Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Мицик Ольга Олександрівна. Розвиток конкурентних відносин в трансформайційній економіці України : Дис... канд. наук: 08.00.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Мицик О.О. Розвиток конкурентних відносин в трансформаційній економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.01 – Економічна теорія та історія економічної думки. ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», Київ, 2008.

Дисертацію присвячено дослідженню теоретичних та прикладних проблем конкуренції. В роботі обґрунтовано сутність, рушійну силу, об’єктивні основи, структуру, суб’єктно-об’єктний склад, фактори впливу, обмеження та функції конкуренції.

У дослідженні визначаються тенденції розвитку сучасних відносин економічного суперництва в їх нерозривному зв’язку із конкурентним середовищем. Доводиться тісний і значимий зв'язок між індексом економічної свободи та макроекономічними показниками розвитку економічної системи. На основі порівняльної характеристики особливостей реформування галузей з елементами природних монополій в різних країнах обґрунтовується комплекс заходів щодо вдосконалення відносин конкуренції на макро- і мікрорівні економічної системи України в період її трансформації.

У дисертаційній роботі здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо розроблення концептуальних основ механізму регулювання конкуренції між суб’єктами, що діють на ринках з елементами природних монополій. На основі комплексного аналізу сутності, об’єктивних основ, елементів конкурентних відносин автор сформулював ряд висновків теоретичного та практичного значення щодо вдосконалення їх розвитку в трансформаційній економіці України, а саме:

1. Найбільш цілісною та адекватною в трактуванні сучасної природи відносин економічного суперництва, які є визначальними у формуванні та здійсненні конкурентної політики будь-якої держави, є концепція, що враховує їх ієрархічний склад в суб’єктному та об’єктному аспектах в національному та глобальному масштабах. Виокремлення стимулюючої, інтеграційної, алокаційної функцій конкуренції як первинних і найбільш значущих на сучасному етапі розвитку економічної глобалізації економічного простору дозволяє здійснювати системний вплив на трансформації народного господарства з урахуванням їх взаємозв’язку з національними економічними інтересами.

2. Визначальним чинником формування конкурентних переваг країн з динамічним розвитком науки і технологій, ефективним механізмом комерціалізації їх результатів, забезпечення високої якості життя населення є побудова системи пріоритетів національної конкурентної політики з акцентуванням на інформаційних, техніко-технологічних, суспільно-політичних факторах в якості домінуючих.

3. Спираючись на парадигмальні засади різних напрямів і шкіл економічної теорії, можна стверджувати, що найбільш точно і цілісно сутність прагнення людини до задоволення потреб як рушійної сили конкуренції відображають неокласична та неоліберальна доктрини. Загострення конкуренції та у зв’язку з цим модифікація механізму економічного суперництва істотно змінює його роль у забезпеченні конкурентних переваг країни та вимагає нового розв’язання протиріччя між захистом національних інтересів та стимулюючим впливом конкуренції, що найбільш адекватно відображається у формуванні необіхевіористського підходу в антимонопольній політиці держави.

4. Існуючі аналітичні підходи є недостатніми для діагностики стану ринків з елементами природних монополій в результаті їх реформування. Цю проблему усуває застосування комплексного підходу до аналізу ринків товарів з нееластичним попитом, який базується на узагальнюючій класифікації моделей організації ринків і враховує динаміку у напрямах зміни форм власності, доступу до ринків, ступеня ринкової концентрації, функціонального поділу. Швидка, докорінна та ефективна лібералізація можлива лише за умови поєднання з дерегулюванням та узгодженням інтересів учасників ринку.

5. Економетричний аналіз дає підстави стверджувати: макроекономічні характеристики національної господарської системи суттєво залежать від ступеня інтенсивності функціонування конкурентного середовища; зменшення економічної свободи справляє негативний вплив на конкурентний статус національної економіки; ефективно діюче конкурентне середовище слугує перманентним стимулом до вдосконалення усіх сфер виробничих відносин у їх безпосередньому взаємозв’язку з розвитком продуктивних сил; свобода економічного суб’єкта визначає його соціально-економічний статус, добробут нації, ступінь задоволення і рівень потреб, а також перспективи формування якісно нового людського капіталу як визначальної продуктивної сили суспільства.

6. Реалізація основних напрямів формування ефективного конкурентного середовища в галузі електроенергетики України на потенційно конкурентних сегментах при вступі та при виході з ринку, в сфері виробництва і постачання, в суміжних ринках повинна підвищити не лише конкурентний статус суб’єктів, але й створити передумови для нарощення економічного потенціалу виробників, постачальників, споживачів та сприяти зміцненню позицій нашої держави у регіональній системі транспортних коридорів.

7. Сучасний етап розвитку конкурентної політики в Україні об’єктивно вимагає зміни її орієнтації, насамперед, в напрямах: формування «правила раціональності» в антимонопольному регулюванні, яке передбачає перехід від боротьби з монополізмом до захисту економічної конкуренції із запровадженням системи превентивних заходів проконкурентної спрямованості, надання пріоритету заходам зі зменшення вхідних бар’єрів, сприяння входженню нових фірм; розширення сфери застосування повноважень Антимонопольного комітету України на нові товарні ринки; розмежування компетенції конкурентного відомства та інших державних органів.

8. Процеси глобалізації вимагають, з одного боку, перегляду механізмів здійснення економічного суперництва, а з іншого - конкурентна боротьба створює природні стимули підвищення ефективності виробництва та зменшення витрат, що, в свою чергу, створює додаткові резерви для нагромадження інвестиційних ресурсів. Проте аналіз процесу відтворення в електроенергетиці України показує, що для реалізації законів вартості, попиту і пропозиції, інтернаціоналізації виробництва і обігу, закону ефективності виробництва та грошового обігу існують суттєві перешкоди, подолання яких є необхідною передумовою вдосконалення та систематизації шляхів подолання диспропорції між критичним рівнем спрацювання устаткування та відсутністю коштів на його оновлення, з урахуванням перспективи поглиблення конкурентних відносин між суб’єктами енергетичного ринку України.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Мицик О.О. Основні форми наддержавного енергетичного регулювання в країнах Європейського співтовариства // Науковий вісник: Збірник наукових праць Академії ДПС України, 2003. - №2. – С. 49-56. – 0,47 друк.арк.

  2. Мицик О.О. Шляхи підвищення конкурентоспроможності підприємств у сучасних умовах господарювання // Науковий вісник: Збірник наукових праць Національної академії ДПС України, 2003. - №3. – С. 35-42. – 0,39 друк.арк.

  3. Мицик О.О. Еволюція концептуальних підходів до регулювання природних монополій // Теоретичні та прикладні питання економіки: Збірник наукових праць Київського національного університету ім. Т.Шевченка, 2003. – Випуск 3. – С. 282-288. – 0,25 друк.арк.

  4. Мицик О.О. Порівняльний аналіз ринкових перетворень у галузі електроенергетики країн Європейського Співтовариства // Стратегія розвитку України (економіка, соціологія, право): Наук. журнал. – Вип. 3-4 / Голов. ред. О.П.Степанов. – К.: НАУ, 2004. – С. 335-340. – 0,42 друк.арк.

  5. Мицик О.О. Напрямки вдосконалення відносин між суб’єктами енергоринку України// Теорії мікро-макроекономіки: Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів Академії муніципального управління, 2004. – Випуск 15. – С. 29-34. – 0,3 друк.арк.

  6. Мицик О.О. До питання про відповідність структурної перебудови електроенергетичного комплексу України вимогам антимонопольного законодавства // Теорії мікро-макроекономіки: Збірник наукових праць професорсько-викладацького складу і аспірантів Академії муніципального управління, 2004. – Випуск 16. – С. 34-39. – 0,3 друк.арк.

  7. Мицик О.О. Форми прояву конкурентного механізму домарксистської доби: ретроспективний аналіз // Економічний вісник НТУУ “КПІ”. – К.: ІВЦ “Політехніка”, 2006. – С. 44-48. – 0,43 друк.арк.

  8. Канченко Т.В., Мицик О.О. Конкурентний механізм як форма реалізації економічних інтересів// Економічний вісник НТУУ “КПІ”, 2007. - №4. – К.: ІВЦ “Політехніка”. – С. 10-15. – 0,45 друк.арк. (Особистий внесок: 0,25 друк.арк., історико-економічний аналіз поглядів класиків і сучасників, їх систематизація)

  9. Канченко Т., Мицик О. Економетричний аналіз рушійної сили механізму конкуренції // Проблеми і перспективи управління в економіці, 2007. - №1. – Суми: ТОВ «КВК «Ділові перспективи». – С.24-31. – 0,45 друк.арк. (Особистий внесок: 0,2 друк.арк., розрахунок залежності ІЕС та макроекономічних показників, структуризація фактичного матеріалу)

В інших виданнях:

  1. Мицик О.О. Ефективність функціонування енергоринку // Менеджмент та маркетинг: досягнення і перспективи. – Матеріали ІХ Всеукраїнської науково-практичної конференції м. Київ 13.03.2002. – С. 171. (0,06 друк.арк.)

  2. Мицик О.О. Перспективи приватизації в електроенергетиці України // Економічна система України: проблеми та основні напрямки розвитку: Матеріали ІІІ Всеукраїнської студентської науково-практичної конференції, м.Чернівці, 14-16 квітня 2004 р. – Чернівці: Рута, 2004. – с.178-180 (0,08 друк.арк.)

  3. Мицик О.О. Конкурентні засади розвитку енергопідприємств України // Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління: Матеріали ІІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених 24-27 березня 2004, Київ. - С. 270 - 271. (0,09 друк.арк.)

  4. Мицик О.О. Про напрямки вдосконалення механізму функціонування електроенергетичної галузі України// Наука і освіта ‘2004: Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції. – Дніпропетровськ, 10-25 лютого 2004.- Том 9. – С. 37-39. (0,09 друк.арк.)

  5. Мицик О.О. Лібералізація енергосектору як показник належності України до ринкових економічних систем // Формирование регионального механизма управления народнохозяйственным комплексом Украины: Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции. – Симферополь: «Таврия-Плюс», 2004. – с. 75-76 (0,07 друк.арк.)

  6. Мыцик О.А. Конкурентный механизм в системе экономических отношений // Перспективные разработки науки и техники.: Материалы научно-практической конференции. – Белгород-Днепропетровск, 2004. – Том 3. – С. 70-72. (0,09 друк.арк.)

  7. Мицик О.О. Зміна теоретичних підходів до енергетичного сектору в період трансформації економічної системи // економічні науки як фактор трансформаційних процесів і економіці України: Матеріали ІІ науково-практичної конференції студентів та молодих вчених вищих навчальних закладів України. 11 грудня 2003 року. у 2 –х частинах. – Київ: ІВЦ Видавництво «Політехніка», 2004. – с. 90-91. (0,06 друк.арк.)

  8. Мицик О.О. До питання про межі конкурентного механізму // Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн: Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених. – Харків, 2005. – Том 1. - С. 88-89. (0,06 друк.арк.)

  1. Мицик О.О. До питання про типізацію конкурентного середовища // Держава і економічне зростання: Матеріали ІІІ науково-практичної конференції студентів та молодих вчених вищих навчальних закладів України. – Київ, 2005. – С. 24. (0,07 друк.арк.)

  2. Мицик О.О. Деякі аспекти державної підтримки конкурентного механізму в тіньовому секторі // Формування та проблеми розвитку підприємництво в економічних системах: Матеріали IV міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених вищих навчальних закладів. 24-25 листопада 2005 року // Київ: ІВЦ Видавництво «Політехніка», 2005. – с. 126-128. (0,08 друк.арк.)

  3. Мицик О.О. Перспективи конкурентного механізму на міжнародному рівні в умовах інтеграції // Матер. V Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих учених „Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління”. К.: ІВЦ «Вид-во «Політехніка», 2006. – С. 276-277 (0,09 друк.арк.)

  4. Мицик О.О. Трансформаційні особливості конкурентного механізму в Україні // Збірник тез наукових доповідей І Всеукраїнської науково-практичної конференції серед студентів, аспірантів та молодих вчених „Маркетинг у ІІІ тисячолітті”. Донецьк, 2006. – С. 257. (0,09 друк.арк.)

  5. Mytsyk O. «Economic freedom impacts on the efficiency of definite country» // Формування та проблеми розвитку підприємництва в Україні: Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції студентів та молодих вчених вищих навчальних закладів. 23-24 листопада 2006 року // Київ: ІВЦ Видавництво «Політехніка», 2006. – с. 173-174. (0,08 друк.арк.)

  6. Мицик О.О. Перспективи конкурентного механізму українських підприємств в процесі євроінтеграції // Матеріали ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції студентів та аспірантів „Перспективи економічного розвитку України в контексті євроінтеграційних процесів”. Чернівці.: ЧТЕІ КНТЕУ, 2006. – С. 268-270. (0,13 друк.арк.)

  7. Мицик О.О. Форми прояву конкурентного механізму в епоху до ринкової економіки // Актуальні проблеми економічного розвитку України: Матеріали наукової конференції молодих учених РВПС України (1 листопада 2005 року, м.Київ). – К.: РВПС України НАН України, 2006. – с.92-93. (0,1 друк.арк.)

  8. Завальнюк С.О., Мицик О.О. Потенціал зростання конкурентоспроможності електроенергетичних підприємств// Сучасні проблеми економічної безпеки в ринкових умовах: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції. – Київ, 2007. – С. 22-23. (0,07 друк.арк.)

  9. Мицик О.О. Канченко Т.В. Економічна свобода як рушійна сила економічного зростання // Матеріали 8-ої наукової конференції студентів і молодих учених «Економіка і маркетинг в ХХІ сторіччі». В 2-х частинах. Ч.2. Донецьк: ДРУК-ІНФО, 2007. – с. 30-31 (0,06 друк.арк.)