Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Богданов Олександр Вікторович. Розвиток механізмів державного управління підготовкою управлінських кадрів для регіону : Дис... канд. наук: 25.00.02 - 2008.



Анотація до роботи:

Богданов О.В. Розвиток механізмів державного управління підготовкою управлінських кадрів для регіону. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – Механізми державного управління. – Донецький державний університет управління Міністерства освіти і науки України, Донецьк, 2008.

В дисертації розглянуто досвід підготовки управлінських кадрів у країнах з розвиненою ринковою економікою та в країнах з перехідною економікою. Визначено роль соціальних та гуманітарних аспектів у підготовці управлінського персоналу в системі вищої школи України для підприємств регіону. Визначено проблеми формування системи професійних якостей майбутніх управлінських кадрів на всіх рівнях навчання засобами навчальних дисциплін соціально-гуманітарного циклу. Обґрунтовано роль виконавчих органів влади в коригуванні та вдосконаленні професійних якостей менеджерів у системі післядипломної освіти.

Запропоновано концептуальні основи розвитку механізмів державного управління підготовкою управлінських кадрів для регіону. Розроблено рекомендації щодо оптимізації управлінської діяльності органів влади в напрямку створення механізму загальної зацікавленості в досягненні поставленої мети в педагогічному та студентському середовищі.

Основний науковий результат дисертаційного дослідження полягає у подальшому розвитку механізмів державного управління підготовкою управлінських кадрів для регіональних потреб на прикладі Донецької області. При цьому здійснено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення актуального завдання – удосконалення механізмів державного управління на основі впровадження нових форм та методів для забезпечення рівноправного входження України в культурне світове та європейське середовище

Проведені дослідження надають можливість зробити наступні висновки:

1. На основі аналізу досвіду підготовки управлінських кадрів у країнах з розвиненою ринковою економікою та в країнах з перехідною економікою, а також аналізу ролі соціальних і гуманітарних аспектів у підготовці управлінського персоналу в системі вищої освіти України визначено, що розвиток механізмів державного управління підготовкою кадрів для регіону може бути виконано на основі гуманістичної тріади сучасної філософії освіти «людина-освіта-культура», яка відповідає світовим тенденціям розвитку освіти. Базовими компонентами державного управління на цих засадах є гуманізація і демократизація суспільства, забезпечення культурного і освітнього розвитку особистості, забезпечення безперервної системи освіти, орієнтація на новітні технології.

2. На основі зіставлення класичної та неокласичної парадигми освіти, які передбачають підготовку осіб, що за своїми генетичними якостями схильні до ефективної управлінської діяльності, визначено новий напрямок, який виникає в навчальному процесі і потребує розробки методики і відповідної інтерпретації одержаних вже в дошкільних та середніх навчальних закладах результатів з використанням кваліметричних моделей.

3. Звернуто увагу на підходи до вдосконалення системи професійної підготовки кадрів управління для подолання суто формального, антигуманного стилю управління. Основними елементами цих підходів є зміна цілей та змісту навчання управління; зміна форм та методів навчання; зміна в структурі навчання; зміна кадрової політики. Особливого змісту набуває формування та розвиток у суб’єкта діяльності здібностей до оволодіння технікою самовпливу та технологіями управління діяльністю та людьми на гуманістичній основі.

4. Формулювання та вирішення проблем у професійній підготовці кадрів управління можливі тільки при спиранні на запропоновану актуальну для суспільства в цілому концепцію інтегративного гуманітарно-технологічного розвитку кадрів управління, яка є наслідком сучасних процесів гуманізації, гуманітаризації, технологізації, притаманних трансформаціям сучасного українського суспільства і спирається на закономірності розвитку соціальних (на рівні суспільства), психічних (на рівні особистості), технологічних (на рівні діяльності) явищ дійсності.

5. Запропоновано модернізацію регіональної освіти, яка базується на врахуванні позитивного досвіду сучасного стану регіональної системи освіти і в той же час передбачає суттєві зміни, визначені сучасними тенденціями розвитку інноваційного суспільства та ринку праці. Складовою комплексної системи освіти Донецької області як соціокультурного феномена визначено гуманістичну тріаду сучасної філософії освіти «людина-освіта-культура». Базовими компонентами в модернізації регіональної освіти постають стимулювання мотиваційних чинників здобуття освіти, підвищення наукового та професійного рівня, оптимізація мережі навчальних закладів, перехід від репродуктивних до інноваційних форм навчання.

6. Запропоновано концептуальні положення щодо розвитку механізмів державного управління підготовкою управлінських кадрів для регіону на засадах оптимізації управлінської діяльності, ефективного та раціонального використання ресурсів, залучення приватного капіталу та інших не заборонених чинним законодавством позабюджетних фінансових джерел, що дозволило виділити наступне: створення стимулів для інвестування коштів; збільшення загального фінансування на просвітницьку галузь згідно з чинним законодавством; залучення позабюджетних коштів (інвестори, меценати, громадські фонди, інші юридичні та фізичні особи), які дозволені чинним законодавством України; фінансування програми в межах асигнувань, передбачених державними та місцевими бюджетами на освіту, централізованих заходів та субвенцій з державного бюджету на виконання державних програм у галузі освіти та з інших не заборонених чинним законодавством джерел.

7. Дістала подальшого розвитку система інформаційного забезпечення та супроводження управлінської діяльності на всіх рівнях, впровадження інформаційно-комунікаційних технологій в систему управління освітою.

Означена система передбачає: розробку та апробацію незалежних та об’єктивних процедур моніторингу освітянських досягнень при завершенні навчання на ступенях дошкільної, початкової, основної загальної, професійно-технічної, вищої освіти; розвиток системи незалежного зовнішнього моніторингу якості освіти для виявлення динаміки та тенденцій розвитку національної освіти в межах міжнародних, загальнодержавних, регіональних обстежень; запуск механізму суспільно-професійної оцінки якості освіти, у тому числі на основі незалежної експертизи діяльності освітянських закладів різних рівнів акредитації; упровадження моніторингу рівня фізичної готовності, психологічної та соціальної адаптації дитини дошкільного віку до навчання в середній школі, випускника середньої школи до професійного навчання з метою збереження наступності освіти між дошкільної та початковою освітою, між загальною та професійною освітою.

Крім зазначених заходів, передбачено також удосконалення та оптимізацію системи моніторингу якості освіти в контексті зовнішнього тестування, процесів ліцензування, атестації, акредитації навчальних закладів різних типів, рівнів акредитації, профілів, форм власності; створення для кожної навчальної дисципліни регіонального банку тестових моніторингових завдань згідно з вимогами державних стандартів; перебудову інфраструктури для впровадження зовнішнього тестування; формування готовності педагогічних кадрів, викладачів вищих навчальних закладів до впровадження тестового контролю та проведення зовнішнього оцінювання.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Богданов А.В. Педагогический менеджмент как основа формирования гуманистической парадигмы обучения // Менеджер. – 1999. – № 3 (5). – С. 116-120.

  2. Богданов О.В., Бурега В.В. Особистісний розвиток у системі професійної підготовки кадрів державної служби у сфері управління // Менеджер. – 2001. – № 1 (13). – С.105-110.

Особистий внесок здобувача: запропоновано вдосконалення системи перепідготовки кадрів державної служби для регіону.

  1. Богданов О.В. Інтегративний гуманітарно-технологічний розвиток кадрів управління // Соціально-гуманітарні проблеми менеджменту: Зб. наук. праць Донецького державного університету управління, т. ІV, вип. 19, серія «Державне управління». – Донецьк: ДонДУУ, 2003. – С. 54-58.

  2. Богданов О.В. Умови продуктивної діяльності та професіоналізму спеціалістів у галузі державної служби // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: Зб. наук. праць Донецького державного університету управління, т. VІ, вип. 51, серія «Державне управління» – Донецьк: ДонДУУ, 2005. – С. 241-246.

  3. Богданов О.В. Моделі навчання як засіб оптимізації процесу особистісно-професійного розвитку посадових осіб для органів місцевого самоврядування // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: Зб. наук. праць Донецького державного університету управління, т. VІІ, вип. 61, серія «Державне управління». – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 264-270.

  4. Богданов О.В. Бізнес-освіта в контексті розвитку інфраструктури міста // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: Зб. наук. праць Донецького державного університету управління, т. VІІ, вип. 72, серія «Державне управління». – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С. 125-130.

  5. Богданов А.В. Оценка эффективности использования интегративного курса социально - гуманитарных дисциплин в подготовке должностных лиц для органов местного самоуправления // Соціальний менеджмент і управління інформаційними процесами: Зб. наук. праць Донецького державного університету управління, т. VІІІ, вип. 79, серія «Державне управління». – Донецьк: ДонДУУ, 2007. – С. 276-285.

8. Богданов А.В., Токарева В.І. Механизмы государственного управления формированием системы непрерывного образования для специалистов в области управления // Державне регулювання розвитку регіонів та територіальних одиниць: Зб. наук. праць Донецького державного університету управління, т.VII, вип.75, серія «Державне управління». – Донецьк: ДонДУУ, 2006. – С.33-39

Особистий внесок здобувача: запропоновано вдосконалення системи безперервної освіти для спеціалістів у галузі управління для потреб регіону.

Друковані праці наукових конференцій, статті в інших виданнях:

  1. Богданов А.В. Гуманитарный аспект профессиональной подготовки менеджеров // Социально-гуманитарные проблемы менеджмента: Міжнародна наукова конференція. – Донецьк: ДонДАУ, 1997. – С.35-36.

  2. Богданов О.В. Запровадження української мови в навчальному процесі ДонДАУ // Проблеми функціонування й викладання української мови у вищих навчальних закладах: Регіональна науково-методична конференція. – Донецьк: ДонДТУ, 2000. – С. 26-28.

  1. Богданов О.В. Українознавчий аспект викладання мовного курсу у нефілологічному вищому навчальному закладі // Актуальні проблеми мовної освіти у вищих навчальних закладах: Регіональна науково-практична конференція. – Донецьк: ДонНТУ, 2002. – С. 5-10.

  2. Богданов О.В. Креативний та евристичний менеджмент у навчальному процесі // Инновационный менеджмент в системе модернизации управления образованием: Материалы Международной научно-практической конференции. – Донецьк, 18 червня 2004 р. – Донецк, 2004. – С. 211-215.