Дорожкіна Марія Сергіївна. Розвиток міжнародної корпоративної інтеграції в нафтопереробному бізнесі : Дис... канд. наук: 08.00.02 - 2008.
Анотація до роботи:
Дорожкіна М.С. Розвиток міжнародної корпоративної інтеграції в нафтопереробному бізнесі. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.02 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2008.
Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних і практичних аспектів розвитку міжнародних корпоративних інтеграційних процесів у нафтопереробному бізнесі в умовах глобалізації.
Розглянуто тенденції і особливості розвитку нафтового та нафтопереробного бізнесу, виявлено та систематизовано їхні мікроінтеграційні взаємозв’язки. Визначено технологічні, організаційні та фінансові напрями розвитку світового ринку нафти та нафтопродуктів у глобальній перспективі з урахуванням системи політико-економічних і екологічних факторів. Досліджено та ідентифіковано мотиваційні механізми та сучасні пріоритети стратегічного менеджменту нафтопереробних ТНК.
На основі комплексного аналізу нафтопереробного бізнесу України та його міжнародних конкурентних позицій обґрунтовано пропозицію щодо створення національного стратегічного запасу нафти та нафтопродуктів для антикризового розвитку енергоринку і його ресурсної та цінової стабілізації. Запропоновані адаптовані до умов України заходи активізації та підвищення ефективності інтеграційних стратегій нафтопереробних ТНК, шляхи інноваційного розвитку національної нафтотранспортної інфраструктури.
У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення тенденцій міжнародних інтеграційних процесів у розвитку світової нафтової промисловості, досліджено еволюцію форм і методів стратегічного менеджменту корпорацій нафтового та нафтопереробного бізнесу в умовах глобалізації. Запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо виявлення інтегративних мікровзаємозв’язків нафтового та нафтопереробного бізнесу в контексті перспектив розвитку світового ринку нафти та нафтопродуктів, здійснено економічне обґрунтування варіанта гарантування антикризового розвитку ринку нафтопродуктів України та його цінової стабілізації. Результати проведеного дисертаційного дослідження дозволяють зробити такі конкретизовані висновки:
Глобалізація, як об’єктивно обумовлений процес, надає нові можливості розвитку бізнесу в уніфікованому середовищі, однак не усуває національні бар’єри і обмеження, особливо стосовно ресурсно-енергетичних потоків. В якісно нових умовах економічного розвитку, коли безпрецедентними стають масштаби міжнародної мікроінтеграції, певним чином дискредитуються традиційні методологічні підходи в дослідженні інтернаціоналізації, особлива увага приділяється поглибленому аналізу організаційно структурних трансформацій транснаціонального бізнесу та його інституційного середовища. Для України інтеграція в глобальний економічний простір є, з одного боку, шляхом безальтернативним, а з другого – досить ризиковим, оскільки національна економіка залишається досить вразливою до зовнішніх впливів та викликів, особливо у енергетичній сфері. Тому проблематика ефективної міжнародної мікроінтеграції корпорацій нафтопереробного бізнесу є вкрай актуальною.
Головною метою міжнародної економічної мікроінтеграції різних типів (вертикальна, горизонтальна, діагональна / змішана) і видів (конічна, контрактна, квазіінтеграція) є підвищення ефективності виробництва і стійкості функціонування підприємств, що інтегруються. Вертикальна інтеграція має певні порівняльні переваги, їй властива централізація управління та концентрація виробничо-збутової діяльності, що суттєво впливає на прискорення всього циклу руху товарів, обороту капіталу, окупності затрат та інформаційного обміну між підприємствами. Вона дозволяє ефективно вирішити завдання менеджменту у єдиному виробничому циклі, створює передумови для забезпечення глобальної конкурентоспроможності.
Рівень світогосподарського розвитку тісно пов’язаний зі споживанням енергії. На сьогодні нафта залишається домінуючим джерелом енергії для більшості галузей економіки країн світу – імпортоорієнтованих, експортоорієнтованих та країн, що використовують власні та імпортовані ресурси. В руслі сучасних тенденцій спостерігається постійно зростаюче перевищення попиту над пропозицією нафти, що формує несприятливу кон’юнктуру для енергозалежних країн. Для забезпечення очікуваного приросту споживання на світовому ринку нафти потрібне значне збільшення нафтовидобувних потужностей, в першу чергу країн ОПЕК. При збереженні наявних трендів нафтопереробні корпорації повинні модернізувати нафтопереробні заводи, орієнтуючись на використання якісної сировини більш продуктивними технологіями, проводячи чітку промислову і маркетингову політику на внутрішньому та зовнішніх ринках.
Під впливом ресурсних, організаційно-структурних та оптимізаційних факторів в інфраструктурі нафтового первинного та вторинного ринків формуються інтегративні мікровзаємозв’язки нафтового та нафтопереробного бізнесу, що мають переважно транснаціональний характер. Недосконалі ринки та транспортна мережа, нестабільні зв’язки між фірмами сприяли процесам вертикальної інтеграції нафтових компаній, модернізації виробничих, збутових та ринкових операцій. Нафтопереробні ТНК переважно функціонують у структурі глобальних корпорацій нафтової промисловості, що є наслідком реалізації стратегій міжнародних злиттів і поглинань, угод про стратегічне партнерство. Маючи власну корпоративну ідеологію, вони реалізують відповідну стратегічним мотиваціям зовнішню корпоративну дипломатію.
Дослідження сучасної світогосподарської практики показує, що нафтопереробні ТНК мають тісні зв’язки із державою як безпосередньо на майновому, так і на партнерському та регулятивному рівнях. Вони, як правило, функціонують в інтернаціоналізованому відтворювальному процесі, забезпечуючи необхідні можливості його ресурсно–енергетичного забезпечення. При цьому діяльність держави повинна орієнтуватися на відкриття внутрішнього ринку для іноземних товарів, що є ефективною стратегією за умов досконалої системи захисту вітчизняних виробників в об’єктивно обумовленому процесі міжнародної гармонізації господарського права, застосування загальноприйнятих засобів і методів регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Корпорації мають також суттєвий вплив на місцеві органи влади в контексті поліпшення податкового режиму чи дебюрократизації окремих процедур у бік їх лібералізації.
Залежна від світових нафтових ТНК і тому ассиметрична інформація щодо прогнозованого виснаження запасів нафти дискредитує конкурентні основи нафтового ринку, породжує «штучний» дефіцит нафти, сприяючи підвищенню на неї цін, що, в свою чергу, приносить додатковий прибуток нафтотрейдерам. Таким чином не тільки консервується нераціональний, з точки зору ефективного соціально-економічного безпечного розвитку, традиційний паливно-енергетичний баланс,але й стримується пошук альтернативних джерел енергозабезпечення світової економіки.
Ринковим механізмом стабілізації світового ринку нафти та нафтопродуктів є створення системи критично необхідних запасів нафти та нафтопродуктів, що, як правило, здійснюється або за державні кошти, або через комплексний підхід з фінансовою участю всіх учасників ринку, що притаманно більшості європейських країн. З метою регулювання цін на пальне та для гарантування стабільності в державі під час розвитку енергетичних криз в Україні пропонується створити стратегічний державний резерв нафти та нафтопродуктів з консолідованою участю держави та зацікавлених бізнес-структур, дійовими механізмами його формування, використання, моніторингу та підтримки.
Україна має досить вигідне економічне становище як потужна транзитна держава на міжнародному ринку нафти і нафтопродуктів, залишаючись критично залежною від імпорту енергоносіїв з Росії. Стратегічними напрямками розвитку національної нафтотранспортної системи є нарощування її транзитного потенціалу з ефективною інтеграцією в загальноєвропейську енергосистему, підтримання стану, який відповідає міжнародним стандартами, що передбачає впровадження нових технологій транспортування нафти та нафтопродуктів.
Для розвитку апріорі міжнародного нафтопереробного бізнесу в Україні необхідно поширювати інтеграційні процеси за допомогою об’єднання основних циклів функціонування ринку нафти та нафтопродуктів (видобуток нафти, включаючи і нафту власного видобутку, транспортування, переробка та продаж нафтопродуктів). Розвиток переважно вертикальних міжнародних корпоративних інтеграційних процесів в нафтопереробному бізнесі України повинен забезпечити структуризацію ринку, чітке визначення основних його суб’єктів, рентабельне функціонування трубопровідної системи, впровадження нових ринкових підходів до процесів виробництва та реалізації нафтопродуктів (втілення програми розвитку розгалуженої роздрібної мережі реалізації, інвестування в модернізацію основних фондів, розширення асортименту нафтопродуктів, підвищення прибутковості корпорацій, що володіють нафтопереробними заводами з відповідними платежами в бюджети різних рівнів).
Висока конкурентоспроможність продукції та виробництва є гарантією того, що іноземні інвестори розглядають вертикально інтегровані структури нафтопереробки як надійного партнера, проекти якого мають швидку окупність інвестицій та фінансову віддачу. При цьому інвестиційної привабливості українського підприємства можна досягти за рахунок забезпечення поінформованості іноземних ТНК, досягнення та підтримання високих стандартів якості продукції з надійними каналами її реалізації на внутрішньому та зарубіжних ринках, транспорентності форм і методів ведення бізнесу, кваліфікації персоналу та менеджменту в умовах висококонкурентних ринків.
Стратегічним пріоритетом розвитку нафтопереробного бізнесу України є його транснаціоналізація з метою вдосконалення та модернізації нафтопереробних заводів, максимізації виробництва високоприбуткових продуктів, розвитку логістики в пріоритетних регіонах високого попиту, просування бренду компаній. Принципово важливим є оптимізація конкурентного середовища між переробниками та імпортерами, перехід нафтопереробних заводів на виробництво та використання нафтопродуктів, якість яких буде відповідати європейським стандартам, підтримка належного рівня екологічної безпеки. Ефективне функціонування нафтопереробного бізнесу можливе за умов відсутності необгрунтованого політичного впливу та контролю.
Публікації автора:
У наукових фахових виданнях:
Дорожкіна М.С. Світові тенденції та перспективи розвитку ринку нафти та нафтопродуктів. // Міжнародна економічна політика. – 2006. – №5. – С. 57–85. – 2,55 др.арк.
Дорожкіна М.С. Ринок нафти та нафтопродуктів України: проблеми його розвитку та регулювання // Вісник КНУ ім. Т. Шевченка. Економіка. – 2006. – Вип. 85. – С. 8-11. – 0,46 др.арк.
Дорожкіна М.С., Лук’яненко Д.Г. Вплив транснаціональних корпорацій на нафтопереробний бізнес України // Збірник наукових праць. Вип. 43. / Відповідальний редактор В.Є.Новицький. – К.: Інститут світової економіки і міжнар.відносин НАН України, 2004. – С. 68–78. – 0,72 др.арк. (особисто автору належить 0,58 др.арк.: проаналізовано нафтопереробний бізнес України та результати виходу на нього транснаціональних корпорацій, визначено цілі їхньої співпраці з Урядом та загальні тенденції розвитку нафтопереробного бізнесу).
Дорожкіна М.С., Лук’яненко Д.Г. Процес ціноутворення в нафтопереробному бізнесі // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журн. – К., 2005. – №2. – С. 24-27. – 0,22 др.арк. (особисто автору належить 0,18 др.арк.: визначено фактори впливу на собівартість нафти та нафтопродуктів, проаналізовано цінові тенденції на світовому ринку нафти, наведено економічні мотиви зростання цін на нафтопродукти в Україні та схема формування оптових та роздрібних цін на нафтопродукти).
В інших виданнях:
Дорожкіна М.С. Міжнародна мікроінтеграція / Економічна інтеграція і глобальні проблеми сучасності. Навч.посібник. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 51–63. – 1,01 др.арк.
Дорожкіна М.С., Лук’яненко Д.Г. Особливості стратегічної поведінки транснаціональних корпорацій у нафтопереробному бізнесі України // Праці V Міжнар. наук. конф. студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: Глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”, част. 2. – Донецьк: ДонНУ, 2004. – С. 316-319. – 0,17 др.арк. (особисто автору належить 0,14 др.арк.: наведена характеристика корпорацій, що прийшли в нафтопереробний бізнес України, проаналізовано зміни, які відбулись на ринку з їх приходом).
Дорожкіна М.С. Прогнози та тенденції розвитку ресурсного забезпечення світового нафтового ринку // Матеріали І Міжнар. наук.-практ. конф. «Науковий потенціал світу – 2004». – Т.9. Зовнішньоекономічна діяльність. 1-15 листопада 2004 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 19-22. – 0,51 др.арк.
Дорожкіна М.С. Вплив світового нафтового ринку на процес ціноутворення нафтопродуктів в Україні // Матеріали ІV Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених НТУУ КПІ: “Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління”. 24-26 березня 2005 р. – К.: Пошуково-видавниче агентство «Книга пам’яті України», 2005. – С.140-141. – 0,06 др.арк.
Дорожкіна М.С. Участь України в процесах глобалізації та транснаціоналізації //Матеріали ІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. “Україна у світовій економічній спільноті”. 26 березня 2004 р. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 15-17. – 0,15 др.арк.
Дорожкіна М.С. Співробітництво України з ЄС в енергетичній сфері // Зб. Матер. міжнар. наук.-практ. конф.. «На Схід та Південь від ЄС: проблеми формування спільного європейського економічного простору». 5-7 жовтня 2006 р. – К.: КНЕУ імені Вадима Гетьмана, 2006. – С. 195-198. – 0,16 др.арк.