Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Арутюнян Рузана Разміковна. Розвиток інтеграційних процесів в діяльності банків та страхових компаній. : Дис... канд. наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Арутюнян Р.Р. Розвиток інтеграційних процесів в діяльності банків та страхових компаній. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Одеський державний економічний університет, Одеса, 2007.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню сукупності фінансово-економічних відносин між банками та страховими організаціями, що виникають у розвитку процесів інтеграції двох посередників, які діють на фінансовому ринку.

У роботі узагальнено та систематизовано теоретико-методологічні підходи до визначення сутності, принципів і передумов інтеграції страхових компаній та банківських установ. Запропонована класифікація інтеграційних процесів за такими ознаками: залежно від території, залежно від ініціативи учасників, за стадією розвитку, за формою організації взаємовідносин та за рівнем поширення, що дозволяє використовувати комплексний підхід до побудови і впровадження організаційно-економічного механізму інтеграції діяльності банків та страхових компаній. Визначено економічні основи інтеграції, які обумовлені належністю обох фінансових інститутів до складу фінансових посередників, а також виконанням ними спільних функцій. Розкрито критерії, стадії та форми інтеграції банківських та страхових організацій. Проаналізовано тенденції розвитку взаємовідносин двох фінансових установ з урахуванням результатів їх анкетування в Одеському регіоні.

У дисертаційному дослідженні запропоновано науково обґрунтований підхід до визначення моделі інтеграції на основі аналізу фінансових показників розвитку страхових компаній та банків і розроблено пропозиції щодо використання цих моделей. Для оцінки економічної ефективності фінансування супермаркетом інвестиційних проектів проведено розрахунки із застосуванням методики імітаційного моделювання з урахуванням ризиків.

У дисертації проведено теоретико-практичне дослідження і нове вирішення важливої наукової проблеми, зроблено обґрунтування теоретичних та методологічних засад інтеграційних процесів між банками та страховими компаніями, що дозволило сформулювати низку теоретичних та науково-практичних висновків, які забезпечують вирішення основних завдань роботи відповідно до теми дисертації:

  1. Дослідження основних теоретичних концепцій розвитку інтеграційних процесів в економіці різних країн дозволили дійти висновків щодо активності взаємного проникнення банківського і страхового секторів ринку. Така взаємодія, по-перше, обумовлена необхідністю покриття ризиків, які притаманні банківській діяльності, по-друге, дозволяє розробляти нові банківсько-страхові продукти, значно розширити клієнтську базу і забезпечити отримання додаткового доходу. Крім того, розглянута взаємодія забезпечує порівняльні переваги обох фінансових інститутів для розширення асортименту послуг і можливостей формування значних грошових фондів.

  2. Під інтеграцією банків та страхових компаній слід розуміти процеси поступового об’єднання їх діяльності (від спільного продажу послуг до створення спеціалізованих фінансових установ), спрямованих на отримання економічного ефекту, який досягається в результаті взаємодії трудових, матеріальних та фінансових ресурсів. Основними принципами організації процесів інтеграції банків та страхових компаній є: принцип структурно-функціональної диференціації; збалансованості економічних інтересів банків і страхових компаній; принцип оптимізації співвідношення ризику і дохідності та субсидіарності і лібералізації норм регулювання.

  3. Запропонована класифікація інтеграційних процесів за ознаками: залежно від території, залежно від ініціативи учасників, за стадією розвитку, за формою організації взаємовідносин та за рівнем поширення дозволяє використовувати комплексний підхід до побудови і впровадження організаційно-економічного механізму інтеграції банків і страхових компаній.

  4. Економічні основи взаємодії та інтеграції банків і страхових компаній обумовлені тим, що обидва інститути належать до єдиної системи фінансових посередників, а також функціональною близькістю страхової і банківської діяльності за рахунок виконання загальних функцій (інвестування, управління ризиками, капіталізації), що визначають можливості розвитку відносин співпраці і подальшої інтеграції.

  5. Підхід щодо розподілу інтеграційних процесів на чотири стадії (розподіл сфер діяльності, конкуренція, кооперація, корпоратизація), дозволив визначити специфічні особливості та організаційно-економічні і правові форми, що властиві цим стадіям.

  6. У ході дослідження розвитку взаємодії банківського та страхового ринку України виділено чотири етапи. Слід відзначити, що, якщо на перших двох етапах основною загальною функцією банківських та страхових установ була функція управління кредитними ризиками, то на третьому етапі відбувався розвиток інтеграційних процесів між банками та страховими компаніями на паритетних засадах та було закладено підгрунття виконання цими установами інвестиційної функції та функції капіталізації. На сучасному, четвертому етапі розвитку банківсько-страхового ринку відбувається активізація інтеграційних процесів, посилення конкуренції як між національними, так і між національними та іноземними банківськими і страховими установами, ускладнення діяльності як банків, так і страхових компаній, що обумовлено збільшенням кількості ризиків та необхідністю захисту від них.

  7. Активний розвиток інтеграційних процесів на фінансовому ринку України та збільшення присутності іноземного капіталу як у банківському, так і в страховому секторах ринку посилять виконання загальних функцій банків та страхових компаній, що сприятиме інтеграції вітчизняного фінансового ринку у світовий. Підвищення частки іноземного капіталу у фінансовому секторі повинно проходити поступово, у процесі реалізації стратегії пристосування до європейських стандартів банківської і страхової справи необхідно чітко визначити конкурентні можливості учасників цього сектору.

  8. Результати анкетування експертів банків та страхових компаній і узагальнення матеріалів дослідження свідчать, що взаємодія банківського та страхового бізнесу в Україні зумовлена наявністю спільної зацікавленості в розвитку концепції „bancassurance”; страхові компанії у меншій мірі, ніж банки, готові до реалізації цієї концепції в Україні; недостатній розвиток комплексного банківського страхування в Україні пояснюється відсутністю досвіду роботи та необхідних технологій.

  9. Результат теоретичного дослідження та аналізу діяльності банків і страхових компаній на різних стадіях інтеграційних процесів дозволив запропонувати моделі інтеграції, як форми прояву тих відносин, що відбуваються на певній стадії; алгоритм вибору моделі інтеграції; організаційну форму співпраці. Запропоновані моделі можуть існувати в одному і тому ж економічному просторі і часі, наявність однієї з моделей інтеграції не суперечить одночасному існуванню інших. Використання інтегрального показника дозволяє оцінити фінансові можливості участі фінансового посередника в інтеграції.

  10. Доведено необхідність створення банківсько-страхового об’єднання, що створить можливості для формування спільного інвестиційного портфеля та умови для активізації виконання банками та страховими компаніями інвестиційної функції. Проведені розрахунки із застосуванням методики імітаційного моделювання та оцінка інвестиційних проектів з урахуванням ризиків довели ефективність діяльності такого об’єднання. Це дозволило дійти висновку, що перспективною формою інтеграції банків та страхових компаній у сучасних умовах розвитку економіки України є створення такого об’єднання як фінансовий супермаркет.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

1. Арутюнян Р.Р. Форми взаємодії комерційних банків і страхових компаній: зарубіжний досвід та українська практика //Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса. – 2005. - №19. - С. 7-11 (0,3 др. арк.)

2. Арутюнян Р.Р. Тенденції розвитку інтеграції банківського і страхового бізнесу в Україні: результати анкетування //Науковий вісник - Одеський державний економічний університет. Всеукраїнська асоціація молодих науковців – Одеса. -2006 - №6 (26). - С. 145-155 (0,7 др. арк.)

3. Арутюнян Р.Р. Фінансовий супермаркет і його роль в активізації інвестиційної діяльності регіону //Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса. - 2007. - №25. С. 14-20 (0,43 др. арк.)

4. Арутюнян Р.Р., Арутюнян С.С., Ітигіна О.В. Сучасні тенденції розвитку фінансового ринку та їх відображення в теорії «загальних фінансів» // Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса. – 2007. - №26. С. 12-16 (0,35 др. арк., особистий внесок – 0,12 др. арк.)

5. Арутюнян Р.Р. Теоретичні основи та організаційно-правові форми взаємодії банків і страхових організацій //Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса.-2006 - №22. С. 12-16 (0,3 др. арк.)

6. Арутюнян Р.Р., Арутюнян С.С., Ітигіна О.В. Інноваційний шлях економічного зростання України» //Вісник соціально-економічних досліджень.- Одеса. – 2003 - №14. - С. 12-16 (0,35 др. арк., особистий внесок – 0,12 др. арк.)

в інших виданнях:

7. Арутюнян Р.Р., Арутюнян С.С. Оцінка стану економічного розвитку Одеського регіону//Національний університет кораблебудування ім. Адмірала Макарова, Міжвузівська науково-практична конференція молодих учених, аспірантів та студентів «Економічні проблеми розвитку регіону». – Миколаїв. – 2006.– С.16-20 (0, 15 др. арк.)

8. Арутюнян Р.Р. Формирование основ государственного менеджмента инновационной деятельности в Украине //Донецький національний технічний університет, ІІІ науково-теоретична конференція. – Донецьк. – 2006. – С.30-34 (0,3 др.арк.)

9. Арутюнян Р.Р. Фінансовий супермаркет як організаційна форма інтеграції банківських і страхових інститутів // Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Загальноекономічні та фінансові аспекти формування інноваційного потенціалу регіону» - Полтава. – 2007. – С. 93-99 (0,44 др. арк.)

10. Арутюнян Р.Р. Етапи створення банківсько-страхового підрозділу фінансового супермаркету //Матеріали науково-практичної конференції «Фінансовий та банківський менеджмент: досвід та проблеми» – Донецьк. – 2006. – С.16-20 (0,3 др. арк.)

11. Арутюнян Р.Р. Взаємодія комерційних банків та страхових компаній на фінансовому ринку України //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції «Фінансова система України: становлення та розвиток» – Острог. -2006. – С.13 – 19 (0,4 др. арк.)

12. Арутюнян Р.Р. Сутність інтеграції банків та страхових компаній // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Управління підприємством: проблеми та шляхи їх вирішення» – Ялта, Автономна Республіка Крим. – 2007. -С. 116 – 118 (0,2 др. арк.)

13. Арутюнян Р.Р. Банківські фінансові ризики та методи оцінки портфеля цінних паперів //Наука і освіта – Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта 2005» – Дніпропетровськ. – 2005. – Том 71. С.6-10 (0,3 др. арк.)