Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Механізми державного управління


Рожкова Інга Володимирівна. . Розвиток механізмів державного управління охороною громадського здоров'я на регіональному рівні. : Дис... д-ра наук: 25.00.02 - 2009.



Анотація до роботи:

Рожкова І.В. Розвиток механізмів державного управління охороною громадського здоров’я на регіональному рівні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора наук з державного управління за спеціальністю 25.00.02 – механізми державного управління. – Класичний привтаний університет. – Запоріжжя, 2009.

У дисертації розроблено наукові положення та отримано результати, які в сукупності розв'язують важливу наукову проблему обґрунтування теоретико-методологічних засад і практичних рекомендацій щодо демократизації та ефективності регіонального управління у сфері охорони здоров’я територіальної громади відповідно до сучасних потреб, а саме: еволюція ролі місцевих органів управління як стратегічного замовника послуг з охорони здоров'я в інтересах територіальної громади; перебудова організаційно-правових засад закладів охорони здоров'я – постачальників послуг з охорони здоров'я; запровадження договірних відносин між замовником та постачальниками послуг з охорони здоров'я. Обґрунтовано необхідність еволюції регіонального управління, а саме органів регіонального управління з охорони здоров'я як розпорядника коштів державного і місцевого бюджетів, в стратегічного замовника послуг з охорони здоров'я відповідно до потреб територіальної громади. Доведено доцільність перебудови організаційно-правових засад закладів охорони здоров'я, як постачальників послуг з бюджетних організацій до комунальних підприємств, діяльність яких базується на засадах управлінської автономії та фінансовому плані, на відміну від традиційного постатейного кошторисного фінансування за кодами економічної класифікації. Обґрунтовано необхідність запровадження договірних відносин між замовником – органом регіонального управління та постачальниками послуг з охорони здоров'я, а саме розмежування управління та фінансування інфраструктурою від надання послуг.

У дисертації розроблено наукові положення та отримано результати, які в сукупності розв'язують важливу наукову проблему обґрунтування теоретичних положень і практичних рекомендацій щодо децентралізації та підвищення ефективності регіонального управління у сфері охорони здоров’я територіальної громади відповідно до сучасних потреб, спрямованих на збільшення середньої очікуваної тривалості життя та регіонального індексу людського потенціалу, що сприятиме покращенню якості трудових ресурсів та територіальному розвитку.

Раніше ця проблема в цілому спеціально не досліджувалась у науковій літературі, хоча управління окремими складовими охорони громадського здоров’я було предметом уваги вітчизняних та зарубіжних учених і практиків.

Отримані в процесі дослідження результати підтверджують гіпотезу, покладену в його основу, а реалізовані мета й завдання дослідження дають можливість зробити такі висновки та внести певні пропозиції.

1. Регіональне управління охороною громадського здоров’я в Україні не відповідає суспільним потребам, на що вказують незадовільний стан здоров'я територіальних громад, неефективність механізмів фінансового захисту громадян на випадок захворювання, низька економічна та медико-соціальна ефективність діяльності галузі, недостатнє задоволення потреб територіальної громади в послугах з охорони здоров’я.

2. Проведений аналіз свідчить про істотні відмінності щодо стану громадського здоров’я в регіонах України. За останні 15 років міжрегіональна стратифікація за показником середньої очікуваної тривалості життя зросла на 133%, природного скорочення населення – на 38%, а смертність від нещасних випадків, отруєнь і травм – на 25%. За даними 2006-2007 рр. різниця середньої очікуваної тривалості життя між окремими регіонами України серед всього населення становить 4,58 років; серед чоловіків – 6,15 років та серед жінок – 4,3 роки. З’ясовано закономірності впливу окремих чинників на стан громадського здоров’я, зокрема соціально-економічних та екологічних особливостей.

3. Не виявлено зв’язку між видатками на охорону здоров’я коштів державного і місцевих бюджетів з розрахунку на одного жителя та середньою очікуваною тривалістю життя в окремих регіонах України. Так, за даними 2007 р., найвищий рівень фінансування охорони здоров’я з розрахунку на одного жителя спостерігався, крім міст Київ і Севастополь, у Донецькій, Запорізькій, Дніпропетровській, Чернігівській, Черкаській, Київській, АР Крим (середній показник 407,66±35,81 грн). Найнижчий рівень видатків на охорону здоров’я з розрахунку на одного жителя – в Рівненській, Закарпатській, Тернопільській, Херсонській, Луганській, Чернівецькій, Волинській областях (середній показник 372,09±18,99 грн). Водночас, показник середньої очікуваної тривалості життя в першій групі областей коливався від 66,66 до 67,06 років, а в другій – від 70,60 до 68,62 (середні значення 66,66±0,25 та 70,00±0,76 відповідно).

4. Обґрунтовано необхідність еволюції регіонального управління, а саме органів регіонального управління з охорони здоров'я як розпорядника коштів державного і місцевого бюджетів, від функцій управління та фінансування інфраструктури охорони здоров’я до функції стратегічного замовника послуг відповідно до потреб територіальної громади, діяльність якого спрямована на зменшення захворюваності, інвалідності, смертності та збільшення середньої тривалості життя.

5. Доведено доцільність перебудови організаційно-правових засад закладів охорони здоров'я, як виробників послуг в окремі юридичні суб’єкти підприємницької діяльності, що займають проміжний стан між бюджетними закладами державної або комунальної форм власності та приватними установами. Це можуть бути як окремі юридичні особи на певній адміністративній території (центральна територіальна лікарня, центр первинної медико-санітарної допомоги, консультативно-діагностичний центр, служба невідкладної медичної допомоги, параклінічні служби тощо), так і їх кластерні організаційно-правові утворення.

6. Обґрунтовано необхідність запровадження договірних відносин між замовником – органом регіонального управління та незалежними в організаційно-правовому відношенні виробниками послуг з охорони здоров'я, а саме розмежування управління та фінансування інфраструктури від надання послуг.

7. Визначено, що державна політика з охорони громадського здоров’я в сучасних умовах повинна базуватись на рівних можливостях щодо охорони здоров’я всіх громадян, їх залученні до розробки, впровадження та контролю за виконанням управлінських рішень, а також розвитку міжгалузевих взаємозв’язків у державному управлінні охороною громадського здоров’я. Міжгалузеві взаємозв’язки не можуть розвиватися в межах традиційних технологій управління. Потрібні нові функціонально-структурні можливості управління, до яких в першу чергу належать міжгалузеві підходи. Інструментом, що сприяє новій технології управління, є реалізація дієвих заходів, спрямованих на підтримку та зміцнення громадського здоров’я, шляхом збереження довкілля, покращення умов праці, проживання, соціального середовища, запобігання та корекції індивідуальних факторів ризику захворювань.

8. Доведено, що при формуванні регіональних програм соціально-економічного розвитку необхідно обґрунтовувати їх вплив на стан громадського здоров’я, покращення якості трудового потенціалу, а не тільки на територіальний розвиток.

9. Доведено, що відповідність керівників місцевих органів виконавчої влади, посадових осіб місцевого самоврядування та закладів охорони здоров’я новим суспільним тенденціям та вимогам вимагає нової компетентності, нових знань, навичок та вмінь; зокрема пристосування до швидкої зміни зовнішнього оточення організації, а також необхідні межі та обсяги повноважень, необхідних адміністраторам органів управління та закладів охорони здоров’я, не можна забезпечити, тільки обійнявши певну посаду, вони потребують безперервного професійного навчання; урахування того, що вмінням управляти повинні володіти також інші фахівці сфери охорони здоров’я, щоб шляхом встановлення партнерських відносин можна було задовольнити мінливі вимоги майбутнього.

10. Розроблено освітньо-кваліфікаційні характеристики для підготовки нової генерації керівників органів державного управління та місцевого самоврядування, а також системи охорони здоров’я, а на їх основі освітньо-професійна програма підготовки фахівців за спеціальністю 8.150105 “Державне управління у сфері охорони здоров’я” напряму підготовки “Державне управління”.

11. На підставі отриманих результатів дослідження сформульовано рекомендації щодо їх практичного використання.

На рівні місцевих органів виконавчої влади

вивчати потреби територіальної громади щодо покращення стану громадського здоров’я і як розпорядник коштів державного і місцевого бюджетів визначати найбільш ефективних постачальників необхідних послуг з охорони здоров’я;

сприяти автономізації закладів охорони здоров’я;

запроваджувати договірні відносини між розпорядником коштів та постачальниками послуг.

На законодавчому рівні:

необхідно внести зміни до Бюджетного кодексу України, спрямовані на об’єднання фінансових ресурсів охорони здоров’я в сільській місцевості на рівні районних бюджетів, а в перспективі – об’єднання фінансових ресурсів системи охорони здоров’я на регіональному рівні та забезпечення переходу галузі до моделі єдиного платника;

необхідно внести зміни до Закону України “Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти” та спростити порядок погодження застосування процедури закупівлі в одного учасника та торгів з обмеженою участю, що у зв’язку з особливостями економічних відносин у системі охорони здоров’я та специфічного характеру медичних послуг мають найбільше практичне значення для подальшого запровадження реформ галузі;

передбачити випадки на виконання ст. 77 Закону України “Основи законодавства України про охорону здоров’я” стосовно пільгового забезпечення медичних працівників у сільській місцевості житлом, телефонним зв’язком та безоплатним користуванням квартирою з опаленням;

необхідно прискорити прийняття Законів України “Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування”; “Про заклади охорони здоров’я”; “Про захист прав пацієнтів” та “Про лікарське самоврядування”.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Рожкова І. В. Розвиток механізмів державного управління охороною громадського здоров’я на регіональному рівні в Україні : монографія
    / І. В. Рожкова. – К. : Фенікс, 2009. – 320 с.

  2. Рожкова І. В. Децентралізація управління у сфері охорони здоров’я на місцевому рівні : монографія / І. В. Рожкова, І. М. Солоненко. – К. : Фенікс, 2008. – 160 с.

Особистий внесок: обґрунтовано та розроблено концептуальну модель розмежування функцій управління та фінансування сфери охорони здоров’я місцевого органу влади, а також запровадження договірних відносин між розпорядником коштів та виробниками послуг

  1. Рожкова І. В. Державне управління міжгалузевою взаємодією з охорони громадського здоров’я: регіональні аспекти : монографія /
    І. В. Рожкова , О. І. Мартинюк, І. М. Солоненко. – К. : Вид-во НАДУ, 2008. – 212 с.

Особистий внесок: досліджено стан та значення міжгалузевої взаємодії, як механізму регіонального управління з покращення стану здоров’я територіальної громади.

  1. Солоненко І. М. Управління організаційними змінами у сфері охорони здоров’я: монографія / І. М. Солоненко, І. В. Рожкова. – К.: Фенікс, 2008. – 275 с.

Особистий внесок: визначено особливості управлінських рішень, планування та впровадження організаційних змін у сфері охорони здоров’я в умовах суспільних трансформацій.

  1. Рожкова І. В. Реформування системи охорони здоров’я на місцевому рівні : кол. монографія / І. В. Рожкова, І. М. Солоненко; під ред.
    І. М. Солоненка. – К. : Вид-во НАДУ, 2009. – 140 с.

Особистий внесок: розроблено модель еволюції функцій управління та фінансування у сфері охорони здоров’я місцевого органу виконавчої влади.

Статті в наукових фахових виданнях

  1. Рожкова І. В. Правове забезпечення соціальної справедливості та рівності за умов реформи охорони здоров’я в Україні / І. В. Рожкова // Упр. сучас. містом. – 2004. – № 10–12 (16). – С. 17–24.

  2. Рожкова І. В. Cтандартизація надання медичної допомоги як інноваційний аспект в регіональному управлінні охороною здоров’я /
    І. В. Рожкова // Вісн. НАДУ. – 2005. – № 2. – С. 271–275.

  3. Рожкова І. В. Задоволення потреб громадян в послугах охорони здоров’я на регіональному рівні (на прикладі Дніпропетровської області)
    / І. В. Рожкова // Зб. наук. пр. НАДУ. – 2005. – Вип. 2. – С. 252–259.

  4. Рожкова І. В. Сучасні механізми управління якістю в системі охорони здоров’я / І. В. Рожкова // Упр. сучас. містом. – 2005. – № 1–2/1–6 (17–18). – С. 126–130.

  5. Рожкова І. В. Регіональний моніторинг в управлінні якістю медичної допомоги / І. В. Рожкова // Вісн. НАДУ. – 2005. – № 4. – С. 270–274.

  6. Рожкова І. В. Державне регулювання розвитку ринкових механізмів в системі охорони здоров’я України / І. В. Рожкова // Державне управління: теорія та практика : електрон. вид. фах. журн. – К. : НАДУ, 2005. – № 2. - Режим доступу: http: /Articles/Nadupu/2005-2.

  7. Торбас О. М., Рожкова І. В. Еволюція ролі органів місцевого самоврядування щодо покращення послуг територіальній громаді з охорони здоров’я / О. М. Торбас, І. В. Рожкова, І.М. Солоненко // Державне управління: теорія та практика: електрон. вид. фах. журн. – К. : НАДУ, 2007. – № 2. – Режим доступу: http: /Articles/Nadupu/2007-2.

Особистий внесок: обґрунтовано та розроблено модель розмежування функцій управління та фінансування розпорядника коштів державного і місцевого бюджетів у сфері охорони здоров’я.

  1. Рожкова І. В., Солоненко І. М. Демократизація розробки та впровадження державної політики з охорони громадського здоров’я в Україні / І. В. Рожкова, І. М. Солоненко // Вісн. НАДУ. – 2007. – № 2. – С. 263–272.

Особистий внесок: обґрунтовано напрями демократизації формування державної політики у сфері охорони здоров’я, зокрема залучення представників окремих суспільних груп, зацікавлених у змінах.

  1. Рожкова І. В. Договірні відносини як механізм ефективного управління ресурсами у сфері охорони здоров’я на регіональному рівні
    / І. В. Рожкова // Зб. наук. пр. НАДУ. – 2008. – № 1.– С. 223–230.

  2. Рожкова І. В. Формування майбутнього органу державного управління та закладів охорони здоров’я / І. В. Рожкова // Вісн. НАДУ. – 2008. – № 4. –
    С. 241 – 248.

  3. Рожкова І. В. Державне регулювання розвитку механізмів фінансування системи охорони здоров’я на засадах суспільної справедливості / І. В. Рожкова // Зб. наук. пр. НАДУ. – 2008. – Вип. 2. – С. 224–233.

  4. Рожкова І. В., Солоненко Н.Д. Удосконалення державного та регіонального управління охороною громадського здоров’я в Україні
    / І. В. Рожкова, Н. Д. Солоненко // Статистика України. – 2008. – № 4. –
    С. 67-78.

Особистий внесок: обґрунтовано напрями вдосконалення механізмів державного управління у сфері охорони здоров’я на регіональному рівні.

  1. Рожкова І. В. Особливості планування та впровадження організаційних змін у сфері охорони здоров’я / І. В. Рожкова // Державне управління: теорія та практика електрон. вид. фах. журн. – К.: НАДУ, 2008. –
    № 2. - Режим доступу: http: /Articles/Nadupu/2008-2.

  2. Рожкова І. В., Мартинюк О. І. Розвиток регіонального управління щодо міжгалузевої взаємодії з охорони громадського здоров’я / І. В. Рожкова, О. І. Мартинюк // Зб. наук. пр. ДРІДУ НАДУ. – 2008. – № 4 (34/200). – С. 179–186.

Особистий внесок: проведено аналіз місця та ролі регіонального управління у міжгалузевій співпраці щодо покращення стану здоров’я територіальної громади та обґрунтовано напрями його вдосконалення.

  1. Рожкова І. В. Оцінка ефективності державної політики з охорони громадського здоров’я / І. В. Рожкова // Економіка та держава. – 2009. – № 3. – С. 66-68.

  2. Рожкова І. В. Розвиток механізмів формування консолідованого бюджету охорони здоров’я в Україні / І. В. Рожкова // Вісн. НАДУ. – 2009. –
    № 1. – С. 47-53.

Тези доповідей, матеріали наукових конференцій:

  1. Солоненко І. М., Жаліло Л. І., Рожкова І. В. Система охорони здоров’я як компонент державної соціальної політики: європейські тенденції
    / І. М. Солоненко, Л. І. Жаліло, І. В. Рожкова // Актуальні проблеми державного управління на новому етапі державотворення: Матеріали наук.-практ. конф. (Київ, 31 травня 2005 р.). – К.: Вид-во НАДУ, 2005. – Т. 2. – С. 297–299.

Особистий внесок: обґрунтовано напрями перебудови управління охороною здоров’я на державному та регіональному рівнях.

  1. Рожкова І. В. Роль держави та ринкових механізмів в реформуванні системи охорони здоров’я в Україні / І. В. Рожкова // Актуальні проблеми реформування державного управління в Україні: матеріали наук.-практ. конф. (Львів, 20 січня 2006 р.). – К.: Вид-во ЛРІДУ НАДУ, 2006. – Ч. 1. – С. 356–359.

  2. Рожкова І. В. Державне регулювання забезпечення рівності у сфері охорони здоров’я в умовах суспільної стратифікації / І. В. Рожкова // Проблеми трансформації системи державного управління в умовах політичної реформи в Україні: матеріали наук.-практ. конф. (Київ, 31 травня 2006 р.). – К.: Вид-во НАДУ, 2006. – Т. 2. – С. 432-434.

  3. Жаліло Л. І., Мартинюк О. І., Рожкова І. В., Солоненко І. М. Державне регулювання чинників здоров’я населення в умовах ринкової економіки в Україні / Л. І. Жаліло, О. І. Мартинюк, І. В. Рожкова, І. М. Солоненко // Державне та муніципальне управління в умовах політико-адміністративної реформи: матеріали наук.-практ. конф. (Луцьк, 17–18 травня 2007 р.). – Луцьк, 2007. – С. 133–135.

Особистий внесок: досліджено значення регіонального управління у покращенні стану здоров’я територіальної громади.

  1. Рожкова І. В., Торбас І. М., Солоненко І. М. Розвиток місцевого самоврядування щодо покращення послуг територіальній громаді
    / І. В. Рожкова, І. М. Торбас, І. М. Солоненко // Стратегія реформування системи державного управління на засадах демократичного врядування: матеріали наук.-практ. конф. (Київ, 31 травня 2007 р.). – К.: Вид-во НАДУ, 2007. – С. 220–222.

Особистий внесок: обґрунтовано алгоритм розвитку організаційно-правових засад закладів охорони здоров’я на регіональному рівні та на рівні місцевого самоврядування.

  1. Жаліло Л. І., Мартинюк О. І., Рожкова І. В. Удосконалення регіонального управління техногенними ризиками стану здоров’я територіальної громади / Л. І. Жаліло, О. І. Мартинюк, І. В. Рожкова // Декларування безпеки об’єктів підвищенної небезпеки як засіб регулювання безпеки регіону (держави): матеріали наук.-метод. семінару (Київ, 3 жовтня 2007 р.). – К., 2007. – С. 52–53.

Особистий внесок: досліджено роль і місце регіонального управління у зменшенні шкідливого впливу техногенних чинників на стан здоров’я територіальної громади.

  1. Жаліло Л., Мартинюк О., Рожкова І. Вплив Всесвітньої організації охорони здоров’я на формування національної політики з охорони здоров’я в сучасних умовах України / Л. Жаліло, О Мартинюк, І. Рожкова // Всесвітній день здоров’я, захист здоров’я від змін клімату, 60 річчя заснування ВООЗ: матеріали наук.-практ. конф. // Охорона здоров’я України. – К.: Вид-во НМУ, 2008. – № 1(29) . – С. 133–134.

Особистий внесок: проведено аналіз взаємозв’язку політики Всесвітньої організації охорони здоров’я та державної політики у сфері охорони здоров’я в Україні.

  1. Жаліло Л., Мартинюк О., Рожкова І., Солоненко І. Збереження трудового потенціалу України: аспекти державного управління охороною здоров’я / Л. Жаліло, О. Мартинюк, І. Рожкова, І. Солоненко // Демократичні стандарти врядування й публічного адміністрування: матеріали наук.-практ. конф. за міжнар. участю (Львів, 4 квіт. 2008 р.). – Л.: ЛРІДУ НАДУ, 2008. – С. 497–500.

Особистий внесок: проведено аналіз впливу стану громадського здоров’я на якість трудового потенціалу на регіональному рівні.

  1. Рожкова І. В. Формування стратегічного замовника послуг з охорони здоров’я на регіональному рівні в Україні / І. В. Рожкова // Нові тенденції розвитку демократичного врядування: світовий та український досвід: матеріали наук.-практ. конф. (Київ, 30 травня 2008 р.). – К.: Вид-во НАДУ, 2008. – Т. 3. – С. 42–44.

  2. Рожкова І. В., Солоненко І. М. Еволюція ролі керівників органів управління та закладів охорони здоров’я в сучасних умовах / І. В. Рожкова,
    І. М. Солоненко // Теорія та практика державної служби: матеріали наук.-практ. конф. (Дніпропетровськ, 30 вересня 2008 р.). – Д.: Вид-во ДРІДУ НАДУ, 2008. – С. 168–172.

Особистий внесок: досліджено сучасні суспільні вимоги до керівників органів управління та закладів охорони здоров’я, а також напрями удосконалення їх підготовки.

  1. Рожкова І. В., Солоненко І. М. Удосконалення державного управління та місцевого самоврядування у сфері послуг територіальній громаді з охорони здоров’я / І. В. Рожкова, І. М. Солоненко // Децентралізація державного управління та розвиток місцевого самоврядування в контексті європейської практики : матеріали наук.-практ. конф. (Луцьк, 2–3 жовтня 2008 р.). – Луцьк, 2008. – С. 7–9.

Особистий внесок: обґрунтовано напрями вдосконалення управління на місцевому рівні щодо покращення надання послуг з охорони здоров’я територіальній громаді.

  1. Солоненко І. М., Рожкова І. В. Сучасні суспільні вимоги щодо підготовки керівників у сфері охорони здоров’я в Україні / І. М. Солоненко,
    І. В. Рожкова // Матеріали ІV з’їзду спеціалістів з соціальної медицини та організаторів охорони здоров’я (Житомир, 23–25 жовтня 2008 р.). – Житомир; Київ, 2008. – С. 166–168.

Особистий внесок: досліджено сучасні суспільні вимоги до керівників місцевих органів виконавчої влади стосовно сфери охорони здоров’я, а також обґрунтовано доцільність запровадження їх підготовки на основі магістерської програми за спеціальністю 8.150105“Державне управління у сфері охорони здоров’я” напряму підготовки 1501 “Державне управління”.

Cтатті в інших наукових виданнях :

34. Державне управління охороною громадського здоров’я : навч. посіб. / за ред. І. М. Солоненка та Л. І. Жаліло. – К. : Вид-во НАДУ, 2004. – 116 с.

Особистий внесок: досліджено особливості регіонального управління здоров’ям територіальної громади в сучасних умовах.

35. Законодавче забезпечення протидії тютюнопалінню в Україні: гармонізація вітчизняних та міжнародних правових засад : навч. посіб. / під ред. М. Є. Поліщука та І. М. Солоненка. – К. : Дзвін, 2005. – 208 с.

Особистий внесок: проведено аналіз правового забезпечення зменшення шкідливого впливу тютюнових виробів на стан громадського здоров’я у країнах Європейського Союзу.

36. Реформування системи охорони здоров’я на муніципальному рівні : навч. посіб. / за ред. І. М. Солоненка, О. П. Попова та ін. – К. : Вид-во НАДУ, 2007. – 256 с.

Особистий внесок: обґрунтовано модель органу місцевого самоврядування як розпорядника коштів державного і місцевого бюджетів у сфері охорони здоров’я щодо розмежування функцій управління та фінансування.

37. Оболенський О. Ю., Солоненко І. М., Рожкова І. В. Управління охороною здоров’я на місцевому рівні: національний та зарубіжний досвід
[О. Ю. Оболенський, І. М. Солоненко, І. В. Рожкова]: навч. посіб. – К.: Вид-во Асоціації міст України та громад, 2007. – 237 с.

Особистий внесок: досліджено напрями розвитку організаційно-правових засад закладів охорони здоров’я на місцевому рівні та визначено роль органів виконавчої влади у цьому процесі.

38. Солоненко І.М., Рожкова І. В. Удосконалення організаційно-правових засад місцевого самоврядування в галузі охорони здоров’я [І. М. Солоненко,
І. В. Рожкова]: методичні рекомендації К.: Вид-во НАДУ, 2008. – 40 с.

Особистий внесок: обґрунтовано принципи державного регулювання перебудови сфери охорони здоров’я на рівні окремих адміністративних територій.

39. Рожкова І. В., Мартинюк О. І. Розвиток державного управління міжгалузевою взаємодією з охорони громадського здоров’я в Україні
/ І. В.Рожкова, О. І. Мартинюк // Охорона здоров’я України. – 2008. – № 4 (32). – С. 101–103.

Особистий внесок: сформульовано принципи місця та ролі регіонального управління у міжгалузевій співпраці щодо покращення стану здоров’я територіальної громади та обґрунтовано напрями його вдосконалення.

40. Освітньо-професійна програма за спеціальністю 8.150105 “Державне управління у сфері охорони здоров’я”: Галузевий стандарт вищої освіти
/ О. Ю. Оболенський, І. М. Солоненко, Л. І. Жаліло та ін. – К. : Вид-во НАДУ, 2009. – 54 с.

Особистий внесок: розроблено освітньо-кваліфікаційні характеристики, освітньо-професійну програму підготовки та засоби діагностики знань за спеціальністю 8.150105 “Державне управління у сфері охорони здоров’я” (на основі навчальних дисциплін “Державна політика у сфері охорони здоров’я”, “Управління організаційними змінами”, “Управління організаціями у сфері охорони здоров’я” та “Моделювання управлінських рішень в конкретних ситуаціях”).