципів у вітчизняних умовах потрібне їх детальне тлумачення в підзаконних нормативних актах.

Перелік принципів, наведених, в Законі “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, повинен бути збільшений за рахунок вимог до якості бухгалтерської інформації й умов ведення обліку. Наявні принципи потрібно поділити на припущення (гіпотези – автономність, безперервність, послідовність, періодичність) і вимоги (диспозиції – обачність, повне висвітлення, нарахування та відповідності доходів і витрат, превалювання сутності над формою, історична собівартість, єдиний грошовий вимірник).

8. З метою покращання функціонування національної облікової системи необхідно гармонізувати законодавство по бухгалтерському обліку з іншими нормативними актами. Гармонізація господарського, цивільного і бухгалтерського законодавства в частині визначення таких термінів, як “бухгалтерський облік”, “фінансовий стан”, “фінансові результати діяльності”, “грошовий потік”, “активи”, “зобов’язання” та “факти господарського життя”, сприятиме зростанню рівня достовірності інформації, підвищенню юридичної сили цих понять та суспільної регулюючої ролі бухгалтерського обліку.

9. З питань формування, представлення і розкриття фінансової інформації, за умов відсутності точних інструкцій, професійний бухгалтер повинен приймати рішення, використовуючи механізм професійного судження. Необхідним є поетапне впровадження механізму застосування професійного судження для прийняття рішень в систему генерації облікової інформації. Воно є засобом, за допомогою якого: 1) здійснюється процес реальної лібералізації системи бухгалтерського обліку; 2) відбувається удосконалення системи нормативного регулювання бухгалтерського обліку і звітності; 3) розв’язуються протиріччя діючого законодавства; 4) підвищується роль бухгалтера на окремому підприємстві.

10. Національний план рахунків є елементом структури системи більш високого порядку по відношенню до бухгалтерського обліку – національної системи бухгалтерського обліку. Тобто, на рівні національної облікової системи план рахунків є методом регламентації бухгалтерського обліку; на рівні ж системи бухгалтерського обліку план рахунків є одним з облікових методів. Тільки за такого підходу побудова плану рахунків може та повинна сприяти застосуванню основних облікових методів (рахунки, подвійний запис) з принципами складання звітності, яка повинна містити достовірну інформацію.

11. Запропоновано розв’язання проблем формування облікової політики в частині самостійного вибору підприємствами облікових методів і процедур, що сприятиме порівнянності даних звітності. Перспективним напрямом дослідження є розробка на державному рівні нормативних актів щодо облікової політики, які зведуть до мінімуму невизначеність з методичних питань ведення обліку на окремому підприємстві.

На практичному рівні:

12. Нормативна неврегульованість обліку розрахунків підприємств у сфері зовнішньоекономічної діяльності погіршує якість складання фінансової звітності. Підпорядкування міжнародним нормативним актам та національні валютні обмеження визначають специфіку організації документарних форм міжнародних розрахунків. Врахування цих факторів дозволить усунути недоліки національних П(С)БО з цих питань та гармонізувати бухгалтерський облік на мікрорівні.

13. Пропонується удосконалена методика обліку міжнародних розрахунків документарними акредитивами та інкасо в частині застосування бухгалтерського рахунку “Товари в дорозі” (підвищить достовірність відображення активів і пасивів вітчизняних суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності) та позабалансових рахунків “Гарантії та забезпечення надані” та “Гарантії та забезпечення отримані” (дозволить оцінити перспективну платоспроможність суб’єкта зовнішньоекономічної діяльності).

14. Використання інформаційно-комп’ютерних технологій для обліку та контролю розрахунків документарним акредитивом й інкасо зменшують комерційні та фінансові ризики через покращання інформаційного забезпечення зовнішньоекономічної діяльності суб’єктів господарювання. Перспективним напрямом дослідження є формулювання облікових моделей та їх комп’ютеризація, залежно від особливостей організації форм міжнародних розрахунків.

Публікації автора:

Монографії, підручники, посібники

  1. Петрук О.М. Гармонізація національних систем бухгалтерського обліку: Монографія. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 420 с. (32 д.а.), яка отримала позитивну рецензію в фаховому журналі – “Облік і фінанси АПК”, № 5 (19), 2006, С. 127; “Галицький економічний вісник”, № 1(8), 2006, С. 171.

  2. Петрук А.М. Согласование терминологии бухгалтерского и хозяйственного законодательства // Очерки по бухгалтерскому учету и контролю. Результаты диссертационных исследований проблем бухгалтерского учета и контроля Житомирской бухгалтерской научной школы. Монография. – Житомир: ЧП «Рута», 2005. – С. 42-84 (Обсяг авторської частини – 1,8 д.а.).

  3. Облік зовнішньоекономічної діяльності: Підручник для ВНЗ / За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця; 3-тє вид., доп. і перероб. – Житомир: ПП “Рута”, 2006. – 388 с. (Обсяг авторської частини – 1,2 д.а. Автором розкрито особливості обліку міжнародних розрахунків документарними акредитивами, переказами, інкасо із застосуванням балансових і позабалансових рахунків на основі удосконалення організаційних передумов розрахунків підприємств у сфері зовнішньоекономічної діяльності).

  4. Бухгалтерський облік у сільському господарстві: Навчальний посібник. За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця та к.е.н., доц. М.М. Коцупатрого. – Житомир: ПП “Рута”, 2003. – 512 с. (Обсяг авторської частини – 0,35 д.а. Автором розкрито особливості та відмінність від інших методів регулювання бухгалтерського обліку за допомогою принципів).

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Пархоменко В.М., Петрук О.М. Проблеми регламентації бухгалтерського обліку в період ринкового реформування економіки України // Вісник ЖІТІ / Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – № 15. – С. 24-39 (0,9 д.а., особисто автору належить 0,2 д.а., обґрунтовано необхідність застосування системного підходу до розвитку регламентації обліку).

  2. Пархоменко В.М., Петрук О.М. Удосконалення системи нормативного регулювання бухгалтерського обліку в Україні // Вісник ЖІТІ / Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2001. – № 17. – С. 130-145 (1,15 д.а., особисто автору належить 0,3 д.а., поставлена проблема застосування принципів, як форми регламентації обліку, у вітчизняних умовах).

  3. Пархоменко В.М., Петрук О.М. Законодавче та нормативно-методичне забезпечення регулювання бухгалтерського обліку // Вісник ЖІТІ / Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – № 18. – С. 107-117 (1,3 д.а., особисто автору належить 0,25 д.а., сформульовані проблеми: узгодження облікових термінів, закріплених різними галузями права; необхідності запровадження інституту “професійного судження”).

  4. Петрук О.М. Принципи і правила в регулюванні бухгалтерського обліку // Вісник ЖІТІ / Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – № 20. – С. 212-217 (0,5 д.а.).

  5. Петрук О.М. Поняття та зміст факторів розвитку національних систем бухгалтерського обліку // Вісник ЖІТІ / Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – № 21. – С. 169-171 (0,2 д.а.).

  6. Петрук О.М., Дячек С.М. Поняття та класифікація резервів підприємства // Вісник ЖІТІ / Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – № 22 – С. 370-375 (0,2 д.а., особисто автору належить 0,1 д.а., виявлено розбіжності у тлумаченні поняття “резервів”).

  7. Петрук О.М. Нова парадигма бухгалтерського обліку // Полтава: Регіональні перспективи / Науково-практичний журнал. – 2003 – № 1 (26). – С. 70-72 (0,58 д.а.).

  8. Петрук О.М. Філософські основи бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2003. – № 1 (23). – С. 170-179 (0,65 д.а.).

  9. Петрук О.М. Стан та проблеми розвитку поняття бухгалтерського обліку як системи // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2003. – № 2 (24). – С. 166-176 (0,66 д.а.).

  10. Петрук О.М. Особливості побудови національної системи бухгалтерського обліку // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 185: В 4 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 570-578 (0,36 д.а.).

  11. Петрук О.М. Проблема ідентифікації предмету бухгалтерського обліку в постіндустріальній економіці // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2003. – № 3 (25). – С. 196-203 (0,6 д.а.).

  12. Петрук О.М. Місце плану рахунків в системі бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2003. – № 4 (26).– С. 209-217 (0,54 д.а.).

  13. Петрук О.М. Облік документарних акредитивів в міжнародних розрахунках підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Випуск 188: В 4 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С. 524-532 (0,38 д.а.).

  14. Петрук О.М. Облік документарних інкасо в міжнародних розрахунках підприємств // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. Серія: Економічні науки. Випуск 11. – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 126-130 (0,3 д.а.).

  15. Петрук О.М. Сучасне розуміння методу бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – № 1 (27). – С. 168-179 (0,79 д.а.).

  16. Петрук О.М. Професійне судження в системі регламентації бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – № 2 (28). – С. 158-166 (0,63 д.а.).

  17. Петрук О.М. Гармонізація термінології нормативних актів як спосіб розвитку національної системи бухгалтерського обліку (стаття перша) // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – № 3 (29). – С. 134-147 (0,9 д.а.).

  18. Петрук О.М. Необхідність та напрями регламентації бухгалтерської інформації // Вісник СНУ ім. В. Даля. – 2004. – № 3 (73). – С. 86-90 (0,51 д.а.).

  19. Петрук О.М. Гармонізація термінології нормативних актів як спосіб розвитку національної системи бухгалтерського обліку (стаття друга) // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – № 4 (30). – С. 209-222 (0,9 д.а.).

  20. Петрук О.М. Проект національного положення з бухгалтерського обліку “Професійне судження бухгалтера” // Зб. наук. пр. – Економіка. – Випуск 4 (28). – Частина ІІ. – Рівне: Вісник НУВГтаП, 2004. – С. 173-176 (0,25 д.а.).

  21. Петрук О.М. Облік міжнародних розрахунків підприємств: інкасо, документраний переказ // Облік і фінанси АПК. – 2005. – № 4 (6). – С. 25-34 (0,64 д.а.).

  22. Петрук О.М. Форми міжнародних розрахунків підприємств: організаційні та нормативні передумови обліку. // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 1 (31). – С. 273-280. (0,53 д.а.).

  23. Петрук О.М., Легенчук С.Ф. Облік і контроль міжнародних розрахунків із застосуванням інформаційно-комп’ютерних технологій // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 2 (32). – С. 152-166 (0,71 д.а., особисто автору належить 0,3 д.а., для прикладних програм запропоновано структуру синтетичного та аналітичного обліку із використанням позабалансових рахунків і відповідних довідників аналітичного обліку).

  24. Петрук О.М. Історія та іноземний досвід регулювання бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 3 (33). – С. 156-167 (0,85 д.а.).

  25. Петрук О.М. Розвиток системного трактування бухгалтерського обліку // Вісник ЖДТУ / Економічні науки. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – № 4 (34). – С. 145-155 (0,78 д.а.).

  26. Петрук О.М., Барановська Т.В. Облікова політика підприємства в системі регулювання бухгалтерським обліком // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 3. / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 133-153 (1 д.а., особисто автору належить 0,5 д.а., визначено місце та межі облікової політики підприємства як елементу регламентації бухгалтерського обліку).

  27. Петрук О.М. Зміст та межі гармонізації національних систем бухгалтерського обліку // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1 (4). / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2006. – С. 128-137 (0,45 д.а.).

Публікації в інших наукових виданнях

  1. Петрук А.М. Теоретико-методологические основы развития бухгалтерского учета в трансформационной экономике // Проблемы развития теории бухгалтерского учета, анализа и контроля: Монография. – Брест-Житомир: ЖГТУ, 2004. – С. 191-210 (обсяг авторської частини – 0,83 д.а.).

  2. Петрук А.М. Профессиональное суждение в системе регламентации бухгалтерского учета // Развитие бухгалтерского учета и контроля в контексте европейской интеграции: Монография. – Житомир-Краматорск: ЧП «Рута», 2005. – С. 169-197 (Обсяг авторської частини – 0,85 д.а.).

  3. Пархоменко В.М., Петрук О.М. План рахунків в системі регламентації бухгалтерського обліку // Вісник ЖІТІ / Економічні науки. – Житомир: ЖІТІ, 2002. – № 19. – С. 233-240 (1,1 д.а., особисто автору належить 0,4 д.а., обґрунтовано доцільність збереження та розширення використання позабалансових рахунків).

  4. Петрук О.М. Бухгалтерський облік і економічна глобалізація // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Динаміка наукових досліджень 2003”. Том 24. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 31-33 ( 0,13 д.а.).

  5. Петрук О.М. Поняття та місце принципів в регулюванні бухгалтерського обліку // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2003”. Том 25. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 64-67 (0,15 д.а.).

  6. Петрук О.М. Сутність і структура системи бухгалтерського обліку // Проблеми теорії і практики обліку, аудиту, аналізу і шляхи їх вирішення: Матеріали Всеукраїнської наук.-метод. конф. 6-8 травня 2003 р. – Севастополь: Вид-во СевНТУ, 2003. – C. 20-21. (0,11 д.а.)

  7. Petruk O.M. The Role of Accounting in Economic Globalization // Research papers. Strategies and challenges in the process of Accession to the European union. – Bulgaria, D.A. Tsenov Academy of economics Svishtov. – 2003. – P. 267-271. (0,24 д.а.)

  8. Петрук О.М. Облік міжнародних розрахунків підприємств: документарний акредитив // Облік і фінанси АПК. – 2004. – № 2 (2). – С. 40-59 (0,82 д.а.).

  9. Петрук А.М. О проблеме существования международного бухгалтерского учета // Международна научно-практическа конференция «Предзвикателства пред стопанската отчетност, анализа и одита в процесса на присъединяване към Европейския Съюз». – Свищов: 2004. – С. 111-119 (0,41 д.а.).

  1. Петрук О.М. Облікова політика підприємства як елемент регламентації бухгалтерського обліку // Магістерські програми. – Економічні студії, випуск 14. – К.: Видавничій дім “КМ Академія”, 2004. – С. 14-17 (0,25 д.а.).

  2. Петрук О.М. Системний підхід в аналізі методів бухгалтерського обліку // Вісник Львівської комерційної академії. – Серія економічна, випуск 16. – Львів: Львівська комерційна академія, 2004. – С. 379-383 (0,31 д.а.).

  3. Петрук А.М. О необходимости регламентации методов бухгалтерского учета // Проблемы экономического развития региона: Материалы Междунар. науч.-практ. конф., 29-30 апр. 2004 г., г. Гродно: В 2 ч. Ч. 1 / Под общ. ред. Н.И. Богдан. – Гродно: ГрГУ, 2004. – С. 195-200 (0,5 д.а.).

  4. Петрук О.М. Соціальне значення регламентації бухгалтерського обліку // Збірник тез та текстів виступів на Другій всеукраїнській науковій конференції, присвяченій видатним вченим в галузі бухгалтерського обліку д.е.н., проф. І.В. Малишеву, д.е.н., проф. П.П. Німчинову. – Житомир: ЖДТУ, 2004. – С. 65-67 (0,12 д.а.).

  5. Petruk Oleksandr. National chart of accounts as an accounting method // General accounting theory (Towards Balanced Development) Papers of International Conference. Warsaw. 2005. – P. 339-346 (0,35 д.а.).

  6. Петрук О.М. Невраховані фактори реформування національної системи бухгалтерського обліку // Problemy zarzadzania i marketingu / Redakcja naukowa prof. dr hab. Stanislaw Pajaczkowski mng inz. Halina Wegrzyn. – Legnica: Wyzsza szkola menedzerska w legnicy, 2005. – S. 329-332 (0,13 д.а.).

  7. Петрук О.М., Легенчук С.Ф. Бухгалтерський облік як інститут і елемент державного регулювання економіки // Теорія та методологія бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 1. / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – С. 155-179 (1,1 д.а., особисто автору належить 0,3 д.а., обґрунтовано підхід до бухгалтерського обліку як організаційно-економічної системи регулювання економіки).

  8. Петрук О.М. Глобалізація як об’єктивний соціально-економічний процес // Проблеми теорії та методології бухгалтерського обліку, контролю і аналізу. Міжнародний збірник наукових праць. / Серія: Бухгалтерський облік, контроль і аналіз. Випуск 2. / Відповідальний редактор д.е.н., проф. Ф.Ф. Бутинець. – Житомир: ЖДТУ, 2005. – 344 с. – С. 136-156 (0,95 д.а.).

  9. Петрук О.М. Економічні інститути і бухгалтерський облік // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Збірник наукових праць. Тематичний випуск: Розвиток обліку та аудиту як основи інформаційно-аналітичної системи підприємства. – Харків: НТУ “ХПГ”. – 2005. – № 58, т. 2. – С. 43-45 (0,25 д.а.).